Jump to content

Osijek, kolovoz 2007


STIB

Recommended Posts

Proveo sam nekoliko dana u Osijeku.

Osim obiteljskih obveza, i ovaj put je ostalo dosta vremena za tramvaje, a već sam pokazao i par slika s kolodvora (u temi o 2044).

Tamo sam išao ICN-om (iako se ovo N do Osijeka baš ne vidi), bit će i koja slika s tog putovanja.

 

Čini mi se da sam imao prilično sreće, pa sam u 2 prijepodneva i jedno popodne uspio uhvatiti u fotić skoro sve obnovljene tramvaje, tj. 0601-0611 i 0712-0717 osim 0713.

Nadam se da će od svakog od njih ispasti bar jedna dobra slika, posebno od onih s reklamama (njih imaju samo prvih 8 ).

Sliku Genschera 9530 sam isto već stavio u temu u GT6, a imam i jednu od nemoderniziranog (8226).

 

O svemu tome, skupa sa slikama, više sutra i tijekom vikenda.

 

Za sada samo jedan izvještaj o ID-u:

 

Prema novinskom izvješću u 15:25 se na raskršću Europske avenije i Radićeve dogodio sudar auta sa stupom :mrgreen:

Ja sam stigao kad se auto već tovario na šleper:

k0810089fu6.jpg

Sve se dogodilo neposredno ispred ovog tramvaja:

k0810090dh1.jpg

 

Dok se auto nije maknuo, nastao je priličan zastoj, pa sam tako imao rijetku priliku dobiti 6 tramvaja na jednoj slici:

 

k0810092dd5.jpg

 

Zanimljivije je međutim bilo vidjeti kako se rješio problem hvatanja voznog reda čim se pruga oslobodila. Na filmu se vidi koliko je korisno imati tramvaje koji bez većih komplikacija mogu voziti natraške:

 

Još finije usklađivanje se vjerojatno napravilo okretanjem kroz Remizu i na starom okretištu u Retfali...

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

kakve su to tramvajske šklopocije :mrgreen:

mislim ozbiljno, čiji je to osijek? slavonski ili......

 

Vidim da baš nisi često navraćao na tramvaje :lol:

Naravno da je to naš Osijek, a ove šklopocije su modernizirani tramvaji. :wink:

 

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=305

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=1108

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivije je međutim bilo vidjeti kako se rješio problem hvatanja voznog reda čim se pruga oslobodila. Na filmu se vidi koliko je korisno imati tramvaje koji bez većih komplikacija mogu voziti natraške:

 

Hehe, zaista originalna metoda. A ovaj prvi tramvaj je hvatanje voznog reda izgleda bukvalno shvatio, pa je punom brzinom opičio u rikverc kroz raskršće :lol:

 

Svaka ti čast, bio si u pravo vrijeme na pravom mjestu ... i učinio pravu stvar (mislim na fotke i filmić) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Do Osijeka sam išao nagibnim vlakom 551. 7 minuta do polaska, a vlaka još nema:

k0810001pl8.jpg

 

Prema gužvi na peronu, očekivao sam da će biti sasvim pun, međutim, bilo je ipak dosta slobodnih mjesta, tako da sam mogao sjesti i na sjedalo u smjeru vožnje.

k0810006fe7.jpg

 

k0810033hy2.jpg

 

Za ljude XXL dimenzija (visina 194 cm) zbilja nema previše mjesta, ali bez susjeda može se izdržati tih malo više od 3 sata:

k0810032if8.th.jpg k0810031wk1.th.jpg

 

Vlak je bio sasvim točan (+-2 minute), pokušao sam napraviti par sličica u vožnji, ali je nisko sunce učinilo mnoge slike nekorisnima.

Evo samo par prolaznih mjesta:

k0810016mp6.th.jpg k0810019jq5.th.jpg k0810022zj2.th.jpg k0810035oz8.th.jpg

 

U Slavonskom Brodu je izašlo valjda 30% putnika:

k0810037ob0.jpg

u Strizivojni-Vrpolju još dosta, nešto i u Đakovu, a većina naravno u Osijeku.

Za čovjeka koji putuje sam, ovo je svakako dobra alternativa vožnji autom. Financijski svakako: karta u jednom smjeru je 110 kn, a samo cestarina je 83, a vremenski je približno isto.

