Jump to content

Na margini poštarsko-novinarskih putovanja


Stanley

Recommended Posts

Za idući broj mojeg kupusnog lista za poštarčine odlučio sam napraviti reportažu iz nekoliko poštanskih ureda u Sisačko-moslavačkoj županiji.

Pa sam se jutros uputio u Sisak vlakom broj 5201 Zagreb - Novska, polazak u 06,48 (drek, kasnio je u polazu oko 5 minuta). U Sisku će me dočekati kolega Miljac, regionalni povjerenik Hrvatskog sindikata pošte za Središnju Hrvatsku, koji će mi praviti društvo i ujedno biti vozač na relaciji Sisak - Mošćenica - Petrinja - Sisak - Kutina. Iz metropole Moslavine vraćam se opet vlakom u Zagreb.

Na margini osnovne zadaće, koja je uspješno obavljena, pohvatao sam i ponešto od željezničkih motiva. Pošte se u ovoj prigodi dotičem samo usputno.

Podsjećam da nisam majstor fotografije i nemam ni opremu ni ambicija za stvaranje izložbenih uradaka.

Pa krenimo redom.

Garnitura od 4 vagona Bl stigla je iz Novske via Dugo Selo. U Zagrebu su dodali još jedan Bl i to obnovljeni, a u njega sam se i ukrcao:

 

48941713.jpg

 

Dolazi teretni na 6. kolosijek:

 

66621198.jpg

 

Evo ga kroz prozor (mogli su ga bolje oprati, mislim na prozor):

 

24708311.jpg

 

Koturaška 75, osmogodišnja škola koju sam pohađao 1956.-1964.

Školu je tridesetih godina XX. st. projektirao poznati hrvatski arhitekt Ivan Zemljak. Jedno od njegovih najpoznatijih ostvarenja je i projekt osmogodišnje škole u Selskoj (kod ''Tesle'', crkve Sv. Marka Križevčanina i bivše vojarne), koju je 1987.-1990. pohađala moja kći.

Sa ovog platoa ispred škole vam je mali Stanley buljio u vlakove dok je čekao da podvornik pusti čopor klinčadije u sveti hram znanja:

 

47426611.jpg

 

A u ovoj zgradi sam stanovao 1956. - 1965., sasvim lijevo II. kat. I sa kuhinjskog balkona vidio sve i svašta na pruzi:

 

88121853.jpg

 

Nego, ajmo mi prema Sisku.

Klara:

 

19780372.jpg

 

91627834.jpg

 

Odra:

 

68164156.jpg

 

Velika Gorica:

 

44113681.jpg

 

95659000.jpg

 

Ovdje sve piše:

 

67153410.jpg

 

Turopolje. Tu su nas odveli u skretanje, a nemam pojma zašto. Nije bilo nikakvog križanja. Radovi na kolosijeku? Ako su ovo radovi...

 

14169555.jpg

 

70281904.jpg

 

Pešćenica. Simon & Garfunkel: ''El Kondor Passa'':

 

68033299.jpg

 

I ovdje piše:

 

22741990.jpg

 

36739428.jpg

 

Piše i ovdje:

 

99356143.jpg

 

U Gredi još jedno križanje:

 

90013216.jpg

 

91300495.jpg

 

Stupno:

 

37401265.jpg

 

Ušće Odre slikano sa željezničkog mosta. Kupa ima opako visoki vodostaj:

 

55221063.jpg

 

I na kraju Sisak:

 

47380781.jpg

 

Bez ovoga kod Stanleya ne ide:

 

29251501.jpg

 

19641014.jpg

 

Nastavak slijedi.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Neću vas puno gnjaviti s poštarčinama, ali ih nećemo ni sasvim zaobići. Ne bi bilo umjesno, ipak su oni bili povod mojem putovanju pa i ovom putopisu.

Ovo je zgrada Središta pošta Sisak, Prometne pošte i Poštanskog ureda 44000 Sisak. Nalazi se u Ulici Antuna i Stjepana Radića, u staroj gradskoj jezgri. Na pročelju se još vide tragovi rata. Unatoč bjesomučnom granatiranju grada Pošta je cijelo vrijeme normalno funkcionirala i obavljala svoju časnu dužnost prijenosa poruka među ljudima.

