Jump to content

Na margini poštarsko-novinarskih putovanja


Stanley

Recommended Posts

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Za idući broj mog kupusnog lista odlučili smo pripremiti reportažu o poštanskim uredima u Primorsko-goranskoj županiji.

Do sada sam obišao sve županije na obali Jadrana, ali na otoke, osim Korčule, nisam išao iz prometno-logističkih razloga. Puno vozikanja, puno potrošenog vremena, a malo ljudi… Ovaj put odlučili smo učiniti iznimku i obići poštanske urede isključivo na otocima. U dva dana posjetili smo 12 lokacija na Krku, Cresu i Lošinju. Putovanje mi je ujedno pružilo priliku da se podsjetim i na davna vremena svojeg djetinjstva i mladosti, ali o tom potom.

Napominjem da je novinarski dio posla odradio moj šegrt i nasljednik Tomica, pa sam na svoju zadnju reportažu za poštarčine putovao više-manje kao turist.

Iz Zagreba smo krenuli u četvrtak 5. studenog u 5.30. S obzirom na planiranu rutu odlučili smo se za Tomičin automobil, tako da smo od željeznice vidjeli vrlo malo. Ipak, našao se tu i tamo poneki motiv s pruge.

Vrijeme nas je prvog dana kako-tako poslužilo, ali smo u petak doživjeli pravi povodanj. No, dosta priče, idemo na slike.

Jutarnju kavu popili smo na autocesti, na odmorištu Ravna Gora, a zatim smo ugovorili mjesto sastanka s riječkim kolegom Damirom u ovom kafiću na Vežici:

 

pb050031.jpg

 

Popili smo kavu, a kako je Damir kasnio kratili smo vrijeme slikavanjem. Prognoza vremena je bila ni vrit ni mimo:

 

pb050037l.jpg

 

U tim trenucima najmanje sam mislio na željeznicu. Odjednom se začula poznata buka vlaka u pokretu i ugledao sam žutku s putničkim vagonima. Nisam stigao reagirati odmah, tako da sam uhvatio tek dio zadnjeg vagona (u sredini slike):

 

pb050038.jpg

 

Komadić vedrog neba:

 

pb050042.jpg

 

Naš domaćin Damir napokon se blagoizvolio ukazati i krenuli smo put Krka. Žurili smo na trajekt za Cres, koji je kretao u 9.15.

U vožnji sam uhvatio komadić pruge Škrljevo - Bakar:

 

pb050055.jpg

 

Slikano s mosta kopno - Krk:

 

pb050061.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U trajektno pristanište Valbiska stigli smo dovoljno rano da se osvježimo u ovom kafiću:

 

pb050081.jpg

 

Trajekt Ilovik na liniji Valbiska - Merag:

 

pb050079.jpg

 

Još uvijek je tmurno, ali kao da će se razvedriti:

 

pb050107.jpg

 

Idemo prema Cresu:

 

pb050125y.jpg

 

Iskrcavanje u Meragu:

 

pb050150b.jpg

 

Tomičina Mazda:

 

pb050154.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stigli smo u grad Cres.

Tu sam ljetovao s mamom i bratom 1961. godine u nekom odmaralištu, koje je tada bilo ''na kraju svijeta''.

Dobro se sjećam trajekta Vanga koji je plovio na liniji Rabac - Cres. Bila je to, ako se ne varam, druga u povijesti trajektna linija na našoj obali Jadrana (prva je bila Crikvenica - Šilo).

U Cresu sam također prvi put vidio i čuo ljude koji među sobom govore talijanski.