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Ovo mi je bio prvi boravak u Osijeku nakon otvorenja linije za Mačkamamu pa sam se naravno otišao provozati do tamo. Službeno se to sada zove linija 4 Trg A Starčevića - Mačkamama.

k0810159fy7.th.jpg

Linija 1 je ona stara Zeleno Polje - Višnjevac, a svih ostalih kombinacija (za sada) nema.

Nekoliko slika iz tramvaja:

Ovdje pruga skreće iz Županijske direktno na kolodvor (ali se ne koristi):

k0810137ai1.jpg

 

Prolaz preko sredine Đakovštine:

k0810138rd9.jpg

 

Prolaz ispod pruge:

k0810140mm4.jpg

 

Stanica Dunavska ulica:

k0810141kd9.jpg

 

Na okretištu Mačkamama se opet nešto radi i kopa :roll: pa tramvaj povremeno mora čekati:

k0810143qa6.jpg

 

Produžetak pruge je u skoro istom stanju kao i pri zadnjoj posjeti:

k0810147tc1.th.jpg k0810148fg4.th.jpg

tj. ne vidi se da bi se nešto radilo :(

 

Spomenik:

k0810153bm2.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

dnovakovic je nedavno stavio dosta novijih slika iz Osijeka pa neću ponavljati slične.

Čini mi se ipak korisnim ponoviti pregled svih koji imaju reklame (od onih koji su vozili u srijedu i četvrtak):

0601

k0810180me8.jpg

 

0602

k0810173il6.jpg

Ovako izgleda pogled iznutra prema van :roll:

k0810157as1.jpg

 

0603

k0810128oe9.jpg

 

0604

k0810057hv3.jpg

 

0605

k0810063rb1.jpg

 

0606

k0810066ju1.jpg

 

0607

k0810097ys5.jpg

 

0608

k0810184bd3.jpg

 

8226

k0810186nm9.jpg

 

9530 (Genscher)

k0810068li0.jpg

 

Ostali rekonstruirani (za sada?) nemaju reklama.

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Ovdje pruga skreće iz Županijske direktno na kolodvor (ali se ne koristi):

http://img162.imageshack.us/img162/4789/k0810137ai1.jpg

... a neki su to odmah iskoristili kao novu mogućnost za parkiranje ... :roll:

Link to comment
Share on other sites

0609, 0610 i 0611 sam viđao uglavnom kao vozačke škole (u Osijeku se to zove "Obuka vozača" :D ):

k0810088ih7.jpg

 

k0810069qr0.jpg

 

k0810100ub4.jpg

 

Iako osječki nisu tako duuugački kao zagrebački NT2200 na ovoj slici se vidi da i tu nedostaje garažni broj napisan negdje sa strane :roll:

k0810103qx5.jpg

(u Zagrebu je trebalo isporučiti nekih 46 ili 47 tramvaja da se počne rješavati taj problem, baš me zanima koliko će vremena trebati u Osijeku :twisted: )

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Kad sam već krenuo po redu, evo i ostalih - jedino 0713 nedostaje!

0712

k0810076kk0.jpg

 

0714

k0810181mr9.jpg

 

0715

k0810056ak4.jpg

 

0716

k0810052ns6.jpg

 

0717

k0810065gi6.jpg

 

Sa 0717 (zadnjim, najnovijim), sam prošao cijelu liniju 1 od Zelenog polja:

k0810116ev0.jpg

Ovdje je i snimka okretanja:

 

do Višnjevca:

k0810125ua9.jpg

 

Na okretištu sam imao zadovoljstvo malo popričati s vozačicom i prokomentirati mane i nedostatke ovih tramvaja, ali i usporedbe sa Zagrebom. Želim njoj (i svim ostalim vozačima u Osijeku) sretne vožnje, bez kvarova i drugih incidenata!

 

Vrata na osječkim tramvajima se otvaraju slično kao na zagrebačkom 900, dapače čini mi se da izlaze puno više prema van dok se miču:

zatvorena:

k0810120cf0.jpg

 

u pokretu:

k0810123ql3.jpg

 

otvorena:

k0810122fa5.jpg

 

Pomoćna upravljačnica za vožnju unatrag:

k0810155vs3.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Za kraj, evo još malo sličica osječke tramvajske infrastrukture:

- okretnica u Retfali (to sam ostao dužan od zadnji put, čini mi se da je netko u međuvremenu i stavio neke slike, ali ne uspijevam ih sada naći).

