Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

Pa gdje još možeš imati snježnu mećavu poslije Uskrsa?

 

Bilo gdje. Recimo u Bjelovaru, koji ipak nije na velikoj nadmorskoj visini.

Za vrijeme prvomajskih praznika 1970. imali smo veliku izviđačku akciju u široj okolici Bjelovara (za moju jedinicu iskrcni kolodvor Klokočevac, kvartir u selu Prgomelj). Zadnjeg dana, mislim da je bio 2. svibnja, postrojili smo se u Bjelovaru na nogometnom igralištu za svečani razlaz. U jednom trenutku zasuo nas je propisni pljusak snijega, koji je potrajao minutu-dvije. Srećom smo ubrzo sjeli u vlak (lokomotiva 51, parno grijanje - milina) i uspjeli se odlediti.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... Za vrijeme prvomajskih praznika ...

... i ja sam to doživio ali puno puno južnije. Negdje sredinom '80-tih (nemogu se točno sjetit koje godine ... '81, '82, '83 ...) za Prvi maj išli smo roštiljat negdje ispod vijadukta Veliki Svib (na ARZ-u) ... kad smo krenuli iz Rijeke sjalo je sunce kad smo došli na odredište već je bilo oblačno a dok smo napravili žar i tek krenuli peć počel je pljusak snijega. Nije bilo druge nego stavit najlone i peć do kraja, pokupit se sa pečenim mesom i otić doma ... jer je bilo neizdrživo ledeno.

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Najkasniji termit kojeg pamtim je bio prije desetak godina. 31. svibnja ga je palo 30-ak cenata...

I to su vrlo neugodne situacije jer pada težak, mokar snijeg koji se časkom nakupi. A više nitko nije snow-minded pa promet postane beskrajno zanimljiv

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pred par minuta sam se čul sa Jimom (spušta B700, bil je negde između Skrada i Zalesine) i rekal je da ima tu i tamo malo snijega ali da je lijep sunčan dan ... sve u svemu luda li i manita vremena :ceka:

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Mali prilog mobitelom od prekjučer kroz šoferšajbu:

 

w2243q.jpg

(mrčuk prerano)

 

2j3ry43.jpg

(mrčuk prekasno)

 

I jedan tatrane od jučer (pozdrav onome u Beču):

 

t5kg20.jpg

Link to comment
Share on other sites

I jedan tatrane od jučer (pozdrav onome u Beču):

 

http://i60.tinypic.com/t5kg20.jpg

Hvala na pozdravu c0205.gif

Ako sve bude po planu, kroz koji dan ću i ja opet preko onog mosta u daljini, tako da ti je fotka stigla taman na vrijeme ... :grin:

Link to comment
Share on other sites

... znaš da ima i opcija da se pošlje PP pa smo mogli na kafcu u "Cres" :mrgreen:

 

Moglo bi se da ja imam onaj tatamata na mobitelu (al i bez toga ne znam kaj sve plaćam).

Trebal sam na vreme tražit broj. c085.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ponedjeljak, 6. srpanj


Dugo se nisam javljao jer dugo nisam ni bio po kolodvorima, a bome se ni vlakom vozio… No, dođe tako vrag po svoje pa sam morao u prošlu srijedu ostaviti auto kod mehaničara u Scrglievu jerbo nešto nije bilo u redu s klimom, a ovaj gore počeo ložiti hrastovinu Roll.gif. To obično traje nekoliko dana (malo tlače, pa malo vakuum pa malo boja pa onda malo kontrola elektronike... treba nečim nabiti cijenu rada, ne?).
E, danas je došao dan od preuzimanja (i plaćanja, ofkors) pa sam ja iz svog međedlanda krenuo stopom do nekog vlaka. U međuvremenu mi je meho javio da još nešto štela pa ako mi nije nespretno neka ja najprije odem u Rijeku, obavim tamo što već moram i onda se tim istim vlakom vratim u Škrljevo! Može, fino! Do Delnica sam stigao vrhunaravno brzo te se otputih do blagajne -a. Prisjetim se reklamnog slogana o godinama koje vrijede više, mahnem K-33S karticom i zbilja – dobijem neku tešku jeftinjavu od karata. Usput mi je teta na blagajni šapnula u povjerenju da vlak malo kasni...

U rasporedu žutih vagona na kolodvoru nastale su promjene, pol ih fali. Sad se lijepo vidi ovaj što praši s pijeskom

StanicaDelnice411.jpg

Da je toplo – toplo je!

