Jump to content

Osijek-Vinkovci-Gunja, 26.03.2009


dnovakovic

Recommended Posts

Potaknut seabralovim čestim putovanjima u kojima je kako neki rekoše postavio visoke standarde za putopise na forumu, odlučila je i moja malenkost pokušati nešto slično. Ustvari prvo sam odlučio, da sa malim zakašnjenjem, i ja isprobam novu-staru prugu do Vinkovaca a onda i da od Vinkovaca produžim do Gunje.

Koliko sam u tome uspio prosudite sami.

 

Možda ova naša ravna Slavonija, ili kako netko na forumu reče "daleki istok" nije baš egzotična, ali za ljubitelje željeznica uvijek se nađe nešto zanimljivo.

 

Kada sam došao na osječki kolodvor, nisam mogao a da ne napravim koju sliku novoga mosta u izgradnji. Kao što se vidi, rade se pristupne stepenice i sa jedne i sa druge strane....

55967389.jpg

36119533.jpg

83783831.jpg

 

 

Putovanje je započelo vlakom br. 6302 koji se sastojao od dva šveda, prvi je bio 7 122 028. Inače vlak je bio prilično popunjen....

 

90597365.jpg

 

Krenuli smo točno u 8,27, još jedan pogled na oronulu i zapuštenu kolodvorsku zgradu u Osijek .....

 

28186893.jpg

 

 

Inače pruga od Osijeka do Vinkovaca je prilično slikana ali svejedno ću pokušati i ja, dati jedan moj pogled, na ovu novu-staru prugu...

 

6antunovac.jpg

 

7ernestinovo.jpg

 

35985961.jpg

 

Laslovo-Korođ, ima mjesta za još jedan kolosjek...

 

9laslovokoro.jpg

 

Nastavak slijedi......

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Između Laslova i Markušice nailazi se na most preko Korođskog kanala...

 

53755904.jpg

 

Pogled na spoj kanala i rijeke Vuke....

 

41932604.jpg

 

Još jedan pogled na kanal sa druge strane...

 

89920765.jpg

 

Markušica-Antin....

 

13markuicaantin.jpg

 

Gaboš, najbolje očuvana stanična zgrada na cijeloj pruzi. Tipična stanična arhitektura mađarskih željeznica....

 

14gabo.jpg

 

Ostrovo....

 

14ostrovo.jpg

 

Evo nas već u Vinkovcima.

Vinkovci su još uvijek idealno mjesto za svakog railfana. Ovdje uvijek ima nešto za fotkanje....

 

15vinkovci.jpg

 

Čak dvije zelene stoje ispred depoa...

 

80720314.jpg

 

Samo deset minuta za presjedanje.

Polazimo za Gunju u švedu br. 7 122 006

 

93686421.jpg

 

Na izlasku iz Vinkovaca usliko sam ove dvije ljepotice...

 

62813148.jpg

 

94888555.jpg

 

Odvajamo se od dvokolosječne pruge za Tovarnik.....

 

20a.jpg

 

Ovo je predpostavljam trijangl kod Mirkovaca.....

 

20b.jpg

 

Ovo je valjda stanica Vrapčana na kojoj vlak ne staje, iako je zapisana u voznom redu. Uostalom oko zgrade je minsko polje....

 

21vrapana.jpg

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Prvo zaustavljanje je u kolodvoru Privlaka...

 

22privlaka.jpg

 

Otok....

 

23otok.jpg

 

U Otoku se nešto radi...

 

75432804.jpg

 

Počinju nepregledne šume Spačve...

 

26poglednaspavu.jpg

 

Ulazimo u koldvor Spačva..

 

89023651.jpg

 

Najuređeniji kolodvor od Osijeka do Gunje, ali nema table sa nazivom kolodvora...

 

28spavax.jpg

 

I ovo se našlo u Spačvi...

 

64931813.jpg

 

Inače kolodvor u Spačvi je najpoznatiji po ovom terminalu, koji je u vrijeme moga prolaska bio prazan...

 

64023521.jpg

 

55933906.jpg

 

Odmah u blizini kolodvora Spačva je izlaz na autocestu Zagreb-Beograd....

 

29019411.jpg

 

32vrbanja.jpg

 

Šume, šume, šume....

 

68418480.jpg

 

Ulazimo u kolodvor Drenovci...

 

34drenovci.jpg

 

Ovo je inače pogranični kolodvor ali mi se čini da pograničnog prometa baš i nema...

 

63086951.jpg

 

Zadnja stanica na ovoj pruzi je Gunja iako je to samo stajalište...

 

36gunja.jpg

 

Poštar je ovim žutim biciklom donio poštu....

 

27707439.jpg

 

Jedan pogled na susjedno Brčko i u daljini bosanske planine

 

19376333.jpg

 

Mjenjamo smjer i vraćamo se nazad u Vinkovce.