Stajalište ovdje se inače zove "Dvorac Pejačević", a stajališta Retfala I, II i III su dalje prema zapadu.

k0810187sz7.th.jpg k0810188xt1.th.jpg k0810189wd2.th.jpg k0810191nj0.th.jpg

 

Stare i nove rozete na trgu A. Starčevića:

k0810183fo7.th.jpg

 

Ovdje je izgleda zgrada nedovoljno stabilna pa se rađe stavio stup:

k0810193wa1.th.jpg

 

Na Zelenom polju također postoji komad pruge koji ide dalje (samo preko ceste). Zna li netko nešto više o planovima za to produljenje?

k0810114ey1.th.jpg k0810115qr9.th.jpg

 

Stara i nova čekaonica kod Tvrdje:

k0810134mo1.th.jpg

 

Samo stara (nadam se da će se jednom i obnoviti :D ):

k0810136fp3.th.jpg

 

Toliko od mene za ovaj put!

 

Molim naročito Osječane da dopune ili komentiraju sve što smatraju potrebnim.

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Moram ipak i ja još nešto dodati.

Ujutro sam išao na trčanje uz Dravu, nisam nosio fotić nego samo mobitel, ali sam i s njim napravio par slika. Nemaju direktne veze sa željeznicama niti tramvajima, ali mislim da zaslužuju biti dio ovog putopisa.

Zalijevanje cvijeća kod Tržnice:

image003ff0.jpg

 

Pogled s pješačkog mosta na Osijek u jutarnjem suncu:

image004bb9.jpg

 

Pogled s Baranjskog mosta na Tvrđu malo kasnije:

image005yg8.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

STIB napisao :

Na Zelenom polju također postoji komad pruge koji ide dalje (samo preko ceste). Zna li netko nešto više o planovima za to produljenje?

 

 

Bravo STIB. Puno dobrih slika iz moga Osijeka. Poslije ove tvoje reportaže nema se više što slikati u Osijeku. Ponovo nam forumaši iz Zagreba "otimaju kruh".

Naravno samo se šalim.

 

Onaj komad pruge na Zelenom polju trebao je navodno da ide do nove remize koja je planirana baš tu negdje. Ovo je planirano još u bivšj državi i mislim da to već pomalo zaboravljeno.

 

Pozdrav iz Osijeka !

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Još sam nešto našao u svojim bilješkama (ne nosim papiriće, nego sve pišem u mobitel) koje sam malo prije prenio u kompjuter.

Najava stanica u tramvajima je besprijekorna, iako (ako sam dobro vidio) nije upotrijebljena nikakva sofisticirana tehnologija tipa ATRONa, nego jednostavno vozač pritiskom tipke aktivira najavu slijedeće stanice.

Usput, najavljuje se "slijedeće . stajalište" (ova točkica znači da mi je razmak između ove dvije riječi malo predug :( )

 

Ne samo to, za vrijeme stajanja na stajalištu na displayu se vidi broj linije (to u Zagrebu uopće ne postoji :evil:) i odredište , a nakon toga se neko vrijeme vidi i točno vrijeme. Sve skupa je u svakom slučaju puno korisnije od onih tzv. reklama koje se vrte u zagrebačkim 2200.

 

Uočio sam i da su stajališta numerirana, nadam se da sam točno zapisao sve (neka imaju isti broj u oba smjera, a većina različiti broj za svaki smjer).

38 11 glavna posta

39 10 dom zdravlja

40 9 tvrđa

41 8 dravski most

42 7 remiza

-- 6 stud campus

43 5 kbc osijek

44 4 tbj ii

45 3 tbj i

46 2 donji grad

47 1 zeleno polje

12 37 sakuntala park i

13 36 trg a s i

35 trg a s ii

14 strossmay

15 34 solarski trg

16 33 podgrađe

17 32 dvorac pejačević

18 31 retfala i

19 30 retfala ii

20 29 retfala iii

21 28 pampas i

22 27 pampas ii

23 26 pampas iii

24 25 višnj okr

49 županijska

50 50 đakovština

56 56 dunavska

57 ?? okr mačk

51 zrinjevac

52 Kolodvor

53 tržnica

54 sakuntala park ii

 

Može li netko od Osječana ovo prvom prilikom provjeriti, posebno liniju prema Mačkamami - moguće je da nisam sve točno zapisao, a nedostaje mi broj 55?