StanicaDelnice412.jpg

Daklem, zakašnjenje se produžilo na nekih 35 dekika, to mi malo kvari planove. Al' evo njega pa što bog da

StanicaDelnice413.jpg

Evo moje karte. Nekidan sam za "Autotransov" bus iz Rijeke do Delnica platio duplo (i vozio se nešto preko 40' u ugodno rashlađenom vozilu)

RijekaLokve402.jpg

Srećom se još uvijek drži lijepog običaja da u svakoj kompoziciji ima po jedan stari "Gošin" vagon

RijekaLokve403.jpg

Očajno je prljav, kroz prozor se jedva nazire bukoličko ozračje koje promiče pored vlaka

RijekaLokve404.jpg

Pitam trbušastog kondora da gdje su se pogubili, a on mi veli da kasne još od prije Ogulina. Ne'š ti informacije. Poslije mi je prometnik u Lokvama rekao da je kod Dubrava neko kljizište.
Čisto smo lijepo drapali do poslije Zlobina, a onda su nas usporili. Svih 6 radnika "Infre" radi na ojačanju burobranskih zidova uz prugu

RijekaLokve405.jpg

RijekaLokve406.jpg

Vlak iz istog vlaka (to mora bar jednom)

RijekaLokve407.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled na admina, ovaj, most...

RijekaLokve408.jpg

I malo industrijskog istoka riječke aglomeracije

RijekaLokve409.jpg

U Melnicama neuobičajena automobilistička gnječa

StajalisteMelnice23.jpg

Ovaj će tu biti još neko vrijeme

StajalisteMelnice24.jpg

Zelenila ima ko uz Bohinjsku prugu, ali sam ipak uspio uslikati prugu prema Meji i dalje

RijekaLokve410.jpg

Jope most – ovo je s kolodvora Meja. Tijekom bavljenja vlaka

RijekaLokve411.jpg

U Rijeci sam trebao otići na banku, posjetiti servis kompjutera i podignuti neke lijekove. U normalnom stanju to bih mogao obaviti za jedan sat (manje-više). Buduć smo stigli u 13:13, preostalo mi je da pretrčim cestu, odem u apoteku "Kolodvoru", kupim neko pecivo za smirenje želuca & živaca i vratim se natrag u moj vlak. Hažeofci su dotle taman crvenu lokomotivu prebacili na bivši kraj kompozicije.
Žlajfer je bio popunjen pa mi je preostao vagon sa Šelinim sjedalima (u onoj beskupejnoj napravi se vozim samo ako me pešest drotova prati u Zen'cu, inače ni u ludilu). Ništa strašno – onih 15' do Škrljeva ću preživjeti.

RijekaLokve413.jpg

(Ne)udobno smješten promatram radove na obnovi nadstrešnice na I. peronu, 1. kolosjeku riječkog kolodvora

StanicaRijeka221.jpg

"Štacionove" panoe bi trebalo malo osvježiti (nema mene pa eto... Grinko.gif)

StanicaRijeka222.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sunce prži...

StanicaRijeka223.jpg

Malo smo si nešto pričali, a ja sam mu napomenuo da je "neispravan" jer normalno na držalu čekića mora biti bar pet dihtunga!

StanicaRijeka226.jpg

I ma'nuo on loparićem...

StanicaRijeka225.jpg

Moram priznati da ASEA kreće "k'o s tavana"!

RijekaLokve414.jpg

Moja karta za Škrljevo. Ovoga puta smo dobili neku mlađahnu kondoricu (trbonja je ostao u Rijeci). Curetak me ljubazno zamolio za predočenje seniorske iskaznice

RijekaLokve412.jpg

Vidi se da je ljeto – na parkingu na Školjiću ima mjesta

RijekaLokve415.jpg

A ča to šumiiii? Aaaaa, Rečina!

RijekaLokve416.jpg

Nekidan sam na Jubitou dobio komentar na neki moj prastari flmić da zašto nisam slikao i južnu stranu pruge (osoba ima nježne uspomene iz djetinjstva). Evo sam okrenuo i drugi obraz. Jel' dobro?



Da parafraziram transsibirskog kolegu iz Splita: malo prirodnih ljepota

StanicaPecine187.jpg

Pogled na "Lenac". Bome su zaposleni.

RijekaLokve418.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ljubazno curče je po dolasku u Škrljevo starom gospodinu otvorilo i pridržalo vrata!

RijekaLokve419.jpg

Evo me na peronu. Vruće je

StanicaSkrljevo040.jpg

Javni vodonapojnik na stanici radi i ima vode. Taman za oprat dentijeru poslije zengviča Roll2.gif

StanicaSkrljevo041.jpg

Ovaj je grozno lajao na mene, ali je sve ostalo na tome.
Onda sam sjeo u kafić prekoputa kolodvora, javio se mehotu i nazvao Thomcroa. Ipak sam mu u župi. Puničinoj, doduše!

