Jump to content

Zima na Kupi, 28.12.2010


seabral

Recommended Posts

Pa ti stvarno imaš neki kliker za odlične putopise. :D:jup :jup

Zar je nakon ovog putopisa potreban još kakav odgovor?

Potrebno je samo reći: Dođi nam opet kad priroda zazeleni u proljeće, i još jednom :jup :jup :jup :jup :jup za putopis!!! :palac:

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Hvala Stanley na informaciji! :? (a nema putopisa bez offtopica!)

 

[A da ćeš pješice obići svaki blokhauz... Iako je većina u međuvremenu porušena, u Hrvatskoj ih je ostalo dovoljno da imaš što obilaziti do mirovine.

 

Ne svaki u Hrvatskoj, ali bar sve na slavonskom području X. koridora gdje su mnogi još sačuvani!!! (oni zapravo itekako imaju veze sa željeznicom, pa pravljenje putopisa o njima uopće nije van teme!)

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Sebral stvarno fascinantne fotke prekrasnog krajolika.

Steta sto se nije znalo za ovaj pohod jer bi ti se sigurno pridruzio ali nadam se jednom zajednickom lunjanju karlovackim podrucjem na proljece :wink:

 

A usput ima tu i dobrih lokacija za rostilj :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na komentarima. :D

I na poduci iz bunkera i blockhauza :shock:

 

Po čemu je značajan Zorkovac na Kupi?
Po tome što sam ja 25 godina stanovao u Zorkovačkoj. :roll:

Vidiš, nisam ni razmišljao o tome ... ja sad stanujem na 100 metara od tvoje nekadašnje lokacije u Zorkovačkoj :lol:

 

1. svaki tjedan putopis jedan.

Ako ćemo iskreno, bilo je "svaki dan putopis jedan" :lol::oops:

U ponedjeljak sam bio u Ljubljani, u utorak na Kupi, a u srijedu na Mrežnici. Putopis s Mrežnice tek trebam pripremiti ..... :(

 

ali nadam se jednom zajednickom lunjanju karlovackim podrucjem na proljece :wink:

Naravno, lunjanje mi nikad nije teško padalo :D

Link to comment
Share on other sites

Niti po objektu napuštenog stajališta Zorkovac Polje, na kojem je ime stajališta još uvijek napisano na dva pisma.

 

http://i174.photobucket.com/albums/w120/seabral/kupa/PC280243res.jpg

 

Ne znam kad je ono napušteno ... zadnji vozni red kojeg posjedujem i gdje mogu vidjeti da se spominju zaustavljanja vlakova na ovom službenom mjestu je iz 1938. godine.

 

Da se vratimo još malo na stajalište Zorkovac Polje. Kao što sam napisao, natpis je još vidljiv

 

PC280246res.jpg

 

A vozni red iz 1938. godine, prema kojem su vlakovi još stajali na ovom stajalištu, izgleda ovako:

 

VR01-0800.jpg

 

VR02-0800.jpg]

 

Naš kolega @železocestnik bi sad ovdje napisao: "za one koji ne vide dobro, evo uvećanih verzija" :?

 

th_VR01-1200.jpg th_VR02-1200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvi put čujem i za Donje Pokupje

Kad smo već kod razlika u odnosu na današnje stanje ima tu još zanimljivih stvari za usporedbu. Npr., u voznom redu iz 1938. na hrvatskom dijelu pruge nema stajališta Brlog Grad (između Kamanja i Bubnjaraca).

Na slovenskom dijelu pruge:

- Gradac v Beli Krajini kasnije se zvao Gradac - Podzemelj, a danas se zove Gradac

- Sela pri Otovcu danas se zovu Otovec

- Rožni Dol - Pribišje danas se zove Rožni Dol

- Uršna Sela - Toplice danas se zovu Uršna Sela

- Kandija se danas zove Novo Mesto Kandija

- Ponikve na Dol. danas se zovu Ponikve

- Stična se danas zove Polževo(?) ili Ivančna Gorica(?)

- St. Lovrenc na Dol. danas se zove Šentlovrenc

- stajalište Lavrica je ukinuto negdje šezdesetih godina

- Ljubljana dol. K. danas je Ljubljana - Rakovnik

Također, danas postoje stajališta kojih u voznom redu iz 1938. nema (pregled od Karlovca prema Ljubljani):

- Novo Mesto centar

- Hudo

- Štefan

- Gaber

- Ivančna Gorica (kolodvor), Polževo

- Ljubljana Vodmat

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prekrasno, predivno, blistavo, poetski... Ne znam što bih već dodao. Nekako Ti jako uspješno idu ova smrznuta hodoljublja...

 

... i na vlak koji vijuga zajedno s njima...
Zanimljivo, i Ti, dakle, imaš utisak da Šved može vijugati prugom? Meni se to ponekad čini kad slikam prugu s bočnog prozora... :roll:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bravo Seabral, svaka čast na uloženom trudu.

Ja bi samo nadometnul da je prek puta Munjare (HE Ozalj 1) i HE Ozalj 2, izgrađena 1952. Inače vidi se na 2 ili 3 fotke na početku putopisa.

Evo i dva linka, ako koga zanimaju: http://www.hep.hr/proizvodnja/osnovni/hidroelektrane/zapad/ozalj.aspx

http://www.hep.hr/proizvodnja/povijest/povijestList.aspx

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam još jednom ! :D

 

Zanimljivo, i Ti, dakle, imaš utisak da Šved može vijugati prugom? Meni se to ponekad čini kad slikam prugu s bočnog prozora... :pivo

 

hoće/neće - mora ... alternativa mu je pravocrtno kroz Kupu :wink:

 

Po meni, sve što slijedi vijugavu prugu, može vijugati. Pa makar to bio i motorac. A Šved ima dovoljnu duljinu da se s njegovog otvorenog stražnjeg prozora može lijepo fotkati prednji dio vlaka i pruga pred njim. :(

Link to comment
Share on other sites

U prethodnim postovima kolege forumaši su sve rekli, ali jednostavno ti se moram zahvaliti za ove prekrasne slike.

Zaista mi je drago kada vidim da netko uživa u istim stvarima kao i ja (samo ti još posjeduješ sve ono što je potrebno za kvalitetnu fotografiju...dobro oko, znanje i puno,puno iskustva) i kada nam prezentira to što je vidio i doživio, a ja iz svoje sobe imam osjećaj da sam bio s tobom... kapa dolje majstore!

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis - ova stara elektrana mi je fantastična..možda sam u negdje u podsvijesti znao da i kod nas ima takvih objekata-elektrana ali sam skroz smetnuo s uma..

 

Već dugo se natjeravam otići do Ozlja, ali ..jel ljenost je jača :roll:

 

Da si javio da ideš vjerovatno bi ti se pridružio.

35k4tq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam svima još jednom ! :roll:

 

Da si javio da ideš vjerovatno bi ti se pridružio.

Negjde u uvodnom postu sam napisao da sam ideju dobio dan ranije, dok sam se popodne u vlaku vraćao iz Ljubljane. Nažalost, nije bilo previše vremena za neku veću organizaciju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...