Jump to content

U iščekivanju požeške zime


inflameswetrust

Recommended Posts

Dosada sam napisao nekoliko putopisa, iz više slavonskih mjesta. Prošao sam sve kolodvore požeške pruge, a što se Požege tiče, napravio sam samo jedan infrastrukturni pregled pruge, evo ovdje

 

Imao sam zadnje dvije godine želju poslikati požeški kolodvor i Požegu u snijegu, po mogućnosti što višem. Ćudljivo vrijeme još uvijek me uspješno spriječava u tome.

Ipak, danas, na moj imendan (Sv. Stjepan) snijeg je počeo padati, a ja sam uhvatio priliku za slikanje!

 

evo za početak karta centra Požege za lakšu orijentaciju

 

poega_karta.jpg

 

Kolodvor se nalazi na uglu Njemačke ulice i Ulice Franje Cirakija. Od mog stana u Njemačkoj ulici kolodvor je udaljen tek koju minutu.

 

Civilna strana kolodvora koji je inače uređen 2004. godine.

 

IMG_3207.jpg

 

S lijeve strane kolodvora nalazi se muzejski eksponat, parnjača 51 016 koja je jedan od najčešćih motiva mojih fotografija iz Požege. Nekada je na njenom mjestu bila mala kućica uz kolodvorsku zgradu...htio bih pronaći fotografije kolodvora prije obnove...

 

Dakle, u prvom planu staro, a u pozadini suvremeno...htio bih vidjeti to dvoje da zamijene mjesta :wink:

 

IMG_3208.jpg

 

 

Plavac 115/116 kao vlak 6608 za Novu Kapelu,te u pozadini plavac 024 kao vlak 6611 za Veliku

 

IMG_3209.jpg

 

I nema nešto snijega :shock: tek koji celzijevac ispod ništice...zavidim ti Pfaff, na tvojih 2 metra!!! ovo je inače smjer za Veliku, pričali su mnogi da će nastavak ukidanja početi upravo ovdje, no novi ugovori o prijevozu kamena kažu JOK!

 

 

IMG_3210.jpg

 

Kolodvorska zgrada gledana s prve "pretovarne platforme"

 

IMG_3211.jpg

 

Mjesecima ništa osim ovih nisam vidio u Požegi...jedva čekam vidjeti one đurane kako voze teretnjake!!

 

IMG_3212.jpg

 

Prošavši uz vlak peronom u smjeru Pleternice osjetio sam karakteristični miris grijanja u plavcu...nije najugodniji, ali radije bih se vozio unutra u toplom nego hodao na -1 C...

Ovo je veliki splet silosa, nekoć najveći korisnik željeznice u Požegi...nisam Tadsove dugo vidio i to me brine... ipak, silosi su lijepi kada su pokriveni bijelim snježnim kapama ;)

 

IMG_3221.jpg

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Ovo ovdje su željezničarske kuće. Neki željezničari i danas žive u njima, a u šupama pored nalazi se nešto rezervnog materijala i opreme.

 

IMG_3223.jpg

 

vidite ovu "garažu" između dviju kuća? tu je nekada davno stajala mini drezina za lokalne potrebe. ja doduše nisam imao tu sreću da je vidim osobno (ah, mlada godina proizvodnje...). na tom mjestu nalazila se i mini okretaljka za tu drezinu.

 

IMG_3229.jpg

 

bila je ta drezina garant ovakvih dimenzija!!!

 

IMG_3222.jpg

 

Na desnoj strani gledano u smjeru Velike, nešto dalje od ovih kuća nalazi se i nadzorništvo (ili tako nešto) sekcije za infrastrukturu Slavonski Brod. Može mu se prići samo ako se prijeđu kolosijeci, s druge strane je autobusni kolodvor i nema prilaza.

 

IMG_3219.jpg

 

Ali hajdemo mi nazad do kolodvorske zgrade! Volim božićna drvca, volim kad se okite kolodvori, volim to toliko da mi dođe da svaki okićeni kolodvor slikam i otvorim galeriju "Božićna drvca na kolodvoru!"

 

IMG_3213.jpg

 

ove godine je ljepše nego prethodne recesiji unatoč (vidi prošlogodišnji putopis Požega-Zagreb)

Ima čak i velike žarulje, nekako mi toplo pri srcu bude od takvih ukrasa! (ovaj zvučnik s razglasom itekako radi, i više-manje redovito se koristi!)

