Jump to content

Kratki poplavni putopis


Toma

Recommended Posts

19. rujna navecer sam bio u Zapresicu. S obzirom da sam odlucio da cu se (radi krize :kul) manje voziti automobilom - isao sam vlakom. Klasicna ruta - autom do Kustosije, i onda prigradskim do Zapresic Savske. To je bila vecer u kojoj je prema Zagrebu dolazio vodeni val iz Slovenije, pa sam, zajedno sa vecinom ostalih putnika, pazljivo gledao kroz prozor od Podsuseda do Zapresica. Vode ja zaista bilo mnogo - nogometno igraliste par desetaka metara od stajalista Podsused je bilo pod vodom, ona kuca jos par desetaka metara zapadnije takodjer, kao i citavo podrucje do toka rijeke Krapine, tj. do nasipa koji na tom mjestu spaja pruzni nasip sa visokim nasipom obilaznice. U mraku je citavo podrucje izgledalo prilicno zlokobno, a strojovodja je prokomentirao da je situacija opasna i za prugu. Nasrecu - pokazalo se da nije imao pravo.

 

Sutradan sam odlucio sa fotoaparatom otici u Zapresic, i odsetati se od stanice do nasipa kod zeljeznickog mosta preko Krapine. Nazalost, citav dan nije bilo vremena za poduhvat, pa sam na kraju na lokaciju otisao predvecer - vlakom 8072 u 17.33 sa Kustosije. Sa vlaka sam otisao u Zapresicu u 17.47, i otputio se prema mostu - bilo je lijepo vecernje nisko sunce koje je fotografije zasitilo lijepim bojama i dugim sjenama.

 

Iz smjera Zagreba u Zapresic ulazi radno vozilo - 98 78 9120 571-9.

 

DSC_0202-1.jpg

 

Signal D1...

 

DSC_0203.jpg

 

... i nakon njega D2 i D3...

 

DSC_0204-1.jpg

 

Pragovi - vjerojatno stari i spremni za rashod. Nisam se nikad pitao sto se radi sa starim pragovima.

 

DSC_0205.jpg

 

Vlak 8081 i madzar 016.

 

DSC_0211-1.jpg

 

Detalj kontaktne mreze.

 

DSC_0214-1.jpg

 

Natpisna tabla i njena sijena.

 

DSC_0215.jpg

 

Telefon i 'sjenski' autoportret.

 

DSC_0216-1.jpg

 

Stizem na lokaciju, i trazim najbolju poziciju za fotografiranje. Voda je zaista visoka - u bunker se inace bez problema moze uci.

 

DSC_0218-1.jpg

 

7800 ide prema Dobovi...

 

DSC_0221.jpg

 

...priblizava se mostu...

 

DSC_0222-1.jpg

 

... i prelazi preko njega.

 

DSC_0229.jpg

 

Nastavak slijedi!

 

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

Ovo je spremiste zapresickih strojeva i vozila za ciscenje snijega. Nazalost, ocito se nije stiglo isprazniti na vrijeme, i poplavljeno je zajedno sa citavim inventarom.

 

DSC_0230.jpg

 

Ovaj kamioncic nazalost ne ceka blistava buducnost; no jucer je bio zahvalan motiv za fotografiranje - baca lijep odsjaj na povrsinu vode...

 

DSC_0233-1.jpg

 

Pogled u stranu na kojoj je inace Sava - trenutno je mnogo blize - i svuda uokolo.

 

DSC_0235.jpg

 

3017 stize iz Varazdina...

 

DSC_0241.jpg

 

... i prelazi preko mosta.

 

DSC_0245.jpg

 

Trazim kadar za iduci vlak... Ovaj mi se cini dobar :kul

 

DSC_0250.jpg

 

Dolazi 3014...

 

DSC_0253.jpg

 

DSC_0256.jpg

 

DSC_0258.jpg

 

... i prelazi preko mosta.

 

DSC_0259.jpg

 

Iduci 'ulov' je 414 - novo obojena 1142 sjaji! Mozda cak i previse na vecernjem suncu.

 

DSC_0264.jpg

 

DSC_0267.jpg

 

DSC_0270.jpg

 

Sunce je vec zaista nisko - krenuti cu prema Zapresicu - ovo je posljednja fotka!

 

DSC_0273.jpg

 

Uzivajte!

 

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

Nisam se nikad pitao sto se radi sa starim pragovima.

 

Peče se rakija. :kul

Imaju oni i još bolju primjenu idalni su zbog vrste drveta od koje jesu da su jako toplinski kaloriče vrijednosti i dugo gore za još jednu primjenu a to je pečenje odojka ili janjetine .

Link to comment
Share on other sites

Nisam se nikad pitao sto se radi sa starim pragovima.

 

Peče se rakija. :mudri

Imaju oni i još bolju primjenu idalni su zbog vrste drveta od koje jesu da su jako toplinski kaloriče vrijednosti i dugo gore za još jednu primjenu a to je pečenje odojka ili janjetine .

Koriste se i za bočališta :kul

Link to comment
Share on other sites

Nisam se nikad pitao sto se radi sa starim pragovima.

 

Peče se rakija. :kul

Imaju oni i još bolju primjenu idalni su zbog vrste drveta od koje jesu da su jako toplinski kaloriče vrijednosti i dugo gore za još jednu primjenu a to je pečenje odojka ili janjetine .

 

Sprega željeznice i dobre papice se još jednom pokazuje u punom sjaju.

Link to comment
Share on other sites

Kratki poplavni putopis

Da, putopis nije dugačak, ali obiluje prekrasnim fotkama. Zaista gušt za gledati

Slažem se. Fotografije su stvarno prelijepe. Trebalo bi neke od njih ubaciti u izbor za izložbu KLJŽ.

A što se pragova tiče, egérke je u pravu - idealni su za loženje kad se peče rakija. Isprobali (pokojni) tast i ja na pragovima sa Bogojevačkog mosta. A da me netko ponudi janjetinom ili odojkom koji su pečeni na vatri od pragova - hvala lijepa, radije bih ostao gladan.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

JAko lepo Toma.Kratko - ali jasno. :D

 

Jaaako puno poplava sam video u Hrvatskoj počev od 19 -20.09,dosta toga slikao,te situacija nije nimalo ružičasta.No,valjda će biti okay...U okolini Koprivnice pogotovo je izraženo povodnje...Ali hajje,nadajte se najboljem i da će se vodurina povući što pre. Mi smo u Vojvodini sa tim imali problema pre par meseci,ali sad je , Bogu hvala, sve okay.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Bravo Toma.

 

Fotke su ti uistinu prekrasne. :D

 

A da me netko ponudi janjetinom ili odojkom koji su pečeni na vatri od pragova - hvala lijepa, radije bih ostao gladan.

 

I ja isto. :?:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...