Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

Ulazim u železniško območjе

 

StanicaDelnice207.jpg

 

Koristim ranijespomenutu infrastrukturu KV kao izliku e da bih vam dočarao kako nad Delnicama ima plavog neba...

 

StanicaDelnice208.jpg

 

Ovdje već godima stoje žuti vagoni. Sami i napol zaboravljeni. Mislim da im ni oznake nisu promijenili

 

StanicaDelnice209.jpg

 

Najvažniji artikal je dobro spremljen. Samo je pitanje da li je dobro da baš bude na suncu?

 

StanicaDelnice210.jpg

 

Ovaj zavoj mi kaže da sam na pola puta

 

StanicaDelnice211.jpg

 

Ove cisterne su propisno obilježene

 

StanicaDelnice212.jpg

 

StanicaDelnice213.jpg

 

Par puta sam već gledao ovaj vagon koji ima mijeh i mostić za priključak na putničke vagone. Što je to izvorno bilo? Prtljažni vagon, službeni?

 

StanicaDelnice214.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ove cisterne su u funkciji i služe kao skladište goriva za različite radne strojeve. Upravo su pretakali neko gorivo u kombi. Pravi su - imali su ključ od lokota!

 

StanicaDelnice215.jpg

 

Majstor mjeri naftostaj

 

StanicaDelnice216.jpg

 

Pa onda utefteruje stanje brojila nakon istakanja (kontrolno staklo mora biti puno i bez mjehurića!)

 

StanicaDelnice217.jpg

 

I eto me kod ex-stražarnice na ulazu u kolodvor

 

StanicaDelnice218.jpg

 

StanicaDelnice219.jpg

 

Za kraj – mali zemljovid gdje se vidi trasa kojom sam hodao!

 

StanicaDelnice220.jpg

 

Ah, da, zaboravih reći – dečki s kombijem su vozili gorivo na kolodvor Lokve pa sam se ogrebao za prijevoz. No, to je već neka druga priča!

 

На свидание...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Delnice, četvrtak 25. listopada, sajmeni dan

 

Bio opet u Delnicama. Lijep dan, pače prekrasan, temperature iznad 15°C, a osim toga je i četvrtak. Sajam...

Kaos na ulazu u Delnice traje i dalje. K'o da im to (g)radi -Infrastruktura. Izgleda da ih je primila panika od najavljenog snijega pa napokon asfaltiraju.

 

StanicaDelnice221.jpg

 

Je, miče se to, nisu statični strojevi k'o oni kod naplatnih kućica na Grobniku

 

th_StanicaDelnice222.jpg

 

Ovo će, bojim se, dočekati prvi snijeg.

 

StanicaDelnice223.jpg

 

Doma ću vlakom za 9 kn pa da u međuvremenu malo prošalabazam kolodvorom. Remiza za drezinu komada 1.

 

StanicaDelnice224.jpg

 

Nisam uspio prokljuviti što je tu ispod jer je skretnička sprava malo dalje. Grijači?

 

StanicaDelnice225.jpg

 

Pogled unatrag. Sunca k'o u priči, ali osim žutog hotela za samce, nema ničeg

 

StanicaDelnice226.jpg

 

Valjda je već počelo izravnavanje trase prema Rijeci pa im sidra za pragove više ne trebaju

 

StanicaDelnice227.jpg

 

Ima signal, ima baliza...

 

StanicaDelnice228.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovaj dio pristupne ceste prema kolodvoru je zatvoren. Baš me zanima da li će ga preasfaltirati? I to je onaj bolji dio puta. Sad svi voze skroz na drugu stranu po grabama i lokvama.

 

StanicaDelnice229.jpg

 

Gore-dole-gore-dolje... Ludo zabavan posao

 

StanicaDelnice230.jpg

 

Drezina. S "Palfinger" kranom. Servis je u Lučicama tik uz staru Lujzijanu. Kako li samo stignu do tamo?

