Jump to content

Od stajališta Vrapče, uz potok Vrapčak, do Medvednice


Stanley

Recommended Posts

E onaj stakor je stvarno Bizamski. Zive uz vodu i imam cijelu jednu familiju u izvoru pored kuce.

Hrane se biljem i u stvari su vrlo simpaticne zivotinje za razliku od obicnih stakora.

Baš ti hvala na potvrdi moje pretpostavke. A i meni je ta životinja djelovala puno simpatičnije i pitomije od običnog štakora.

Usput, poslao sam mailom nekoliko fotki (uz popratni tekst) Hrvatskom društvu za zaštitu prirode. Neka im se nađe, od viška glava ne boli, a nekako se pribojavam da ne bi kakva budaletina zatukla ovaj lijepi primjerak faune usred grada Zagreba. Za sada me ne doživljavaju, valjda su spojili nedjelju i praznik...

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Glup potez, a da stvar bude ljepša tako su nas i slikali za ''bukvice''. Imam negdje tu sliku, zvao sam je foto-groza. :mrgreen:

Kad sam već najavio… neka je ovdje, iako bi prije spadala u temu ''Malo zabave''. :kul

Snimka je nastala u veljači 1974., otprilike mjesec dana nakon šišanja na nulericu.

Onu pakosnu primjedbu dopisao je (čini mi se) moj buraz:

 

p5060190.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Da si kod onog putokaza išel malo dalje za par minuta bez napora dođeš do Družinca... a da nema one glupe streljane za 20 minuta bi mogel doći do slapa Sopot.

To planiram za neku od idućih tura. S time da idem do gore busom, pa dalje pješaka.

Kod slapa Sopot sam bio više puta, nažalost u vrijeme kada nije bio prebogat vodom. Najbolje bi bilo otići poslije neke poštene kiše, bumo vidli.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijep putopis.

Zanima me da li je i koliko Medvjednica obilježena ovim planinarskim stazama koje direktno iz rubnih dijelova grada idu u planinu (ona oznaka "zabranjen saobraćaj za sva vozila", stoji, kako mi se čini, na banderi u blizini nekog autobusnog stajališta)? Visina i veličina planine djeluju idealni za kružne pješačke ture do 30-ak kilometara sa krajnjih okretnica u podsljemenskoj zoni.

Link to comment
Share on other sites

Zanima me da li je i koliko Medvjednica obilježena ovim planinarskim stazama koje direktno iz rubnih dijelova grada idu u planinu (ona oznaka "zabranjen saobraćaj za sva vozila", stoji, kako mi se čini, na banderi u blizini nekog autobusnog stajališta)? Visina i veličina planine djeluju idealni za kružne pješačke ture do 30-ak kilometara sa krajnjih okretnica u podsljemenskoj zoni.

Pretpostavljam da misliš na kružić s crvenim obodom i bijelim poljem u sredini. To nije prometni znak već je planinarska markacija, odnosno oznaka planinarske staze.

U pravu si, onaj stup s planinarskom markacijom nalazi se nedaleko autobusnog stajališta.

Na Medvednici postoje 72 (sedamdeset i dvije) označene planinarske staze. Najdulja je staza broj 1, koja se proteže od krajnjeg jugozapada do krajnjeg sjeveroistoka. Duga je 45 km i prelazi se za 15-20 sati hoda.

Sve važnije staze koje vode na hrbat Medvednice, naročito iz smjera grada Zagreba i neposredne okolice, počinju s autobusnih ili tramvajskih (linija 15) stajališta ZET-a, većinom krajnjih ali i nekih usputnih. Primjerice, iz Jablanovca vodi planinarska staza na Kamene svate, iz Podsuseda na planinarski dom Susedgrad, iz Gornjeg Stenjevca na dom na Glavici, iz Mikulića i Lukšića na dom Risnjak, iz Šestina, Gračana i Dolja na Sljeme, iz Planine Gornje na Lipu… Mogućnosti za kombiniranje planinarskih tura, kraćih ili duljih, od jedne do druge točke javnog prijevoza zaista su brojne.