Sâm grad Cres, bar ovaj dio uz obalu, nije se puno promijenio od toga vremena:

 

pb050169.jpg

 

pb050176.jpg

 

pb050181.jpg

 

Njemu se nikamo ne žuri:

 

pb050175.jpg

 

Poštanski ured 51557 Cres:

 

pb050185.jpg

 

Spomen-ploča govori tko je ovo izgradio:

 

pb050163f.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na glavnoj cesti prema Osoru i Lošinju nalazi se malo mjestašce, a u njemu poštanski ured 51555 Belej:

 

pb050186.jpg

 

U Osoru smo se zaustavili isključivo iz turističkih razloga, jer se ovaj gradić nalazi na razmeđi dvaju otoka.

Cres i Lošinj nekada su bili fizički spojeni kopnenom prevlakom i bili su, ustvari, jedan otok. Kanal koji ih danas razdvaja prokopali su vjerojatno Rimljani.

Osor je znamenito mjesto koje pamti puno bolje i slavnije dane, a danas je naselje s osamdesetak stanovnika. U Osoru se održavaju poznate muzičke večeri. Umjesto puno priče evo nekoliko foto-zapisa:

 

pb050195.jpg

 

pb050201.jpg

 

pb050206.jpg

 

Mi smo ipak došli kao novinari, a ne kao turisti, pa smo ubrzo krenuli dalje i zaustavili se u jednom lijepom i simpatičnom naselju.

Poštanski ured 51554 Nerezine:

 

pb050209.jpg

 

Pogled s obale:

 

pb050214.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na otoku Lošinju nikada prije nisam bio, pa me veseli da su me poštanski putevi na kraju doveli i ovamo.

Obala i brodogradilište u Malom Lošinju:

 

pb050222.jpg

 

Poštanski ured 51550 Mali Lošinj:

 

pb050231.jpg

 

Još motiva iz Malog Lošinja:

 

pb050239.jpg

 

pb050241.jpg

 

Grad ima dvije pošte - ovo je 51553 Mali Lošinj:

 

pb050246.jpg

 

Na povratku prema sjeveru skrenuli smo u malo naselje gdje se nalazi poštanski ured 51564 Ćunski.

Ne znam zašto sam pomislio da su ovamo dolutali i Turci. :evil:

Selo Ćunski po vizuri i smještaju pomalo podsjeća na Bribir.

 

pb050251.jpg

 

Simpatičnu kolegicu Franku pozvali smo na kavu:

 

pb050255.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Plan za četvrtak bio je ispunjen. Sutra ćemo se posvetiti Krku, ali do tamo treba stići. Evo nas opet na trajektu Ilovik, plovimo iz Meraga prema Valbiski:

 

pb050261.jpg

 

Putem nisam mogao odoljeti napasti:

 

pb050265.jpg

 

pb050266.jpg

 

pb050269.jpg

 

U stalnoj žurbi da pohvatamo trajekte i da razgovaramo sa što više ljudi, zanemarili smo tjelesne potrebe.

Na kraju dana, umorni i gladni kao psi, potražili smo mjesto gdje ćemo konačno napuniti želuce. U gradu Krku našli smo restoran imenom Galija i pomamno se bacili na tamošnje delicije. Tomica i Damir tamanili su plodove mora, dok sam se ja odlučio za juneći odrezak s pršutom i sirom:

 

pb050270c.jpg

 

Ovdje smo unaprijed rezervirali sobe: hotel Kanajt u Puntu.

Smještaj je bio više nego udoban, a ja ne pamtim kada sam zadnji put odspavao 11 (jedanaest) sati u komadu. Uz dva ustajanja za eliminaciju suvišne tekućine.

Što ti je mir, tišina i svježi primorski zrak...

 

pb060279.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U petak ujutro, nakon obilnog doručka, krenuli smo prema prvom odredištu. Ovo je poštanski ured 51523 Baška. Smješten je ''privremeno'' u neku sklepotinu od kontejnera, a ta privremenost traje više od dvadeset godina:

 

pb060283.jpg

 

Na kratko sam ostavio Tomicu i Damira u razgovoru s poštaricama i poštarima, a ja sam se zaputio na obalu.

