Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

...

U Rijeci kolaps gradskog prometa. Na škurinjskom rotoru se križaju dva smjera kretanja ... u praksi to znači da je kolona do Tibljaši...

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/StanicaRijeka/StanicaRijeka281.jpg

Ma ovo pis of kejk, trebal si videt prekčera (u pondejak) ... brže san ja na noge išal nego oni sa autima prema centru i natrag. Busi na petardi voze po dva-tri jedan za drugim pa je onda jako dugo između sledeće ture. Prvi je u pravilu pun k'o šipak (a ako se i uspiješ ugurat nutra netreba ti da se držiš, znojna masa te drži na kupu) a ako nedajbog moraš van ... najprvo moraš izgurat pol busa van da izađeš. A ako se ukrcaš u drugi ili treći bus voziš se k'o gospon čovek, sjediš u polupraznom busu.

 

Pa onda opet stanka od pol ure i sve otpočetka ...

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Evo jedan prilog za drugi dio naslova:

 

‘SNAŠAO’ SE: ‘Molimo vozača da u što kraćem roku ukloni svoj BMW sa skijaške staze’

 

pxl_170116_12514115.jpg?w=670&h=400&crop

 

Molimo vlasnika vozila BMW registarskih oznaka “RI… ” u što kraćem roku ukloni svoje vozilo sa SKIJAŠKE STAZE PRIBENIŠ, obavijest je na službenim stranicama skijališta Platak.

 

pxl_170116_12514114.jpg?w=1004&h=669

 

Dok su ostali posjetitelji tražili mjesto na pretrpanom parkiralištu, jedan vozač (neki bi rekli domišljat, drugi bahat) parkirao ga je na samoj skijaškoj stazi. Na originalnom parkirnom mjestu uhvatili su ga i fotoreporteri Pixsella.

 

pxl_170116_12514113.jpg?w=1004&h=669

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Petak 5. veljače 2016.

 

 

Jutros sam morao u Rijeku. Neki neodgodivi sprovod (sprovodi su i inače prilično neodgodivi događaji). Trapatura je u 7 ha bila negdje oko -8ºC i bilo je grozno zima

 

RijekaLokve505.jpg

 

Obećavalo je kristalno bistar sunčan dan

 

RijekaLokve506.jpg

 

Po završenom obredu spustio sam se do grada. Pogled s terase kafića u RI. Učka u suncu i spomen-dizalice na Molo longu

 

RijekaLokve507.jpg

 

Akvatorij nekadašnje putničke luke koji se sve više pretvara u mandrać

 

RijekaLokve508.jpg

 

Zanimljiv plakat za turističku ponudu u susjedstvu/regionu. Partner: HŽ PP!

 

RijekaLokve509.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Imao sam neki dogovor u "Cresu" pa evo par prizora s kolodvora. Nadstrešnicu su završili i uopće ne izgleda loše

 

StanicaRijeka297.jpg

 

Po II. peronu, 3. kolosjeku se motalo nešto veliko žuto. U paru (komada 2). O podbijačicama na riječkom kolodvoru je Thomcro uglavnom sve napisao, a ja ću samo dodati nešto detalja (ako slučajno netko hoće crtati napravu)

 

StanicaRijeka298.jpg

 

StanicaRijeka299.jpg

 

Ovo ne kužim čemu služi – tanko čelično uže koje povezuje dvije upravljačnice??? Ma, zapravo i za većinu stvari ne kužim čemu služe

 

StanicaRijeka300.jpg

 

StanicaRijeka301.jpg

 

StanicaRijeka302.jpg

 

StanicaRijeka303.jpg

 

StanicaRijeka304.jpg

 

StanicaRijeka305.jpg

 

StanicaRijeka306.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U daljini je brundala neka Zeusova rođakinja nosa uperenog put stare €urope.

 

StanicaRijeka307.jpg

 

StanicaRijeka308.jpg

 

StanicaRijeka309.jpg

 

StanicaRijeka310.jpg

 

StanicaRijeka311.jpg

 

StanicaRijeka312.jpg

 

Slomljeni kramp?

 

StanicaRijeka313.jpg

 

Plassere su izmanevrirali na onaj kolosjek za radna vozila kod "Magazina 33". Bila je to ozbiljna aktivnost. (Za one koji ne znaju: teretni kolosjeci na riječkom kolodvoru nalaze se južnije od putničkih, a snopovi kolosjeka sreću se tek na izlaznoj skretnici tako da svaki manevar promjene zahtijeva bliski susret s izlaznim signalom!

 

 

Nekidan sam vidio kako Plassera uvlače u nekadašnji hangar za Gomulke kod "groblja slonova". Pretpostavljam da je u pitanju bio neki servis

 

StanicaRijeka290.jpg

 

StanicaRijeka291.jpg

 

Pozz

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

...

Ovo ne kužim čemu služi – tanko čelično uže koje povezuje dvije upravljačnice??? ...

 

 

Za niveliranje visine i smjera kolosjeka.