 

StanicaDelnice231.jpg

 

K-dihtung

 

StanicaDelnice232.jpg

 

Okoliš je prekrasan

 

StanicaDelnice233.jpg

 

Kolodvorska zgrada suncem okupana

 

StanicaDelnice234.jpg

 

Malo infrastrukture

 

StanicaDelnice235.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I sad malo razmišljanja o stanju u -u. Ovo je mjesto gdje putnici čekaju na zamjenski bus jer pruga, naravno, još uvijek ima Serem.gif. I tako već godinama. Nema ni klupe ni nadstrešnice ni zaklona. Ma, ima zapravo, al' na kolosječnoj strani kolodvorske zgrade. Ovo je civilna. Vlakovi redovno kasne, a kad bus stiže iz, meknimo, Skrada, može kasniti i 15-tak minuta. I nitko od dužnosnika kolodvorskih se ne bi udostojao pa ušao u čekaonicu i rekao: "Ljudi, stigao je autobus!" I ako nisi na cesti, ode on... Pa stoga čim prvi putnik u 11:28 izleti iz čekaonice, svi k'o Baranjin.gif krenu za njim i onda se stoji na cesti. Sa sve torbama, ruksacima i sličnim... Mrgreen.gif

A imaju čak i razglas. Kod nas u Lijepoj našoj očito sve mora funkcionirati u strci i neredu.

 

StanicaDelnice236.jpg

 

Iskrcalo me na Bukovcu (jedna od prednosti autobusnog rail-linka). Priroda je predivna, a "GePeKrkavci" su završili cestu. Još "Ceste Rijeka" nabijaju stupove i postavljaju ogradu.

 

StanicaLokveJesen306.jpg

 

Među ostalim stvarima sam u Delnicama pazario komad odlične dimljene slanine. Sad ću to za predjelo uz jedan lički ananas...

 

SpekAnanas.jpg

 

Bok! (A Tebi, Portos, neka bude žao što nisi stigao bar do Skrada)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mali bukolički OT2.gif:

 

Iza kuće sam napravio novo Drive-in hranilište za sjenice i ostale ptičičuljke koji će ovdje samnom prezimiti

 

Hraniliste1.jpg

 

 

 

 

Zar i u Gorskom Kotaru nisu problem i vjeverice koje sa ovakom konstrukcijom kucice mogu veoma lako 'krasti' hranu pticama ?

Moja zena ih zove "zijanceri" jer joj veoma cesto pregrizu peteljke od cvjeca

Link to comment
Share on other sites

Zar i u Gorskom Kotaru nisu problem i vjeverice koje sa ovakom konstrukcijom kucice mogu veoma lako 'krasti' hranu pticama ?

Prvo, hranilište je na skoro dva i pol metra visokom kolcu, a blizu nema pogodnog stabla za skakanje. Osim toga, vjeverice slabo jedu životinjsku masnoću, a to je hrana koju zimi stavljam sjenicama!

 

BTW, jučer nam je pao prvi ovosezonski snijeg. 20 cm svježeg pršića. Sasvim je lijep!

 

PrviSnijeg1.jpg

 

PrviSnijeg6.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Delnice, subota 1. prosinac, dan lova na lampaše, svijeće i slično

 

 

Živimo (navodno) u XXI. stoljeću. Vrijeme bratske ljubavi među narodima, neslućenog tehnološkog napretka, globalizacije, interneta, kabelske televizije... I onda jedne noći padne snijeg, susnježica pače, na žicama i kablovima nakupe se blagdanske girlande smrznutog snijega debljine 20 cm, pukne poneki natruli stup kojeg je nabila u zemlju još ona vlast iz doba jednoumlja i evo te u XIX. stoljeću. Nema struje, nema telefona, nema televizije, nema interneta... Ma, nema što nema! Izađeš na cestu – u selu mrkli mrak. Ni kod mene nije puno bolje. Ujutro ideš u kupaonu s padelicom tople vode oprati zube i prozore (ono s "čeličenjem organizma" sam apsolvirao 1974-1976 u VP 3267/64 Grmblmr.gif), Imam sreću što se grijem na obični špaker jer brižni susjedi koji su si svi ugradili centralna grijanja sad lože s ¼ gasa da im zbog otsustva pumpe ne pregore kotlovi. O frižiderima koji kaplju i škrinjama koje se tope uopće ne bih. Neki su, poštujući stare navade, dan ranije uklali ponekog skvičavca pa sad ne znaju kako i čime samljeti tu masu mesine glede preinačbe iste u kobase.

