Jump to content

Niz potok Vrapčak do tragova u Prečkom (sorry, nema pruge)


Stanley

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ulovio si, vidim, i relativno nedavno izgrađenu bogomolju Crkve Isusa Krista svetaca posljednjih dana (vulgo: mormona).

 

Vi'š vraga, nisam ni znao da mormoni imaju u Zagrebu crkvu. Još nam samo fale kvekeri i amiši.

Navodno je pokojni Krešo Ćosić bio mormon (ulovilo ga kada je igrao košarku na sveučilištu Brigham Young).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vi'š vraga, nisam ni znao da mormoni imaju u Zagrebu crkvu. Još nam samo fale kvekeri i amiši.

Navodno je pokojni Krešo Ćosić bio mormon (ulovilo ga kada je igrao košarku na sveučilištu Brigham Young).

Dada. A nakon smrti ga je kao mormonski biskup u 'Rvata naslijedio kolega košarkaš Ivan Valek. Mormoni, za razliku od ostalih za nas "egzotičnih" religijskih usmjerenja, nisu dosadni i navalentni u pridobivanju pastve, a puno pomažu potrebitima. Poznati su po velikim donacijama opreme invalidskim organizacijama

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U Debrecenu sam živio u susjedstvu njihove crkve. Inače su poznati po tome da šalju misionare u različite zemlje, koji vrlo brzo savladaju jezik. Obično idu u parovima, obučeni su u bijele košulje, a na prsima imaju pločicu s imenom.

Link to comment
Share on other sites

Imaju itekak, već su 3-4 puta dolazili kod mene na vrata.. Kaj hoće

 

Ti si još dobro prošao. Meni su dolazili Jehovini svjedoci. Prvi put sam ih pustio u stan (1990., greška u koracima) i jedva sam ih se riješio.

A grešku u koracima sam počinio jer su došle dvije mlade i lijepe cure, pa k'o velim ''ništa me ne košta da ih malo ugostim''. Ubrzo mi je prisjelo. :luda:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Na jutrošnju šetnju nekom pomutnjom ponio sam i fotoaparat (ostao mi u torbici). Pa kad je već tu… Otvarati novi hodopis nema smisla, pa nekoliko zapisa stavljam ovdje.

 

Najprije nekoliko ranozimskih impresija iz pograničnog područja Malešnica-Špansko:

 

CYUYSkR.jpg

 

U4tICyx.jpg

 

Y3jRlCW.jpg

 

HhYq69f.jpg

 

Zatim ZET-ov bus, jer ovo je ipak forum za promet:

 

XiSq5Nt.jpg

 

I eto me na omiljenom šetalištu:

 

F5tyGhX.jpg

 

EPsE5TA.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Obitelj divljih gusaka:

 

jPgGyfy.jpg

 

Kakva je ovo neman? Prvi put tako nešto vidim u Vrapčaku. Po mojem laičkom sudu mogla bi biti Ardea cinerea ili Ardea alba, vulgo siva ili bijela čaplja, ali nisam siguran. Zapravo mi najviše liči na onu beštiju koja u crtiću ganja Poncha i Tora.

Kada sam primijetio ptičurinu najprije sam pomislio da se netko našalio i u Vrapčak posadio kip. Stojim ja pokraj nje, ne mrda. Priđem uz rub obale, ne mrda. Ja strpljivo čekam, ne mrda. Onda izvadim fotić i ona okrene glavu za nekoliko stupnjeva i fiksira me lijevim okom. Tu smo dakle, nisi kip nego prava pravcata životinja.

Čekao sam da vidim hoće li krenuti u kakvu akciju. U jednom trenutku zagnjurila je kljun u vodu, što me učvrstilo u zaključku da je riječ o bijeloj čaplji (one se hrane ribicama i drugim sitnim životinjicama koje nađu u vodi). Ali odgonetku prepuštam stručnijima za zoološka pitanja:

 

6gXsmFL.jpg

 

Ptičji svijet u društvu:

 

TEh35Yf.jpg

 

I tako sam hodajući niz Vrapčak primijetio da sam u sjevernom Belfastu (iza leđa mi je trasa bivšeg industrijskog kolosjeka, tako da nismo sasvim Off Topic):

 

v8CQYlx.jpg

 

Ugodno s korisnim - šetnja završava usputnim obavljanjem jedne obiteljske obaveze:

 

7jlX2f1.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stvarno je čaplja!

