Jump to content

Niz potok Vrapčak do tragova u Prečkom (sorry, nema pruge)


Stanley

Recommended Posts

Na ovaj lijepi dan opet sam se zaputio jednim od svojih omiljenih šetališta - niz potok Vrapčak u smjeru jug-jugoistok, pa dokle stignem. Ponekad znam otići pješice sve do Mosta mladosti, no ovaj put sam se ograničio na dionicu do novog naselja na mjestu nekadašnje vojarne u Prečkom.

Odmah na početku napominjem da nema željeznice, osim u tragovima nekadašnjeg kolosjeka za vojarnu i to samo na jednoj slici. Cjelovitu priču o tom kolosjeku svojedobno je objavio seabral. Da ne budem previše Off Topic poslikao sam nešto od ZET-ovih autobusa, a moji kvartovi (Malešnica i susjedno Špansko) zaista se ne mogu potužiti na loše veze u javnom gradskom prijevozu.

Dakle, riječ je o svojevrsnom predstavljanju mog šireg kvarta, pa koga zanima taj neka prati temu, a ostali neka si potraže prikladnije štivo.

Hodopis je nastao u dva dijela. Naime, jutros sam se najprije uputio na tržnicu u Španskom, a nakon što sam doma iskrcao kupljene namirnice krenuo sam na uobičajeno protezanje nogu.

 

Ulica Tomislava Krizmana. Zgrada u kojoj stanujem je druga na desnoj strani.

Boguhvala, Tomislav Krizman je bio slikar i stoga je ime ulice preživjelo sve režime i sva preimenovanja, a tako će valjda i ostati.

Jednog lijepog dana (kad bude padala kiša) tu će negdje stajati spomen-ploča s tekstom: ''Ovdje je živio i ispustio railfanovsku dušu Stanley, prijatelj željeznice od malih nogu do stanovite starosti''. :mrgreen: Ako svih 1.530 članova KLJŽ uplate godišnju članarinu od po 150 € može se izraditi i brončani spomenik. Motiv: Stanley kao Rodinov Mislilac, a oko njega kruže mali vlakići sustava H0:

 

p5200005m.jpg

Tomislav Krizman (1882.-1955.):

 

tomislavkrizman.gif

 

Stari orah i trešnja kao spomen na obiteljsku kuću koja je ovdje stajala sve do pred koju godinu. U međuvremenu je postala žrtva urbanizacije prostora:

 

p5200007k.jpg

Ovdje dižem penziju i plaćam račune - Poštanski ured 10147 Zagreb u Španskom:

 

p5200008.jpg

On Topic - stajalište autobusa linije 136 kod tržnice Špansko:

 

p5200015.jpg

Tržnica Špansko, pogled s juga:

 

p5200020.jpg

Džabe ste krečili, tj. badava ste rezbarili:

 

p5200023d.jpg

Tržnica Špansko, pogled s jugoistoka:

 

p5200028.jpg

Ovdje kupujem voće, salatu, grah, luk, krumpir et caetera (Trešnjevački plac je nešto jeftiniji, ali i malo previše udaljen):

 

p5200034b.jpg

I tako ja kod kuće iskrcam kupljeno, moji ukućani sveudilj hrču kao Krležin Kumrovec, a ja put pod noge i u šetnju. Najprije sam uvrebao bus na liniji 136 Špansko - Črnomerec:

 

p5200036i.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ima još. Eva ga na stajalištu:

 

p5200037.jpg

p5200038.jpg

Bus na istoj liniji, samo u suprotnom smjeru:

 

p5200039.jpg

Evo i jednog na meni najbližoj liniji (146 Reljkovićeva - Malešnica - Jankomir). Radnim danom vozi zglobnjak, ali danas je nedjelja:

 

p5200043.jpg

Otvorio sam kladionicu, popust samo za članove KLJŽ: :wink:

 

p5200044.jpg

I tako stigosmo do mog starog prijatelja Vrapčaka:

 

p5200048.jpg

Dok sam ovo fotkao naišla je neka gospođa i pitala: - Kaj bumo dobili novi most? - Pa i ovaj vam je novi novcati, kaj bi vi šteli? - Još noviji! - Nakon što smo se lijepo našalili produžili smo svatko svojim putem:

 

p5200050.jpg

Potok je uređen tj. kanaliziran sve od željezničke pruge do ušća u Savu. Ipak, flora i fauna brzo se prilagođavaju novim okolnostima:

 

p5200053.jpg

Jedina životinjska vrsta koju treba odizumiti je tzv. homo sapiens. Ovo je samo jedan primjer zagađivanja Vrapčaka smećem:

 

p5200055.jpg

Uz šetalište su zasađena i stabalca:

 

p5200057.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pogled prema sjeveru tj. željezničkoj pruzi (zamislite da je vidite :wink: ), tek toliko da nismo previše Off Topic:

 

p5200059.jpg

I ovdje ima ribica. Nizvodno sam čak čuo i žablji koncert, životinjski svijet se udobno smjestio u urbano okruženje:

 

p5200063.jpg

Produžetak ulice Antuna Šoljana prema novom naselju Oranice, stari (u prvom planu) i novi most preko Vrapčaka:

 

p5200070.jpg

I ovi primjerci vrste Anas Platyrchynchos (rod Anatidae), vulgo divlje patke, osjećaju se ovdje sasvim dobro i ne zaziru od dvonožnih nemani:

 

p5200071.jpg

p5200075.jpg

Čujem ja da mi iza leđa nešto zavija, okrenem se i vidim da zavija Vrapčak:

 

p5200078.jpg

Ovdje ću, ne budi mi potuženo, biti malo opširniji.

Otkako sam doselio u Malešnicu šetao sam niz/uz Vrapčak, no okoliš je prije desetak (pa i manje) godina izgledao sasvim drugačije. Uz potok je postojala neka jadna kvrgava stazica kroz travuljinu, a tom stazom je išao samo bedak i onaj tko baš mora. S lijeve obale prostirala se velika i poprilično ružna livada (tu i tamo koji grm) i u daljini siromašne kućice starog naselja, a desna obala vodila je uz ogradu bivše kasarne/vojarne.

Na mjestu nekadašnje vojarne gotovo preko noći niknulo je novo stambeno naselje:

 

p5200081f.jpg

Obale Vrapčaka pretvorene su u ugodno šetalište i tako je sve do ušća u Savu:

 

p5200087.jpg

Na mjestu one livade i sirotinjskih kućica na lijevoj obali također je izgrađeno novo naselje, a u jednoj od ovih zgrada odnedavno stanuje i Sunce Strikeljino (moja nećakinja):

 

p5200091.jpg

Detalj iz novog naselja na mjestu nekadašnje vojarne Prečko:

 

p5200095.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovi blizanci bi zapeli za oko i Osami Bin Ladenu, da je kojom nesrećom živ:

 

p5200096.jpg

 

Malo ću vas provesti kroz novo naselje na mjestu nekadašnje vojarne (upoznaj svoj grad da bi ga više volio). U jednom parkiću nalazi se zanimljiva skulptura, naravno da se je vandali već krstili:

 

p5200098.jpg

U istom parkiću su ove kaskade…

 

p5200101.jpg

… kao i ovi kamenčići. Suveniri s neke planine?

 

p5200105.jpg

Dok uvaženi kolega moderator nisu do kraja izgubili strpljenje :wink: stavljam fotografiju trase nekadašnjeg industrijskog (zapravo je prikladnije reći vojnog) kolosjeka Zapadni kolodvor - vojarna Prečko. I to je za danas sve od željeznice:

 

p5200106a.jpg

Još poneki detalj iz naselja. Gradimo stanove, a ne vojarne:

 

p5200112.jpg

Naselje ima i svoju ''špicu'' iliti okupljalište (korzo), nemaju potrebe ići na Jelačićev trg:

 

p5200114.jpg

p5200118.jpg

p5200119a.jpg

A ime trga je:

 

p5200121.jpg

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Škola…

 

p5200124.jpg

… na lokaciji vrlo simpatičnog imena:

 

p5200125.jpg

Na istoj lokaciji tj. na Dječjem trgu nalazi se i ovaj zgodni amfiteatar. Znate li definiciju pojma ''trenutak''? To je jedinica vremena koja protekne otkako se nešto novo i lijepo napravi dok to vandali ne usvinje:

 

p5200129.jpg

Snimka novog naselja iz ulice Gustava Krkleca. Tu je neposredno uz nogostup nekada bila žica tj. ograda bivše vojarne. Godinama nakon Oluje tu su stajala rashodovana oklopna i druga vozila HV, između ostalog i jedan tenk M-47 Patton (odšacao sam ga puno puta, a kao klinac sam se jednom i vozio u takvom tenku, u krugu vojarne na Črnomercu). Sve je to gotovo preko noći nestalo i prostor je dobio sasvim novu namjenu:

 

p5200130w.jpg

Povratak On Topic - ulica Gustava Krkleca i ZET-ov autobus na liniji 115 Špansko - Ljubljanica:

 

p5200131.jpg

Usput još jedna građevina na rubu bivše vojarne. Umjesto kojekakvih vojski danas nas okupiraju banke:

 

p5200132w.jpg

Malo ZET-ove infre:

 

p5200133.jpg

Bus na liniji 136 Črnomerec - Špansko u skretanju iz ulice Donje Vrapče u ulicu Ivane Brlić Mažuranić:

 

p5200134.jpg

Isti bus na stajalištu:

 

p5200137.jpg

Za kraj komadić vašeg izvjestitelja - pogonske motke i trčeći stroj:

 

p5200140.jpg

P.S. Ovaj prikaz intenzivne urbanizacije područja koje od nekada pamtim kao prigradske - s oproštenjem - selendre naveo me na pomisao kako bi izgradnja jednog kraka prigradske, lakošinske, podzemne… whatever željeznice, recimo od Črnomerca do Prečkog pa i dalje (možda ovim putem i sve do Samobora?) imala i te kakvo opravdanje. No, pustimo raspravu o tome za neke druge teme.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Manje je bitno odakle je putopis, sam putopisac garantira kvalitetu!

 

Primijetio sam opasku s kladionicom i sjetio sam se našeg Hadžibanea, jednom prilikom kada je bio kod nas u Osijeku bio je malo ljut jer u nedjelju niti jedna mjenjačnica nije radila, ali Stanleybet je bio uredno otvoren xD pogodi koga se sjetio :D

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Nema veze kaj nema željeznice, ovo je odličan putopis :palac:

 

Ova me fotka podsjetila na događaj od prije par tjedana kad sam se s jednim prijateljem pošteno namučio da pronađem ovu ulicu. Meni je ovaj dio grada skroz nepoznat, a kad idem u taj dio grada znam reči da "idem u Sloveniju" kolko mi je to daleko, tako da ovaj tvoj prijedlog

P.S. Ovaj prikaz intenzivne urbanizacije područja koje od nekada pamtim kao prigradske - s oproštenjem - selendre naveo me na pomisao kako bi izgradnja jednog kraka prigradske, lakošinske, podzemne… whatever željeznice, recimo od Črnomerca do Prečkog pa i dalje (možda ovim putem i sve do Samobora?) imala i te kakvo opravdanje. No, pustimo raspravu o tome za neke druge teme.
itekako ima smisla i kad bolje razmislim, mogla bi se trasa nekadašnjeg kolosijeka za vojarnu u tu svrhu iskoristiti, ako nije presječena nekim novim zgradama. Uglavnom hvala ti na prikazu meni nepoznatog dijela grada.
Link to comment
Share on other sites

Više manje su zgrade i dvorišta preuzele trasu tog kolosjeka

Tu ima još teksta i nešto slika: autor je @radoznalac a i cijenjeni kolega @seabral je napisao koje slovo i dao koju sliku o tom pred skoro 4 godine ovdje..

Ako se ide provlačiti nešto na 1435 mm, onda imaš 2 pruge (tram i vlak) u kojih 500 metara, a ako se ide na nešto od 1000 mm, to znači da se i to mora negdje spojiti (na oba kraja po mogućnosti. Dosta je sad zagađivanja s Budućnošću tračničkog prometa u Zg. Za detalje sljedi ovu poveznicu!)

 

Inače susjed Stanley, sviđaju mi se vaši opisi bliže okolice :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Lijepo :P ,ja sam nekad znao uz Vrapčak biciklom do Vojarne pa onda do Jaruna.

Prije nekih 10-15 godina znam da su uz potok bila još velika polja i kućice kak veliš,tak da se grad jako brzo

urbanizira.

Valjda ćemo za 50 godina imat Zagreb do Zaprešića,Samobora,Velike Gorice...kolko se brzo grade nova naselja.

 

Čini mi se da vidim sa svojeg balkona tvoju ulicu Tomislava Krizmana,zapravo ne ulicu nego onu zgradu sa

ciglastom fasadom.(ak se ne varam mislim da imaš tri frizerska salona u ulici,a duga je kojih 150m)

Možda i ti vidiš moju zgradu ak si dovoljno visoko i ak gledaš prema sjeverozapadu?

