Jump to content

Na margini poštarsko-novinarskih putovanja


Stanley

Recommended Posts

Super poklončić. Baš sam gledao njegove karakteristike na nabava.net i mislim da si dobio pravu makinu. Sada nemaš izgovora da budeš glavni fotograf na našim putopisima. Ljubomoran sam i rado bih si kupio takav tak je dobarrrrrr :lool

Hehe, zakaj baš glavni? Biti ću jedan od... Ne vidim svoje mjesto ni blizu forumaškoj fotografskoj eliti. :lool

Normalno da je fotić dobar, osobno sam ga izabrao (u okviru ''proračunskog limita'').

Nije mi jasno zakaj ga zovu ''mju'', kad je na njemu grčko slovo ''mi''. :lool

Usput, u topicu ''Koji fotić kupiti'' vidim da svi bježe od Olympusa, a pogotovo mju/mi. Ima za to neki razlog? Ova mala spravica čini mi se sasvim OK.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nije mi jasno zakaj ga zovu ''mju'', kad je na njemu grčko slovo ''mi''. :lool

Jato jer Japanci loše govore latinski :lool

 

Usput, u topicu ''Koji fotić kupiti'' vidim da svi bježe od Olympusa, a pogotovo mju/mi. Ima za to neki razlog? Ova mala spravica čini mi se sasvim OK.

Imam analognog mjumija i izvrstan je iako ga jako malo koristim. Velikog digitalnog sam prestao koristiti jer ima 4 AA baterije i ždere struju k'o sumanut. Sad glumi izložak u kućnom muzeju...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pa, sad ne bi štel biti paribrejker, ali iz osobnog iskustva mogu reći da je Canon dosta jači od bilo kojeg Olympus mju-a :lool Namjerno navodim mjua jer mislim da su druge serije Olypmpusovih fotića bolje,a

ja se još nisam uspio oporaviti od svojeg stylus (mju, kak vam drago) 600.

 

Dakako, vjerujem da je Stanleyev primjerak puno jači, a onda se priča opet neminovno odvede u onom pravcu da je kod slikanja i kvalitete fotografije presudan - fotograf, a ne fotoaparat. Može netko imati ne znam kakav prozumer ili DSLR pa mu fotke budu ajajaj. To je jednostavno tako.

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Dakako, vjerujem da je Stanleyev primjerak puno jači, a onda se priča opet neminovno odvede u onom pravcu da je kod slikanja i kvalitete fotografije presudan - fotograf, a ne fotoaparat. Može netko imati ne znam kakav prozumer ili DSLR pa mu fotke budu ajajaj. To je jednostavno tako.

Evo nekih podataka o mojoj stvarčici, Olympus mju/mi 9000, skinuto s interneta:

• Rezolucija: 12MP

• Ekran: 2.7" HyperCrystal III LCD

• Zoom: 10x optički, 5x / 50x digitalni

• Memorija: 45MB interne memorije

• Tip kartice: xD-Picture, microSD kompatibilan

• Dimenzije: 96,4 x 55,9 x 25,3 mm

• Težina: 132 g

• Garancija: 24 mjeseca

• Baterija: LI-Ion ( LI-50B )

• Sadržaj kutije: Trakica, Upute za rukovanje, Svjetski jamstveni list, CB-AVC5 (Audio/Video kabel), CB-USB6 (USB kabel), LI-50C (Punjiva litij-ionska baterija), OLYMPUS Master 2 (Programska podrška), MASD-1 (microSD attachment), LI-41C (Punjač za litij-ionske baterije)

• Posebnosti:

- 14 scenska programa

- ISO osjetljivost: 64,100,200,400,800,1600

- smanjenje efekta crvenih očiju

- detekcija lica

- stabilizator slike

- kompenzacija sjene

- PictBridge

- TruePic III

Uz aparat je još dodatno kupljena neka zvijer-kartica, te futrola koja se prodaje posebno.

