Jump to content

A zašto ne?(pž-zg) by Inflameswetrust


inflameswetrust

Recommended Posts

Bio sam u Zagrebu. Oni koji su me vidjeli to znaju. Oni koji nisu, saznat će ako ovo pročitaju. 8)

 

Inače imam dosta rodbine a i kumova u Zagrebu i jako sam emotivno vezan za taj grad. Nisam bio u metropoli godinu i pol, prvenstveno jer mi je fakultet u Osijeku, ali i nisam našao puno vremena za vrijeme praznika.

Ovaj put ideja je bila da idem nekim putničkim vlakom u Zagreb 27.12, da obiđem rodbinu i napravim pokoju sliku, a da se vlakom vratim u Osijek ispratiti 2009, i pozdraviti novu 2010. godinu (30 ili 31. 12)!

 

neočekivano-išao sam sa svojom 15godišnjom sestrom, koja je htjela otići u šoping :D svojima sam obećao da ću paziti na nju, što sam i ostvario.

 

polazak: plavac 115/116 kao vlak 6604, ja i sestra :) (reče meni Seabral: "Ja očekivao nekog lika s kosom do poda, kad ono pristojan momak")

 

p-zg-os-p001.jpg

 

vrijeme je bilo vrlo ljigavo i nikakvo, nekakva ružna kiša nas je pratila cijelim putem.

 

domicilni kolodvor, s drvcem. malo rijetko, ali odražava naš duh blagdana.

 

p-zg-os-p002.jpg

 

moje sunce- 51 016 :)

p-zg-os-p003.jpg

 

sestri sam obećao da neću biti dosadan i pričati stalno o vlakovima, a ni slikati. Zato u ovo gadno vrijeme nema niti jedna slika prije Pleternice.

 

ali evo, kolosijek kojim inače putujem (za Našice), ali ovaj put idemo ravno!!!

 

p-zg-os-p004.jpg

 

biti će pretovara na pleterničkom kolodvoru :wink:

 

p-zg-os-p005.jpg

 

krispan, kako moja baka zna reći (božićno drvce). Dobro, možda manjka kakvih kuglica i svjećica, možda su to i huligani, ali neka se osjeti da su blagdani!

 

p-zg-os-p006.jpg

 

E sada krećemo u novo! Sulkovci - iz tog kraja je jedan kondukter, inače tata mog dragog prijatelja. I ovime pozdravljam gospodina za kojeg nisam siguran da će ovo čitati :D

 

p-zg-os-p007.jpg

 

Ratkov'ca - ima tablu za VR, ali nema VR-a. Šteta.

 

p-zg-os-p008.jpg

 

Dragovci

 

p-zg-os-p009.jpg

 

i evo, došli smo u Novu Kapelu. Točnije na kolodvor Nova Kapela-Batrina. Inače, Nova Kapela je malo mjesto, pripada Brodsko-Posavskoj županiji, i zbilja je najpoznatije po tom što je križište dvaju pruga (Kapela-Pleternica-Našice, i X koridora). Zašto dosta kolodvora imaju dvojne nazive, nisam siguran. Često nemaju prevelikog smisla kada se danas pogleda.

 

No krenimo-ovo nas je čudo dovezlo

 

p-zg-os-p010.jpg

 

ubrzo smo se sklonili ispod neke strehe čekajući putnički vlak broj 2014. Propustili smo EC 210.

 

Bl u pozadini:

 

p-zg-os-p011.jpg

 

i prvi susret s električnom lokomotivom!!!

 

p-zg-os-p015.jpg

 

Srpskim vagonom...

 

p-zg-os-p013.jpg

 

p-zg-os-p014.jpg

 

a odmah potom i s ASEA-om.

 

p-zg-os-p016.jpg

 

falit će mi, mislim ja, ali sam pogriješio nešto kasnije...

 

p-zg-os-p017.jpg

 

NASTAVAK

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

(reče meni Seabral: "Ja očekivao nekog lika s kosom do poda, kad ono pristojan momak")

 

Jarane, to ti nista ne znaci.

I ja izgledam pristojno (pogotovu duzinu kose gledajuci :wink: ) pa mi opet kazu:

"Ja' blentava doktora. Pentra se po vozovima s cumurom." :D

Sub sole aut pluvia ducemus ea.

Link to comment
Share on other sites

Prije nego je došao vlak koji smo čekali pola sata okinuo sam par fotki kolodvora, i naravno jedno 20 fotki KM-a, jer to je ipak nešto posebno za nas koji to ne vidimo.

 

Ljigavo od kiše izgleda čak i kolodvor

 

p-zg-os-p019.jpg

 

ali, ovi su spremni na zimu! :wink:

tu sam se javio prometniku u vezi slikanja, pokazao svoju dozvolu, na što je on pitao tek zašto ja slikam? odgovor-zato što volim vlakove. Na to me tek upozorio da ne diram KM, da se ne vucaram po kolosijecima i oko trafostanice 8)

 

p-zg-os-p018.jpg

 

civilna strana i ono što je iza- selo.

