Jump to content

Drava okovana ledom


dnovakovic

Recommended Posts

Na mojoj današnjoj šetnji napravio sam nekoliko sličica sa ledom okovana Drave i odlučio da uradim mali putopis da razveselim moga prijatelja Pfaffa.

Ledolomac radi i ako se ukaže potreba možemo ga poslati Dravom i Dunavom preko Crnog mora do Kvarnera i Rijeke da pomogne vama mediterancima nenaviklim na pravu zimu i led.

Po ovako ledenom vremenu jedino dokoni penzić poput mene se može upustiti u ovakve avanature.

Ako se dobro obučeš i popiješ kakav rum sa čajem nema problema.

 

Zima, zima e pa šta je, da krenemo .......

 

004qep.jpg

 

006bqsx.jpg

 

007ssm.jpg

 

008bny.jpg

 

009qwl.jpg

 

010xzi.jpg

 

011ctu.jpg

 

013hx.jpg

 

014jum.jpg

 

Malo je zastao pa ipak ide dalje.....

 

015vzor.jpg

 

016jz.jpg

 

019hf.jpg

 

Motonautički klub iliti osječka marina....

 

020lf.jpg

 

Brod restoran Galija.......

 

021di.jpg

 

I na kraju evo i vašeg "hrabrog izvjestitelja" koji se smrzo ko.........

 

022kp.jpg

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav!!

 

poslednji put sam bio u Osijeku 03-05.12.2010. i tada je bilo fest hladno a Drava skoro pa ovakva...

 

pozdrav,

 

Petar

...i onda je on mene pogledao a ja ne volim kad me neko pogleda....

Link to comment
Share on other sites

Hvala egerke i Gruber !

 

Drava je nekada bila plovna od Barcsa/Terezino polje a danas do Donjeg Miholjca, kažu da je uzvodno plovni put jako zapušten.

Inače rijetke su godine kada se potpuno zaledi kao ove 2012.,u prosjeku svakih 10-15 godina pa i više.

Kažu da je potrebno bar desetak i više dana da dnevna temperatura bude -10.

Opasno može biti na Dunavu kod Dalja, na čuvenoj daljskoj okuki gdje svake godine dolaze mađarski ledolomci (malo veći od ovoga moga na slici) zbog nagomilavnja leda.

Ja se sjećam da je nekada davno čak i vojska minirala ledene čepove.

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala na reportaži, da nema nas seniora, po ovoj mladeži ostali bi prikraćeni za mnoge interesantne informacije (Jura iz Aljmaša, Portos i Hadzibane iz Novog Sada... da ne nabrajam previše). Su ti ledolomci od one vibracijone sorte ili jednostavno guraju dok ne proguraju?

 

Nadam se da Te doma dočekalo s nečim masnim & kaloričnim Spaker.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zaista lijep mrzli putopis. :palac:

Vama Osječanima uvijek zavidim jer živite na rijeci i uz rijeku, dok je kod nas Sava totalno neprivlačna.

Istinabog, komarci su popratna i neugodna pojava, ali nešto se mora i pretrpiti za uživanciju. :wink:

 

Ja se sjećam da je nekada davno čak i vojska minirala ledene čepove.

Toga se sjećam i ja, bilo je prikazivano na TV-u.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Su ti ledolomci od one vibracijone sorte ili jednostavno guraju dok ne proguraju?

Bilo jučer na TV dnevniku, rekoše da su oni što lome led težinom (nalegnu pramcem i krc-krc).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odlično napravljen mini putopis :palac:

Inače, priča mi baka koja je odrasla u Osijeku, da se je prije Drava zamrzla negdje početkom 12. mjeseca i počela se odmrzavati krajem 2. mjeseca, uz poriličnu buku uzrokovanu pucanjem leda.

Edited by ICE-3M
Link to comment
Share on other sites

Su ti ledolomci od one vibracijone sorte ili jednostavno guraju dok ne proguraju?

 

Ovo ti je obični tegljač koji inače vuče šlepove, no pretpostavljam da ipak ima malo ojačani trup.

A biće da je od one sorte koja gura dok ne progura.

Dok sam ga gledao sa mosta dva puta je zastao pa su mornari kantama vadili vodu iz Drave.

Priča mi jedan penzić koji je isto to gledao kako mu ne radi sistem hlađenja, naime pumpa koja inače vuče vodu se zamrzla.

Naravno ne razumijem se u brodske motore pa pošto kupio po to i prodao.

 

Za one koji ne znaju ovo lomljenje leda nije zbog održavanja plovidbe jer je ona već potpuno obustavljena nego zbog opasnosti od nagomilavnja ledenih santi i stvaranja tzv. ledenih čepova što može prouzročiti opasne zimske poplave.

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Na kojem sam jeo najbolju pizzu u životu...