Neka stručniji od mene komentiraju stupanj kvalitete aparata, ja sam tu pao s Marsa. Ono što je mene zanimalo jest:

a) mali aparatić koji ne traži puno mjesta, a nije baš zadnji šrot

:lool aparat kod kojeg ne moraš puno razmišljati, jer opcija ''auto'' pruža široke mogućnosti

Dakako, ne isključujem da ću jednog dana prodrijeti u sve njegove tajne i iskoristiti sve mogućnosti koje ima, ali to ostavljam za skore umirovljeničke dane. Ionako nemam namjeru raditi slike za izložbe, već fotkati svoju unučicu i, naravno, sve što nađem na sadašnjim i bivšim prugama.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pa u engleskome se grčko slovo "my" čita [mju] (ako ste ikad gledali neki američki film s nekim od onih bratstava na koledžima).

Hebote, kaj sve ne bum saznal pod stare dane...

Takve filmove gledal sam isključivo u društvu svoje kćeri dok je bila srednjoškolka i dok smo još imali samo jedan televizor, a mala je navalila: taaateeek, jel bi ja mogla... :roll:

Pa se sjećam bratstava tipa omega-kappa-lambda-tau, ali za mju nikad čuo. Kad se Amer ufati stranog jezika (i to grčkog!)... ;)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hebote, kaj sve ne bum saznal pod stare dane...

Ti se sad tek nalaziš na početku razdoblja cjeloživotnog učenja. Hebote, kad samo vidim čime se sve bave moji kolege koji su imali čast i zadovoljstvo pravodobno se izmigoljiti do penzije! Neki čak upisuju tečajeve informatike na radničkom sveučilištu (poslali ih unuci da ih se ne stide pred ruljom...)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stanley, tvoj mju je gotovo neusporediv s mojim mju 600, prije svega zbog stabilizacije slike ako ni zbog čega drugog.

 

Stoga - na slikanje ;):roll:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

P.S. Moj je 23,5 centimetra kad ga razvučem do kraja. :jup

U plinovitom agregatnom stanju, pretpostavljam... :cry:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Ovu sam dobio jučer. Snimio moj kolega Ico:

 

saborico1.jpg

 

Ak' se neko drzne pitati gdje je tu željeznica i railfan, preventivno odgovaram: u prvom redu, ispod Majine ruke. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

U srijedu i četvrtak, 19. i 20. kolovoza, bio sam na službenom putu u Slavoniji. Misija: napraviti reportažu o Središtu pošta Osijek.

S obzirom da se polako spremam za mirovinu, a moj sindikat pokušava pronaći zamjenu, sa sobom sam poveo Tomislava. Uzeo sam ga ''pod svoje'' i idućih mjeseci biti ću mu pri ruci da se uhoda u poslove koje sam ja radio (a nisu samo novinarski).

Prva novinarska zadaća bila je reportaža iz Središta pošta Osijek. Dogovorili smo se da će on raditi, a ja ću biti uz njega i po potrebi priskočiti u pomoć. Potrebe nije bilo, pa mi je ovo službeno putovanje bilo najluksuznije u životu - kolega je zdušno radio, a ja sam šetao okolo s rukama u džepovima. Milina!

Evo i kratkog opisa putovanja:

Iz Zagreba smo krenuli brzim vlakom 741 za Vinkovce i iskrcali se u kolodvoru Strizivojna-Vrpolje, gdje nas je dočekao regionalni povjerenik našeg sindikata za Slavoniju Mario. Put smo dalje nastavili automobilom.

U srijedu smo obišli poštanske urede u Đakovu i Čepinu, te nekoliko lokacija u Osijeku. Tomislav i ja prenoćili smo u hotelu Mursa, za koji smo tek po dolasku saznali da pripada HŽ-holdingu (ugostiteljstvo). Kud će suza neg na oko…

U četvrtak ujutro obišli smo osječke poštonoše i porazgovarali s drugim radnicima iz takozvane Palače pošte. Tu sam Tomislavu i Mariu priopćio svoju odluku: budući da mom kolegi tako dobro ide, a ja se želim što prije vratiti kući, obilazak neka nastave bez mene. I tako oni odoše put Valpova, Donjeg Miholjca i Našica, a ja sam kupio kartu za brzi 702 i već u 16.22 bio sam u Zagrebu.