 

... Ma, zapravo i za većinu stvari ne kužim čemu služe

 

StanicaRijeka301.jpg

 

 

Pogonski motor.

 

...

StanicaRijeka302.jpg

 

 

 

08 - 32 - oznaka modela.

 

StanicaRijeka303.jpg

 

 

 

Strelica označava smjer rada, ispod su kliješta za regulaciju kolosječne rešetke.

 

...

StanicaRijeka304.jpg

 

 

Krampovi za podbijanje.

 

StanicaRijeka305.jpg

 

 

Oznaka da stroj može samostalno prometovati na prugama s APB-om.

 

...

StanicaRijeka306.jpg

 

Logo proizvođača.

Link to comment
Share on other sites

Subota 6. veljače 2016.

 

 

Bio sam u Delnicama. Nabava neophodnih ingestibilija kod K-Ivice i konkurencije mu.

Na putu natrag, vidim kako semafor na ŽCPRsaR na izlazu iz kolodvora mijenja boje. Fino, imam i ja svoje Podrute pa ću si slikati vlak u zavoju. Parkiram kod cestarske baze, izvadim fotić i stanem se ogledavati. Puhalo je k'o vrag i bilo je grozno zima.

Gledam prema kolodvoru i vidim ASEU kako se vuče prema meni k'o gladna godina. ??? Kad se konačno primakla, vidim da vuče jednu od onih golemih labudica u najmu kod "Zagrebtransa". Naravno da je utom izašlo sunce iza oblaka, a kad je kompozicija promilila pored mene, crkla The Battery. Balada o psu, ljubavi i majci...

 

StanicaDelnice414.jpg

 

Nije bilo druge nego zapaliti put domicilnog kolodvora glede priredbe toplog dočeka. Tu je tek bilo zima za krepat. Na II. peronu, 1. kolosjeku čuče dvije strojne ASEE i mramorkom šute

 

StanicaLokve1710.jpg

 

Svi su na broju. Svi su barjačići na broju. Znači – ništa nikamo. A subota je...

 

StanicaLokve1711.jpg

 

Konačno je doplazila 016 s labudicom. Bilo mi žao majstora koji tako od Moravica. Sad se još mora popeti do tunela Sleme, a onda paziti da se polako otkliže do Rijeke.

 

StanicaLokve1712.jpg

 

Evo malo slikopisa

 

 

Kompozicija po detaljima

 

StanicaLokve1713.jpg

 

StanicaLokve1714.jpg

 

StanicaLokve1715.jpg

 

StanicaLokve1716.jpg

 

StanicaLokve1717.jpg

 

I tako to. Konvoj je morao dočekati da ga pretekne punički, a onda će polako dalje. Nije mi se dalo čekati, već sam bio sav modar...

 

Pozz

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

... Konvoj je morao dočekati da ga pretekne punički, a onda će polako dalje. ...

U 6 zapone kad sam došal z Matulj taj Uaai je bil na rečkom kolodvoru (bez aseje) ... ima i sličica ali još je u Nikonu pa kad dođe na red za objavu (verovatno negde ujutro i tijekom nedelje jer putopis je prioritet)

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Svi su na broju. Svi su barjačići na broju. Znači – ništa nikamo. A subota je...

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/RijeckaPruga/StanicaLokve/StanicaLokve1711.jpg

Barjačiće sam prepoznao. Lopatu isto tako (hvala na pitanju :grin:), a i kanister.

A šta je ono što upareno stoji naslonjeno na zid, tamo između kanistra i lopate ? :hm

Link to comment
Share on other sites

Barjačiće sam prepoznao. Lopatu isto tako (hvala na pitanju :grin:), a i kanister.

A šta je ono što upareno stoji naslonjeno na zid, tamo između kanistra i lopate ? :hm

Podmetači (vulgo: cokle). Podmeću se pod kotače kompozicija koje bez lokomotive čekaju da ih se u Lokvama oženi s drugom polovicom koja stiže sljedećim vlakom. Kompozicija je zakočena, ali sigurno je sigurno jer ako inokosno krene - ojojoj!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Podmetači (vulgo: cokle). Podmeću se pod kotače kompozicija koje bez lokomotive čekaju da ih se u Lokvama oženi s drugom polovicom koja stiže sljedećim vlakom. Kompozicija je zakočena, ali sigurno je sigurno jer ako inokosno krene - ojojoj!

Kužim sad ... thx ! To znači služi isto kao i klocna kad ju metnemo pod auto. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Vidiiim ... stavijo me Paf na ignore. <_<

Trebal si samo malo proguglat (pa bar to ni teško :kul3 ) al eto kad baš inzistiraš ...

mandrać, -ći (portić)* = lučica: grč. mandrakion

http://hr.metapedia.org/wiki/Čakavsko_vrimeslovje (otprilike na sredni stranice je objašnjenje)

 

*****

El znaš kirilicu, el Ti treba prevest i to šta piše u mom potpisu :mrgreen:?

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...