(prva veća smeđa zgrada na Gospodskoj sa 6 katova)

 

Bila je dobra fora dok su moji starci živjeli u Gospodskoj,moja mama je živjela u Gospodskoj a radila u Radničkoj. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da vidim sa svojeg balkona tvoju ulicu Tomislava Krizmana,zapravo ne ulicu nego onu zgradu sa ciglastom fasadom.(ak se ne varam mislim da imaš tri frizerska salona u ulici,a duga je kojih 150m)

Možda i ti vidiš moju zgradu ak si dovoljno visoko i ak gledaš prema sjeverozapadu?

(prva veća smeđa zgrada na Gospodskoj sa 6 katova)

Sudeći po opisu zgrada jest u mojoj ulici, na uglu Krizmanove i Ante Topića Mimare, točno nasuprot mojoj zgradi. U pravu si da je ulica duga - bolje rečeno kratka - cca 150m, a točno je da ima frizerske salone. Njihov broj varira ovisno o tome tko propadne i tko se održi, sada su dva salona, a jedan se nalazi u kući gdje stanujem i tu idem na šišanje.

Tvoju zgradu ne vidim jer mi stan (na zadnjem tj. IV. katu), boguhvala, ne gleda susjedu u tanjur već prema istoku - na parkić s dječjim igralištem i na Grmošćicu. Čak s prozora i lođe vidim katedralu i crkvu Svetog Marka.

Usput, dva forumaša su mi neposredni susjedi. U istom bloku, na praćkomet od mene, živi (privremeno) zeljko256, a u susjednom bloku dfranc.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nema veze kaj nema željeznice, ovo je odličan putopis :palac:

Je, supotpisujem. A željeznice ionako ima sve manje...

 

Nego, morat ću si nabaviti nekog osobnog međeda za maskotu. Ti si zagrnuo patke, onaj drugi frend je referent za koze, što se tiče flore, znamo čiji su maslačci, a čiji makovi... A ja...?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nego, morat ću si nabaviti nekog osobnog međeda za maskotu. Ti si zagrnuo patke, onaj drugi frend je referent za koze, što se tiče flore, znamo čiji su maslačci, a čiji makovi... A ja...?

Moje su čaplje (maksimirske):

12w0429002800x599.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Otvorio sam kladionicu, popust samo za članove KLJŽ:

 

A kakvo je stanje, primaju se oklade na to koja će se pruga sljedeća zatvoriti. :|

 

I ovi primjerci vrste Anas Platyrchynchos (rod Anatidae), vulgo divlje patke, osjećaju se ovdje sasvim dobro i ne zaziru od dvonožnih nemani

 

Striktno govoreći, i patke su dvonožne. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ne vidim potrebe otvarati novi hodopis, pa ću današnje impresije staviti u ovu temu.

Jutros sam, po ovako ''blagoslovljenom'' vremenu, odveo unučicu u vrtić i odlučio produžiti nekoliko stotina metara da vidim kako izgleda moj prijatelj i penzićki suputnik u šetnjama - potok Vrapčak.

Naime, do jučer je - hvala suši i (navodno) pogrešno izvedenoj regulaciji - izgledao jadno i žalosno:

 

p9060005f.jpg

 

A jutros me ovaj prizor zaista obradovao:

 

p9130004v.jpg

 

Vratiti će se na moje omiljeno šetalište ribice, žabe, divlje patke, a možda i ondatra:

 

p9130008l.jpg

 

Kada vam Stanley donese kakvu novu impresiju sa kontejnerskog terminala, kolodvora Črnomerec ili Trešnjevke, znajte da je prošao ovim mostom i stazama u daljini:

 

p9130009.jpg

 

Danas se radujem vodi k'o picek glisti:

 

p9130011.jpg

 

Dok se patke ne vrate ovdje se goste golubovi i vrapčići:

 

p9130012oz.jpg

 

Vrana i railfan:

 

p9130019.jpg

 

Eh, da nije kao što jest… sada bi trebalo otići u Medvednicu i pogledati slap Sopot dok obiluje vodom:

 

p9130021p.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mini-Nijagara na Vrapčaku. Mali Tesla ovdje bi sigurno zastao i računao bi li se moglo izvući nešto struje:

 

p9130024.jpg

 

p9130028x.jpg

 

Oproštajni pogled (za danas) na nabujali Vrapčak, vidimo se idućih dana po ljepšem vremenu:

 

p9130025k.jpg

 

Nekoliko sličica javnog gradskog prijevoza u ovom kišnom danu, ne budi zanemarena glavna zadaća našeg foruma:

 

p9130029z.jpg

 

p9130032r.jpg

 

p9130034.jpg

 

p9130035.jpg

 

Za kraj jedan prizor iz mojeg neposrednog susjedstva - žrtva noćašnjeg nevremena:

 

p9130048.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Eh, da nije kao što jest… sada bi trebalo otići u Medvednicu i pogledati slap Sopot dok obiluje vodom:

Kak se dođe do tog slapa?