 

Poslije 16:30 – prst u oko. Velim ja najboljoj itd., itd...: Čuuuj, daj, molim Te, donesi iz plakara u predsoblju onu kutiju sa šterikama! Donese ona, a u kutiji od tuceta – komata 1 (slovima: jedan). Vlei ona: Nema! Vidim i ja – kad god netko dođe u goste Helga.jpg pali svijeću. K'o da je, božem'prosti mrtvac u kući. Zbog ugođaja, dima, atmosfere... Yeb'la te atmosfeeera, sad kad je stani-pani, spao sam na kinesku led-lampicu Pljuca.gif. Srećom radi besprijekorno. U međuvremenu su se, naravno, ispraznili svi mobiteli (inače me nitko ne zove, al' eto, navalili sami brbljavci kojima nemo'š dokazat' da bi rado štedio bateriju...), a i laptop je na umoru. Od onog VIP-ovog sticka ionako nema vajde – dok ostvariš vezu, krepa baterija na laptopu.

 

Da ne duljim – jutros u devet ha sam se uprispodobio na prometnici, podigao hrabro palac u zrak i krenuo put Delnica (lokalni dućan ne drži takvu sofisticiranu opremu kao što su svijeće). Zapucao sam ravno u K-dućan – oni imaju svašta.

Usput sam si slikao novu 25KV EVP u sniježnom ozračju

 

StanicaDelnice237.jpg

 

U K-dućanu imaju božićne svijeće, crvene svijeće, spiralne svijeće, sviječe-jabučice, imaju ferale i lumine za na groblje (crvene i bijele), imaju svijeće-brojke za na tortu... Bijele, znate one obične za svjetliti u mraku? Neee, to nemaju. Na kraju mi je jedna samilosna djelatnica prišapnula gdje bi toga moglo biti. I bilo je tamo. Hvala jojzi. Na kraju sam si još za svaki slučaj kupio i plinski feral na kartuše jer me nekako primila panika da je dobro biti dvaput spašen.

Po obavljenim poslovima i zadacima obreo sam se na kolodvoru čekajući voz za Lokve. Stanje normalno, jedino je malo pobijelilo.

 

StanicaDelnice238.jpg

 

Brum, brum... Doklizila je drezina

 

StanicaDelnice239.jpg

 

th_StanicaDelnice240.jpg

 

Pitao sam majstora da li me može prebaciti u Lokve da ne čekam još pol ure, ali mi je rekao da nažalost imaju strogu zabranu voziti bilo koga. Znača ta opaka zarazna bolest se zbilja munjevito proširila diljem lijepog našeg -a. I tako sam ih pustio da sami odu dalje.

 

StanicaDelnice241.jpg

 

Mislim da Hotel "Infrastruktura" trenutno nije napučen.

 

StanicaDelnice242.jpg

 

StanicaDelnice243.jpg

 

Nije stađon, rekli bi dubrovački hotelijeri!

 

StanicaDelnice244.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I onda, naravno, iz dosade slikaš infrastrukturu oblijepljenu snijegom...

 

StanicaDelnice245.jpg

 

... pa kolodvorsku zgradu u snijegu...

 

StanicaDelnice246.jpg

 

... pa prugu u smjeru Lokava u snijegu...

 

StanicaDelnice247.jpg

 

... pa prugu u smjeru Skrada u snijegu...

 

StanicaDelnice248.jpg

 

I onda je konačno stigao moj vlakić. Vukla ga je Žutka pa sam si pomislio da li je to posljednji put da se vozim vlakom kojeg vuče taj arhaični stroj?

 

th_StanicaDelnice249.jpg

 

Nije mi se sjedalo pa sam onako, en maupassant uslikao nadvožnjak industrijske pruge za Lučice. (Za one koji ne znaju: skretnica je izvađena pa to više nije odvojnica)

 

StanicaDelnice250.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nakon 10-tak minuta ugodne vožnje, eto me u Lokvama. Subota je pa nema Serem.gif pa nema ni bus-veze do Bukovca. Bit će to malo poduža priča.

Ode on put lijepih uspomena šušteći tiho kotačima kroz snijeg...

