Jump to content

Cipelcug po kumrovečkoj pruzi: Klanjec - Draše, 26.02.2011


seabral

Recommended Posts

I ja se pridružujem čestitkama na izvrsno odrađenom hodopisu. :palac:

 

Šteta da ta pruga na taj način propada, a potencijala ima. Ali zašto bi HŽ menadžeri uopće razmišljali i zamarali glavu brojkama, kad im je i ovako super. Plaća ide, staž ide, odgovornosti nema i kaj im više treba. :puc

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Super je putopis, pročital bum ga cijelog kad dojdem doma.

Kaj se tiče drezine s prve strane, čim zatopli, tj. Najvjerovatnije za Uskrsne praznike ću se bajkom zaputit do nje uz naravno popratni biciklopis, baš da malo vidim kaj bi se tu dalo napravit. :D

Trenutno mi je ogromna želja sredit ju tokom ljeta i propeljat ju.

BTW. Kolko je ta pruga, tj. ovaj napušteni dio dugačak?

Link to comment
Share on other sites

a vlakovi su tu vozili 80 km/h (moglo se i više)

 

Baš sam si mislio o tome dok sam hodao po dugačkim ravnim dijelovima na ovoj dionici .... i zamišljao kako tuda Džems piči sa 100 km/h :--)

 

Šteta da ta pruga na taj način propada, a potencijala ima. Ali zašto bi HŽ menadžeri uopće razmišljali i zamarali glavu brojkama, kad im je i ovako super. Plaća ide, staž ide, odgovornosti nema i kaj im više treba. :puc

 

Manje pruga = manje posla za istu plaću :puc

 

 

Trenutno mi je ogromna želja sredit ju tokom ljeta i propeljat ju.

BTW. Kolko je ta pruga, tj. ovaj napušteni dio dugačak?

 

Prema HŽ daljinaru, od Harmice do Zagorskih Sela imaš 32 km pruge, a do granice prema Imenom još nekih 1 km više. Od toga fali prvih par km pruge iza Harmice. Ostatak pruge postoji, samo moraš računati na raslinje koje raste nasred pruge. Osim toga, od Klanjca prema Zelenjaku i dalje prema Kumrovcu pruga prelazi u Sloveniju i tu dobro čuvaju granicu (to se može vidjeti u mom prošlom hodopisu). Znači, mogao bi se voziti od Klanjca prema Harmici, sve do prvog drveta koje raste nasred pruge, a to je nekih 3-4 km (svakako dalje od stajališta Gredice).

BTW, na zadnjoj fotki u ovom postu možeš dobiti ideju za još jedan način vožnje po kumrovečkoj pruzi. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Seabrale, prelijepo! Svaka čast!

 

Istina je, pruga propada, a hvalaBogu još ima tračnica! Kod nas su tračnice odmah ukrađene nakon zatvora pruge. :puc

 

Nije moguće da netko živi u kolodvorskoj zgradi u Drašama? Vrlo je lijepo izgledao, nevjerovatno je da je potpuno prazan…

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Inače i ja sam često radi ribičije prehodal ovu dionicu pa čak i iz Zelenjaka do Draša.

 

Tada još nije bilo granice na Sutli, pa si mogao pecati s obje strane. Vjerujem da se još sjećaš onog vica iz bivše države, vezano na Slovenca koji želi postati graničar na Sutli ;-)

 

 

Nije moguće da netko živi u kolodvorskoj zgradi u Drašama? Vrlo je lijepo izgledao, nevjerovatno je da je potpuno prazan…

Ne, nema nikoga u toj zgradi. Ovdje se malo bolje kroz prozore vidi kako je prazna.

 

P2260542res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tada još nije bilo granice na Sutli, pa si mogao pecati s obje strane. Vjerujem da se još sjećaš onog vica iz bivše države, vezano na Slovenca koji želi postati graničar na Sutli ;-)

Ispričaj mi taj vic :grin:

 

Da napišem nešto optimistično, možda se čemo jednom tuda opet vozit vlakom - u planovima županije Brežice postoji ucrtana pruga, koja se od glavne pruge Dobova - Zagreb iz pravca Dobove odvaja prema kumrovečkoj pruzi.