Kad smo već kod planinarske teme budi spomenuto da sam 1966. propješačio u jednom danu od Dolja (krajnja stanica tramvaja broj 15, tada 21) preko vrha Sljemena do Gornje Stubice. Kući sam se vratio vlakom, pa nije Off Topic. Ne znam koliko je to iznosilo u kilometrima, ali su me moji kod kuće sutradan morali čekićem ravnati. :mrgreen:

Evo i jedne slike Medvednice, neka se nađe:

 

panoramamedvednicesanaz.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ja se mogu pohvalit svojim putovanjem biciklom do Gornje Bistre :mrgreen: ,od tamo pravac Sljeme,a sa Sljemena sam se spustio na Risnjak pa onda dole kroz šumske putove na slap Sopot ,a na kraju sam završio na Zelenoj magistrali i doma na zasluženi odmor. To je jedno od putovanja,a bio sam skoro svigdje kaj se tiče zapadne Medvednice.

Link to comment
Share on other sites

Ma znam da je markacija,zato sam i stavio opis u navodnike (planinarske markacije moraju biti u crveno - bijeloj boji).

Pretpostavio sam da Zabreg ima dobre uslove za jednodnevno i kružno planinarenje kao i Novi Sad.

Ovaj put do Stubice trebalo bi da je dug oko 30-35 km - moj tetak mi je pričao da je relacija Mikulići - Stubica 27 km; on je išao prije nekoliko godina. Povratak je naravno bio vozom.

Planinarenje i željeznica uvjek nađu dodirnih tačaka - evo, najveći planinarski događaj u Vojvodini (pješački maraton na Fruškoj gori) organizuje Planinarsko-sportsko društvo "Željezničar" iz Novog Sada.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Jutros me put opet nanio uz (bolje rečeno niz) potok Vrapčak, pa evo nekoliko usputnih impresija.

Ovdje je obitavala ondatra, po domaći bizamski štakor. Gdje je simpatična životinja sada i je li preživjela vrućinu i sušu ne bih znao reći:

 

pa020001.jpg

 

U potoku je unatoč kišurinama malo vode, očito su nešto zeznuli kod regulacije:

 

pa020004.jpg

 

Ovo je ipak željeznički forum, a ne vodoprivredni, pa evo i jednog ''brzaka'' na brzaka. Iskrsnuo je naglo iza drvoreda pa sam ga mogao uhvatiti jedino u odlasku:

 

pa020005a.jpg

 

Za kraj dva legendarna željeznička most(ić)a. Za neupućene (ako takvih ima): prvi je od nekadašnjeg izvlačnjaka RK Vrapče, a drugi od pokojnog Samoborčeka. Rekao bih da je ono blato naneseno kišurinom uz blagu pomoć vjetra:

 

pa020008s.jpg

 

pa020009.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Danas sam ponovo obavio inspekciju mojeg omiljenog šetališta, pa kad već imamo temu neka bude pribilježeno.

Najprije je dedin ''jesenski Fritz'' (malička malo šmrca i kašljuca) otpremljen u vrtić:

 

pa110013.jpg

 

Zatim sam produžio do Vrapčaka, a ono što sam vidio nije mi se dopalo. Palo je dovoljno kiše da ovdje teče neka voda, ali vode nema. Očito su nešto gadno zabrljali kod ''regulacije'' :ljut2 :

 

pa110021.jpg

 

Uboge divlje patke uživaju u ostatku ostataka nekada raskošnog vodotoka:

 

pa110035.jpg

 

pa110036.jpg

 

Na kraju i po običaju, da ne budemo sasvim Off Topic, jedna slika ZET-ovog busa u bijegu prema toplom domu:

 

pa110046.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Voda stalno teče do ulice Horvatnica, a možda i niže. ja mislim da je skrenut tok u kanalizaciju i da potok dalje ide kad dostigne određeni nivo. Tak su mi nekaj nagovjestili tam neki susedi, trebam to provjeriti. Btw to nije mogel samo jedan napraviti, neču reči kaj da ne ispadnem prost.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Danas sam se ponovo uputio u razgibavanje pogonskih motki i trčećeg stroja, a kako je riječ o poznatoj stazi ne vidim smisla otvarati novi putopis već nastavljam ovdje.