 

StanicaLokveZima467.jpg

 

Oni su već odavno tute! Neka, ja sam se vozijo sa Žutkom.

 

StanicaLokveZima468.jpg

 

Pogled put Delnica

 

StanicaLokveZima469.jpg

 

Malo infrastrukture (novi tip)

 

StanicaLokveZima470.jpg

 

Prijatelj je, izgleda, dobio slobodno do proljeća

 

StanicaLokveZima471.jpg

 

Prizor s civilne strane kolodvora. Ono debelo što visi nije girlanda nakita za nadolazeće blagdane

 

StanicaLokveZima472.jpg

 

Onaj s Grtalica4.gif je dobro obavio posao

 

StanicaLokveZima473.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovako izgledaju one nesretne stube što vode na niže razine egzistencije

 

StanicaLokveZima474.jpg

 

Ovdje, kanda, prohode samo vuci & hajduci

 

StanicaLokveZima475.jpg

 

Bilo je mrzlo pa sam polako krenuo pješke. Valjda će netko naići. Valjda?

 

StanicaLokveZima476.jpg

 

Hm.gif Ovo nije prošeo susjedov Rufi (inače marke Pekinezer) Krepah.gif

 

StanicaLokveZima477.jpg

 

Još malo infrastrukture

 

StanicaLokveZima478.jpg

 

U snijegu, dakako

 

StanicaLokveZima479.jpg

 

StanicaLokveZima480.jpg

 

I onda je iz smjera Rijeke naišla brundalica s teretnim

 

StanicaLokveZima481.jpg

 

I onda su me pobrali i dopeljali doma...

 

 

PS: Navečer je došla struja (znao sam, čim sam investirao u lampaš), a k'a će televun, ne zna se pa je pitanje kad ćete čitati ovaj tekst!

 

PPS: Mislim da ću si, čim dobijem na lotu, kupiti agregator, a odmah nakon toga i kartu za Bahame... Plaza.gif Jednosmjernu!

 

PPPS: Daklem, crne prognoze su se ostvarile i ja još uvijek nemam ni telefon ni internet. A bome ni televiziju. U međuvremenu su Slovenci izglasali novog precjednika, vlada je odobrila dva nova poreza, Rijeka je remizirala s 'Ajdukom, rekli su da odustaju od projekta nizinske pruge... Wow! Sama čuda! Nemam blage ni kako se Suljo veličanstveni nosi s onijem svojijem ženske'tnan'...

 

U međuvremenu je palo novih 80+ cenata friškog bijelog govna, stupovi koji vode telefon do mene su negdje na obronku, očekujem povrat u XXI. stoljeće negdje kad izgrije sunce u travnju... Pljuca.gif

 

Poslao sam pismo medijima pa sad da vidimo!

 

Pozdrav iz GK, vaš

 

Pfaff-u-snijegu01.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Samo neka si ti nama živ i zdrav - što sam imao prigodu saznati u međuvremenu zahvaljujući čudesnom hiru bežične komunikacije - jer ovdje je vladala opća zabrinutost kamo se djenuo Pfaff. A, kako vidim, ni dobre volje ti ne fali. ;)

Naravno da ti ne fali ni zlovolje (obožavam gledati Grunfa dotično Mudrinića kako svaki dan mudruje po TV ekranima, a nije u stanju uvesti reda u vlastitu firmu). O feedbacku na tvoje jadanje medijima očekujem(o) naknadni izvještaj.

P.S. Jel se to meni čini ili u onom tvom vlaku na odlasku iz Lokava prva dva vagona vise, kao da se klanjaju jedan drugome?

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jako lijep izvještaj iz u ovo doba godine prekrasnog Gorskog kotara :palac:

Nisam sad baš neki stručnjak, ali kaj nebi u Gorskom kotaru bilo pametno te kablove ukopati, kao i po gradovima. Je da je skuplje, ali kaj nije dugoročno jeftinije jer se ne mora popravljati kad god padne mokri snijeg.

 

 

P.S. Jel se to meni čini ili u onom tvom vlaku na odlasku iz Lokava prva dva vagona vise, kao da se klanjaju jedan drugome?

