Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

Već dugo nisam ništa stavio s riječke pruge pa evo da vidite da je proljeće stiglo i na kolodvor Lokve

 

StanicaLokveProljece467.jpg

 

StanicaLokveProljece468.jpg

 

Prijatelj je sav živahnuo, a i namazali su ga nekim grdnim zaštitnim faktorom da ne izgori na zubatom suncu

 

StanicaLokveProljece469.jpg

 

Proljeće obično nosi i poremećaje metabolizma pa je pruga opet dobila Serem.gif na relaciji Lokve – Drivenik. Zato se ovih opet nabralo

 

StanicaLokveProljece470.jpg

 

Ovdje imaju promjenu širine kolosjeka

 

StanicaLokveProljece471.jpg

 

StanicaLokveProljece472.jpg

 

Uvijek mi je bilo smješno kako šole u drezini vozi porebarke, ali to je logično kad nikad ne zna na koju će stranu!

 

StanicaLokveProljece473.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Par dana kasnije, vraćao sam se iz Selca. Kišno vrijeme nije baš neki preduvjet za slikanje vlakova, ali Žutku na usponu od Meje prema Plasama ništa ne može zaustaviti!

 

RijekaLokve119.jpg

 

RijekaLokve120.jpg

 

Uzgred: Fučnuo mi je! A ja sam mu Bajbaj1.gif

 

RijekaLokve121.jpg

 

RijekaLokve122.jpg

 

RijekaLokve123.jpg

 

 

BTW, danas sam u lokalnom sredstvu javnog priopćavanja pročitao da su autobusni kolodvor u Deunicama preselili na željeznički pa da tamo čak i prodaju bus karte. To treba ići pogledati izbliza, ali ću sač'kat utorak. Obećali su doonda proljepšanje vremena. Po ovoj cmocavoj kiši ne idem nikud!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

snika z Bodulije pitali tako jednog travnja da kakovo će jutra bit vrime, a moj Nikola odvali bez puno premišljanja: "Jugo, bura, dež!" Jer tako to jest u travnju. Jutros je kod mene čak promicalo nešto snijega, a kad je oko 11 ha granulo sunce, shvatio sam da se s Vakulom, Sijerkovićem i sličnima nije za šegačiti ter da treba otići poslikati novu kolodvorsku situaciju u Delnicama dok opet nešto ne pljusne.

 

Zavoj kod Lokava lijepo se ocrtavao na poluvedrom nebu osutom pajhuljastim oblacima

 

StanicaLokveProljece474.jpg

 

Na kolodvoru Lokve jedan pogolem vlak bez glave i repa. Kako se službeno mjesto doima neposjednuto buduć pruga ima zatvor, nisam ima koga pitati da li ga kane odvući tamo Tamo.jpg...

 

StanicaLokveProljece475.jpg

 

... ili amo Amo.jpg

 

StanicaLokveProljece476.jpg

 

Imat ćemo razumijevanja. Pogotovu oni od Moravica do Rijeke jer će vjerovatno stići brže nego da se voze prugom Pljuca.gif

 

StanicaLokveProljece477.jpg

 

Vrijedni djelatnici -a u Lokvama uspjeli su i bez pomoći škartiranog RVR-a posaditi prve ovosezonske krasuljke

 

StanicaLokveProljece478.jpg

 

Vaš omiljeni izvjestitelj u društvu svog prijatelja

 

StanicaLokveProljece479.jpg

 

Pogled s platoa stanice na naselje Sopač. U dubini je magistralna cesta D32 kojom se vozim kad sam u svom drugom zavičaju

 

StanicaLokveProljece480.jpg

 

StanicaLokveProljece483.jpg

 

Ove su stepenice cijelu zimu bile uredno konzervirane snijegom i ledom, a sad su osvanule u svojoj punoj ljepoti

 

StanicaLokveProljece482.jpg

 

Proljetni seks je u punom zamahu. Još rascijepati i složiti štivice i trećina posla je obavljena Mrgreen.gif

 

StanicaLokveProljece484.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Proslijedih do Delnica. Tamo ima zanimljivih zbivanja. Grad je, naime, prodao prostor autobusnog kolodvora "Lidlu" koji će na tom mjestu sagraditi novi velelepni trgovački centar, a autobusni će kolodvor biti preseljen malo dalje u pozadinu. Jer koji će im q...ac autobusni kolodvor u središtu mjesta kad umjesto toga mogu imati pri ruci sve potrebno za doručak? Sljedstveno tome, stari je AK van funkcije dok ga ne sravne sa zemljom, a busevi koji tranzitiraju kroz Delnice, a i oni koji tu imaju krajnju stanicu sada stoje na – željezničkom kolodvoru! Najveselije od svega je da se pristup odvija uskim cestuljkom dijelom popločanim granitnim kockama, a dijelom jamama koje su provizorno zasute s par lopata tucanika. Narano da svima onima koji ovdje po navici ili zbog potreba posla parkiraju nije na na kraj pameti da parkiraju negdje drugdje! A tek kad ututnji šumarski prikoličar nakrcan kusima, bit će to opći urnebes. Srećom još nije počela puna sezona.