Jedan kolega nam je 1991., nažalost, poginuo od minobacačkog projektila koji je pao usred dvorišta, a nesretnik je stajao vani ispred vrata.

 

37319220.jpg

 

Moji prvi sugovornici bili su sisački poštari. Dočekali su nas opasno nabrušeni, jer su tek jutros saznali da će morati raditi na Veliku subotu zbog isplate mirovina.

Subota je po našem Kolektivnom ugovoru neradna, osim u izvanrednim okolnostima. A izvanrednu okolnost priredili su im Sanader i Šuker, koji su se u zadnji čas dosjetili da isplata mirovina pred Uskrs donosi i ponešto bodova pred lokalne izbore.

Evo nekoliko gnjevnih kolega u razgovoru ugodnom s mojim Miljcem regionalcem:

 

45652865.jpg

 

Okrenimo se ljepšoj temi. Nije HŽ - Vuča vlakova jedina koja ima Lepe Brene:

 

58169619.jpg

 

61734727.jpg

 

Ima li kojeg forumaša iz Siska, nemoj da mi ovo širiš dalje jer fotke objavljujem neovlašteno! :kul

Ajmo dalje. Majstor se muči s krepanim Tomos APN:

 

51777185.jpg

 

I poštarčine znaju biti duhovite:

 

49272409.jpg

 

20185603.jpg

 

Ovo je moj sindikalni kolega, drug, prijatelj i povremeni vozač Miljac:

 

69863045.jpg

 

Današnju novinarsku dužnost sam okončao u Kutini. Miljac me iskipao na kolodvoru i vratio se u Sisak, a ja sam ostao čekati na kolodvoru svoj 746 koji će me odvesti u Zagreb. Usput sam ispucao nekoliko fotki. Za početak snimka kolodvorske zgrade:

 

56373652.jpg

 

Izvana gladac, iznutra svinjac:

 

14323913.jpg

 

Ovo sam morao snimiti:

 

15084247.jpg

 

Moja pokojna baka bi rekla ''bikojna'':

 

43691248.jpg

 

Usamljeni vagon, jedini na kolodvoru. Dok dočekam vlak i on će biti nekamo odguran:

 

67247507.jpg

 

Od nekog mladića koji se motao po kolodvoru načuo sam da moj vlak navodno kasni pola sata. Odmah sam otišao do blagajne i pitao službujuće žensko čeljade je li vlak redovit. Potvrdila je kašnjenje od pola sata.

Iz prosvjeda sam prošetao uz obalu jezera pokraj kolodvora, izj.bao mater HŽ-u i popišao se iza ovog Eas-z:

 

36930712.jpg

 

Iz Zagreba stiže 743 za Vinkovce i to na vrijeme. Trebao se ovdje križati s mojim 746, ali je to vjerojatno obavljeno u Banovoj Jaruzi ili čak Lipovljanima. Evo 743 na ulasku u kolodvor:

 

92583324.jpg

 

U međuvremenu se po kolodvoru motala amo-tamo i kratila mi vrijeme 2132-316, koja je izvukla onaj Eas-z i na kraju ga nekamo odgurala. Desno je 743 za vrijeme bavljenja u Kutini:

 

90247236.jpg

 

Moj 746 na kraju je stigao u Kutinu s nekih 25 minuta zakašnjenja. Vukla ga je 1142-004. Imao sam kartu 2. razreda (kupljenu iz skromnosti tj. iz obzira prema sindikalnoj blagajni u ovom vremenu recesije), ali nakon što sam odšacao stanje preselio sam se u Aeelmt i doplatio kondoru razliku.