 

Mislim da ti se to čini jer je vlak u zavoju i prvi je vagon ušao u zavoj, dok drugi još nije, pa sve izgleda kao da vagoni vise, a i bili su radovi na kolodvoru, pa možda je ostalo neko ulegnuče.

Link to comment
Share on other sites

Nisam sad baš neki stručnjak, ali kaj nebi u Gorskom kotaru bilo pametno te kablove ukopati, kao i po gradovima. Je da je skuplje, ali kaj nije dugoročno jeftinije jer se ne mora popravljati kad god padne mokri snijeg.

Naravno da bi, ali daj ti iskoordiniraj te mudrace. Kod nas u selu su pred godinu i pol obavljali velike radove - položili su kanalizacijsku mrežu i nove vodovodne cijevi. I onda su do svake kuće još iskopali jarak i položili novu cijev za vodu. Jasno da su mogli objediniti sredstva i lijepo postaviti multifunkcionalni šaht pa u njega staviti još i struju i telekomunikacije pa sve do kuće. Ali da.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Samo neka si ti nama živ i zdrav

 

I ja mislim da je ovo šta je Stanley napisao najbitnije.

A kad si sedamdesetih uspio preživjeti onu VP xxxx/xx, onda je sve ovo sada za tebe ipak samo sitnica, zar ne ? :grin:

Link to comment
Share on other sites

Poslao sam pismo medijima pa sad da vidimo!

 

I dospio si u medije,točnije "Novi list" sa ovim ogromnim člankom.. :shock:

 

Obitelj Krema iz Sungera tjednima iščekuje popravak telefonskih i internetskih linija: 47 dana u potrazi za signalom

Počelo je u noći 27. listopada, kada im je grom »spalio« telefonsku liniju i splitter. Od tada serviseri su više puta dolazili, kvar bi po nekoliko sati ili dana bio otklonjen, no uvijek se vraćao. Nebrojeno puta zvali su Call centar, dobivali ljubazne poruke, no od zadnjeg snijega u noći 29. studenoga, vlada totalni muk...

SUNGER Nevoljama koje ove jeseni Goranima zadaje snijeg vezanim uz prometovanje i opskrbu električnom energijom, u sve se većoj mjeri pridodaju i poteškoće pri korištenju telefonskih veza i interneta.

 

Naime, nestanci struje uzrokuju izbacivanja iz sustava i oštećenja koja sve ozbiljnije ugrožavaju ovaj, danas neizostavan za svaki ozbiljniji posao i vezu sa svijetom, oblik komunikacije. Koliko je stanje teško, posvjedočio nam je Marko Krema , stanovnik Sungera, koji se na obraćanje javnosti odlučio tek nakon niza zaista brojnih poteškoća s »mrtvom linijom«. Evo njegove priče:

 

»U kući u Gorskom kotaru, gdje trenutačno živimo supruga i ja, imamo telefonsku liniju već nekih 30-ak godina (još iz vremena kad je priključak koštao 2.000 DEM) i nikad nije bilo problema, sve do pojave novih tehnologija i novog sustava komunikacije korisnika s pružateljem usluga. Usprkos nagovaranjima znanaca i agresivnoj promidžbi, nismo nikad htjeli uzeti trećeg dobavljača za internet i TV (živimo na lokaciji gdje nema TV signala pa smo »osuđeni« na internetsku TV) jer smo smatrali da treba ostati kod T-Coma jer je tako jednostavnije držati tehnologiju pod kontrolom, a i naivno smo vjerovali da »vjernost« isto nešto znači. No, 27. listopada, nakon grmljavinske oluje oko jedan sat u noći, spalio je grom telefonsku liniju.

 

Opremu sam na vrijeme isključio iz napajanja i s linije jer ovdje grmi čim se dva oblaka mrko pogledaju, ali je telefon ostao priključen. Spalilo je splitter (uređaj koji razdvaja liniju na telefonsku i internetsku vezu), a slušalica bežičnog telefona je silinom električnog izbijanja izbačena iz spaljenog postolja. Tako nešto se nikad ranije nije dogodilo. Ujutro sam ustanovio da je linija mrtva. Nazvao sam 0800-9000 (tzv. Call-centar T-Coma). To zadovoljstvo traje svaki put nekih 10-ak minuta tijekom kojih slušaš »muziku za dizalo« nakon čega se napokon javi ljubazna mlada osoba koja uredno zaprimi informaciju o kvaru i obavezno napomene da je za područje s kojeg zovem rok za otklanjanje smetnji 48 sati.