Dokle javnim prijevozom? I koliko hoda dalje?

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Kak se dođe do tog slapa?

Dokle javnim prijevozom? I koliko hoda dalje?

Ne znam hoću li ti biti od velike pomoći. Ja sam obično dolazio automobilom do parkirališta na Ponikvama. Tu smo ostavljali vozila i vraćali se pješice nekoliko stotina metara unatrag Zelenom magistralom, gdje počinje šumska cesta (makadam) koja vodi u blizinu slapa. Postoji putokaz (valjda je još tamo?) koji upućuje na slap Sopot. Cestom se stiže neposrednu blizinu slapa, cca 4 km lagane nizbrdice.

Prije skretanja na planinarsku stazu prema Sopotu nalazi se prekrasno odmorište uz Vrapčak, gdje smo družina i ja redovito krkali pregršt delicija koje smo ponijeli na izlet.

Zelenom magistralom djelomice vozi autobus ZET-a (mislim za Bizek, ali nisam siguran), pa se može dalje pješice magistralom do odvojka šumske ceste.

Druga je varijanta da se ide ZET-ovim autobusom za Gornje Vrapče, pa se nakon ulaska u Park prirode Medvednica siđe na ovom mjestu:

 

p4280130.jpg

 

p4280132.jpg

 

Koliko ima do Sopota s ove strane ne bih znao reći, jer tim putem do sada nisam išao (ovaj slap na ploči nije Sopot!). Stoga ti preporučam da pošalješ PP našem forumaškom kolegi dfrancu, on je planinar i pozna svaku stazu, svaki grm, svaku zmiju i svaku pupavku na Medvednici.

U svakom slučaju isplati se malo protegnuti noge da se baci pogled ovakav prizor (fotka je skinuta s interneta):

 

9993slap.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kak se dođe do tog slapa?

Dokle javnim prijevozom? I koliko hoda dalje?

 

Možda ja uspijem malo pomoći. Bus 125 Gornje Vrapče se okreće na parkingu streljane u Vrapču (to je nemoguće promašit jer je to kraj ceste i ogromno je), iako mi se čini bolje izać na predzadnjoj (Vrapčanska 269) Preporučam subotu 5:00-23:40 svakih 20 min, 23:55, 0:25 s Črnomerca, iz Vrapča 4:40-23:40 svakih 20 min, 0:10 http://www.zet.hr/media/99933/125.pdf. Negdje s lijeve strane bi trebala bititi nekakva stazica s planinarskim markacijama (to je staza 4).

Tu kažu da bi do slapa trebalo oko 1:30 (s tim da oni predlažu izlazak koliko shvaćam još jednu stanicu ranije..

Link to comment
Share on other sites

Zelenom magistralom djelomice vozi autobus ZET-a (mislim za Bizek, ali nisam siguran)

 

Borčec. ;)

 

Ja sam jednom bio na Sopotu i, ako se ne varam, krenuli smo od streljane u Gornjem Vrapču stazom koja vodi prema PD Risnjak, da bismo potom skrenuli do Sopota. Zapravo, to kažu i na ovom linku koji je stavio Tramvajac 92.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Dok moje bivše kolegice i kolege prave buku i zaustavljaju promet na Jelačićevu trgu, a da ni sami ne znaju kakva je svrha toj galami, ja sam se odlučio za prvosvibanjsku šetnjicu niz Vrapčak.

Do sada sam prikazao moj omiljeni potok u gornjem i srednjem toku, a danas ćemo se spustiti niz donji tok. Ne vidim svrhe otvarati novu temu, pa ću slike i komentare staviti ovdje.

Nekada (čitaj prije 15-20 godina) sam običavao odvaliti čitavu pješačku turu moja kuća u Malešnici - šetalište niz Vrapčak - Savski most - savski nasip - Most mladosti - tramvaj (ipak treba malo i odmoriti noge) - Savski most - Jarun - Prečko - moja kuća. Za kilometražu ne pitajte, da se izračuna trebao bi zemljovid i kurvimetar (krivinomjer). Sada se ipak ograničavam na kraće ture, a i ne smijem se previše izlagati suncu zbog alergije.