 

StanicaDelnice116.jpg

 

Teta koja je na starom bus kolodvoru prodavala čokoladice i putne karte, sad je dobila elegantni kontejner

 

StanicaDelnice117.jpg

 

Je li jasno, drugovi?

 

StanicaDelnice118.jpg

 

Na službenom dijelu delničkog kolodvora uobičajeno žutilo. I prema tamo Tamo.jpg...

 

StanicaDelnice119.jpg

 

... i prema amo Amo.jpg

 

StanicaDelnice120.jpg

 

Onda je nešto zatrubilo gromkim glasom kao da dolazi džems i vid', nu...

 

th_StanicaDelnice121.jpg

 

Da, koliko sam čuo, radovi zbog kojih je zaveden zatvor pruge su elektro tipa

 

StanicaDelnice122.jpg

 

Piše li se i on u strojovođe ili je samo šofer?

 

StanicaDelnice123.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

StanicaDelnice126.jpg

 

A evo i još jednog žutog u punom galopu. Ovo će biti zanimljivo mjesto za sačekuše kad novi Končarevi EMU počnu voziti pod 25KV. Ima parking, a ima i kafić!

 

th_StanicaDelnice127.jpg

 

Ovi medvjedići se penju po stupu i razvlače neke žice

 

StanicaDelnice128.jpg

 

U pozadini je veliko elektrorasklopno postrojenje

 

StanicaDelnice129.jpg

 

Evo sam vam, vrli štioci, dodao i mali zemljovid. Točkicama sam označio trasu kuda se provlače autobusi, a mjesto za sačekušu je u crvenom krugu

 

StanicaDelnice130.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kupih jaja i još neke sitnice pa ću kući. Lujzinskom kroz središte. ima dobru oznaku za kolodvor, a postavili su i lijepi inox-rukohvat ('rvacki gelender oliti pasaman). Samo se zimi gadno lijepi za prstiće ako nemaš rukavice Chilly.gif

 

StanicaDelnice131.jpg

 

Ovo su vjerovatno posljednje slike starog delničkog BUS-kolodvora

 

StanicaDelnice132.jpg

 

StanicaDelnice133.jpg

 

Patriotske igre na povratku kući: bliži se 1. maj pa je valjalo osvježiti natpise na podvožnjaku jer su od zime i atmosferilija dosta apšisali. Kako se Patriot a.k.a Hrvoje a.k.a Željezni hrustio da će pomoći u tom (ne)djelu, prepuštam mu suprotnu stranu objekta Grinko.gif

 

StanicaLokveProljece485.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kao i uvijek lijep izvještaj iz Gorskog kotara :palac:

Zanimljiva mi je ova obavijest, o zatvoru pruge. Zbog radova između Lokava i Drivenika autobusi voze od Moravica do Rijeke umjesto brzih vlakova, a istovremeno od Plasa do Delnica umjesto putničkih. nije mi jasna ta logika :hm

Ovo s novim "autobusnim kolodvorom" u Delnicama je stvarno vrhunski biser. Dal se zna koliko bude taj privremeni autobusni kolodvor tamo?

Link to comment
Share on other sites

Dal se zna koliko bude taj privremeni autobusni kolodvor tamo?

Ako je vjerovati onome što je jučer pisalo u našem kupusnom listiću, najmanje tri mjeseca. Uostalom evo što piše:

 

Od proteklog vikenda, točnije od subote, svi koji u Delnicama koriste usluge autobusnih prijevoznika neće to moći više činiti kao do sada na lokaciji dosadašnjeg autobusnog kolodvora, već na novoj, privremenoj lokaciji na željezničkoj postaji Delnice. Umjesto dosadašnjih šest perona i prateće ponude (ured prodaje karata, čekaonica, kafić, trgovina) putnici će sljedeća najmanje tri mjeseca autobus čekati na prometnici nesposredno uz zgradu željezničke postaje Delnice, a karte će kupovati u malom kontejner kiosk-uredu postavljenom uz objekt nekadašnjeg kafića koji već davno ne radi. Autobusi će, pak, umjesto ulaska u bivši kolodvor, skretati dvjestotinjak metara prije te s prometnice Rijeka – Zagreb ulaziti na cesticu koja vodi prema željezničkoj postaji te nakon što prime ili ostave putnike kretati tom cestom uz prugu te se natrag na prometnicu Rijeka – Zagreb uključivati na odvojku kod benzinske crpke INE.