 

Internet u prvoj smjeni

 

Također traže i dobiju broj mobitela na kojeg me servisne službe mogu kontaktirati. Tog jutra su obećali da će sve učiniti da mi što prije osposobe bar telefon. Oko 14 sati javili su mi se serviseri i ispričali se jer da imaju težak kvar kod Skrada te da neće doći. Bila je, naravno, subota. U ponedjeljak, 29. listopada su došli, skinuli spaljeni kabel i postavili novu priključnu kutiju te neku privremenu žičicu. Morali su ići skroz u šumu do sljedećeg stupa naći slobodnu paricu jer je sve izgorjelo.

 

Uzgred: ostatak naselja ima telefonske kabele razapete na HEP-ovim stupovima uz cestu, samo nas par na kraju sela imamo liniju koja dolazi kroz šumu. Prije godinu dana našla je supruga (inače vlasnica priključka) mogućnost da se zatraži od T-Coma premještaj linije jer je posve jasno da se u slučaju kvara zimi nikome ne da baš gacati po šumama kroz snijeg. Podnijela je zahtjev, a oni su ljubazno zatražili da im dostavi izvod iz katastra, vlasnički list, domovnicu, OIB... Sve je poslano i od onda ni glasa ni od koga, a linija i dalje ide kroz šumu.

 

Lijepo smo se pozdravili, ja zahvalan što su došli i otklonili kvar te sretan jer je sve funkcioniralo. Do 17 sati popodne, kad su mi internetska i TV veza otkazale poslušnost. I tako do 8 ujutro, kad je opet sve profunkcioniralo. I danima smo imali internet koji je radio samo u prvoj smjeni! Serviser mi se javio 3. studenog i pitao da mu još jednom opišem što se događa.

 

Onda je sasuo drvlje i kamenje na servis – to nije T-Comova ekipa nego vanjski suradnici, tzv. outsourceing – jedna od blagodati liberalnog kapitalizma – i objašnjavao mi na široko kako se to tako ne radi i da treba postaviti pravi kabel. Što je sve vjerojatno točno, ali ne znam koliko se to mene tiče.

 

 

Idila do prvog snijega

 

Osmog studenog šaljem mail s opisom kvara T-Comovoj službi za tehničku podršku i dobivam automatski odgovor kako će mi na njega biti odgovoreno najkasnije za 15 dana. Devetog studenog dolaze opet serviseri, mijenjaju kabel za »pravi«, provjeravaju funkcionalnost i odlaze. Negdje oko 18:00 signal opet pada, ja ponovno zovem Call-centar i tako traje natezanje do nedjelje 11. studenog, kad se stanje normalizira.

 

Iz Službe za korisnike dobivam smjesta mail s isprikom zbog, eto, malo podužeg vremena otklanjanja kvara te me obavještavaju da će mi račun biti adekvatno smanjen. Još ga nisam vidio (nemam internet!) pa ne znam koliko se moje i T-Comovo poimanje riječi »adekvatno« podudaraju. Osim toga, ja ne trebam povrat novca, ja trebam uslugu koja funkcionira. U međuvremenu sam potrošio malo bogatstvo na dial-up vezu za najnužnije aktivnosti van »radnog vremena« mojeg ADSL priključka!

 

Linija opet pada 14. studenog, ja opet zovem Call-centar , opet slušam dosadnu poruku i muziku, i opet se javlja ljubazno žensko čeljade... Ili možda muško, ne znam više, toliko ih se izredalo... Kako bilo, od 15. studenoga je sve lijepo funkcioniralo.

 

I tako sve do noći između 29. i 30. studenoga. Pao je gust snijeg, susnježica pače, i na svim žicama i kablovima nahvatale su se 20-ak centimetara debele girlande snijega. Bio bi to predivan prizor da težina snijega nije pokidala kablove i poizvaljivala stupove. Ujutro nema struje, nema telefona, nema interneta, nema TV – nema što nema!