 

p-zg-os-p021.jpg

 

p-zg-os-p020.jpg

 

ovo smo napokon i dočekali!

 

p-zg-os-p022.jpg

 

s vagonom koji je bio oličenje udobnosti! (ozbiljno!)

 

p-zg-os-p023.jpg

 

p-zg-os-p024.jpg

 

malo kolodvora i stvari koje sam usput primijetio

 

Vrbova...

 

p-zg-os-p025.jpg

 

p-zg-os-p026.jpg

 

Staro Petrovo Selo

 

p-zg-os-p027.jpg

 

za vrijeme telefoniranja, sestri sam dao da slika kolodvor Nova Gradiška, no nažalost, nije se sjetila spustiti prozor. Ipak, hvala joj na trudu :D

 

p-zg-os-p028.jpg

 

Dragalić

 

p-zg-os-p029.jpg

 

Okučani...ovdje se početkom devedesetih nije moglo vlakom(dapače nikako). Tada je pruga Pleternica-Našice imala velik utjecaj. Jedan bivši dobrovoljac u razgovoru mi je rekao kako je ta pruga itekako dala svoj doprinos u ratu. Ne ponovilo se!!!

 

p-zg-os-p030.jpg

 

ništa novo...

 

p-zg-os-p031.jpg

 

ovo je valjda Novska...tu smo čekali dobrih 40 minuta na križanje. bILO je zanimljivo doduše sjediti i igrati pogađanja sa sestrom.

evo malo slika otamo.

 

p-zg-os-p032.jpg

 

p-zg-os-p036.jpg

 

ovaj ispred našeg vagona je neugodno škripao pri kočenju...

 

p-zg-os-p037.jpg

 

p-zg-os-p038.jpg

 

nećete mi zamjeriti ako kažem da je ovo izvana najlijepši vagon koji sam ikada imao (uživo)

prilike vidjeti?

 

p-zg-os-p041.jpg

 

Novska-REKLAMACIJA!!! na kafe automatu uzeo sam sestri Choco-Cappuccino, koji je ispao savršen, i poslije toga čaj od limuna. Neću lagati ako kažem da je 30% čaja bila zapravo KAVA! :D

 

p-zg-os-p042.jpg

 

do Lipovljana sam isprao gorak okus

 

p-zg-os-p044.jpg

 

 

Banova Jaruga?

 

p-zg-os-p045.jpg

 

ovo liči na Šinobus. ???

 

p-zg-os-p046.jpg

 

Dugo Selo...i ono čega ću se nagledati!

 

p-zg-os-p047.jpg

 

p-zg-os-p048.jpg

 

o da... 6111 :)

 

toliko o slikama za taj dan. Izašli smo u Maksimiru, jer nam tamo baka stanuje, možda će netko kasnije pogoditi gdje. Nisam poslije puno slikao jer u Dugom Selu nam se napunio kupe, pa smo jedva jedvice izašli van...

 

NASTAVAK SLIJEDI

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Stigli smo na stajalište nakon 4 i pol sata vožnje (i stajanja). Sa stajališta Maksimir smo trebali nositi torbe još negdje 20 minuta, pa za fotoaparat nije bilo mjesta.

Ta veče bila je rezervirana za pivnicu Medvedgrad, gdje sam s dragom kolegicom Bitter 8) i otišao. Ne znam je li to posljedica velikog grada da ljudi kasne ili tek osobina pojedinca...hmmm?

 

U pivnici-sjajno! Uz nepredviđene poteškoće za koje sam saznao par minuta prije ulaska u pivnicu, bilo je i dalje izvrsno. pivo-korektna cijena- 13 kn pola litre točenog. Društvo-sjajno! Makar i dalje ne kužim šta je tako čudno ako čovjek želi kupiti samo jedan kalendar :D

 

:wink: šalu na stranu, Toma, morat ću se već nekako odužiti!!

 

SLJEDEĆI DAN!!!

28.12.2009.

 

Tramvaji. Ono što je također jedna od velikih mojih ljubavi. S prozora bakinog stana gledao sam na Maksimirsku tramvaje kako prolaze. Čehe i one s jednim svjetlom. Bojim se reći stojadini ili bikovi da ne završim na nekom čerečenju :) meni su to oni lijepi tramvaji što imaju 2 prikolice (više ne?)

 

ali hajdemo...niskopodni

 

p-zg-os-p049.jpg

 

p-zg-os-p050.jpg

 

p-zg-os-p053.jpg

 

češki

 

p-zg-os-p051.jpg

 

iznenadite me...to je bik?

 

p-zg-os-p052.jpg

 

KT?