U Moslavačkoj Gračenici vođeni smo u skretanje, jer je na prolaznom kolosijeku stajao putnički vlak. Okinuo sam fotku kroz staklo prozora i onda mi se pojavila poruka ''card is full''. Evo zadnje slike:

 

81055334.jpg

 

I to bi bilo sve za ovaj put. Moja poštarsko-novinarska putovanja će se nastaviti, a željezničke motive koje uhvatim objavljivati ću i dalje u ovoj temi.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Znao sam da znaš izvrsno pisati, ali nisam znao da ti je i vještina fotkanja na istoj razini. Sad znam .... taman na vrijeme da nemaš više izgovor na našem skorom zajedničkom izletu. :kul

 

Zapravo ti hoću reći da hoćemo još ovakvih reportaža ... čim prije i čim više, to bolje :P:wink:

Link to comment
Share on other sites

ali nisam znao da ti je i vještina fotkanja na istoj razini. Sad znam .... taman na vrijeme da nemaš više izgovor na našem skorom zajedničkom izletu. :P

Vještina fotkanja? Stavio sam aparat na ''auto'' i okidao, pa što bude. :kul

Nakon što sam pregledao postove skužio sam da fotke i nisu loše ispale.

Bez brige, sindikalni Olympus je kod mene doma i od sada nas više ništa ne može rastaviti. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

...Okinuo sam fotku kroz staklo prozora i onda mi se pojavila poruka ''card is full''...

Koja bijedna isprika. Prvi put kad se nadjes u blizini Kamenitih vrata smjesta moras zapaliti najdeblju svijecu kako bi se barem malo opravdao. :wink:

 

Simpa reportaza. Bas mi se dopala. :kul

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

 

Iz Zagreba stiže 743 za Vinkovce i to na vrijeme. Trebao se ovdje križati s mojim 746, ali je to vjerojatno obavljeno u Banovoj Jaruzi ili čak Lipovljanima. Evo 743 na ulasku u kolodvor:

 

92583324.jpg

 

 

 

Eh, mogli smo si mahati, a možda i popričati, ne sjećam se točno koliko smo dugo stajali. Ali eto, možda nekom drugom zgodom :wink:

 

E i da..slike su na vrlo solidnoj razini. Vidim da sindikalni aparat radi fine slike, a i ti si se upraksao.. :kul

35k4tq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hoćemo još :wink:

 

Naš cijenjeni Stanley je oduvijek vješt pisac, a sad je i proslikao i to jako, jako dobro...

:?

I zato tražimo još... :(

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Sve čestitke!

Nadam se da će i 01.05. sindikalni Olympus preći s Tobom granicu u pitomu Vojvodinu i u akciji SIPUV 3 :wink: ovekovičiti još gomilu železničke arheologije koja treba da se poseti.

Jedva čekam! :D

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

 

Nakon što sam pregledao postove skužio sam da fotke i nisu loše ispale.

Bez brige, sindikalni Olympus je kod mene doma i od sada nas više ništa ne može rastaviti. :wink:

 

Iskoristio bi ovu prigodu - Stanley ne čitati !

 

Tvojim kolegama predlažem,jasno ako gledaju i čitaju na našem forumu da iz gore napisanog razmisle što bi Ti mogli kupiti kao dar prilikom Tvojeg zasluženog odlaska u mirovinu kojeg si najavio prigodom jednog od svojih prijašnjih postova.Osobno navijam za neki solidni "CANON " sa odličnom " AUTO " opcijom,pa da možemo odmah uživati u slikovnim putopisima kao što je ovaj. :D

 

Stanley možeš čitati

 

Čestitka za odlične fotografije te odličan i čitljiv tekst.Iz svega priloženog mogu zaključiti da i prilikom obavljanja svog profesionalnog posla misliš na nas koji uživamo u čitanju i gledanju Tvojih postova.

Uvijek nas uspiješ iznenaditi nečim novim ........Hvala !

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem svima na lijepim riječima i na ohrabrenju da nastavim snimati željezničke motive na marginama poštarsko-novinarskih putešestvija. Do mirovine će zasigurno biti još priloga u ovom topicu.

Nego, u vrijeme dok sastavljam reportažu za moj kupusni list, prisjetio sam se još nečega:

 

moenica.jpg

 

Na gornjoj slici je Poštanski ured 44253 Mošćenica, a uz njega je vezan bizarni događaj koji vam moram ispričati. Čini mi se da je o tome nešto bilo i u medijima, kao vijest tipa ''nakon neuspjele pljačke sâm se predao policiji''.

Pri kraju radnog vremena u ured je upala spodoba s čarapom preko glave, izvadila pištolj i zatražila lovu. Voditeljica ureda je tobože pošla po novac, a zapravo je pobjegla na ulicu (putevima koje ne smijem opisati iz sigurnosnih razloga).