 

Gradi se Lidl

 

Do promjene lokacije došlo je zbog radova izgradnje nove delničke autobusne postaje, odnosno budućeg LIDL-ovog trgovačkog centra koji će biti sagrađen na lokaciji sadašnje autobusne postaje. Riječ je o opsežnim radovima koji će bitno promijeniti izgled tog dijela Delnica i poboljšati prometni ulaz u Delnice s riječke strane pa stoga mnogi Delničani s nestrpljenjem očekuju njihov završetak, ali ono što baš i nisu očekivali je privremena promjena lokacije autobusnog kolodvora. Naime, pri kretanju u izgradnju novog autobusnog kolodvora najavljeno je kako će stari kolodvor biti u funkciji sve do trenutka dok s radom ne počne novi, a to bi trebalo biti tijekom srpnja ove godine. Sad se ispostavlja da nije tako što budi nezadovoljstvo kod određenog dijela građana, a nezadovoljnih će biti i kod putnika i to ne samo stoga što je nova lokacija ipak malo »sa strane« već i stoga što je prometnica kojom će sljedeća tri-četiri mjeseca prometovati autobusi daleko od dobre.

 

Naime, uz to što su i ulaz i izlaz s glavne ceste prema privremenom autobusnom stajalištu znatno teži od dosadašnjih, i sama je prometnica na nekim dijelovima preuska što će dovoditi do sporijeg prometovanja, a na nekim je dijelovima kolnik te prometnice pretvoren u makadamsku cestu i »obogaćen« dubokim i za vozilo i putnike nimalo bezopasnim rupama te će, očigledno, ulaz i izlaz na privremenu delničku »busnu« biti mala noćna mora za putnike, a još više za vozače autobusa.

 

Bez manevarskog prostora

 

Budući da se u bliskoj budućnosti planira, ponajprije zbog pojačanja protočnosti prometa prema Super Konzumu, uređenje priključka s prometnice kojom će se autobusi uključivati na cestu Rijeka – Zagreb kod benzinske postaje, jasno je da će se autobusi u vrijeme tih radova morati okretati na prostoru kraj željezničke postaje (a prostora, ako traje kakav pretovar baš i nema) te potom vraćati na mjesto ulaska koje također ne pruža velike mogućnosti manevriranja. Dakle, sad sve skupa djeluje malo i skučeno, a bit će još i gore... Zato bi dobro bilo da svi radovi na novoj autobusnoj postaji i budućem trgovačkom centru budu gotovi što prije.

 

Opravdane primjedbe

 

Zbog svega toga u Delnicama je sve više onih koji smatraju kako se moralo i moglo naći daleko povoljnije rješenje (prostor ispred trgovine Piko, odvojak kraj staračkog doma »Domska vila«, prostor uz INA benzinsku crpku...). No, bez obzira na argumentiranost tih primjedbi, čini se da će Delničani i svi ostali koji u ovom gradiću budu koristili autobusni prijevoz morati, »do daljnjega«, na autobusnu postaju ići do – željezničke postaje.

 

U međuvremenu prazni delnički autobusni kolodvor izgleda, pogotovo u ove dane ružnog vremena, magle i kiše, pomalo sablasno. Nigdje one živosti koju su stvarali putnici, nema više ni dolazaka i odlazaka autobusa, sve je manje i parkiranih automobila, a jedino što još podsjeća na to da se tu godinama odvijao promet je veliki vozni red riječkog Autotransa te na staklo zalijepljena obavijest o premještaju autobusnog ureda na novu privremenu lokaciju. Od tog mrtvila odudaraju i radovi »u susjedstvu«. Novi autobusni kolodvor – smješten stotinjak metara od sadašnjeg – već dobiva osnovne konture, a uskoro će, kako saznajemo od investitora, početi i radovi na rušenju u subotu zatvorenog autobusnog kolodvora. Štoviše, po tim najavama teren za gradnju trgovačkog centra trebao bi građevinarima biti predan početkom lipnja što znači da bi u sljedećih mjesec i pol dana sada već bivši kolodvor trebao biti srušen.