Što reći u uvodu? Dan je prelijep, unučica otpraćena u vrtić - i put pod noge. Dosta se čamilo u kući dok je bila ona zimurina i sve što uz nju ide.

Još kao mali klinac obožavao sam šetati uz vodotoke (na to me navukao potok Žeravinec u Ivaniću) pa i penzićke šetnje najviše volim uz neku žuboreću trasu. Osim kada sam na pruzi, ali to je iz drugog filma. Stoga nisam imao dvojbi kamo se uputiti - zanimalo me kako izgleda Vrapčak sjeverno od pruge.

Današnja trasa bila je u odnosu na onu prethodnu nešto skraćena. Šetnja je trajala oko sat i pol, bez odmora i zastajkivanja osim radi snimanja. Kilometražu nisam računao, no kako je moj hod nešto brži od prosječnog pretpostavljam odokativno da sam prevalio nekih 5 km.

Zanemarivanje željezničkih motiva na ovom forumu značilo bi blasfemiju, vulgo svetogrđe, pa sam kao početnu točku ponovo odabrao stajalište Vrapče.

 

Čitam jučer na webu Večernjaka kako se ljudi bune i kunu/beštimaju/psuju jer nisu znali za novu regulaciju prometa zbog radova na Glavnom kolodvoru. Pa tko vam je kriv kada ne gledate dalje od nosa, jer ovakvi plakati samo što vas ne ugrizu za oko:

 

P3050003_zps47f594cf.jpg

 

Ovo mi je zapelo za oko zbog jednog lapsusa, pa tko ga otkrije ima pravo popiti pivu na vlastiti račun:

 

P3050004_zpsf4be7293.jpg

 

Na stajalištu me posebno zanimalo stanje na parkingu. Taj je radnim danom obično prepun, automobili se naguravaju gdje stignu, no danas se nađe i poneko prazno mjesto. Dijagnoza bi glasila: dio putnika ostao je vjeran HŽ-u i ZET-u, a dio se za svaki slučaj odlučio za prijevoz do posla autom:

 

P3050008_zps89bf9bc6.jpg

 

P3050009_zpsfa63649a.jpg

 

Nema pravog putopisa bez vlaka:

 

P3050012_zpsb49854d3.jpg

 

P3050013_zpscbf39991.jpg

 

Mog prijatelja štakora (bizamskog) iz prethodnog putopisa nema i ne vjerujem, nažalost, da će se ovdje opet nastaniti:

 

P3050017_zpsdb7e14eb.jpg

 

Na prijelazu preko Ilice bilježim sa štovanjem ZET-ove autobuse:

 

P3050019_zps17d2084f.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vrapčak je veseo kao i ja, rijetko je u njemu toliko vode:


P3050021_zps216190ff.jpg


Na dijelu sjeverno od Ilice očuvana je stara flora…


P3050025_zps706d8e9b.jpg


… i fauna:


P3050028_zpsd996f60b.jpg


Izvještaj o vodostaju:


P3050034_zpse6f36dde.jpg


Ovo je ipak forum za promet, a ne za vodoprivredu, pa za svaki slučaj jedan bus na liniji 125:


P3050035_zps76f03da0.jpg


Jesam bio u izviđačima, ali ovu biljku ne prepoznajem:


P3050036_zpsc3721895.jpg


Još jedna vrapčanska Nijagara u dvije slike:


P3050038_zpsa5151671.jpg


P3050039_zpsd77fb157.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ulica Potok, pogled nizvodno:

 

P3050043_zps13148e2e.jpg


Da nije smeće rekao bih da je torpedni čamac:

 

P3050044_zpse154ba01.jpg


Ovdje će biti posebno zanimljivo…

 