 

IMG_3214.jpg

 

Nahvatao se snijeg na novim modernijim klupama (nije modernizacija na HŽ-u vezana samo uz vozni park!)

 

IMG_3216.jpg

 

smatram ove vodonapojnike korisnima, ali ako ih već ne stavljaju u funkciju, zašto ih onda uopće ostavljaju?

 

IMG_3217.jpg

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Ovdje se nalazila kućica s početka priče. Umjesto parkirališta nalazila se ovdje dugačka ograda, nekih 3 metra od ceste. Između ograde i ceste bila je "zelena" površina često korištena za parkiranje. Ovo je ipak ljepše.

 

IMG_3218.jpg

 

 

Vratimo se još malo našoj Parnjači... malo starija ekipa s foruma znat će ovo bolje nego ja. S našim forumašima bitter i skretničarem pred godinu i nešto dana komentirao sam ovo: 1. jesu li i prije bila ova stakla uz prozor lokomotive ili je riječ o modernizaciji? 2. kako to da nema oznake željezničkog prijevoznika iznad broja lokomotive (JDŽ?)

 

IMG_3220.jpg

 

Kada biste bili putnik, i kroz čekaonicu prošli van, zatekli biste ovakav prizor:

 

IMG_3215.jpg

 

Lijepo zar ne? :wink:

 

OOOOPS, pa nisam se javio gospodinu prometniku s dozvolom, . nema veze, samo se nasmijao i rekao nema problema :shock:

 

poziranje pred polazak vlaka za Novu Kapelu

 

IMG_3225.jpg

 

Kondukter pokazuje da je sve spremno za pokret, a prometnik vlaku daje dozvolu za polazak!

 

IMG_3227.jpg

 

i ode!

 

IMG_3228.jpg

 

Prije odlaska kući slikao sam još bistu Andrije Štampara, postavljenu ovdje prije nekoliko godina. Inače, Andrija Štampar rođen je 1888. u Drenovcu kod Pleternice. Ipak, nije mi jasno zašto su mu bistu postavili ispred požeškog kolodvora?

 

IMG_3230.jpg

 

Eto, to bi bilo to što se mene tiče, nadam se da sam uspio malo približiti ozračje ovog kolodvora, i nadam se da će drugi put ipak biti više snijega!

 

Pozdrav od Plamenog!!!

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Lijepo Plameni!Ako budeš u prilici uhvati koju sliku teretnoga iz Velike.

 

Hvala ti najlijepša!!! :D Da, za teretni me već mnogo ljudi pitalo, nešto slika teretnih već sam stavio na forum, ali i ja sam iščekujem Đurana! :zzz

 

 

BTW:Ima li Plamen Požega svoj ind.kolosijek? :D

 

Naravno, makar sigurno godinu dana nije ništa išlo u ljevaonicu... evo, na vrhu putopisa, u prvom postu nalazi se link na temu o požeškoj pruzi gdje se između ostalog nalazi i slika kolosjeka za ljevaonicu :(

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Mladi forumaški palikuća opet nam je podario lijep i oku ugodan zapis iz Požeštine. Bravo!

 

1. jesu li i prije bila ova stakla uz prozor lokomotive ili je riječ o modernizaciji? 2. kako to da nema oznake željezničkog prijevoznika iznad broja lokomotive (JDŽ?)

Tvojoj znatiželji budi udovoljeno:

1. Ako misliš na stakla uz bok kabine, ona jesu postojala i dok je lokomotiva bila u voznom stanju tj. u prometu.

2. Nije JDŽ već JŽ i to na latinici i ćirilici. A kako to da oznake nema, to nas puno pitaš. Dva su moguća odgovora: a) da je netko ukrao natpisnu pločicu; :( da je neki ''osviješteni'' budalaš odlučio ukinuti povjesnu činjenicu. Nadam se da je točan odgovor pod a).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala dečki!!! :D

 

Stanley, lokomotiva nije imala pločice s natpisom niti s jedne strane, odnosno takva je i došla! Ne znam do koga je to, HŽM-a koji je restauraciju obavljao, do HŽ-a, čiji je kolodvor, ili do požeške lokalne zajednice...u svakom slučaju ne znam niti za jedan još slučaj gdje nema pločice s natpisom :(

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Stanley, lokomotiva nije imala pločice s natpisom niti s jedne strane, odnosno takva je i došla! Ne znam do koga je to, HŽM-a koji je restauraciju obavljao, do HŽ-a, čiji je kolodvor, ili do požeške lokalne zajednice...u svakom slučaju ne znam niti za jedan još slučaj gdje nema pločice s natpisom

Vjerojatno je netko ''popalio'' pločice za uspomenu prije ili za vrijeme obnove lokomotive.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odlično!