Putem sam vrebao željezničke motive, pa evo izbora iz onog što sam snimio:

 

Snimljeno pri dolasku iz Vrapča na Glavni: ruski vagon Sankt Peterburg - Zagreb. Mislio sam da bi mogla biti ekskluziva, ali me, kako vidim, pretekao seabral:

 

p8190002.jpg

 

Naš vagon do Strizivojne-Vrpolja:

 

p8190003.jpg

 

Putem sam malo snimao jer se prozori nisu mogli otvoriti. Ali moj Ivanić nikada ne propuštam:

 

p8190008y.jpg

 

Evo i jedne iz Broda:

 

p8190012.jpg

 

U Strizivojni-Vrpolju Mario nas je, kako je red i običaj, pozvao na osvježenje u kafić na kolodvoru.

Kako se u kratko vrijeme zateklo dosta prometa, a crv u g.zici uredno je radio, skakao sam snimiti što se zateklo. Za početak putnički za Vinkovce:

 

p8190013.jpg

 

Kapitalni ulov: brzi Sarajevo - Budapest:

 

p8190015.jpg

 

p8190017.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tomislav i ja prenoćili smo u hotelu Mursa, za koji smo tek po dolasku saznali da pripada HŽ-holdingu (ugostiteljstvo). Kud će suza neg na oko…

 

Je bas... nadam se da su ga uredili jer je i meni krenula suza na oko kad sam prije 4 godine trebao tamo spavati...

Koja rupcaga :(

Srecom ima nedaleko jedan krasan novi hotel za iste pare.

Link to comment
Share on other sites

Je bas... nadam se da su ga uredili jer je i meni krenula suza na oko kad sam prije 4 godine trebao tamo spavati...

Koja rupcaga

Pretpostavljam da su ga uredili jer rupčaga baš i nije, iako sam za istu ili manju lovu bio i u puno boljem smještaju (privatni obiteljski hotelčići). Za jedno noćenje i doručak podnošljivo.

Specijalitet kuće su puževi, jedan nas je sinoć posluživao.

Nego, idemo mi u nastavak priče.

Neću gnjaviti s poštanskim temama, ali ovu fotku objavljujem iz razloga: a) da upoznate Tomislava (na slici desno) i :( da vidite kako McDonald's nije jedini u kojem možete dobiti uslugu sjedeći u automobilu.

 

p8190063.jpg

 

Dok smo se spremali za posjet poštanskom uredu u pothodniku na Trgu Ante Starčevića, meni je za oko zapelo šinsko vozilo:

 

p8190069.jpg

 

p8190070.jpg

 

Imao sam namjeru malo se provozati osječkim tramvajem, ali me Mario upozorio da će me taj vic koštati 20 kuna (famozna Butra).

A ovoga sam uvrebao iz automobila:

 

p8190082.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nakon obavljene dnevne zadaće razišli smo se svatko na svoju stranu.

Ja sam se, naravno, najprije uputio prema nedalekom osječkom kolodvoru. Već je bio suton, pa fotografije nisu baš vrhunske kvalitete. Idemo redom.

Zanimljiva kombinacija:

 

p8190109.jpg

 

Večernji putnički promet:

 

p8190110o.jpg

 

Šved:

 

p8190112.jpg

 

Presveto trojstvo:

 

p8190113.jpg

 

Kondorica u upravljačnici:

 

p8190114.jpg

 

Malo s ove strane:

 

p8190116.jpg

 

Ode putnički za Josipovac, Samatovce, Bizovac, Cret...

 

p8190119.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Moram napomenuti kako sam se još jednom uvjerio da je svijet mali. Za vrijeme motanja po kolodvoru primijetio sam osobu s fotoaparatom, a to je bio naš forumaš 1142-007. Pozdravili smo se kao stari znanci i nastavili svaki svojim putevima.

Jedan od objekata koji sam naprosto morao obići je nova osječka pasarela (hrvatski: nathodnik).

Moj dojam: izvrstan objekt u krivom ambijentu (zapravo je bolje reći obratno). Možda promišljam konzervativno, ali građevine u modernističkom stilu u K.u.K. okruženju za mene su šaka u oko.