U Maksimiru ih obično budim jutarnjim trčanjem, ali tamo su uglavnom sive, ova bijela je prilično rijetka - možda je zalutala iz Crne Mlake.

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ovo vrijeme ne da je ludo - prije nekoliko dana snijeg i smrzavica, danas 19°C. Meni u svakom slučaju bolje paše današnja solucija - zimu sam odavno izgustirao. Iako slutim da će nas opet zadesiti nekakav Vatroslav, čitaj snježna ciklona kao ona iz ožujka 2010., ali to bumo kakbirekli još vidli.

Carpe diem - iskoristi lijepi dan da promrdaš penzićke kosti i mišiće, pa put pod noge. Za početak sezone kratka tura niz šetnicu potoka Vrapčak. Na to sam se spremao i prije (naročito me intrigirala ona poplava na Jarunu), ali sam odlučio da je preglupo patiti se po kiši zbog nečega što ionako vidim na TV-u. A buraz - stanuje na Jarunu - mi je javio da voda do njega nije došla.

Za jedan kratak i banalan hodopis bilo bi neumjesno otvarati novu temu, pa dojmove stavljam ovdje.

 

Ulica Tomislava Krizmana u pred-proljeće:

 

CBTmoQu.jpg

 

Na ovoj klupi okupljaju se lokalni pijanci. Jednog poznajem, radili smo neko vrijeme zajedno u Pošti. Nekada su se okupljali (čitaj: derali se) na klupama ispod mojeg prozora, ali smo ih otjerali bombardiranjem trulim krumpirima i plastičnim vrećicama napunjenim vodom:

 

4fSDsSf.jpg

 

Volim ovakve prizore na nebu:

 

KmadggY.jpg

 

Slijedi malo ZET-a. Zapisi sa dva stajališta u Ulici Ivane Brlić Mažuranić:

 

PUGGIEP.jpg

 

oI1cwSN.jpg

 

Linija 146 za Jankomir:

 

cz8AJYV.jpg

 

Dva brata plinska:

 

QnYFJAB.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Linija 136 za Črnomerec:

 

NWTSPn6.jpg

 

Vozi na prirodni plin… Ako se putnici najedu graha, to bi se u zrakoplovstvu zvalo forsaž:

 

SqZksYd.jpg

 

Onaj desno je udvarao dami, a je li što postigao ne bih znao reći jer sam produžio svojim putem:

 

l3VhHxg.jpg

 

Evo Vrapčaka, bogatog vodom:

 

b41imAD.jpg

 

FYzZKHJ.jpg

 

KbWQNys.jpg

 

twrvo6f.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Voda se čini toliko čistom da bi se gotovo mogla piti:

 

xbZJBTb.jpg

 

Sused, vi bolje vidite, jel ide kakav auto?

 

oTHiYin.jpg

 

Ipak ću ja najprije nešto ubaciti u kljun:

 

WgzZCTG.jpg

 

Po mojem iskustvu oni desno baš i ne fermaju one lijevo (voze slalome k'o luđaci):

 

0VvN2Lf.jpg

 

Linija 115 za Ljubljanicu:

 

qLJ5R7Q.jpg

 

Ovdje sam bio jutros i bila je gužva, a sada je pusto:

 

2bxvha4.jpg

 

I za kraj najvažniji kiosk u Zagrebu. Jer ovdje ja punim svoju kartu kako bih platio prijevozničke usluge ZET-u:

 

gG3hGrj.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Voda se čini toliko čistom da bi se gotovo mogla piti:

...

 

 

... Na to sam se spremao i prije (naročito me intrigirala ona poplava na Jarunu), ali sam odlučio da je preglupo patiti se po kiši zbog nečega što ionako vidim na TV-u. A buraz - stanuje na Jarunu - mi je javio da voda do njega nije došla.

...

 

 

Pa to je to - popil ju je Bandić. :kul2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U Debrecenu sam živio u susjedstvu njihove crkve. Inače su poznati po tome da šalju misionare u različite zemlje, koji vrlo brzo savladaju jezik. Obično idu u parovima, obučeni su u bijele košulje, a na prsima imaju pločicu s imenom.

Hah, moja dva mormona se već zafrkavaju samnom kad me vide; "Jel, da se nisi možda predomislio od zadnji puta pa bi možda malo popričao o našem gospodu isusu kristu?".