 

55915043.jpg

 

Nisam imao volje da poput mog prijatelja sebarala nastavim dalje cipelcugom preko Save do Brčkog. Kondukter mi je pričao da bi HŽ mogao produžiti i do Brčkog ali se susjedi ne mogu dogovoriti koji će entitet obavljati carinske i policijske formalnosti....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na vrlo interesantnom putopisu .... napravljen je točno po mom ukusu!!! k025.gif

 

Drago mi je da sam te ja motivirao na ovu vožnju vlakovima. Vožnju prema Gunji sam prvi, zadnji i jedini put (dosad) napravio u rujnu 2004. godine, pa mi je tvoj putopis jako dobro "ponavljanje gradiva". Međunarodnog prometa u Drenovcima nema, jer još uvijek traje sezona grijanja (do 30.4.), pa vlak prema Tuzli ne prometuje. A što se tiče pješaćenja prema Brčkom ... nije ti to loša ideja :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Čestitam na vrlo lijepom putopisu sa jedne od rijetkih pruga kojima nisam nikada putovao (mislim na prugu Vinkovci - Gunja - DG).

A što se tiče ove opaske...

 

Možda ova naša ravna Slavonija, ili kako netko na forumu reče "daleki istok" nije baš egzotična, ali za ljubitelje željeznica uvijek se nađe nešto zanimljivo.

... meni je i ravna Slavonija prelijepa. Možda je to stvar ukusa, ali kad se sjetim pogleda iz ''Save'' na beskrajna žuta polja uljane repice, ili vožnje kroz šumu kod Semeljaca, ili... ma pruga je zakon i u brdima i u ravnici.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na vrlo interesantnom putopisu .... napravljen je točno po mom ukusu!!! k025.gif

 

Drago mi je da sam te ja motivirao na ovu vožnju vlakovima. Vožnju prema Gunji sam prvi, zadnji i jedini put (dosad) napravio u rujnu 2004. godine, pa mi je tvoj putopis jako dobro "ponavljanje gradiva". Međunarodnog prometa u Drenovcima nema, jer još uvijek traje sezona grijanja (do 30.4.), pa vlak prema Tuzli ne prometuje. A što se tiče pješaćenja prema Brčkom ... nije ti to loša ideja :mrgreen:

 

Istina je da si me ti motivirao, ali želja da se provezem ovom prugom postoajala je i ranije. Žao mi je jedino, da nisam sačekao da šume u Spačvi zazelene jer bi i slike bile ljepše.

Inače i kondukter mi je spominjao tzv. sezonu grijanja ali je inzistirao i na tome kako se tri entiteta koji vladaju Brčkom ne mogu dogovoriti.

 

Možda se još zaputim i prugom od Vinkovaca do Županje iz razloga što je to jedina pruga u ovom dijelu Slavonije kojom nikada nisam putovao, ako me neko od forumaša iz Vinkovaca ne pretekne, uostalom ušunjao sam se u njihovo područje...

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Možda se još zaputim i prugom od Vinkovaca do Županje iz razloga što je to jedina pruga u ovom dijelu Slavonije kojom nikada nisam putovao, ako me neko od forumaša iz Vinkovaca ne pretekne, uostalom ušunjao sam se u njihovo područje...

Ja to ne bih nazivao "svojim" i "njihovim" područjem. Mislim da i Vinkovčani i Osječani imaju izuzetnu priliku iskombinirati i napraviti zanimljive runde s vlakovima jer i jedan i drugi grad su željeznički jako dobro pozicionirani s prugama na sve strane. Nestrpljivo čekamo na nova iznenađenja ... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

lijepo, lijepo .... !

 

Svaka Čast, još samo da ste se javili pa da vidimo sa kolegom koji je vozio...pa ste mogli i koju srnu u kadar ubaciti (uhvatiti) u spačvanskoj šumi !!!

 

Inače kažu da je to najveći bazen hrastove šume u ovom dijelu europe !

A kad šuma poprimi blago svjetlo zelenu boju u proljeće.....pa onaj zrak.....uživancija !!

 

Još jednom pohvala !! :D

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

lijepo, lijepo .... !

 

Svaka Čast, još samo da ste se javili pa da vidimo sa kolegom koji je vozio...pa ste mogli i koju srnu u kadar ubaciti (uhvatiti) u spačvanskoj šumi !!!

 

Inače kažu da je to najveći bazen hrastove šume u ovom dijelu europe !

A kad šuma poprimi blago svjetlo zelenu boju u proljeće.....pa onaj zrak.....uživancija !!

 

Još jednom pohvala !! :kul

 

Konačno se javio i jedan "domorodac", hvala ti 410 EXP na lijepim riječima.

Možda sam malo poranio sa ovim putovanjem, kako je danas zatoplilo i ako ovako nastavi najkasnije za tjedan dana spačvanske šume će zazalenjeti, ali to ne znači da se ne može sve to ješ i ponoviti.

 

Srne ili neke druge divljači nisam primjetio....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Po običaju kaskam sa čitanjem putopisa, pa sam evo ovaj danas "odradio"

 

Osobno se već preko godinu dana ne mogu sam sa sobom dogovoriti da posjetim tu prugu..nadam se da ću ovo proljeće ili ljeto konačno se tamo provozati, nešto i uslikati - možda baš ono što si sam napomenuo - zelenu, nepreglednu Slavonsku šumu..

 

Dotad, pohvale i pozdrav iz ZG :(

35k4tq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...