Jump to content

Tražim, nađem, snimim - skela Medsave


Silver

Recommended Posts

Nedjelja 16.02.09 popodne predviđena je za šetnju . Trebalo je odlučiti na koju stranu svijeta krenuti. Dilemu je riješio glas iz radio aparata koji je reklamirao fašnik u Samoboru do kojeg se iz Zaprešića može doći putem kraćim 15km. U reklami se spomenula skela kojom se vozila prevoze preko rijeke Save. Odluka je donešena, idemo, ja i moja bolja polovica, tražiti mjesto gdje skela premošćuje rijeku Savu.

Put prema Savi prelazi preko željezničke pruge. Zagreb-Dobova. U neposrednoj blizini prelaza nalazi se stajalište Zaprešić Savska.

 

 

Cestovni prelaz preko pruge

82540684ja7.jpg

 

Stajalište pogled prema Zagrebu, nema vlaka

39025427qy3.jpg

 

Pogled prema Savskom Marofu, nema vlaka

92025509vq4.jpg

 

Ponovo pogled prema Zagrebu i kad se najmanje nadaš eto vlaka.

76890335lj2.jpg

 

Koliko sam mogao primjetit u vlak je ušao jedan putnik

79602604rw0.jpg

 

Strojovođa je bio čovjek iz mlađe garde

10230703xf5.jpg

 

Ode vlak svojim putem a i mi idemo dalje svojim

82504614lu2.jpg

 

Na polju netko ima ljetnu kupaonu, ima brigu manje, ne mora paziti na pločice

12370225db3.jpg

 

Nailazimo na prvi znak da smo na dobrom putu

64452200aj0.jpg

 

Oho, ali dilema je brzo nestala

s10rr0.jpg

 

Ovaj put idemo desno, lijevo ćemo drugi put

s11jk9.jpg

 

Nakon dobrih pola sata hodanja napokon evo naznaka našeg odredišta

s12td2.jpg

 

Skela polako prilazi obali na kojoj smo mi. Konačno sam našao skelu o kojoj su mi mnogi pričali ali o lokaciji su govorili, to ti je tu negdje :cry:

s13cd8.jpg

 

s14cx8.jpg

 

 

Majstor skelar osigurava skelu uz obalu

s15kg4.jpg

 

 

Dio broda bez kojeg ni skela ne može - sidro

s16pg8.jpg

 

Nakon što se vozilo iskrcalo majstor je nastavio nešto popravljati

s17rx5.jpg

 

Evo još jednog koji ide u Samobor na krafne

s18zm6.jpg

 

s19ps5.jpg

 

Golf se iskrcao i praši prema Samoboru

s20xt6.jpg

 

Malo važnih obavjesti za one koji prelaze rijeku Savu pomoću skele.

s21sq8.jpg

 

Danas je promet bio poriličan, ako je tako svaki dan skelar može biti zaradom zadovoljan. Na obalama nije stajao duže od 5 min.

Pošto je bilo pooprilično hladno a vidjeli smo ono što smo hteli krenuli smo prema domu svome.

Iza nekoliko zavoja i šumaraka ugledali smo Zaprešić. Stupovi koji se vide su stupovi za rasvjetu na Interovom stadionu.

85547853qb9.jpg

 

U daljini se vidi Sljeme vrh Medvednice i na njemu TV toranj. Pri vrhu se vidi dio pod snijegom, to je dio skijaške staze na kojem se skija za Snježnu Kraljicu

81471187kb2.jpg

 

Prije nego smo izašli na čistinu pojavio se vlak koji je ulazio u stajalište. Oni sa dobrim vidom će ga naći na fotografiji a oni drugi isto samo malo kasnije :(

62892772qj3.jpg

 

I još jedno iznenađenje, iza kuća se pojavio brzi za Zagreb. Od silnih stupova jedva se vidi vlak.

56299728tq9.jpg

 

Samo što sam trepnuo ode on

16655759lh9.jpg

 

A sada ovom ulicom Savskom ravno do doma svog

10486783cw1.jpg

 

Putem prema doma prošo sam i pored kapele Sv. Antuna.

Nadam se da vam se dopal ovaj "štiklec", ako nije pričekajte drugog a do onda lijep pozdrav svima

13313371ej1.jpg

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da vam se dopal ovaj "štiklec", ako nije pričekajte drugog

O ovoj skeli sam toliko puta čitao i na našem formu i drugdje, a sad sam ju prvi put i vidio. Odličan štiklec i fotke ! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Silver …..

 

Sve pohvale za odlično planiranu nedjeljnu šetnju.Posrdno tvojim uspjelim i zanimljivim fotografijama uz prigodan duhovit tekst omogučio si i nama da uživamo u šetnji makar virtualno tvojim krajem koji se pokazao i te kako zanimljivim.

Uz prikaz željezničke infrastrukture otkrio si nam zaista mali raritet,odnosno skelu Medsave za koju znam samo iz priča da negdje prometuje na Savi i povezuje Zaprešić i Samobor ,a sada tvoj putopis – fotopis otklanja sve nedoumuce.

Gledajući skelu javlja se asocijacije na onu izreku “ kartu čitaj .ali susjeda pitaj “- u slučaju skele Medsave dodao bi : "Al´i Silverov putopis vidi “.

 

Negdje sam pročitao da se za brže povezivanje preko Save, odnosno između gradova Zaprešića i Samobora, već duže vrijeme čeka na realizaciju mosta, sad je jedino moguće putem skele Medsave. Dobro poznati prometni kolapsi i gužve, jedan su od važnijih razloga zašto bi se ova dva grada trebala prometno spojiti i tako olakšati prometne gužve koje se svakodnevno stvaraju na cestama prema ovim gradovima. U zadnje vrijeme sve češće se spominje gradnja mosta između Zaprešića i Samobora koji bi zamijenio sadašnju skelu i omogućio brži dolazak u gradove za samo desetak minuta vožnje, bez prometnih gužvi, koje inače traju i do sat i pol vremena.