Jednom me kolega dovezao pred kuću i taman nalete spomenuta dvojica obučeni u traperice i neke majice. Pozdrave, odgovorim im, i odmah krenem u napad. Rekoh, dečki, kakvo je to šetanje bez odora, ovako u trapericama?? Siromasi počeli zamuckivat, kao kosili travu oko crkve pa im se nije dalo presvlačit... Ispala je baš dobra fora.

 

Inače,kratka povijest mormona se može pogledati u epizodi South Parka "All about Mormons" (S7E12) :mrgreen:

 

Sorry Stanley sta ti offtopičarim po temi!!!

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Sorry Stanley sta ti offtopičarim po temi!!!

 

Ma nemaš brige. Ako neka tema ne zaluta Off Topic znači da se ne prati. A epizodica koju si opisao je sasvim zgodna.

I da - lako za mormone, ali kada ti se nakelje Jehovini svjedoci možeš ih se riješiti jedino eksplozivom.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ja znam par ljudi koji su se riješili Jehovinih svjedoka. Trik je ili im ubaciti bubu u sistem (jednom dečku je došao neki Jehovac s pitanjem "Ne mislite li da svijet ide svom kraju?", a ovaj mu je odgovorio s "Ne, mislim da nikad nije bilo bolje" :D ), ili se upustiti s njima u diskusiju, ali potkovano, i onda im razrušiti argumente. Čuo sam za dva slučaja gdje su Jehovci nekomu bili u stanu, te su se nakon pola sata rasprave naglo sjetili da imaju neodgodive obaveze.

Link to comment
Share on other sites

Ja znam par ljudi koji su se riješili Jehovinih svjedoka. Trik je ili im ubaciti bubu u sistem (jednom dečku je došao neki Jehovac s pitanjem "Ne mislite li da svijet ide svom kraju?", a ovaj mu je odgovorio s "Ne, mislim da nikad nije bilo bolje" :grin: ), ili se upustiti s njima u diskusiju, ali potkovano, i onda im razrušiti argumente. Čuo sam za dva slučaja gdje su Jehovci nekomu bili u stanu, te su se nakon pola sata rasprave naglo sjetili da imaju neodgodive obaveze.

 

Moja frendica je imala kratku i efikasnu zaštitu: "Ne hvala, mi smo Židovi". Navodno su pobegli ko ofureni.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Često se sjetim svojedobne opaske jednog uvaženog kolege forumaša da sam napravio putopis praktično iz ničega. Upravo takav je i ovaj današnji, a kako nije ni po čemu poseban ni izravno vezan uz željeznicu dodajem ga u ovu temu.

Vrijeme je živa depra, rekli bi moji dečki šezdesetih, ali me to ne priječi da opet protegnem noge na sat vremena i cca 5 km. Danas sam napravio malu digresiju od uobičajenih ruta i dotaknuo sam Zagrebačku cestu koja mi inače nije ni malo privlačna. No krenimo redom.

 

Stablo uz Vrapčak dušu bi dalo kao motiv za pokojnog maestra Lackovića-Croatu:

 

TXzBLhR.jpg

 

A vjerujem i ovo:

 

Ep8WQ16.jpg

 

Vozila ne smiju, ali ja idem lijevo:

 

px3nNjW.jpg

 

Odredište na adresi Zagrebačka 146 sam pronašao u cugu, nisam badava izviđački instruktor II. stupnja:

 

x1uSOns.jpg

 

Tu sam jednoj dami predao vrećicu za gospodina koji ovdje radi, ali nije mogao napustiti sastanak pa je poslao tajnicu pred ulaz. U vrećici sam donio ovu kućicu…

 

Vhv8v2u.jpg

 

… i još četiri teretna vagončića iz startseta Piko, te jedan stari poštanski vagon (bez brige, nisam izdao bivšu firmu - ostala su mi još tri).

Da udovoljim znatiželjnicima reći ću o čemu je riječ. Na forumu malivlakovi.com.hr forumaš spidermax pokrenuo je hvalevrijednu akciju izrade makete koju će jedan dječak dobiti kao božićno iznenađenje. Ime mu je Vedran, ima deset godina i strastveni je ljubitelj malih željeznica. Živi s bolesnom majkom i bakom, a obitelj nije baš u sjajnoj materijalnoj situaciji. Pa je spidermax odlučio izraditi za Vedrana malu maketu i iznenaditi ga poklonom za blagdan, a nâs ostale modelare je zamolio da pomognemo donacijama u materijalu - sitnicama kojih se možemo odreći - jer modelarstvo nije jeftin hobi.