Pljačkaš je krenuo za njom i, kad je vidio da od love nema ništa, odvezao se automobilom u policijsku postaju i tamo se predao.

Voditeljica je pozvana na suočenje, ali nije bilo potrebe za prepoznavanjem jer je počinitelj rekao nešto u stilu ''ja sam taj''.

A pištolj je bio obična igračka od plastike.

Policajac je, prema riječima voditeljice, zapovijedio nesuđenom pljačkašu (inače mještaninu Mošćenice): - Izvolite se gospođi ispričati!

Ova epizoda je završila kao svojevrsni crni humor. Mnoge poštarice i poštari nisu, nažalost, bili takve sreće. Svake godine u svibnju organiziramo tradicionalni nogometni turnir u spomen našem kolegi Robertu iz Vinkovaca, koji je prije desetak godina poginuo na radnom mjestu. Neki luđak (navodno PTSP) nije bio zadovoljan što ne može podići novac bez osobnih isprava(!), pa je na šalteru aktivirao ručnu bombu, ubio sebe i Roberta te ranio više ljudi. Jedna kolegica je ostala bez oka.

Moj sindikat izborio se da u Kolektivni ugovor bude uvršteno pravo na odštetu za pretrpljenu pljačku, ili pokušaj pljačke, u iznosu od 15 tisuća kuna. Žrtvama takvih kriminalnih postupaka ujedno osiguravamo besplatni sedmodnevni boravak, zajedno s obitelji, u nekom od naših odmarališta na moru po osobnom izboru.

Počeo sam crnim humorom, pa ću tako i završiti. Među poštarima u Kutini navodno kruži krilatica: - Ako ti treba lova, odi dražiti cucka!

Jer za svaki ugriz psa poštaru, po Kolektivnom ugovoru, Pošta isplaćuje odštetu u iznosu od 2.000 kuna.

Vidimo se na margini neke nove reportaže.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jer za svaki ugriz psa poštaru, po Kolektivnom ugovoru, Pošta isplaćuje odštetu u iznosu od 2.000 kuna.

Hoćeš reći da kolektivni ugovor ne razlikuje ugriz pudlice od ugriza pit bulla ? :wink::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Jer za svaki ugriz psa poštaru, po Kolektivnom ugovoru, Pošta isplaćuje odštetu u iznosu od 2.000 kuna.

Hoćeš reći da kolektivni ugovor ne razlikuje ugriz pudlice od ugriza pit bulla ? :kul:shock:

Pasmina nije specificirana, dakle priznaje se svaki ugriz. :wink:

Ni jedan poštar nije toliko dekintiran, a bogami ni lud, da ide dražiti neku opasniju beštiju.

A najveći neprijatelj poštara je vrsta Kroatische Strasser (hrvatski uličar). :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sve čestitke!

Nadam se da će i 01.05. sindikalni Olympus preći s Tobom granicu u pitomu Vojvodinu i u akciji SIPUV 3 :mrgreen: ovekovičiti još gomilu železničke arheologije koja treba da se poseti.

Jedva čekam! :pivo

Preći će 30.04. a ako ne pređe njegov Olympus imam ja za njega jednog X775 u rezervi.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Jer za svaki ugriz psa poštaru, po Kolektivnom ugovoru, Pošta isplaćuje odštetu u iznosu od 2.000 kuna.

Hoćeš reći da kolektivni ugovor ne razlikuje ugriz pudlice od ugriza pit bulla ? :kul8)

Bez rasizma, molim - pas je pas i gotovo! A i pudlice mogu grdo ugristi :mrgreen:

 

Stanley, ispričavam se što tek sad reagiram na Tvoj tekst (i slike), ali ovaj vikend sam se konačno dokopao malo slobodnog vremena pa istražujem gdje se sve ljudi gibaju. Odlično KlapKlap.gifKlapKlap.gif

 

PS: Ovo me potsjetilo na moju omiljenu pjesmicu:

 

BahaMen.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kako najavio tako i nastavio.

Od srijede 27. do petka 29. svibnja boravio sam u Zadru. U hotelskom naselju Borik imali smo IV. Sabor (kongres) Hrvatskog sindikata pošte. Sabor se održava svakih 5 godina.