P3050048_zpse7e91f80.jpg


…zbog ovih slatkica, koje zaslužuju više od jedne fotografije:

 

P3050049_zps3fa9f2c7.jpg


Dakle, zatekao sam još jedan bračni par Anas Platyrhynchos (vulgo: divlja patka). Gore je mužjak dolje ženka, lako se razlikuju po boji perja:

 

P3050052_zpse523ede7.jpg


Tri zaveslaja ispred mene, silo neč'sta:

 

P3050056_zps386154fd.jpg


Krpe snijega podsjećaju da ovdje već počinje Medvednica:

 

P3050059_zps5ab87aba.jpg


Ljubljana ima Tromostovje, a Vrapčak troslap:

 

P3050060_zpsee95af31.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Podsjećanje da ovdje prevladava najopakije živo biće na svijetu, koje sebe nekom pomutnjom naziva Homo Sapiens:

P3050062_zpseb9c3f09.jpg


Ovo je najsjevernija tj. najdalja točka do koje sam danas došetao. U povratku ću skrenuti lijevo, u Vrapčansku ulicu. U daljini izviruje toranj župne crkve u Gornjem Vrapču, a desno i ona nakaza koju je izgradio neki prapotomak Franje Tahija:

P3050066_zps563bf934.jpg


Pogled sa susjednog brijega na ulicu Potok i u njoj Vrapčak:

P3050068_zps10e2105e.jpg


Dašak starog Vrapča:

P3050072_zps0390fcea.jpg


I tako sam se opet našao u džungli na asfaltu. Krenuo sam uz Ilicu prema stajalištu Vrapče:

P3050074_zps30fdfbd3.jpg


Ako vam adresa glasi 10090 Zagreb-Susedgrad poštar vam dolazi odavde:

P3050077_zpsf978533b.jpg


ZET-ov minibus na okretištu linije 143:

P3050082_zps8b50f4f0.jpg


Ostataka snijega ima i u dolini. Ova ex-gromada je na nasipu ex-Samoborčeka:

P3050084_zpsa56d133a.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

E sad, ja ne bih bio ja kada ne bih zasolio nekom pričicom iz mog kvarta.

Nakon što sam se uvjerio da je Marino Tartalja još uvijek Tartaglija (pogrešku na ploči nitko ne doživljava) vratio sam se uličici kojom sam od 1990. do 2009. išao na posao i s posla, a i danas idem od kuće prema stajalištu Vrapče:

 

P3050088_zps91126cec.jpg


Jest da ovdje negdje stanuje Božo Sušec, ali je O.P. zaslužio neku bolju lokaciju od ovog ficleka:

 

P3050090_zps0ab541c0.jpg


Oton Postružnik (Maribor 1900. - Zagreb 1978.) je bio poznati slikar, jedan od utemeljitelja grupe Zemlja i profesor na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti. Stoga za kraj, umjesto zakovica, filtera za ulje i datuma revizije, nekoliko njegovih slika.

 

Dalmatinski pejsaž:

 

ZDalmatinskipejsa17E0_zpsb1c73d8c.jpg


Kompozicija:

 

ZKompozicija_zps5da6d52f.jpg


Krajolik:

 

ZKrajolik1952_zps98b9fa46.jpg


Oboreno stablo:

 

ZOborenostablo_zps83559c6d.jpg


Pejsaž:

 

ZPejza17E0_zps62a6562d.jpg


Toliko za danas. Kad poraste vegetacija i priroda se do kraja probudi, eto mene opet ovdje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo mi je zapelo za oko zbog jednog lapsusa, pa tko ga otkrije ima pravo popiti pivu na vlastiti račun:

http://i1286.photobucket.com/albums/a606/Dina1102/Beograd/Vrapcak/P3050004_zpsf4be7293.jpg

Pivu ćemo popiti 27-tog :pivo

 

BTW ... drago mi je da te je sunce izmamilo na landranje. Nadam se da imaš dosta ideja, a i slobodnog vremena da ih realiziraš :grin:

Link to comment
Share on other sites

Pivu ćemo popiti 27-tog :pivo

Limburga?