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Super slike. Vidim da je veći broj novih tramvaja propisno unakažen ovim reklamama preko prozora. I što ih više gledam ovi novi mi nekako izgledaju sve ružnije, iskreno kad sam video slike ovako na gomili tram 8224 mi izgleda normalnije i lepše nego ovi obnovljeni.

I još jedna stvar mi je čudna, postoje okretišta Zaleno Polje, Višnjevac (na istom prevcu pre njega Retfala), Mačkamama, pa još ovo skretanje koje je koristio prethodni "kolodvorac" i na sve to oni imaju organizovane samo dve linije!!! Pa mislim da su ipak mogli smisliti bolje načine da iskoriste postojeću infrastrukturu.

Čekajući tramvaje...

Link to comment
Share on other sites

Super slike. Vidim da je veći broj novih tramvaja propisno unakažen ovim reklamama preko prozora. I što ih više gledam ovi novi mi nekako izgledaju sve ružnije, iskreno kad sam video slike ovako na gomili tram 8224 mi izgleda normalnije i lepše nego ovi obnovljeni.

I još jedna stvar mi je čudna, postoje okretišta Zaleno Polje, Višnjevac (na istom prevcu pre njega Retfala), Mačkamama, pa još ovo skretanje koje je koristio prethodni "kolodvorac" i na sve to oni imaju organizovane samo dve linije!!! Pa mislim da su ipak mogli smisliti bolje načine da iskoriste postojeću infrastrukturu.

 

KAko god da izgledali naši novi tramvaji, mislim da je super da su ih obnovili i da će poslužiti još dobar niz godina.

 

Što se tiče organiziranja tram prometa - u osijeku se trenutno ni ne može drugačije organizirati promet. Iduće godine kada se sagradi još 6km nove pruge mislim da će promet biti itekako drugačije (nadam se i bolje) organiziran.

Link to comment
Share on other sites

Na ovoj slici gdje se vidi zeleni MAN kamion, si stajao na ulazu u moje naselje (i bio si baš leđima okrenut mojoj kući).

Kad od tog mjesta kreneš prema pruzi (prema sivoj zgradi), tamo je negdje u predzadnjem redu moja kuća :mrgreen:

--------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
STIB napisao :
Na Zelenom polju također postoji komad pruge koji ide dalje (samo preko ceste). Zna li netko nešto više o planovima za to produljenje?

 

 

Onaj komad pruge na Zelenom polju trebao je navodno da ide do nove remize koja je planirana baš tu negdje. Ovo je planirano još u bivšj državi i mislim da to već pomalo zaboravljeno.

Nije zaboravljeno.

Evo isječak iz Osječkog GUP-a:

 

predviđeno:

produženje uzdužne tramvajske linije od Zelenog polja do Standarda jednokolosječnom prugom.

 

Čestitam na putopisu, pogotovo Osijek incident.

Maranatha !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
STIB napisao :
Na Zelenom polju također postoji komad pruge koji ide dalje (samo preko ceste). Zna li netko nešto više o planovima za to produljenje?

 

 

Onaj komad pruge na Zelenom polju trebao je navodno da ide do nove remize koja je planirana baš tu negdje. Ovo je planirano još u bivšj državi i mislim da to već pomalo zaboravljeno.

Nije zaboravljeno.

Evo isječak iz Osječkog GUP-a:

 

predviđeno:

produženje uzdužne tramvajske linije od Zelenog polja do Standarda jednokolosječnom prugom.

 

Čestitam na putopisu, pogotovo Osijek incident.

 

 

Večeras sam slučajno prošao preko zelenog polja i onaj komad pruge više ne postoji... Ne znam točno od kada, ali mi se čini da je friško

Link to comment
Share on other sites

Večeras sam slučajno prošao preko zelenog polja i onaj komad pruge više ne postoji... Ne znam točno od kada, ali mi se čini da je friško

Ja sam prošlog vikenda bio u Osijeku. Kopali su na tom mjestu i radi toga je za promet bio zatvoren dio ceste od okretišta Zeleno polje prema istoku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...