U Baškoj sam bio prije više od pola stoljeća (1958.) i to u nekom dječjem odmaralištu. Tada je to bila gotovo jedina zgrada na obali, a danas... Baška ima jednu od najljepših i najvećih (2 km) plaža na Jadranu. Tamo negdje, pri dnu, nalazilo se odmaralište. Čak mi se čini da bi to mogla biti ona zgrada žućkaste boje:

 

pb060293.jpg

 

Naravno da nismo propustili posjetiti Jurandvor, gdje se nalazi crkvica i nekadašnja opatija Svete Lucije. Tu je župnik Petar Dorčić 1851. godine pronašao Bašćansku ploču, ugrađenu u pod crkve, te je na svoj nalaz upozorio Ivana Kukuljevića Sakcinskog koji ju je predstavio znanosti.

Danas se na ovom mjestu nalazi replika Bašćanske ploče, dok se original čuva u zgradi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).

 

pb060299x.jpg

 

pb060301.jpg

 

pb060305.jpg

 

Htjeli smo se ''obratiti recepciji'', ali se ona otvara tek u 10 sati. Nažalost nismo imali vremena toliko čekati...

Još jedan pogled na znamenito mjesto hrvatske povijesti:

 

pb060307.jpg

 

U ovoj prekrasnoj dolini nalazi se i poštanski ured 51522 Draga Bašćanska. Tu se spustila kiša koja će nas prati do kraja dana.

 

pb060311.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Poštanski ured 51521 Punat, ništa posebno:

 

pb060314.jpg

 

U međuvremenu se sastalo nebo sa zemljom. Ulicama su tekli potoci, a na nekim mjestima Tomičina Mazda gotovo da je bila amfibija.

Poštanski ured 51500 Krk:

 

pb060316.jpg

 

Po ovoj kišurini galebovi su se posakrivali, a na rivi su uživale (dok još mogu) buduće delicije za Božić i slične prigode:

 

pb060318t.jpg

 

Ispod kišobrana uhvatio sam malo primorskog ambijenta:

 

pb060321.jpg

 

Poštanski ured 51511 Malinska privremeno je smješten u hotel Malin, dok se ne izgradi novi objekt na obali:

 

pb060323.jpg

 

Molim lijepo, najpouzdanija usluga od vrata do vrata:

 

pb060336.jpg

 

Poštanski ured 51513 Omišalj, posljednje odredište službenog dijela putovanja:

 

pb060337.jpg

 

(Uskoro završetak)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U Omišlju smo pojeli ručak i oprostili se od Damira.

Kiša nas je prala i na povratku kući. Kanio sam zamoliti Tomicu da stane kod poneke railfanovske lokacije, čak smo razmišljali i o ruti via Melnice - Plase - Zlobin i dalje na autocestu, ali bi to bila tortura s obzirom na vremenske uvjete. Bojali smo se i da ne zapadnemo u kakvu mećavu.

Nešto sam, ajmo reći, napiknuo usput. Recimo kolodvor Plase (na slici gore lijevo) kroz prozor automobila:

 

pb060338.jpg

 

ŽCPR Meja između dva odvratna pljuska:

 

pb060339.jpg

 

Opet kavica u Ravnoj Gori. Putem smo naišli i na snježne padaline, ali bez zadržavanja na tlu.

 

pb060340.jpg

 

U Karlovcu je Tomica otišao po suprugu koja se tamo zatekla, a ja sam zamolio da me iskipa na kolodvoru i u povratku dođe po mene.

Tek što sam izašao na peron čuo sam najavu za putnički vlak Zagreb - Duga Resa. One piknjice po slikama potječu od kišnih kapi:

 

pb060343.jpg

 

pb060344.jpg

 

pb060347.jpg

 

pb060348.jpg

 

Prošlo je jedva pet minuta i čuo sam najavu za brzi vlak Zagreb - Rijeka. Od njega samo lokomotiva:

 

pb060356.jpg

 

I to bi bilo sve sa ovog putovanja.