Pizza na ovom brodu? Koje svetogrđe! :wink:

Ja bih tu odabrao nešto od lokalnih delicija: fiš paprikaš, pijani šaran, fileti od smuđa... mljac! :klopa:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala za ove vrhunske slike! Kad sam bio manji tata mi je pričao kako je vojska nekada minirala led na Savi u Zagrebu, no srećom, čini se da ovdje to nije potrebno... Ja sam eto noćas stigao u Osijek, no moram priznati da mi ideja šetanja uz vjetrovitu Dravu i nije najmilija :D

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Pizza na ovom brodu? Koje svetogrđe! :wink:

Ja bih tu odabrao nešto od lokalnih delicija: fiš paprikaš, pijani šaran, fileti od smuđa... mljac! :klopa:

 

Sat vremena kasnije sam imao trening pa je trebalo pojesti nesto "lakse" ;)

 

p.s. Osjecani ako ste davne 2009 vidli da neki luđaci hodaju po gradu prema Copacabani(jesam dobro napisao :D),imaju rucnike na glavi i pjevaju "i nikom nije lepse neg je nam" ->ja sam bio među tima ;D

 

zagreb_tram

Dum vita est, spes est!

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na lijepim riječima a ja pomislio kako ovo baš i neće naići na neki interes.

Inače brod restoran Galija je u toplijem dijelu godine dobro posjećen baš zato što i za najtoplijeg vremena uvijek osjetite svježinu sa Drave.

 

Na njegovoj palubi su osječki forumaši Fox, inflameswetrust i moja malenkost imali čast da ugoste i legendarnog Hadžibaneta na njegovom proputovanju kroz Osijek sada već davne 2010.godine u vrijeme kada Drava nije bila okovana ledom.

 

Da se podsjetimo kako je to izgledalo evo i dvije stare sličice...

 

93783922.jpg

 

45997816.jpg

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

odlučio da uradim mali putopis da razveselim moga prijatelja Pfaffa.

Nisi razveselio samo Pfaffa ... ima nas još :D

Meni je Osijek posebno jako dragi grad i uvijek ga volim vidjeti, a pogotovo doći u njega. Stoga mi je jako interesantno kad ga vidim i u ovakvom ponešto drukčijem okruženju ... hvala ti ! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Ma meni je skoro smiješno kad čuješ da nam trebaju ledolomci, jer si misliš pa to treba tamo gore po sjevernim krajevima i morima.. :pahuljica

 

Hvala na zanimljivim informacijama i slikama..

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da se dnovakovic neće ljutiti ako dodam nekoliko mojih fotografija zaleđene Drave.

 

Kakva ljutnja !

Dapače drago mi je da si se javio. Tvoje sličice su puno ljepše jer je tebi čak i malko zasjalo sunce.

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Kako je i u Osijeku danas sunce zasjalo, iako "samo" na -20, odlučio sam da nastavim sa ovim dravskim putopisom.

Da ipak ovaj putopis-hodopis ima bar malo veze sa željeznicom odlučio sam da počnem sa željezničkim mostom.

Iako sam željeznički most slikao mnogo puta ovo mi je prvi puta da ga slikam sa snijegom.

Teškom mukom sam se popeo na most, a po mostu baš i nije preporučljivo hodanje po ovakovom vremenu.

 

Zanimljivo je da je Drava slobodna od leda jedino ispod željezničkog mosta.....

 

011moj.jpg

 

012mm.jpg

 

Pogled prema stajalištu Osijek Dravski Most.....

 

013kej.jpg

 

Pogled prema cestovnom mostu........

 

014yxad.jpg

 

Ispod pješačkog mosta Drava je potpuno zaleđena....

 

020cw.jpg

 

Na pješačkom mostu....

 

023mz.jpg

 

024bm.jpg

 

Drava i led.....

 

025edv.jpg

 

026wqn.jpg

 

027vy.jpg

 

028sd.jpg

 

Šetalište pod snijegom...

 

029hm.jpg

 

 

Zimska luka.....

034wpc.jpg

 

035fwm.jpg

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo, zaleđenu Dravu je stvarno zanimljivo vidjet :palac:

 

Zanimljivo je da je Drava slobodna od leda jedino ispod željezničkog mosta.....

Očito i led bježi od HŽ-a :mrgreen:

Edited by ICE-3M
Link to comment
Share on other sites

Ako smijem, dodao bih ovdje još dvije slike s osječkog željezničkog kolodvora da upotpunimo snježni dojam u gradu Osijeku. Nažalost, jedino čime mogu slikati je mobitel, pa su zbog toga slike vrlo loše...

 

Evo, ovako izgleda kada kolodvor ostane bez prostora za naguravanje snijega...manevarka dovuče nekoliko vagona, a onda bager utovari snijeg :)

 

DSC04146.jpg

 

Dan poslije ova kompozicija je veća od prosječnog vlaka na podravskoj magistrali - čak 9 vagona(slikano s pješačkog nathodnika)

 

DSC04147.jpg

 

:mah

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro obučeš i popiješ kakav rum sa čajem nema problema.

 

Znači u Osijeku su ovakvi omjeri :D

 

Šalu na stranu, sjajno izgleda, iako od kad sam malo poodrastao, snijeg mi više ne predstavlja toliko radost jer mi je postao sinonim za lopatu i mokre noge.<_<

...and I'd let that lonesome whistle blow my blues away.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...