Raniji dolazak iskoristio sam za reportažu o Središtu pošta Zadar u mojem kupusnom listu. U srijedu popodne i u četvrtak ujutro obišao sam nekoliko lokaciju u Zadru, a skoknuo sam još do Biograda i Benkovca.

Iako sam svih ovih dana bio doslovce u paklenoj gužvi, putem sam uspio zabilježiti i komadić željezničke tematike.

Dosta brbljanja, idemo na slike.

 

Srijeda ujutro, na putu prema Zadru. Moj kolega i vozač Davor nije postavljao glupa pitanja, već je spustio prozor da lakše snimim prugu Karlovac - Bubnjarci. Pa što se vidi, vidi se:

 

33213740.jpg

 

Mali Off Topic.

Povijesna jezgra Zadra je prepuna spomenika kulture. Ovo je katedralna crkva Svete Anastazije ili Svete Stošije.

Moj prijatelj, vodič, vozač i pomoćni fotograf Dujo nije baš sasvim razumio da hoću više od najljepšeg romaničkog pročelja u Hrvatskoj, a manje od pločnika, no nećemo sitničariti...

 

56987852.jpg

 

Nakon posjeta poštanskom uredu u Benkovcu...

 

67432112.jpg

 

... zamolio sam Duju da me odveze do obližnjeg kolodvora. Ni on nije postavljao suvišna pitanja.

Upravo smo izašli iz kombija, kad evo iznenađenja: ulazi Šved iz Knina! Sve se odigralo tako brzo da sam ga uspio snimiti kad je već bio u kolodvoru:

 

51833370.jpg

 

Još nekoliko snimki na brzaka. Pogled prema Kninu:

 

73846442.jpg

 

... i prema Zadru:

 

10777959.jpg

 

Za kraj:

 

44111651.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Red je da se i ja malo pohvalim...

Na Saboru su me kolegice i kolege počastile nagradom za 15-godišnji sindikalni rad: 103 broja časopisa, 320 brojeva tjednog informativnog letka i nekoliko milijuna drugih pisanih riječi u ime i za potrebe sindikata.

Trofej se nalazi u kutiji omotanoj u plavo:

 

66094985.jpg

 

A u kutiji je bio ovaj mališan:

 

85117420.jpg

 

Evo ga i s izvučenim objektivom:

 

94150401.jpg

 

Nemojte me pitati kakav je, cijela obitelj još ga proučava. :--)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nemojte me pitati kakav je, cijela obitelj još ga proučava. :--)

Super .... sad očekujem od tebe da budeš glavni fotograf kod sljedećeg i svih idućih naših pohoda. :D

 

Bravo, čestitam ti !!!! :wink:8)

Link to comment
Share on other sites

KlapKlap.gif:--)KlapKlap.gif Čestitke i od mene (trebalo je to odraditi) :wink:KlapKlap.gif8)

 

Glede korištenja nove sprave, preporučam odlazak na neki kolodvor kako bi svojim uratcima obogatio temu "Željeznice i ljepši spol" - tako se, naime, najbolje vježba korištenje zooma VidBudale.gif

 

PS: Nadam se da su Ti uvaljali i nešto para???

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hvala im, hvala im.

Od para ništa. Ali mu dođe na isto, jer bih si pri odlasku u mirovinu ionako kupio nekakav fotić. Dakle, uštedio sam nešto više od 3.000 kn od otpremnine. :--)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Stanley, iskrene čestitke. Vjerujem da ćeš već danas prošetati novajliju da mu se objektiv navikne na mili nam HŽ :--):wink:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Stanley, iskrene čestitke. Vjerujem da ćeš već danas prošetati novajliju da mu se objektiv navikne na mili nam HŽ :--):wink:

Thanks. Danas ne, jer radim kod kuće i neću vidjeti vlaka do četvrtka (osim Tomice, kojeg sam kupio unučici za 3. rođendan 8) ).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Super poklončić. Baš sam gledao njegove karakteristike na nabava.net i mislim da si dobio pravu makinu. Sada nemaš izgovora da budeš glavni fotograf na našim putopisima. Ljubomoran sam i rado bih si kupio takav tak je dobarrrrrr :lool

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...