StanicaSkrljevo042.jpg

Onda sam preuzeo auto i vratio se u Rijeku obaviti ostatak preuzetih obveza. Putovanje natrag je bilo ugodno, klima radi, a čak nisam ni "skupio" cisternu na uzbrdici prema Meji.
Pred ulazom u selo ustanovio sam da susjedova kravica zimus neće biti gladna!

RijekaLokve420.jpg

Znam da zahvaljujuć poodmakloj dobi vjerovatno neću doživjeti ravničarsku prugu, al' da mi je bar doživjeti da vlak na Riječkoj pruzi stigne na odredište bez kašnjenja pa mogu miran umrijeti


Ah, da: Me and my Međed, Part 2.

Poslije razgovora u šumariji, posjetio me najprije šumar pa lovnik pa sam s njihovim "nalazom i mišljenjem" opet bio u Šumariji. Podnijeli smo zahtjev za otštetom osiguravateljskoj kući.
U međuvremenu je bio i njihov likvidator šteta. Svi su popili po kavicu, a poneki i rakijicu... Čekam rasplet.
U međuvremenu sam dobavio i složio drva za sezonu grijanja 2015. / 2016...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovakve kratke relacije su taman toliko dobre da ti održe nivo gušta vožnje vlakovima, a da te ne izgnjave vožnjom u pregrijanim ili pothlađenim zmazanim vagonima i nedajbože ljetnom druženju u istom kupeu s nekim nenjegovanim suputnicima.

 

Naravno, pogled na most s Meje tu još značajno podiže sveukupni dojam :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ponedjeljak 28. rujna

 

 

Najvjerovatnije već svi na ovoj polovici kugle zemaljske znadu da sam postao prežidente "Štaciona", udruge riječkih željeznicoljubaca. Nije da hoćemo ikome biti konkurencija, ali eto, veseli nas.

Bilo kako bilo, dobih poziv da pod svaku cijenu dođem u Rijeku jerbo moram svojim potpisom učiniti legalnim neke dokumente bez kojih vlasti premudre i dobrohotne države čine fintu da nas ne poznivaju... I odlučim ja otići vlakom do Rijeke, potpisati pismena ter se vrnuti doma na ručak kojeg će mi spremiti Helga.jpg. Odabrani vlak je bio moj najdraži 4000.

 

Kako ionako moram do nekog kolodvora Pfaffmobilom, a relacija prema Delnicama mi već stvara grčeve u gastrointestinalnom traktu, odlučih otputovati iz Fužina. A tako će bit i malo jeftinije!

U GK smo nekako meščini preskočili lijepu blago jesen prošaranu svim nijansama rđastocrvenomeđe i počeli grijati. Trapatura u cik zore baš i nije bila naklonjena ljudskim bićima.

RijekaLokve440.jpg

 

Nebo je bilo sivo, kao da noćas nije bilo vedro s neobičnim mjesecom

 

RijekaLokve441.jpg

 

Nešto iza 11 ha krenuh prema Fužinama (naši su stari govorili: na Fužinu). Negdje oko raskršća za Slavicu počelo se plaviti nebo, a s vanjske strane automobila puhalo je nešto mrzlo

 

RijekaLokve442.jpg

 

RijekaLokve443.jpg

 

Vijadukt "Bajer" i istoimeno jezero

 

RijekaLokve444.jpg

 

Vikendica mog prijatelja koji nije tu jer glumi Winnetua

 

RijekaLokve445.jpg

 

Novi fužinski most. Navodno je dobar i čvrst, ali nije onako lijep kao pokojnik kojeg su raskasapili i sad leži u Vrbovskom

 

StanicaFuzine391.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zapravo nikad nisam razmišljao koliko je mala zgrada fužinskog kolodvora

 

StanicaFuzine392.jpg

 

Opa! To je međunarodni kolodvor?

 

StanicaFuzine393.jpg

 

Odande bi trebao doći moj ajziban

 

StanicaFuzine394.jpg

 

A tamo ćemo se odvesti (nadam se da će dežurni 4umaški njurgavci Nervoza.gif znati cijeniti da nisam upotrijebio standardnu formulaciju!)

 

StanicaFuzine395.jpg

 

Dežurni prometnik me upravo obavijestio da vlak kasni oko 25 dekika "zbog nekih radova" (i tako već tri godine – ni najstariji Gorani se ne sjećaju kad je 4000 bio radnim danom redovit Grmblmr.gif. Stoga ću malo slikati infrastrukturu i modro nebo

 

StanicaFuzine396.jpg

 

Osim toga, bolje se gibat', gibat' jer baš i nije toplo. Toplometar je novonabavljen – na fasadi se još vide ostaci starog koji je bio mrčuk veći!