U svakom slučaju, nazirem zanimljiva zbivanja!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Danas sam prošao trasom kojom svakodnevno prolaze autobusi na putu do novog, do daljeg, privremenog, bus kolodvora u Delnicama. Na što liči taj put, ne bih se začudio da autobuseri ukinu svaku vezu s Delnicama

 

http://www.youtube.com/watch?v=tcktu_yiKMw

 

PS: Skoro je sve skupa ispalo OT.gif, ali je srećom 4000 čučao na II. peronu, 1. kolosjeku Roll.gif

 

Na povratku sam vidio neke drezine na nasipu iza Lokava, ali je tako pljuštalo da me ni bila volja...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ako je nekoliko dana zatvoren u kući, prosječno agilan railfan ('rvacki: željeznicoljubac) je zreo za ludnicu. Kiša koja je neprekidno (s prekidima) padala zadnjih 3-4 dana me izludila. Jučer ujutro je granulo neko dosta pristojno sunašce pa sam najboljoj supruzi itd., itd. rekao da ja malo idem slikati željeznice, štogod to značilo...

 

Riječka pruga navodno ima Serem.gif od Lokava do Drivenika. U Lokvama sam bio i nisam vidio bogzna što, a u Driveniku nisam nikad ništa slikavao (osim iz vlaka) pa je to prilika da vidim i radove na drugoj strani. Da bi se stiglo tamo, treba najprije proći Fužine. Uskotračni vlakić je u depou

 

StanicaFuzine156.jpg

 

I po najljepšem željezničkom mostu u 'Rvata pentraju se nekakvi Medvjedic.jpg medvjedići. Ne uspijevam shvatiti što rade

 

StanicaFuzine157.jpg

 

StanicaFuzine158.jpg

 

Ličko polje. Sjećam se kako je nekoć bilo obrađeno i iz vlaka su se vidjeli slogovi različitih poljoprivrednih kultura. Danas je uglavnom samo zeleno. Nije da to nije oku ugodno, a vele oftalmolozi i da je jako zdravo za odmaranje okica, ali...

 

StajalisteLic001.jpg

 

Ojoj, pa ja ni u Liču nisam nikad ništa slikao Hm.gif Pa kako mi je to promaklo? Ajmo da stajališta

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Lič GE: 14°42'54.32"E 45°16'53.42"N

 

U Fužinama lijepo piše gdje je željeznička postaja, piše i u Lokvama (o Delnicama da ne govorim)... U Liču moraš, da bi stigao do stajališta otići - na groblje

 

StajalisteLic002.jpg

 

Prvo što sam ugledao još iz auta bio je ovaj čeprkavac u jarku kraj pruge

 

StajalisteLic003.jpg

 

Eto nam i službene zgrade. O njenoj devastiranosti koja se očito dogodila u zadnjih par godine, je već pisalo na 4rumu

 

StajalisteLic004.jpg

 

Neka vas ne zavarava, dragi moji i vrli štioci, što se s druge strane pruge nazire neki cestuljak koji se nastavlja penjati uzbrdo – on je neupotrebljiv jer je uska i strma cestica kojom sam stigao dovle prepriječena sigurnosnom ogradom, a kroz te se iglene uši ne bi provukla ni ivogova deva, a nekmoli Pfaffmobil

 

StajalisteLic005.jpg

 

StajalisteLic044.jpg

 

Planinarima, ekstremnim biciklistima i sličnima je cijeli ovaj kraj jako zanimljiv pa je svaki istaknuti objekt izgrafitiran markacijama

 

StajalisteLic006.jpg

 

Bog budi s tobom!, rekla bi moja punica

 

StajalisteLic009.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled u smjeru Fužina...

 

StajalisteLic007.jpg

 

... i pogled u smjeru Drivenika

 

StajalisteLic012.jpg

 

Imal'...? Ima, al' je malo derutna

 

StajalisteLic043.jpg

 

Ajmo malo bolje razgledati zgradu

 

StajalisteLic010.jpg

 

StajalisteLic011.jpg

 

Šest-jedan-tri-dva do Beograda!

 

StajalisteLic013.jpg

 

Di ti tu vidiš vodu?