Suuper3.gif

 

Nažalost mi već tri dana internet šteka noću u razdoblju od 22 - 08 pa Ti ujedno s danom zakašnjenja čestitam Štefoslavu...

 

BTW, već neko vrijeme razmišljam kako se dokotrljati do Tebe, baciti sidro na dva dana u "Grginom dolu" pa se malo voziti plavcima... Uvijek ima nade, ne?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti što si nam na tako lijep način približio požeški kolodvor.

 

Nadam se da će slijedeći put naići i koji teretnjak da malo razbije monotoniju ovih plavaca. :mrgreen:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam dečki! :palac:

 

Stanley, makar ne volim pričati o stvarima koje potiču netrpeljivost, bojim se da bi razlog mogao biti u nekim lokalnim "strujama" koje su protiv svega iz bivše države...makar iskreno se nadam da se varam! :mrgreen:

 

Pfaff, hvala! Ako se uspiješ dokotrljati kakvim vlakom/busom/autom do Požege, molim te, javi se unaprijed jer me u Požegi nema toliko često koliko bih htio! A ako se onda i potrefi, u 2 dana stigneš proći cijeli grad, sve pruge, i okolicu, a imao bi i vodiča :mrgreen:

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Pridružujem se čestitkama Plamenom za imendan ali i na dobrim slikama i odlično urađenom kolodvoropisu iz Požege !

 

Nekako mi ovaj odjednom probuđeni interes forumaša za Požegu podsjeća na sličan interes za prugu prema Belišću. Kada smo dobro poslikali prugu za Belišće ona je zatvorena.

Nemojte sada navaliti na Požegu da se ponovi ........

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala Ćiro Bos, Dnovakovic!! ;)

 

 

Nekako mi ovaj odjednom probuđeni interes forumaša za Požegu podsjeća na sličan interes za prugu prema Belišću. Kada smo dobro poslikali prugu za Belišće ona je zatvorena.

Nemojte sada navaliti na Požegu da se ponovi ........

 

Bez brige, požega redovito ima 200tinjak učenika, te nešto radnika i studenata koji putuju svakodnevno. A uz ovaj novi kamen iz Velike zasad smo sigurni :wink:

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Tek sam primjetih tvoju reportažu iz Požege i mogu samo reći bravo!Ako imaš vremena odi malo i do velike da vidimo kako je stanje i tamo. :D

 

Hvala! :D vremena nemam, ali ono što ti mogu reći jest to da je zbog smrzavice otežan pretovar kamena u Velikoj, pa će nastavak pretovara 300 000 t kamena biti obavljeno kad ledeni stisak popusti :kul osim toga, na županijskoj razini ima novih pozitivnih ideja, no dok ne bude službeno neću previše o tome :)

pozdrav

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Tek sam primjetih tvoju reportažu iz Požege i mogu samo reći bravo!Ako imaš vremena odi malo i do velike da vidimo kako je stanje i tamo. :mrgreen:

 

Hvala! :D vremena nemam, ali ono što ti mogu reći jest to da je zbog smrzavice otežan pretovar kamena u Velikoj, pa će nastavak pretovara 300 000 t kamena biti obavljeno kad ledeni stisak popusti ;) osim toga, na županijskoj razini ima novih pozitivnih ideja, no dok ne bude službeno neću previše o tome :)

pozdrav

 

Dosad nisam komentirao putopis, ali sad kažem - to je prekrasna torta kojoj još malo nedostaje šlag u obliku đurana na teretnom :spa::lol:

 

Ali i to će doći.

 

Molim se usrdno da te pozitivne ideje urode stvarnim plodovima (bili to novi tereni vlakovi, eventualni remont, poboljšanje VR-a ili št već). :ses:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...