BTW ... drago mi je da te je sunce izmamilo na landranje. Nadam se da imaš dosta ideja, a i slobodnog vremena da ih realiziraš :grin:

Ajde mi, molim Te, pokaži penzića koji ima slobodnog vremena...?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rekao sam da ću se još vraćati na ovu rutu, pa evo impresija s današnje penzićke šetnje.
Ovaj put zakoračio sam malo dublje u čari Medvednice. Ne bih to nazvao planinarskim pohodom već običnom šetnjom po nešto drugačijoj ruti. Kada bi se usporedilo s mojim mladenačkim izviđačko-planinarskim putešestvijama (recimo od Šćepan Polja do Tjentišta) to bi izgledalo kao vožnja vlakom od Maksimira do Trnave u usporedbi s relacijom Pariz - Istambul.
Od željeznice i općenito javnog prijevoza ima malo i više reda radi, tek da me moderator ne izgrdi zbog offtopičarenja. ;)

Sat na stajalištu Vrapče je odavno vandaliziran, ali pokazuje točno vrijeme:

P4200003_zps3b2ad509.jpg

Prijelaz s betona na drvo:

P4200005_zps1af724fb.jpg

Biljke i željeznica:

P4200007_zpsde0676c5.jpg

Dok čekam bus na liniji 125 za Gornje Vrapče evo jednoga s linije 121 Gajnice - Črnomerec via Karažnik:

P4200012_zps0c9608dd.jpg

Odvezao sam se do okretišta kod streljane u Gornjem Vrapču. A tamo prizor glup - ograda, stražarska kućica i vojnik u maskirnoj odori na straži. Kao što je glupa i ideja da se usred parka prirode utrpa vojni kompleks i izvodi pucnjava. O prekidu planinarsko-turističkih staza da se ne govori.
Bježim ja od te nakarade nizvodno, slijedeći moj Vrapčak:

P4200013_zps187e31af.jpg

Nismo sasvim Off Topic, jer ono desno neodoljivo podsjeća na željeznički nasip:

P4200018_zpseae3b0d5.jpg

Sada se kažiputi mijenjaju, rekao bi Šime Drmačić iz Šenoine ''Seljačke bune'':

P4200020_zps8a6166cc.jpg

Planinarska staza počinje uz ovu šumsku cestu:

P4200022_zpsba6e0114.jpg

O tome svjedoči planinarska markacija:

P4200023_zpsa93c11d4.jpg

(Slijede nastavci. Nema upada dok ne završim)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Putem sam naišao na jedan simpatični izvorčić:


P4200029_zpsbc5a6d6c.jpg


Planinarska staza, šumska cesta, vododerina… izaberite što vam odgovara:


P4200032_zps07a56783.jpg


Znao sam što me čeka pa sam osigurao odgovarajuću vuču - 47-001 i 47-002:


P4200034_zpsa850f98d.jpg


U slučaju potresa ne bih htio biti ispod ovoga:


P4200038_zps705ddd71.jpg


Tu se skreće ulijevo tj. prema zapadu. Desno se pruža lijepi vidik na strelište, ali tu rugobu nisam htio slikati. Tim prije jer je dolje bilo i pucnjave:


P4200044_zps09e9f58f.jpg


S desne strane pojavio se ljepši prizor:


P4200046_zpsd4ef1e2e.jpg


Sveudilj uživajući u žuboru potoka naišao sam na PPPR (planinarsko-potočni prijelaz u razini):


P4200052_zpsf31a42f7.jpg


Ima i špilja:


P4200056_zps00faa9b9.jpg


Sada sam posve blizu cilju današnje šetnje:


P4200058_zpseefdd421.jpg


(Slijedi nastavak)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

A cilj je on - slap Družinec:


P4200060_zps39980cab.jpg


Podnožje slapa:


P4200067_zpsf5677c39.jpg


Otjecanje potoka ispod slapa:


P4200070_zps6794a921.jpg


Još jedan pogled na ovu krasotu Medvednice:


P4200071_zpsa41229a5.jpg


Tko želi dalje prema izvoru, ima oko 5 minuta hoda (ja sam to ostavio za drugu priliku jer mi se žurilo na bus), mora slijediti ovu stazu:


P4200076_zpsfb72cae0.jpg


Ličani bi rekli: 'ko s' penje o'đka taj je…


P4200077_zpsce6444c1.jpg


:luda: Šala mala, no hard feelings za forumaške prijatelje - planinare. VO je inače kratica za Vrapčansku obilaznicu.