Link to comment
Share on other sites

Ispričaj mi taj vic :grin:

 

Da napišem nešto optimistično, možda se čemo jednom tuda opet vozit vlakom - u planovima županije Brežice postoji ucrtana pruga, koja se od glavne pruge Dobova - Zagreb iz pravca Dobove odvaja prema kumrovečkoj pruzi.

 

Ugleda Slovenac na sredini mosta preko Sutle drek.

Misli si... da znam da si slovenski bi te na nasu stran prenesel a da znam da si hrvaski bi te na pol pregrizel :)

 

Vic nije novi... bio je aktualan za vrijeme SFRJ.

Link to comment
Share on other sites

Ispričaj mi taj vic :grin:

Već bih ga napisao, da ga se točno mogu sjetiti. :oops:

Znam da je završavao tako da su malog Slovenca pitali šta će biti kad odraste i on je odgovorio da će biti graničar na Sutli. To je, naravno, s današnjeg aspekta sasvim normalna stvar, ali u ono doba bivše države je to zvučalo sasvim drukčije.

 

Da napišem nešto optimistično, možda se čemo jednom tuda opet vozit vlakom - u planovima županije Brežice postoji ucrtana pruga, koja se od glavne pruge Dobova - Zagreb iz pravca Dobove odvaja prema kumrovečkoj pruzi.

Bilo bi zaista super kad bi se napravio taj triangl i osposobila pruga. Imaš možda kakve skice ili fotke tih planova ?

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi zaista super kad bi se napravio taj triangl i osposobila pruga. Imaš možda kakve skice ili fotke tih planova ?

Valjda još postoji željeznički nasip Vukovo Selo - Dobova? Ili bar tragovi?

Nasip je svojedobno bio izgrađen, dobro ga se sjećam, ali na njega nikad nije bio položen kolosijek.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Valjda još postoji željeznički nasip Vukovo Selo - Dobova? Ili bar tragovi?

Nasip je svojedobno bio izgrađen, dobro ga se sjećam, ali na njega nikad nije bio položen kolosijek.

Da, to je valjda to. To ću uslikat pa stavit na forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

He he, koje li slučajnosti. Dan poslije, u nedjelju sam bio na planinarenju na Cesargradskoj gori i na povratku smo pješačili od Zelenjaka do Klanjca uz prugu. Iako sam namjeravao pogledati i kolodvor, ekipa nije bila baš oduševljena :~ pa je to ostalo za drugi put... ubacit ću koju fotku kad ih dignem

Edited by zeljko256

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Kamo sreće da se to ostvari ... i da kod idućih cipelcuga po toj štreki budem morao paziti da me ne pogazi vlak :--)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Valjda još postoji željeznički nasip Vukovo Selo - Dobova? Ili bar tragovi?

Nasip je svojedobno bio izgrađen, dobro ga se sjećam, ali na njega nikad nije bio položen kolosijek.

Evo, tako to izgleda

 

321210a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo, tako to izgleda

Vrlo zanimljiv dokument.

Kako se vidi, državna granica/meja na obje strane prelazi postojeći tok rijeke Sutle/Sotle. E, sad ostaje na političarima da to raspetljaju. Ili da se jednostavno pričeka formalni ulazak Hrvatske/Hrvaške u EU, pa da granica više ne bude zapreka za obnovu prometa na kumrovečkoj pruzi, a možda i za polaganje odvojka pruge Vukovo Selo - Dobova. :rolleyes:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Gledajući ovu drezinu u Klanjcu, i mene je odmah vukla želja da ju izvučem na prugu i da krenem u vožnju, ako ništa drugo do prvog drveta koje raste nasred pruge. Stoga mi je izuzetno interesantno čitati slična slične ideje i razmišljanja od Milana, Zagija, Miroslava, Pfaffa, Ćire i drugih forumaša :smile:

A ja mislio da sam jedini koji razmišlja o vožnji po zapuštenim prugama :razz: Odličan putopis u svakom slučaju :palac:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Hvala ti da si digao ovu temu iz prašine. Sad vidim da je prošlo već preko pet godina otkako sam landrao po toj pruzi.

A prošlo je još i više od pet godina otkako su se spominjale neke konkretne akcije vezano za obnovu ove pruge. Nažalost, sad svi samo šute o tome. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...