Iz autobusa sam izašao ovdje:

P5010002_zps03d1b207.jpg

To je kod ulice Hrvatskog sokola, a put mi je posut cvijećem:

P5010004_zps70293b24.jpg

P5010006_zps47b29f8f.jpg

Columba livia iliti golub pećinski, koji se udobno nastanio u mnogim pa i hrvatskim gradovima:

P5010009_zpse74effe4.jpg

Da ne bude sasvim Off Topic:

P5010012_zps83fd022b.jpg

Vrapčak ovdje teče usporedno s Horvaćanskom:

P5010014_zps99554729.jpg

Duž potoka je uređeno šetalište:

P5010022_zps41a2460c.jpg

Pažljivo oko će primijetiti primjerak vrste Rana esculenta, vulgo zelena žaba:

P5010027_zps911f6f54.jpg

(Slijede nastavci, molim bez upada dok ne završim)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I tako sam se spustio šetnicom niz Vrapčak…


P5010029_zps04a86a93.jpg

P5010032_zps657a2a2f.jpg

… sve do ulice Hrgovići i crkve Sveta mati Maginot linije (bez uvrede za vjernike, iznosim dojam o arhitektonskoj vrijednosti objekta):

P5010033_zpsbcb17bd4.jpg

Šetnica se nastavlja i ovdje:

P5010038_zpsd5f3ac04.jpg

Iz ove trave su čulo takvo kreketanje da sam siguran kako bi žabljih krakova bilo dosta za sve koji prate ovaj hodopis:

P5010039_zpsda303f71.jpg

Sve u svemu ambijent je ugodan:

P5010040_zpseef64da4.jpg

Još malo životinjskog svijeta - dva primjerka vrste Corvus cornix (siva vrana), također udomaćene u Zagrebu:

P5010043_zps6b34af7f.jpg

- Rista, kaj ovaj 'oće od nas?
- Ma pusti starog štrebera, ziher ponavlja iz onu latinsku iz gimnazije ''Cornix cornici oculos non effodiet'':

P5010047_zps73c41001.jpg

(Slijedi nastavak)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još dva pogleda nizvodno:


P5010051_zps2086077e.jpg

P5010065_zps157d7b68.jpg

Dok ćaća ide s društvom u birtiju…

P5010066_zps0366af42.jpg

… mama se brine za potomstvo. Ova pačja škola je najljepši prizor koji sam danas vidio:

P5010068_zps8401a880.jpg

Došlo je vrijeme za povratak. Krenuo sam ulicom Hrgovići prema aveniji glupog imena (Zagrebačka) i naišao na još jedan potok - Kustošak. I mi smo stari znanci, obišao sam ga svojedobno od željezničke pruge kod stajališta Kustošija do ušća:

P5010074_zps5d325125.jpg

P5010076_zpsffa4563f.jpg

P5010083_zps8b295b97.jpg

Kustošak sjeverno od Zagrebačke avenije, kod ulice Dragutina Golika (ex Kroflinova, ex Drvinje):

P5010085_zpsb88a68f2.jpg

(Slijedi završetak)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kako sam imao dovoljno vremena bacio sam još koji pogled na Kustošak kod Golikove. Ovdje se opet stisnuo, više nego Lonja u Ivaniću:


P5010086_zps61574ffa.jpg

Na proširenju uzvodno od mosta na Zagrebačkoj aveniji našao sam još primjeraka faune. Za ovoga bi moj pokojni tast rekao da je ''skoro pa porcijaš'':

P5010087_zps93e2001e.jpg

Ima i mladeži. Pitam se što će biti s ubogim životinjskim svijetom kada Vrapčak i ostali podsljemenski potoci presuše:

P5010095_zps0cf0c18d.jpg

Vrijeme je za sidrenje na stajalištu autobusa. Ja idem na onaj za 7 minuta:

P5010099_zps035d20be.jpg

Dok čekam bus gledam neposredni okoliš i prisjećam se svojih mlađih dana:

P5010103_zps926ba6ea.jpg

Kaj vam je, mislil sam na ovo ;) :


P5010104_zps0e071df5.jpg

I za kraj (da se u zadnji čas vratim na željezničke teme) još jedno podsjećanje na pokojni željeznički kolosijek prema pokojnoj vojarni Prečko, okinuto iz autobusa:

P5010111_zps8ebe54ae.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...