Ako se ovo dogodi u bližoj budućnosti fotografije viđene tvojim fotoobjektivom dobivaju i povjesni kontekst.

 

Još jednom sve čestitke i pohvale ………… :evil::wink:

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Bravo Silver! Vidim da je put u Istru bio nadahnuće :evil: . Ja nažalost do daljnjega mogu zaboraviti na ekšne!

 

Nadahnuće je bila ekipa :jup a sve ostalo je dolazilo trenutno.

Žao mi zbog tvojih povreda, ali izdržat ćeš ti to, možeš ti to :wink:

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

krasan putopis! nažalost, zadnjih par godina ne motam se tim prostorima (Zaprešić, Samobor), ali sjećam se da sam tom skelom prije skoro deset godina prelazila Savu...do sad sam već i zaboravila na nju. Hvala na podsjetniku!

there is no running that can hide you cause i can see in the dark...

Link to comment
Share on other sites

između Zaprešića i Medsava postoje 2 skele: ova sa fotografija i druga koja je nekih 500m uzvodno. Sa tim skelama plovio sam u oba smjera dok sam nekada kao klinac išao na kupanje u Šmidhen. Ova uzvodna nekada je bila drvena i na njoj su radili mještani-vlasnici obradivog zemljišta sa druge strane Save. Mada je do nje uvijek vodio lošiji put na njoj je uvijek bio netko da te preveze na drugu stranu. U današnje vrijeme je obrnuto. I uzvodna skela je čelična, preseljena je negdje od Drenja nizvodno jer je na njenom starom mjestu sada druga država. Ali asfaltna cesta došla je do nizvodne skele, i na njoj sada svakodnevno radi skelar, tako da se zapravo koristi uglavnom ta nizvodna. Autom sam preko skele išao zadnji put jesenas vračajući se iz Offertissime u Sv. Nedjelji. Prijelaz me koštao 10 kn. Medsave neće biti potopljene ukoliko se izgradi akumulacijsko jezero buduće hidroelektrane, a spoj između Zaprešića i Samobora biti će ostvaren cestom po nasipu brane.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Fina nedjeljna šetnja i dokaz da se i u dvorištu da što vidjeti. Kakva šetnja takvi i komentari i fotografije. Sve u svemu za pohvalu.

 

Pridružit ću se i ja sa par fotki nabujale Save jednog 13. 12. 2008. godine. Išao sam kod prijatelja u Samobor i kod prelaska posusedkog mosta oduševila me veličina Save. A imalo se što vidjeti. E,da je stalno tolika

Picture004_resize.jpg

 

pogled na one preko, ka Zaprešiću

Picture005_resize.jpg

 

prilažem cjenik

Picture006_resize.jpg

 

i odakle li ta sva voda dolazi

Bero

Link to comment
Share on other sites

jučerašnji izlet do samobora:

 

s vlakom do stanice Zaprešić- Savska:

Fotografija-0028.jpg

 

Fotografija-0029.jpg

 

obzirom da mobitel i nema preveč memorije, čuvala sam ju do skele (to smo već preko):

Fotografija-0030.jpg

 

i sava...

Fotografija-0031.jpg

there is no running that can hide you cause i can see in the dark...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

23. 3. u poslijepodnevnim satima odlučio sam iskoristiti lijepo i toplo vrijeme i provozati se biciklom do Savskog Marofa. Naravno, ponio sam i fotić kako bih negdje kod kolodvora poslikao vlakove.

Kako u trenutku mog dolaska u S.Marof nije bilo vlakova odlučio sam se kroz Drenje odvesti do stajališta Laduč te tamo dočekivati vlakove. Dok sam se vozio pokraj Plivinog pogona za proizvodnju kvasca naišla je Brena sa međunarodnim brzim.

Jedna od mojih rijetkih fotki vlakova u daljini.

DIMG_0979.jpg

 

U Drenju sam odlučio da neću do Laduča nego u potrazi za skelom prema Otoku, naselju pokraj Save u blizini Samobora.

Skela je udaljena cca 4-5 km

DIMG_0982.jpg

 

DIMG_0981.jpg

 

kuće u Otoku i Samobor u daljini

DIMG_0983.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

malo nizvodno još jedna skela :wink:

DIMG_0984.jpg

 

obje

DIMG_0985.jpg

 

sajla vodilica

DIMG_0986.jpg

 

i mjesto gdje ju zatežu

DIMG_0987.jpg

 

čekaonica

DIMG_0988.jpg

 

Drenjska obala

DIMG_0989.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Krenuo sam dalje mojim mlađim punoljetnikom

DIMG_1000.jpg

 

DIMG_1001.jpg

 

do nizvodne skele

DIMG_0992.jpg

 

koja je starija od uzvodne i ima lošiji prilaz

DIMG_0994.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Povratak meni nepoznatim putevima odveo me do stajališta Brdovec u kojem se upravo zaustavio Mađar

DIMG_1002.jpg

 

koji odlazi prema Harmici

DIMG_1005.jpg

 

DIMG_1006.jpg

 

Idući put više vlakova a manje riječnih brodova :wink:

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Idući put više vlakova a manje riječnih brodova :wink:

Ne, nego idući put pokušaj skužiti čemu služi i da li radi i druga skela :kul

 

Super su ti fotke, a ove zadnje u predvečerje su ti šećer na kraju :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...