 

StajalisteLic015.jpg

 

U stražnjem dijelu zgrade je bio stan. Danas nema više nikog, a domaćinski objekti su uništeni

 

StajalisteLic016.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovo je nekadašnji službeni dio

 

StajalisteLic017.jpg

 

Začudno, ali elektroinstalacija je još uvijek aktivna (iako su sva trošila demontirana)

 

StajalisteLic019.jpg

 

Pogled kroz "službeni" prozor

 

StajalisteLic020.jpg

 

Prodavale su se tu i karte

 

StajalisteLic021.jpg

 

Čekaonica. Zanimljivo kako barabe koje uživaju u uništavanju javnih objekata ne propuštaju prigodu naglasiti svoju pripadnost službenoj religiji u 'Rvata

 

StajalisteLic022.jpg

 

StajalisteLic023.jpg

 

Pogled na peron. Bar su ga uredili, a ne kao onaj u Lokvama

 

StajalisteLic024.jpg

 

Bila nekad i javna rasvjeta

 

StajalisteLic025.jpg

 

Drvarnica

 

StajalisteLic026.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nekadašnji stambeni dio izgleda kao da ga je korisnik napustio pod uzbunom (ili je, što je vjerovatnije, preselio na ahiret)

 

StajalisteLic027.jpg

 

StajalisteLic028.jpg

 

StajalisteLic029.jpg

 

Čudno da nitko nije otuđio bojlere, bar iz nepodopštine?

 

StajalisteLic030.jpg

 

Srednja soba

 

StajalisteLic032.jpg

 

Bivši stanar je očito bio nosilac željezničke spomen-diplome

 

StajalisteLic035.jpg

 

Spavaća soba. Morao je to biti sasvim udoban obiteljski kutak dok su svi bili tu, a vremena bila bolja.

Bilo mi je malo neugodno fotkati po ovom prostoru, ali me oduvijek fascinira površnost naše prisutnosti u vremenu i prostoru te činjenica da se našim nestankom stvari rapidno raspadaju i nestaju. Verba donekle manent, ali i to postaje upitno u vremenu fejsbuka Mrgreen.gif

 

StajalisteLic033.jpg

 

I tu je još struja priključena, ali "Elektroprimorju" nema više tko da piše...

Pretpostavljam da je zgrada bilo donekle očuvana dok je stanar bio ovdje jer sam prije par godina vidio iz vlaka nekoga kako čisti snijeg sa stepenica na ulazu u čekaonicu. Taj je vjerovatno usput i svojim prisustvom rastjerivao barabe.

 

StajalisteLic036.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vrijeme miješa, ali zasad sam još suh

 

StajalisteLic038.jpg

 

Da pogledam radove. Čeprkavac miruje, a ovaj infrastrukturac nešto bunari iz šahta

 

StajalisteLic039.jpg

 

Posljedni osvrtaj. Idemo dalje.

 

StajalisteLic041.jpg

 

Nisam se htio nametati svojom prisutnošću pa nisam saznao što ima u šahtu!

 

StajalisteLic046.jpg

 

Ha! Sad ću u nastavku imati malu ocjensku vježbu spretnosti. Na vrhu cestuljka ima malo proširenje koje služi okretanju vozila no ovaj službeni lik s varaždinskom registracijom je pokazao tipični bezobrazluk i neosjetljivost ljudi iz ravnijih krajeva prema našoj primorskoj skučenosti i sparkirao se na tom mjestu. (Čast Antiši, ali oni njegovi su gotovo pa najgrozniji. "Vindija" šalje na dostavu u Primorje vjerovatno najšire kamione koje imaju. Kad taj uđe u neku uličicu u Praputnjaku ili Lovranu, misliš da je nastala pomrčina). Sad ću morati 200 metara voziti nizbrdo i natraške.

 

StajalisteLic040.jpg

 

Aha! Tu, ispod ceste, je i ranijespomento groblje koje služi kao smjernica za stizanje na željezničku postaju. Na odvojku za groblje ću se napokon moći okrenuti.

 

StajalisteLic047.jpg

 

Sudeć po veličini groblja, stanovnika Liča ima više ovdje nego u selu.

 

StajalisteLic048.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Malo dalje niz prugu prema Driveniku ima jedno zgodno mjesto za slikanje vlakova. Idemo tamo.

Vlakova nema (jasno), al' ima nešto žuto

 

StajalisteLic049.jpg

 

Pogled prema Liču

 

StajalisteLic050.jpg

 

Ruševine bunkera...

 

StajalisteLic053.jpg

 

StajalisteLic055.jpg

 

... i nešto stupologije (stare i nove kao i na cijeloj goranskoj pruzi)

 

StajalisteLic054.jpg

 

Tu su se smjestili neki infrastrukturci.

 

StajalisteLic051.jpg

 

"Pružne građevine"

 

StajalisteLic056.jpg

 

Oho! Personalizirane tablice! Jel' to dodatno koštalo, ili je država poklonila iz sućuti prema neprofitabilnoj željeznici?