 

StanicaFuzine397.jpg

 

I mjaukač se nekako stisao

 

StanicaFuzine398.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sljedećih par sličica posvećujem svom prijatelju Stanleyu. Čovjek voli povjest, a zadnje se vrijeme bacio na vodena zbivanja. Posebna su mu strast pernate zvijeri pa mu evo jedan Cygnus olor

 

StanicaFuzine399.jpg

 

Ima ih još...

 

StanicaFuzine400.jpg

 

StanicaFuzine401.jpg

 

Pun ku..brdac Cygnus olora Krepah.gif

 

StanicaFuzine402.jpg

 

Šećkajući novoobnovljenim peronima uočio sam da na kolodvoru postoje tri vrste poklopaca za šahtove pa ću ih podijeliti s vama. Ima na 4umu ljudi koji svašta istražuju – možda se netko odluči pozabaviti kanalizaciono šahtovskom galanterijom...

Najprije dva domaća iz različitih razdoblja

 

StanicaFuzine403.jpg

 

StanicaFuzine404.jpg

 

A onda jedan uvozni

 

StanicaFuzine405.jpg

 

Idem konačno kupiti kartu. Teta čistilica se dobro snašla da ne mora iščačkavati koješta iz rešetke na ulazu. Nije estetski, ali je učinkovito

 

StanicaFuzine406.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Čekaonica je čista i uredna ter opremljena klasičnom opremom. Jedina je šteta što su po goranskim kolodvorima uveli centralno (ma, znam da nije šteta!) pa u čekaonicama više nema onih prekrasnih starih peći na kruta goriva. Davale su nekaki štimung, atmosferu, što li...

 

StanicaFuzine407.jpg

 

Eto moje prijevozne isprave.

 

StanicaFuzine408.jpg

 

Usput sam čekajući i dalje nedolazeće-kasneći ajziban napravio malu analizu:

 

Kad kupiš povratnu kartu Fužine-Rijeka-Fužine po normalnoj cijeni, to te košta 49,60 dlakavaca. Buduć je jednosmjerna karta 29,80, ispada da se na povratnu vožnju dobije 40% popusta. Fino.

Kad Mudri.gif, proviđen iskaznicom za koju je jednokratno iskeširao 30 kn, kupuje kartu, ima 50% popusta. Da li? Paj, sad: Jednosmjerna karta košta 29,80 kn, a 50% od toga je 14,90 i stvarno je. No kad, hat megyutim, kupuješ penzionersku povratnu, onda to nije 14,90 + 60% od 14,90 nego 14,90 i 100% od 14,90 = 29,80 dlakavaca.

Hm.gifHm.gif Ne kužim kakav im je to izračun? No, dobro, ipak je jeftinije od alternativa (još ako dođe vlak!)

 

Vrata od ćenife izgledaju kao klasična vrata od primaće u pristojnom građanskom stanu

 

StanicaFuzine409.jpg

 

Ideeeee... Svi su veseli

 

StanicaFuzine410.jpg

 

Vlak se iz smjera Liča i novog mosta spušta na kolodvor po lijepom toboganu

 

StanicaFuzine411.jpg

 

Treći kolosjek je prolazni (samo da ne prođe)

 

StanicaFuzine412.jpg

 

Evo me u praznom vlaku – ja i pešest željezničara. Ovaj vagon voze samo radi lakšeg ulaženja u kompoziciju, inače se bez prijeke muke i nevolje nitko u njemu ne vozi.

 

RijekaLokve446.jpg

 

Ja sam u onom drugom. I taj je nažalost Šela-equipped. Nema više pristojnih vagona na riječkoj pruzi

 

RijekaLokve447.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovaj dio pruge je još u zelenom

 

RijekaLokve448.jpg

 

Stari EVP u Plasama je ispražnjen od opreme. Pretpostavljam da je prodana po kili...

 

StanicaPlase101.jpg

 

Melnice. Onaj karambolirani auto je stuckan u mrvice (nekom destruktivcu je dobro došlo za liječenje frustracija dok nije dobio drva za cijepanje)

 

StajalisteMelnice25.jpg

 

Treba nekom motor sa sve getribom?

 

StajalisteMelnice26.jpg

 

Bakarski zaljev. Burici uprkos, malo je mutnjikavo

 

RijekaLokve449.jpg

 

Pogled na Učku i toploelektranu "Urinj"

 

RijekaLokve450.jpg

 

RijekaLokve451.jpg

 

Bajbaj3.gif, seabral

 

RijekaLokve452.jpg

 

Aerodrom, Omišalj, Juna... Ma, svašta se vidi

 

RijekaLokve453.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...