 

 

Nedostupna viša razina

 

Ne pada mi na pamet zvati Call-centar jer će mi isprazniti mobitel, a to mi je jedina veza sa svijetom za slučaj »nedajbože«. U subotu odlazim u Delnice i u kafiću si dajem iz usluge napuniti mobitel pa navečer zovem Call-centar i prijavljujem kvar. Što se njih tiče, kabel je pukao u trenutku moje prijave, a ne 30. studenog u ranim jutarnjim satima!

 

Struja je stigla nakon 40-ak sati tijekom kojih su ekipe HEP-a usprkos snijegu i hladnoći (oni, naime, još uvijek imaju vlastitu interventnu službu) zamijenile stupove i popravile kablove, ali od T-Coma nema ni glasa iako ja svaki dan uporno zovem. I svaki put me ljubazno obavještavaju kako su napisali požurnicu i obavijestili »višu razinu«.

 

Sustav je fenomenalno dobro koncipiran i funkcionira kao vatrozid prema odgovornima, kako ih se ne bi ometalo... Mladež koja za vjerovatno male novce radi u Call-centru, služi kao amortizer gnjeva frustriranih korisnika pa sam se cijelo vrijeme suzdržavao od provala bijesa jer oni nisu ništa krivi i zapravo ne mogu učiniti ništa. Oni čak nemaju ni povratnu informaciju o tome što se dogodilo s njihovim požurnicama-obavijestima »višim razinama« itd... I tako smo si svaki put lijepo porazgovarali te se rastali u miru i ljubavi!

 

 

Trećeg prosinca dobijam na moj kontaktni broj mobitela najprije snimljenu glasovnu poruku, a onda i SMS bljutavo-ljubaznog sadržaja kako »... njihovi tehničari čine sve kako bih ja što prije mogao koristiti uslugu...« U potpisu: Vaš THT! Oni moji? Ja sam njihov!

 

Kao dva ćuka

 

I tako smo supruga i ja mjeseca prosinca 12. godine XXI. stoljeća u potpunoj medijskoj blokadi. Slovenci su izabrali novog predsjednika, vlada je vjerovatno izglasala dva nova poreza, u subotu je bila na TV-u emisija »Lijepom našom« iz Delnica, gdje su svi susjedi bili viđeni u punoj ljepoti, meni je inbox odavno zapunjen pa me sin iz Amerike i plejada prijatelja naziva na mobitel i šalje SMS-ove te se raspituje o mojoj mogućoj (ne)dobrobiti.

 

O tome da pojma nemam kao se Suljo Veličanstveni nosi sa svojim ženama ili da sam od dugočekane reprize serije »Sjever i jug« vidio tek pet nastavaka, uopće ne bih! Navečer supruga i ja sjedimo kao dva ćuka pred svojim laptopima i pišemo nekakve tekstove, u nadi da ćemo ih jednoga dana možda ipak uspjeti poslati u svijet.

 

Na sv. Nikolu, 6. prosinca, povela me susjeda u Delnice i putem smo sreli ekipu servisera (to su oni »podugovorni« od T-Coma) kako uz cestu rastežu kabel. Zastanemo i pitam šefa »'oće li to i kad će«.

 

Čovjek me pita za broj telefona, pogleda clipboard i veli da me ima na spisku te da će to danas biti. Istog popodneva počela je na internet routeru treperiti signalna žaruljica ulazne linije, što dotad nije. Znači da je netko nešto čačkao. No i dalje je sve mrtvo. Zovem opet Call-centar i djevojče me uvjerava da će linija sasvim sigurno proraditi za najkasnije 24 sata. Jer oni rade i vikendom. Možda, od 12 do podne. Nikad nitko nije ovdje vikendom vidio nikoga od T-Coma.