U rekordno kratkom roku odazvao se lijep broj forumaša. Netko je ponudio lokomotivu, netko vagone, netko transformator, netko kolodvor, netko kućicu, netko crkvicu, netko skladište, netko cestovni vozni park… Uglavnom, skupilo se toga i za poveću maketu, ali od viška glava ne boli.

Ja sam se laka srca rastao od teretnih vagona iz starseta koji sam kupio 2010. u Domžalama. Oni su iz takozvane hobby produkcije i izgledaju ''igračkasto'' pa ih nisam ni ubrajao u svoju kolekciju, a Vedrana će sigurno veseliti. Također sam ustupio poštanski vagon Deutsche Bundespost koji mi je svojedobno uvalio jedan kolega s ovog foruma jer je u neprikladnom mjerilu (1:100 umjesto 1:87). A kućicu sam dobio gratis kod prve kupnje u firmi MOKO i nisam je ni raspakirao.

Da ne kompliciramo i ne odugovlačimo postupak primopredaje ja sam jednostavno spojio današnju šetnju s dostavom mojih priloga, što nije bio nikakav problem jer je Zagrebačka cesta za moje krakove i izviđačko vještarstvo pješaka praktično u susjedstvu.

 

Da zaokružim ovu sub-temu prenosim sa foruma malivlakovi.com.hr sliku koncepta buduće makete:

 

MseJFsU.jpg

 

Ostatak vremena sam posvetio užitku pješačenja kao omiljene mi rekreacije. Najprije se valjalo malo trapiti dosadnom Zagrebačkom u smjeru jug-jugozapad:

 

Ui0YPVM.jpg

 

Konačno iz gužve na uobičajeno šetalište:

 

wwje9j3.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prije dvadesetak i više godina, za mojih ranijih šetnji tadašnjom stazicom uz Vrapčak, ovdje je bila neka opaka psina koja je bučno lajala na prolaznike:

 

RQdQZWo.jpg

 

Ovaj nedovršeni most stoji tako već godinama:

 

1A2Nh1Q.jpg

 

Ubogi siromaček je očito trebao dobiti nastavak…

 

mFDdsFe.jpg

 

… preko ove grabe, ali se očito nešto poremetilo u planovima:

 

SYl1qRA.jpg

 

The end (of bridge):

 

RXgsvPg.jpg

 

Ovaj ulični most je u funkciji, što znači da je onaj iza njega odbetonirao svoje:

 

nLbaAgO.jpg

 

Dva pogleda uzvodno:

 

lY582WQ.jpg

 

ladOoFx.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stignem ja tako do ove ograde, a na njoj načičkani golubovi. Gledam ja njih, gledaju oni mene, onda ja vadim fotoaparat i oni frrrrrr…

 

gp9Ay1p.jpg

 

… pa su se lijepo postrojili na žici i čekaju da neman u žutoj jakni ode:

 

LU23xMI.jpg

 

Već sam pomislio da su divlje patke napustile Vrapčak, kad evo dva bračna para u šetnji:

 

h4UR2cI.jpg

 

Tu sam se prisjetio jedne stare ''priče malog Geze'', koju sam čuo davnih sedamdesetih u Somboru. Zapravo je riječ o vicu, a mali Geza priča otprilike ovako:

Uzelo ja moja sačma puškarica za lov na divlji pataki. Ima dve cevi, jedno najašilo drugo. Ima dvogled, jedan fali. Došlo ja na Ministarske bare i vidi iznad sebe leti jato pataki. Opalilo ja iz sačma puškarica i ubilo šezdesettri pataki, pet se predalo.

 

Da sam mali Geza ne bih nikada pucao na ove slatkice:

 

M3RPEPP.jpg

 

I7ZaYbS.jpg

 

Tračak kasne jeseni:

 

hi4turw.jpg

 

I za kraj, da ne bude sasvim Off Topic, jedan ZET-ov bus:

 

QsMaw9N.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Gdje se točno nalazi ovaj most ?

 

To je most na donjoj slici u pozadini. Iza njega se vide zgrada na Zagrebačkoj cesti i neboderi u Zagrebačkoj aveniji. Desno (južno) je stambeno naselje koje je izgrađeno na području bivše vojarne Prečko:

 

http://i.imgur.com/nLbaAgO.jpg

 

Očito je prvobitno planirana ulica za sjeverni ulaz u naselje na mjestu gdje je taj nedovršeni most, ali su se urbanisti predomislili i pomakli ulicu (i pristupni most) zapadnije.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...