 

StajalisteLic057.jpg

 

Na ovom se mjestu vrši prekrcaj iskopanog materijala i starog balasta iz vagona u kamione radi odvoza. Cijela procedura je vrlo sofisticirana – najprije grtalica na radnom vlaku izgrta materijal na teren, a onda druga grtalica to ukrca na kamion. Poluautomatik!

 

th_StajalisteLic058.jpg

 

Organizacija rada je izvrsna tako da bar jedan od radnika može ruke držati na toplom!

 

StajalisteLic059.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sve sam vidio. Idem dalje

 

StajalisteLic061.jpg

 

Mala improvizirana uspinjača za gradnju vikendice na obronku.

Za one koji ne znaju: Lič je vikendaško naselje. Cijelo mjesto je jedna prilično nedefinirana trakavica uz cestu Fužine – Tribalj (via Drivenik). Bilo je skoro prazno negdje kasnih 60-ih godina pa su ljudi prodavali kuće i terene. Danas je jako puno vikendaša – neki su adaptirali stare objekte u selu, a većina je gradila novo. Estetski doživljaj objekata varira od izvanredno lijepih do grotesknih, ali tko sam ja da nekome određujem što je lijepo, ne?

 

StajalisteLic062.jpg

 

Stara vodosprema. Zbog željeznice proveden je vodovod do Drivenika s crpnom stanicom u Fužinama pa su i ovdje dobili vodu.

 

StajalisteLic063.jpg

 

StajalisteLic064.jpg

 

Još jedan pogled u dolinu...

 

StajalisteLic065.jpg

 

... i evo me u dolini.

 

StajalisteLic066.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Naći put do Drivenika je svojevrsna mudrost i riječki 4rumaši su se onomad dosta nagnjavili oko toga. Iz nekog meni potpuno nepoznatog razloga održavatelji prometnica (ŽUC) ignoriraju ovu staru cestu koja vodi u Vinodolsku dolinu i skrivaju putne smjerove kao zmija noge. Da netko nije flomićem žvrljao, evo ti ga što bi putnik namjernik našao pravac. A aboridžani su ekstremno rijetki...

 

StanicaDrivenik001.jpg

 

Cesta je navodno asfaltirana

 

StanicaDrivenik002.jpg

 

StanicaDrivenik003.jpg

 

Krajolik je prašumast. Trošne vapnenačke stijene obrasle mahovinom i bujadi, izvaljeni stari panjevi, trnje i šiprag. Srećom još nije bjelogorica zazelenila

 

StanicaDrivenik004.jpg

 

Aha! Oznaka kao da ulaziš u glavni grad županije. A na stablu su vrli planinari markirali i smjer za željezničku postaju. 15'? Ja ću vozilom stići mrčuk brže – meknimo za 12' Grinko.gif

 

StanicaDrivenik005.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stanica Drivenik GE: 14°41'30.68"E 45°16'1.95"N

 

Drivenik je vrlo značajno službeno mjesto na riječkoj pruzi. Tu je kraj uspona iz Rijeke/Sušaka do njegovi 800+ metara nadmorske visine. U vrijeme dok su još teret vukli Malleti serije 32 bila su u kuhinji po dva ložača jer je od Rijeke trebalo ubaciti 12-tak tona ugljena i ovdje su ih smjenjivali jer su bili potpuno iscrpljeni. Tu se namirivala i voda.

Danas se ovdje namiruje struja – ovo je jedna od tipskih EVP za 3KV vuču na riječkoj pruzi. Susjedne su u Plasama (netipska – građena je od tesanog kamena) i Lokvama

 

StanicaDrivenik007.jpg

 

Stari stambeni vagon. Strukturaši su se već nagledali takvih

 

StanicaDrivenik008.jpg

 

Malo nadzemne infrastrukture

 

StanicaDrivenik010.jpg

 

Pentranje nepreporučljivo!

 

StanicaDrivenik011.jpg

 

Ovi radijator pretpostavljam prejako grije pa su si ljudi otvorili da puste malo zraka – opet primjer nepotrebnog rasipanja energije

 

StanicaDrivenik012.jpg

 

Cestuljak koji vodi do kolodvorske zgrade je usječen u padinu. Ova poluimprovizirana konstrukcija služi da spriječi kamenje koje se kotrlja (tzv. rolling stones) da se dokotrlja na put

 

StanicaDrivenik013.jpg

 

Ovdje čuvam ja! (Nije se baš ubio od lajanja)

 

StanicaDrivenik014.jpg

 

Medviđak, Kobiljak... pa sve po koji sat cipelcugom uzbrdo. Bog budi s tobom!, rekla bi moja punica. Al' je zato prigoda da se uputi Bajbaj1.gifMudri.gif, a da u pitanju nije Mail.gif

 

StanicaDrivenik015.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovo je, pretpostavljam, agregator za rezervno napajanje.