Možda još ubacim koju fotku iz Tomičine zbirke, o tom potom.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

KlapKlap.gifOdlično, duhovito, zanimljivo.KlapKlap.gif (Kao i uvijek, al' nije zgoreg pripomenut...Krepah.gif)

A završne fotke su Ti baš u stilu -a: u kmici :evil:

Ovo što slijedi je malo OT.gif, ali jesi li primijetio kako po Cresu-Lošinju ima nekoliko pošta koje su smještene u lijevom donjem uglu zgrade (počev od one u samom Malom Lošinju). Je to talijanski model? Imaš li ideju kad su te zgrade građene?

Stvarno, u Velom niste bili?

 

PS: Di ste papali u Omišlju?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Primjetio sam na dvije tvoje fotke trajekte u brodogradilištima. Lovrijenac ili Nehaj u Cresu i Lastovo u Lošinjskom brodogradilištu. Imaš li još koju sliku na kojima su trajekti? Oni me zanimaju ipak više nego poštanski uredi :evil:

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Primjetio sam na dvije tvoje fotke trajekte u brodogradilištima. Lovrijenac ili Nehaj u Cresu i Lastovo u Lošinjskom brodogradilištu. Imaš li još koju sliku na kojima su trajekti? Oni me zanimaju ipak više nego poštanski uredi :evil:

Zanemari. To mu se omaklo Roll.gif

Zapravo je htio slikati raster polja na padini s druge strane creskog zaljeva. Vele da je otprilike jednako star kao onaj u Starogradskom polju...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Primjetio sam na dvije tvoje fotke trajekte u brodogradilištima. Lovrijenac ili Nehaj u Cresu i Lastovo u Lošinjskom brodogradilištu. Imaš li još koju sliku na kojima su trajekti? Oni me zanimaju ipak više nego poštanski uredi :!:

Tvojoj znatiželji budi udovoljeno.

Za zagrijavanje ćeš dobiti još malo Ilovika:

 

pb050089.jpg

 

pb050094.jpg

 

pb050112.jpg

 

pb050142.jpg

 

pb050145.jpg

 

Ovo je iz Cresa:

 

pb050156.jpg

 

Sad već znaš koji je ovo trajekt:

 

pb050172.jpg

 

A da ne umaraš oči:

 

pb050173.jpg

 

Nije trajekt, ali plovi (valjda):

 

pb050180.jpg

 

Znam da voliš brodove (uostalom i ja), pa ti evo i ovog usput:

 

pb050218.jpg

 

Mali Lošinj. Ovaj mi djeluje kao da je u šturcu:

 

pb050223.jpg

 

Pretpostavljam da te zanimao ovaj. Snimio sam ga u trenutku dok je isplovljavao ''u rikverc'':

 

pb050225.jpg

 

Za kraj još jedna slika brodogradilišta Mali Lošinj:

 

pb050230.jpg

 

Ima li još kakvih pitanja? :evil:

 

pb050174.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovaj mi djeluje kao da je u šturcu:

http://img21.imageshack.us/img21/3306/pb050223.jpg

On(a) to i jest. To je slavna "Marina", najstariji putnički brod na Mediteranu, a bit će i šire. Još uvijek u plovnom stanju, ali ne znaju što bi s njom jer je svojevrstan spomenik našeg pomorstva.

 

Ima li još kakvih pitanja? :evil:

Zar si zaboravio? Prava formulacija glasi: Ima li nejasnih pitanja?!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

ali jesi li primijetio kako po Cresu-Lošinju ima nekoliko pošta koje su smještene u lijevom donjem uglu zgrade (počev od one u samom Malom Lošinju). Je to talijanski model? Imaš li ideju kad su te zgrade građene?

Stvarno, u Velom niste bili?

PS: Di ste papali u Omišlju?

Pravo da ti kažem ne znam zašto su neke pošte smještene tamo gdje jesu i tko je gradio te zgrade. To bi trebalo istražiti.