Nego, tu sam našao ovu objavu koju potpisujem i osobno:


P4200078_zps4344e4d0.jpg


Još jedan pogled na prelijepi slap Družinec…


P4200080_zps584f0e04.jpg


… i na potok koji produžuje strmo niz brijeg. Pozdrav i obavezno piši kad stigneš u Crno more:


P4200086_zps049772f9.jpg


(Slijedi završetak)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na povratku mi je zapela za oko usporedna planinarska staza, kao stvorena za mačetu i prijatelja seabrala ;) :


P4200091_zps85d3d0f0.jpg


Nije zastava Austrije već je planinarska markacija na kamenu:


P4200093_zpsfb76eeaf.jpg


I tako sam opet sišao u (jako uvjetno rečeno) civilizaciju:


P4200095_zps9c704100.jpg


Neka Vrapčak žubori ovako veselo još koju milijardu godina:


P4200098_zpsca7907c1.jpg


Ovaj sada ide uzvodno, ali ćemo se za koju minutu opet sresti:


P4200099_zps4ed9f476.jpg


I bi tako:


P4200106_zps5b92b04a.jpg


Završetak ove pričice budi posvećen gospodinu vozaču ZET-ovog autobusa garažnog broja 191.

Zasigurno me primijetio kako snimam bus još dok se penjao prema krajnjem stajalištu. Kada sam upao u vozilo (na prva vrata) pokazao mi je mimikom znak snimanja, a onda me pitao ''za koga vi to slikate?''. Rekao sam da snimam za svoj gušt. Već sam se pripremio za slučaj da me izgrdi, no on mi se požalio da ima malo slika s posla. Pa sam u to ime napravio nekoliko fotografija majstora u vožnji. Rado bih mu poslao te slike za osobnu uspomenu, ali mi u prometu nije mogao dati mail adresu. Dakle, ako netko poznaje dotičnog gospodina budi umoljen da mi dojavi njegov mail preko PP. A za ovu priliku dvije fotografije:


P4200107_zps820fd7b5.jpg


P4200108_zpsff77ea01.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

E sad, ja ne bih bio ja kada ne bih zasolio nekom pričicom iz mog kvarta.

Nakon što sam se uvjerio da je Marino Tartalja još uvijek Tartaglija (pogrešku na ploči nitko ne doživljava) vratio sam se uličici kojom sam od 1990. do 2003. išao na posao i s posla, a i danas idem od kuće prema stajalištu......

 

malo OT, ne zamjerite mi... je je pišu ploče s hrpom pogrešaka, sram ih bilo...

 

ali stari dobri Tartaglia je još uvijek Tartaglia a ne "Tartalja" vidi:

 

Tonko Maroević: Monografija, Galerija Klovićevi dvori, Zagreb 2003.

Igor Zidić: Marino Tartaglia (1894 - 1984), Moderna galerija, 2009.

Grgo Gamulin: Hrvatsko slikarstvo XX stoljeća, Naprijed, Zagreb 1987. itd...

howgh

Link to comment
Share on other sites

stari dobri Tartaglia je još uvijek Tartaglia a ne "Tartalja"

 

Pa znam(o) da se prezime piše Tartaglia (bez j), a čita se ''Tartalja''. Ja sam prezime napisao fonetski da se bolje vidi u čemu je pogreška.

Krivo napisano prezime nalazi se na raskrižju sa Samoborskom. Na ostalim pločama piše ispravno: Ulica Marina Tartaglie.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...