Evo ilustracije. Zgrada u pozadini je nekada bila hotel:

 

p8190120.jpg

 

Evo još nekoliko snimaka pasarele/nathodnika:

 

p8190103o.jpg

 

p8190106.jpg

 

p8190121.jpg

 

p8190123.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nathodnik je zatvoren staklom, ali se ipak može uhvatiti poneka fotka:

 

p8190127f.jpg

 

p8190129.jpg

 

p8190131.jpg

 

p8190133b.jpg

 

Silazim s pasarele/nathodnika i slikam kolodvor s ulične strane:

 

p8190134v.jpg

 

Prije spavanja pokušao sam s balkona hotelske sobe snimiti noćnu sliku Osijeka. Ispalo je bolje nego li sam zamišljao :( :

 

p8190136.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Četvrtak ujutro, snimljeno s balkon(čić)a hotela Mursa:

 

p8200138.jpg

 

p8200139.jpg

 

Čekajući da se otvori restoran za doručak krenuo sam u laganu šetnju okolicom. Na slici lijevo je hotel u kojem sam prenoćio (i dobro se naspavao):

 

p8200140.jpg

 

Evo ga i s druge strane:

 

p8200142.jpg

 

Klupica pred ulazom:

 

p8200144.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Palača pošte u Osijeku je spomenik kulture nulte kategorije.

Tako je zapisano u papirima, a stvarnost izgleda ovako:

 

p8200155.jpg

 

p8200156.jpg

 

Nego, došlo je vrijeme da se ja zaputim prema vlaku i Zagrebu.

Ovo je putnički za Sarvaš - Dalj - Erdut:

 

p8200158.jpg

 

Stigao je brzi iz Rijeke, zakašnjenje 30 minuta. Zbog toga smo u polazu kasnili 10 minuta. Sasvim desno na slici je ''moj'' ABee za vožnju do Zagreba:

 

p8200159.jpg

 

Blagodareći Pravilniku o naknadama na teret troškova... blabla... vozio sam se u varijanti A. Sve do Koprivnice bio sam sâm u odjeljku (ne računam one zabludjele na par minuta, koje je kondor uljudno otpremio u 2. razred). U Koprivnici su mi upala tri brbljava lika iz HŽ-a, iz čijeg bučnog razgovora pamtim pregršt uvreda na račun strojovođa i prometnika.

Zadnju fotku posvećujem mirnom i dobro klimatiziranom odjeljku u ABee:

 

p8200160.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vidim da Ti firma provodi antirecesijske mjere štednje - nasljednik je za glavu manji :mrgreen:

Nasljednik je za glavu niži, a tko je veći/manji pokazati će povijest. :mrgreen:

Tomislav radi u Prometnoj pošti u Branimirovoj ulici u Zagrebu, što popodnevne što noćne smjene.

Malo mojih poštarčina, o drugima da ne govorim, zna da je Tomislav Domović ugledni pjesnik, poznat čak i u međunarodnim okvirima. Član je Društva hrvatskih književnika. Za književni rad primio je više nagrada i priznanja, a osamdesetih godina bio je dobitnik Goranove nagrade u kategoriji mladih pjesnika. Vodio je zagrebačke književne tribine ''Neposredno u srijedu'' i ''Jutro poezije''. Djela su mu prevođena i objavljivana na stranim jezicima, te su uvrštena u više antologija i panorama suvremene hrvatske poezije. Dne 21. travnja 2009., na Tribini Društva hrvatskih književnika u Zagrebu, održana je svečana promocija njegove najnovije knjige pjesama pod naslovom ''Kožom uz kožu''. Uvodničar je bio akademik Ante Stamać, a stihove iz zbirke čitali su ugledni dramski umjetnici Vlasta Knezović i Dubravko Sidor.

O takvom čovjeku je riječ. Tomislav je jedini mogući izbor za mog nasljednika. Jest da je poezija jedno, a novinarstvo (čak i poštarsko) nešto sasvim dvadeset i peto, ali ne sumnjam da je Tomica dorastao zadaći. A kako je dospio među one hahare u ekspeditu, to je pak priča za sebe...

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...