 

p-zg-os-p054.jpg

 

 

vidio sam temu o ovome, sviđa mi se jako ideja! ovo bi mogao biti...STOJADIN?

 

p-zg-os-p055.jpg

 

inače, ova je slika slikana kod Botaničkog vrta i preko puta jedna meni bitne ustanove. Hrvatski državni arhiv. Krovna institucija za sve arhive u Hrvatskoj!!! Mjesto koje jednom moram posjetiti. Ako se ne varam tamo je nekada bilo sjedište NSB, odnosno NSK, prije nego je NSK dobila novu lokaciju?

 

p-zg-os-p056.jpg

 

NASTAVAK

...

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Dolazak na GK!

 

011, moj prvi susret s varaždinskim plavcima, ili Makozlinima, kako ih ovdje valjda češće zovu!

 

p-zg-os-p058.jpg

 

tu je bila neka manja nezgoda zar ne?

 

p-zg-os-p059.jpg

 

a ovo je moj prvi Mađar slikan s neke čvrste podloge!!

 

p-zg-os-p060.jpg

 

i kao za inat...dođem u Zagreb vidjeti struju, kad ono osječki plavac!!!

 

p-zg-os-p061.jpg

 

sliči Breni zar ne?

 

p-zg-os-p062.jpg

 

Ovo je za nas koji ne vidimo ovo maleno čudo baš prečesto!! Čujem da je zamijenila Titovu Parnjaču?

 

p-zg-os-p064.jpg

 

p-zg-os-p065.jpg

 

p-zg-os-p066.jpg

 

 

NASTAVAK

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

PUTOVANJE MAĐAROM I VEČERNJI POSJET

 

Za početak!

Čitam kako mnogi koji se moraju voziti Mađariima njih ne mogu organski podnijeti. Ja sam u jednog sjeo nakon što sam dao 7,90 kn za kartu do Maksimira. Dojmovi, ODLIČNI!

 

taj me vukao

 

p-zg-os-p074.jpg

 

p-zg-os-p075.jpg

 

iznutra-slično kao plavac. praktički vidim da su jednake stolice, jednaki podovi, jednaka većina komponenti. I ne vidim zašto se neki žale.

 

p-zg-os-p076.jpg

 

p-zg-os-p077.jpg

 

bye bye!

 

p-zg-os-p078.jpg

 

i na stajalištu Maksimir, na kojem blagajna ne radi, uspio sam slikati 2 vlaka. Ovaj teretni mi se posebno dopao! Možda zato što mi je strojovođa mahnuo pa sjeo na trubu? :wink:

 

p-zg-os-p079.jpg

 

p-zg-os-p080.jpg

 

naravno da sam u prolasku kroz grad u predvečerje (poslijepodne) navratio do kolodvora i napravio 2 neuspjela snimka.

 

jel se ovo koristi još možda?

 

 

p-zg-os-p082.jpg

 

p-zg-os-p081.jpg

 

JOŠ MALO PA KRAJ

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

...na kojem blagajna ne radi...
Inače radi... Valjda si došao za vrijeme pauze... :shock::shock:

 

...jel se ovo koristi još možda? ...

Pa... ne... a na tome i fali još komad cijevi ak se ne varam...

Tramvaji koje sam montirao: 22104, 22116, 22117, 22118

SQL Query: SELECT onlyOne FROM everyOne WHERE loveMe = 'true'; 1 row(s) affected

Link to comment
Share on other sites

Ovo je zbilja kraj putovanja. Daljnji tijek puta je bio odlazak Podravkom. Ja u Osijek na doček, a moja jedina sestra samo do Našica, gdje je moji kupe i voze u Pž.

 

Kada smo otišli na kolodvor kupiti karte, nisam mogao odoljeti ovom, prekrasnom motivu!

 

p-zg-os-p084.jpg

 

ne znam zašto,,ali osjetio sam strahopoštovanje!!

 

isto kao i prema ovome

 

p-zg-os-p085.jpg

 

e sada, ja sam definitivno odlučio da želim ovo u Osijeku!

 

p-zg-os-p068.jpg

 

tiše su, brže su, jače su (koliko mi se čini), i manje se dime od naših nula!

 

uz to, prvi put vidio sam spavaći vagon!!!

 

p-zg-os-p073.jpg

 

kraj je bio malo drugačiji...vozio sam se još u lijepšem vagonu nego u startu:

 

p-zg-os-p088.jpg

 

p-zg-os-p089.jpg

 

p-zg-os-p090.jpg

 

p-zg-os-p091.jpg

 

jedino zamjerka, iznad sjedala 15 nije bilo lampe. koliko sam vidio, bila je riječ o vandalizmu.