 

StanicaDrivenik016.jpg

 

Kolodvorska zgrada koja, poput one u Sincu, nema civilnu stranu i pogled niz kolosjeke u smjeru Zlobina.

 

StanicaDrivenik017.jpg

 

Baš me zanima čega je ovo broj 1. Jer naselje Drivenik u vinodolskoj dolini je cca 4,5 km (kako leti vrana) u smjeru jugozapada, ali preko brda?

 

StanicaDrivenik018.jpg

 

Do crte je 818 m/nm. Što znači da je kolosjek nekih 1,5 metar niže.

 

StanicaDrivenik019.jpg

 

Sat – radi. Svjetlo – radi. Službeno mjesto – posjednuto!

Tu sam sad imao zanimljiv razgovor sa službenim licem u službenom mjestu. Čovjek je izgmizao iz svoje službene prostorije, ja se predstavim i velim da ću malo slikati po kolodvoru ter da imam dozvolu od nadležne institucije. Veli on: "Imate li ju pri sebi?"

Jasno da sam pri sebi, valjda ću ju doma držati uokvirenu nad bračnom posteljom??? Dam čovjeku pismeno i pustim ga da proučava,,,

"Aha, onda dobro..."

Zaključio sam da mu je zapravo dosadno. Ima 12-satnu smjenu, a pruga ima zatvor. Oni žuti ionako nikoga ništa ne pitaju. S druge strane, pitam se što bi se dogodilo da sam mu iskazao neposluh. Da li bi nazvao PU u Crikvenici (jer tamo teritorijalno spada) i izvjestio ih da mu se jedan podivljali turšin terorist smuca po kolodvoru ter zatražio da me dođu u'apsiti? Baš me zanima što bi mu odgovorili...

 

StanicaDrivenik020.jpg

 

Status Drivenika mi nije jasan (a zaboravio sam pitati). Putnička stanica definitivno nije jer osim eventualnih planinara, ovdje nema putnika ako ne računamo službene osobe koje dolaze na smjenu. Službena zgrada uopće nema putničkih prostora niti se prodaju karte (a nema ni naznake da su se ikad prodavale). Je li to dakle ukrižje? Bit će ipak da nije.

U svakom slučaju, u većem dijelu kolodvorske zgrade netko živi. I pere veš. Iako malo više detergenta ne bi škodilo.

 

StanicaDrivenik021.jpg

 

Ima li tu i žena ili se radi o muškom domaćinstvu?

 

StanicaDrivenik022.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Južna strana kolodvora (ona prema dolini/ambisu) zatrpana je otpadnim materijalom od rekonstrukcije pruge. Pruga se BTW, rekonstruira već preko dvije godine. Dosad bi valjda mogli napraviti i drugi kolosjek. Veli mi prometnik(s kojim sam se, logično, nakon predaje vjerodajnica, lijepo saživio) da su mu se cijelu prošlu godinu motali po kolodvoru i više se izležavali nego radili – te nema ljudi te nema novaca te name materijala... Veli da su dojadili i bogu i vragu. Odahnuo je kad su se izđubrili, a sad ih evo natrag.

Ovo su tračnice...

 

StanicaDrivenik023.jpg

 

... ovo su pragovi...

 

StanicaDrivenik024.jpg

 

... RAP

 

StanicaDrivenik026.jpg

 

Pravila pisanja kolodvoropisa zahtijevaju koze na padini iza službene zgrade no u ovoj osiromašenoj 'Rvackoj moram se zadovoljiti ponuđenim. Nadam se da će prijatelj uvažiti ispriku!

 

StanicaDrivenik025.jpg

 

Kad sam već tu, idemo do kraja

 

StanicaDrivenik028.jpg

 

I na ličkoj pruzi ima ovakvih kolodvora. Važna je razlika da ovdje svi signali rade

 

StanicaDrivenik029.jpg

 

Šest-jedan-sedam-bez-dva do Beograda

 

StanicaDrivenik030.jpg

 

Srcište

 

StanicaDrivenik031.jpg

 

Ostatak skretnice

 

StanicaDrivenik034.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ruševine. Pretpostavljam da je bila stambena zgrada za osoblje.