 

Mene niti je tko nazvao, niti obavijestio. Sljedećeg dana javljaju mi prvi susjedi koji su se našli u sličnom sosu, da je kod njih proradilo i da veselo gledaju TV i par su sati bili na fejsu... Kod mene ništa. Petak je i opet sniježi. U 16 sati sam vidio kamion servisne službe kako u punoj brzini promiče put Delnica. Na karoseriji vozaju već od jučer tri drvena stupa poput onog lika s letvom iz »Nad Lipom 35«. A moja kontrolna žaruljica i dalje treperi. Posljednji sam put nazvao Call-centar i neću nikad više, časna pionirska. To više nema smisla...«, završava svoju ispovijest Marko Krema.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/Gorski-kotar/Obitelj-Krema-iz-Sungera-tjednima-iscekuje-popravak-telefonskih-i-internetskih-linija-47-dana-u-potrazi-za-signalom

Nadam se da će nakon svega ovoga T-Com napokon napraviti posao kak spada i da će sve opet funkcionirati kako treba.

Link to comment
Share on other sites

I dospio si u medije,točnije "Novi list" sa ovim ogromnim člankom.. :shock:

Nadam se da će nakon svega ovoga T-Com napokon napraviti posao kak spada i da će sve opet funkcionirati kako treba.

 

Članak je moj, nounar je samo opremio. I slika je moja!

 

A što se tiče promjene operatera, to samo znači u cijeli cirkus uvoditi još jednog neprijatelja pa kad se još te dvije firme počnu preko mene prepucavati tko je kriv... Ojojoj!

To možda šljaka u gradu, ali ovdje... Da ta žica nije klimava, radilo bi sasvim pristojno s T-Comom. Mislim da je igra u tome da se ne ulaže više od minimuma pa je kao i na -u od solidne infrastrukture koju smo imali i koju je Tuki poklonio Švabama, danas nastalo nešto što (kako bi rekao Hadzibane) funkcioniše pomoću štapa i kanapa! Ajde, sjetite se kad je bila posljednja ozbiljna investicija?

 

BTW, nešto se miče - danas je nešto raduckalo od 13:30 - 15 ha. Onda je opet prešlo u žmirkajuću fazu. I to je radio samo ADSL - ni telefon ni Max TV. Nije mi jasno kako to postižu sa samo dvije žice? Metafizika! Nadam se da će sutra raditi malo dulje - do Božića možda sastavim vezu koja će funkcionirati bar za danjeg svjetla!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I dospio si u medije,točnije "Novi list" sa ovim ogromnim člankom.. :shock:

 

Odličan tekst, zapravo članak, kako zbog duhovitog ali i objektivnog opisivanja problema, tako i ukazivanja na posljedice "outsourcing-a" u pružanju javnih usluga. Što se tiče pohvale mojim HEP-ovcima, bojim se da se i tu polako uvodi isti model upravljanja. Ne zapošljava se struka neophodna barem za obnovu kadra, i već sad dosta stvari odrađuju kooperanti, pa je za očekivati da će kvaliteta usluge biti slična T-komovoj (čitaj T-komiranoj :kul2 ) Pfaff mogao bi bez brige postati novinarska zvijezda Novog lista.

mismotunavek

Link to comment
Share on other sites

Delnice, petak, 14. prosinac 2012. godine

 

 

Morao sam u Delnice posjetiti svog omiljenog bankarskog službenika. U 7:30 ujutro nad središnjim upravnim mjestom Gorskog kotara pucala je zora

 

StanicaDelnice251.jpg

 

StanicaDelnice252.jpg

 

Da se ne zatare običaj, Delničani i nakon zadnjeg snijega uživaju u hrpama istog i nepostojećim pločnicima. Još je za vraga sjužilo pa se utabani dijelovi pretvaraju u klizališta, a neutabani u kaljuže. Skoro k'o Metropola...

 

StanicaDelnice253.jpg

 

Odjednom sam začuo poznati urlik, a kad sam se okrenuo, vidio sam brundavku kako put Moravica vuče teretnjak

 

StanicaDelnice254.jpg

 

Znači da pruga nema Serem.gif pa bi bilo zgodno ići pogledati i raspitati se. Jasno ako se ne strmopizdim niz ovu prometnicu.

 

StanicaDelnice255.jpg

 

Od značajnijih žitelja kolodvorskih zatekao sam gospođu Rolbu

 

StanicaDelnice256.jpg

 

Odmara se od nedavnog napornog posla

 

StanicaDelnice257.jpg

 

Pogled u smjeru Moravica...

 

StanicaDelnice258.jpg

 

... i pogled u smjeru Fužina. Sve crveno!

 

StanicaDelnice259.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...