Unatoč tome što su mi kupei izuzetno simpatični i dragi, vidio sam prvu lošu stranu takvog tipa odjeljka. Naime jedan jako glasan i na trenutke pomalo neugodan suputnik opstruirao je mir ostalih suputnik©a u kupeu. Nije mi se to svidjelo. sreća pa sam od Našica u kupeu bio potpuno sam.

 

Eto to je to.

 

Evo još nešto prije kraja. Kada sam bio mali znao sam satima zuriti kroz ovaj prozor van, i gledati kako prolaze tramvaji.

Za kraj nagradno pitanje...ODAKLE je ovo slikano, i što je to slikano? tko bude najprecizniji i najbrži ima piće od mene! (nemojte molim vas samo da mi netko naruči Tullamore Dew...)

 

p-zg-os-p086.jpg

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

@ STIB: dakle pogodio sam sve tramvaje? :shock: yesss

 

@ Kublach za Maksimir...3 puta sam bio tamo, i svaki put je sve bilo zatvoreno. Ne znam da li je to slučajnost, ali definitivno nije radilo nijednom.

A za vodonapojnik znam da fali još onaj dio za lijevanje u sam kotao, ali u svakom slučaju mi je lijep motiv!

 

@ 68847 točno. Ali htio bih ipak da bude mrvicu preciznije!

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

nećete mi zamjeriti ako kažem da je ovo izvana najlijepši vagon koji sam ikada imao (uživo)

prilike vidjeti?

 

Ne kužim zakaj bi ti zamjerili :shock:

 

 

 

Za kraj nagradno pitanje...ODAKLE je ovo slikano, i što je to slikano? tko bude najprecizniji i najbrži ima piće od mene! (nemojte molim vas samo da mi netko naruči Tullamore Dew...)

 

U Zagrebu iz jedne zgrade s Ravnica koja gleda na Maksimirsku ulicu (kojom upravo prolazi crveni tramvaj), a tam iza je Zoološki vrt.

 

Pogodil? :shock:

A. G. MATOŠ. Pjesnik.

 

120/121 A. G. MATOŠ. Legenda.

Link to comment
Share on other sites

Pogodil? :shock:

 

bingo! :)

zološki vrt, to je ono što sam htio (:

 

Inače, pijem Žuju ili Paulaner, samo da znaš! :(

 

A evo i zgrade otkud si slikal! :shock:

 

209sj2t.jpg

A. G. MATOŠ. Pjesnik.

 

120/121 A. G. MATOŠ. Legenda.

Link to comment
Share on other sites

A odmah iza ugla stanuje Jadranka Kosor.

S guštom čitam čitav ovaj lijepi putopis i onda na kraju naletim na tvoj post gdje si se ovako ubacio i sve spustio na zemlju :oops::kul

 

 

@inflameswetrust, bravo za putopis, interesantne fotke i popratni tekst. Drago mi je da smo se upoznali i pričali u pivnici ... i, naravno, da si mi riješio misterij dugokosog avatara :kul:?:

Link to comment
Share on other sites

Čestitam na vrlo lijepom i simpatičnom putopisu. Baš sam ga s guštom pregledao.

Vidim da su neke forumaške kolege uglavnom udovoljile tvojoj znatiželji, a ja ću se osvrnuti na ovo:

 

Zašto dosta kolodvora imaju dvojne nazive, nisam siguran. Često nemaju prevelikog smisla kada se danas pogleda

Koliko znam, kolodvor se nalazi točno između dva sela, Nove Kapele i Batrine, pa ima neke logike da nosi dvojni naziv. Takvih primjera našlo bi se još (Blacko-Jakšić, Markušica-Antin i sl.).

Nema logike u nazivu kolodvora Strizivojna-Vrpolje, jer se nalazi u selu Strizivojna dok je Vrpolje udaljeno 4 km. A dugo vremena zvao se samo Vrpolje, što je mještanima Strizivojne desetljećima dizalo tlak.

Nije bilo nikakve logike u bivšem nazivu kolodvora Pušća-Bistra, jer su oba naselja udaljena od pruge po desetak km, a kolodvor se nalazi u selu Pojatno. Danas se tako i zove - Pojatno.

Na kraju podsjećam da se kolodvor Vrhovine sve do zadnjeg rata zvao Vrhovine - Plitvička jezera. Plitvice su istinabog udaljene dvadesetak km, ali su nekada (dok nije bilo dobre cestovne mreže i toliko automobila) turisti putovali do Vrhovina vlakom i dalje autobusom.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vidim da ti je bilo lijepo u Zagrebu, i očekujem tvoj skori ponovni dolazak ako ne prije onda kada bude kakav željeznički izlet ili kakva izložba željezničkih modelara.

Drago mi je također da se snalaziš u raspoznavanju tipova tramvaja te da uživaš u željezničkim vozilima koja energiju za pokretanje dobivaju iz KM.

Drago mi je da smo se upoznali u Medvedgradu!

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...