 

StanicaDrivenik032.jpg

 

Ostaci vodonapojnika?

 

StanicaDrivenik033.jpg

 

Ovo gore je vodosprema (ona koja se napaja iz Fužina). Još je uvijek u funkciji

 

StanicaDrivenik035.jpg

 

StanicaDrivenik036.jpg

 

StanicaDrivenik037.jpg

 

Pretpostavljam da ovakvih prizora ima i u američkom Stjenjaku

 

StanicaDrivenik038.jpg

 

StanicaDrivenik041.jpg

 

Piše. Svašta piše

 

StanicaDrivenik039.jpg

 

S one druge strane je naselje Drivenik. Ono iznad su oblaci koje nosi južina. Postaje nekako mrzlo...

 

StanicaDrivenik040.jpg

 

Nedavno sam bio u starom frankopanskom kaštelu Drivenik pa evo kako to izgleda 4,5 km južnije s druge strane brda. Naselje Drivenik je dolje u dolini

 

StanicaDrivenik040a.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled unatrag. Na nekadašnjoj stražarnici je malo proširen prozor radi bolje vidljivosti

 

StanicaDrivenik042.jpg

 

Nutra je se šlo fuć!

 

StanicaDrivenik043.jpg

 

Ovo s plinom za grijanje valjda ipak funkcionira?

 

StanicaDrivenik046.jpg

 

Hop-hop, s praga na prag, vraćam se...

 

StanicaDrivenik047.jpg

 

Ima i iskliznica. Ma, sve ima, k'o pravi kolodvor!

 

StanicaDrivenik048.jpg

 

Šteta da mi je prijatelj odbio više prikupljati suvenire. Ovi su baš posebni

 

StanicaDrivenik049.jpg

 

Niska slojevita naoblaka, rekli bi meteorolozi

 

StanicaDrivenik050.jpg

 

Kolodvorska zgrada je u sasvim pristojnom stanju. Meščini da su i krov nedavno popravili

 

StanicaDrivenik052.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Išao sam pozdraviti domaćina pa sam mu "ukrao" dvije fotke

 

StanicaDrivenik053.jpg

 

Napon isključen. Pametno.

 

StanicaDrivenik054.jpg

 

Imal'...?

 

StanicaDrivenik055.jpg

 

Ima!

 

StanicaDrivenik056.jpg

 

Htio sam otići uslikati izbliza i onog niskopodnog bika, ali su se cestom do tamo motala dva pogolema ovčarska Hunda (protupropisno nevezana i bez nosne torbice) pa sam odlučio da će sve ostati na auto-safariju

 

StanicaDrivenik058.jpg

 

Par blic-prizora

 

th_StanicaDrivenik059.jpg

 

Ovoga su upravo namjestili na tračnice. Bila je to operacija prilično slična onima na sajmu KŽMZ – pokušaji i pogreške

 

StanicaDrivenik060.jpg

 

Još jedna stambena zgrada

 

StanicaDrivenik061.jpg

 

Hlade se oni i dalje

 

StanicaDrivenik062.jpg

 

Aha! Ovo nisu "Pružne građevine"...

 

StanicaDrivenik063.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kad sam se vratio na glavnu cestu, ustanovio sam da je raskršće odvojka za kolodvor upravo iznad portala tunela "Kobiljak". Onaj "Liebherr" što su ga na kolodvoru namjestili na tračnice je upravo krenuo niz prugu i nestao u tunelu

 

th_StanicaDrivenik064.jpg

 

Dakle iz skela je razvidno da se sanira i pokos.

 

StanicaDrivenik065.jpg

 

StanicaDrivenik066.jpg

 

Kapelica s krovom od bačve. Zgodno. Nego, ako moj susjed treba legalizaciju svog kokošinjca, što ćemo sa svim onim kapelicama uz naše autoputeve?

 

StanicaDrivenik067.jpg

 

Natrag po "asfaltiranoj" cesti put Liča

 

StanicaDrivenik068.jpg

 

Mala napomena/upozorenje:

Ako u HAK-ovu interaktivnu kartu ukucate ishodište Fužine i odredište Crikvenica, velika je šansa da će vas naivnog kakvi već jeste uputiti upravo na ovu vododerinu od cestice. Slično bi vam se moglo dogoditi i s vašim sofisticiranim GPS uređajem bez obzira što o tome tvrdili neki naši admini VidBudale.gif. Stoga (osim ako niste nakanili baš u stanicu Drivenik) toplo preporučam držati se narodne mudrosti: Preko preče, naokolo brže!

 

StanicaDrivenik069.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...