U Velom Lošinju nismo bili, jer nismo stigli otići tamo s obzirom na vremenski raspored. Pretpostavljam (morao bih provjeriti) da tamošnji poštanski ured ne radi cijeli dan, pa bi ionako poljubili vrata.

Nisam zapamtio kako se zove restoran u Omišlju, samo znam da se nalazi relativno blizu pošte. Točnije, između pošte i parkirališta gdje smo ostavili samovozna prometala. Možda ga je Tomica snimio, pa ću staviti sliku naknadno.

Restoran je velik i po prvom dojmu je, kakbirekli, ozbiljna firma. No kad smo od šankera/konobara/kuhara (on je bio jedina ''službena'' osoba na raspolaganju!) zatražili jelovnik rekao je da imaju samo roštilj. Preporučio nam je miješano meso za tri osobe, što smo i naručili.

Pretpostavljam da smo naletjeli u vrijeme kada je promet mali (radni dan oko 14 sati) i ne isplati im se držati kuhara, a ponuda na reklamnoj ploči im je zaista raznolika.

Jelo je bilo obilno i ukusno. Konobar i sve što usput jest pitao nas je kod plaćanja računa je li bilo dobro. A meni je, naravno, izletjelo: - To će pokazati obdukcija! :evil:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepu ste rundu napravili i šteta da vremenske (ne)prilike nisu sasvim surađivale s vama. Jedino mi je žao da da među silnim poštanskim uredima na Krku niste obišli i fotkali i 51515 u "mojem malom mistu", pa da se i on pojavi na ovom forumu. Stoga evo ovaj način protestiram :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ima li još kakvih pitanja? :D

Nema. Sad znaš da u meni čući jedan trajektfan i ubuduće kad te put nanese na obalu znaš što trebaš slikati. Hvala na fotkama.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Jedino mi je žao da da među silnim poštanskim uredima na Krku niste obišli i fotkali i 51515 u "mojem malom mistu", pa da se i on pojavi na ovom forumu. Stoga evo ovaj način protestiram :D:mrgreen:

Hehe... Šilo nam je bilo izvan ruke, a kad smo već tamo morali bi i u Vrbnik... Stoga se protest odbacuje kao neutemeljen. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jedino mi je žao da da među silnim poštanskim uredima na Krku niste obišli i fotkali i 51515 u "mojem malom mistu", pa da se i on pojavi na ovom forumu. Stoga evo ovaj način protestiram 8):kul

Hehe... Šilo nam je bilo izvan ruke, a kad smo već tamo morali bi i u Vrbnik... Stoga se protest odbacuje kao neutemeljen. :D

Hihi... A ni gazde nije bilo doma. :mrgreen:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jelo je bilo obilno i ukusno. Konobar i sve što usput jest pitao nas je kod plaćanja računa je li bilo dobro. A meni je, naravno, izletjelo: - To će pokazati obdukcija! :mrgreen:

 

Patolog zna sve al' vec je kasno.

Sub sole aut pluvia ducemus ea.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj mi djeluje kao da je u šturcu:

http://img21.imageshack.us/img21/3306/pb050223.jpg

On(a) to i jest. To je slavna "Marina", najstariji putnički brod na Mediteranu, a bit će i šire. Još uvijek u plovnom stanju, ali ne znaju što bi s njom jer je svojevrstan spomenik našeg pomorstva.

 

 

Dobro izgleda za svoje godine.

Sjećam se da sam je viđao u Zadru dok je "Marina" plovila na liniji Zadar-Mali Lošinj-Pula.

Naravno bilo je to davno prije mnogo godina, kada su si i ovakvi poput mene mogli priuštiti ljetovanje na plavom Jadranu......

 

Podsjetite me, more to je ona velika plava voda sa okusom soli !!!!

 

BTW Stanley hvala ti na odličnim sličicama !!

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...