Jump to content

Od stajališta Vrapče, uz potok Vrapčak, do Medvednice


Stanley

Recommended Posts

Danas sam iskoristio lijepo vrijeme da bih malo protegnuo noge i nabio kondiciju za buduća šalabazanja, pa sam se uputio uzvodno tokom potoka Vrapčak. Ovo ''malo'' nemojte shvatiti doslovce, jer sam odpješačio od kuće do ispod Medvednice i natrag, sve u svemu dva i pol sata pješačenja uz pet minuta odmora na jednoj klupi.

Razmišljao sam gdje bih utrpao današnje fotke jer tek rubno dodiruju željeznicu. U početku sam ih nakanio uklopiti u ovu (koliko vidim vrlo popularnu) temu…

 

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/11790-stenjevec-zeljeznieka-stanica/

 

… ali sam odustao jer bih topic previše razvodnio. A i slika bi bilo previše. Stoga sam se odlučio za posebnu temu i to u ovom podforumu. Uostalom, kolega moderator rekli su da ''ako se bar jednom spomene željeznica, to može proći pod putopis''. :wink:

Pa kome se dâ taj neka krene sa mnom na današnje pržinarenje po gotovo ljetnom suncu.

 

Za početak motiv sa stajališta Vrapče:

 

p4280004.jpg

Nastavio sam Vrapčanskom putinom prema potoku Vrapčak. Za oko mi je zapeo ovaj ''divlji'' prijelaz preko pruge:

 

p4280005.jpg

p4280007a.jpg

Tridesetak metara dalje još jedan. Po mišljenju nekih mudrijaša po medijskim brbljaonicama željeznica bi tu trebala izgraditi pješačke nathodnike. Pa ih fino naslagati jedan za drugim, kroz Zagreb barem stotinjak, koji bi to prizor bio:

 

p4280013.jpg

Ovaj Zagorec stavlja točku na ''i'' današnjeg druženja sa željeznicom:

 

p4280014.jpg

Namjera mi je krenuti uz Vrapčak sjeverno od pruge. Ovih dana baš i ne obiluje vodom:

 

p4280016.jpg

Ribice lude hodite amo, da se skupa poigramo:

 

p4280017.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Upravo sam nakanio snimiti izlaz Vrapčaka iz natkrivenog dijela ispod Aleje Bologne kada sam u travi primijetio vrlo neobičnu pojavu:

 

p4280018.jpg

Bilo bi prikladno i za temu ''Životinje i željeznica'', jer je željeznički most(ić) X. koridora udaljen samo nekoliko metara:

 

p4280026.jpg

U prvi trenutak pomislio sam da je riječ o običnom štakoru (rattus rattus). Međutim, ne samo da mi životinja nije ličila na štakora već je imala i neobično ponašanje. Izlazila je iz vode svaki put na drugom mjestu (na obje obale), brstila snopiće trave i nosila ih u rupu u nasipu.

Dok sam ja buljio u tu neobičnu zoološku pojavu i usput fotkao, pridružio mi se neki sredovječni prolaznik pa smo razvezali priču što bi to moglo biti. Čovjek nije imao dvojbi: - To vam je, gospon, obična debela štakorčina! - Ja nisam bio sasvim siguran da je tako, pa sam po povratku kući prosurfao internetom i prilično si potvrdio sumnju da bi mogla biti riječ o bizamskom štakoru ili ondatri. Evo što sam našao na jednoj web stranici:

Bizamski štakor (Ondatra zibenthicus, američka ondatra) živi uz vodu. Boravi u rovovima (gnijezdima) koje kopa u nasipima. Cijeni se zbog skupocjenog krzna 'bizam''. Dužina tijela mu je 30-40 cm, a repa 28-30 cm. Mase je 500-800 g… Bizamski štakor je primarno biljožder, no jede sve što nađe u vodi; rakove, puževe, školjke...

I izgled i opis ponašanja odgovarali bi mom zaključku, no bilo bi dobro da se javi netko od upućenijih kako bi riješili ovu dvojbu. Evo mog malog prijatelja kako nosi snop trave u jazbinu:

 

p4280027.jpg

Nego valja meni poći uzvodno:

 

p4280036r.jpg

p4280040.jpg

Vidim neki čudni stupić:

 

p4280045.jpg

 

A to je:

 

p4280043.jpg

U potoku se nađe i poneki lovac na lokalne slastice:

 

p4280047.jpg

Klipsam dalje uzvodno/uzcestno:

 

p4280050.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Približavam se ''rasputnici''. Glavna ulica nastavlja lijevo, a ja ću za potokom desno:

 

p4280053.jpg

Tu mi potok ostaje s lijeve strane, za šetnju uz obalu malo nezgodno:

 

p4280056e.jpg

Na puno usputnih mjesta čuo se bučni koncert žaba. Premda su mi probile uši nisam uspio vidjeti ni jednu. Konačno sam uspio uhvatiti ovog lika:

 

p4280061.jpg

I ne samo njega, evo ih dvojice u društvu. Odmah sam se prisjetio ukusne večere od žabljih krakova kod Virovitice (davne 1966.):

 

p4280062.jpg

Ulica kojom hodam ima maštovito ime:

 

p4280064k.jpg

Oštro oko vidjeti će ptičicu na kamenu:

 

p4280066.jpg

Iza potoka je:

 

p4280072f.jpg

Jedan od brojnih slapića, svi nastali od ljudske ruke:

 

p4280078.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Uz ulicu je puno obiteljskih kuća. Ima se vidjeti svega i svačega, a meni je za oko posebno zapala ova rugoba. Djeluje kao neka kompilacija Medvedgrada i vatrogasnog doma:

 

p4280079.jpg

Ovo je, čini mi se, nekada bio nekakav spomenik. Danas izgleda ovako:

 

p4280081.jpg

Potok opet ode na drugu stranu:

 

p4280085g.jpg

Moji izviđači bi zapjevali: ''što se ono tamo bijeli, tamo bijeli u gori'':

 

p4280088.jpg

I.N.R.I.:

 

p4280092k.jpg

 

Župna crkva Svete Barbare u Gornjem Vrapču:

 

p4280094.jpg

Farof iliti župni dvor:

 

p4280095.jpg

A tu je i naš prijatelj koji nas vjerno slijedi (zapravo mi njega):

 

p4280102.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jasno mi je da ima svakakvih naziva ulica, ali gdje ste u ovim bregima našli močvaru…

 

p4280107.jpg

Ovaj mi se iznenada pojavio iza leđa, pa ga i slikam s iste strane:

 

p4280108.jpg

Gornje Vrapče je veliko i staro naselje, ima tu i…

 

p4280113.jpg

Polako zalazimo u područje onih koji koji ne idu na cipelcug po ravnom:

 

p4280115.jpg

 

Već smo u toplom krilu Medvednice:

 

p4280119.jpg

A vidi se i po promjenama uz cestu:

 

p4280124.jpg

p4280126.jpg

Netko drumom, netko šumom, a neki i zrakom:

 

p4280129.jpg

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Obilaznice nemaju samo smrdljivi automobili, imaju ih i planinari:

 

p4280130.jpg

Ovamo ću se uputiti čim nabijem dovoljno konde:

 

p4280132.jpg

Tebi pozdrav do idućeg susreta (negdje u gornjem toku):

 

p4280133.jpg

Dvije usputne fotke ZET-ovih autobusa, tek toliko da ne budemo sasvim Off Topic:

 

p4280137.jpg

p4280139.jpg

Sa povratka samo dvije slike. Ovo je Grmošćica, meni najbliži (zemljopisno) izdanak Medvednice ili Zagrebačke gore. Za vrućih ljetnih večeri ponekad donese dašak svježine čak i do moje Malešnice. Grmošćica je inače poznata kao klizište, za sada više potencijalno nego stvarno ali se nikada ne zna… Čuli ste onaj stari vic: prodajem kuću na atraktivnoj lokaciji, kao nova, prešla samo 5 metara:

 

p4280140.jpg

Neposredno uz potok Vrapčak nalazi se župna crkva Bezgrešnog začeća Bl.Dj. Marije. Služi duhovnim potrebama stanovnika Malešnice (onog dijela koji ne gravitira Stenjevcu) i naselja Oranice.

O ukusima se može raspravljati, ali meni se arhitektura ovog hrama Božjeg doima neusporedivo ljepšom od npr. one rugobe na Jarunu (Sveta Mati Maginot linije):

 

p4280144.jpg

I za kraj jedna pitalica Off svih Off Topica. Ova ploča stoji već godinama postojano kano klisurina na cca 200 metara od moje zgrade, a ista takva nalazila se i na suprotnoj strani ulice (raskrižje ove kako je zovu i Samoborske). Kažem ''nalazila se'', jer jutros vidim da je netko/nešto išupa(l)o cijeli stup iz temelja i taj leži kao proštac na tlu.

Pitanje glasi: što ne valja na ovoj ploči?

Pravo sudjelovanja imaju svi forumaši osim egerké-a, njemu sam svojedobno pokazao ovaj biser i odmah je ispalio kao iz topa…

Prvi koji dojavi točan odgovor ima ugodu praviti mi društvo na planinarskoj turi Gornje Vrapče - Kameni svati i platiti dva deci prigorske kraljevine (iz Nespeša ili Psarjeva) na svim usputnim planinarskim domovima:

 

z4280002.jpg

Kraj epizode

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Meni je "J" previše.

Naravno. :palac:

Ubogi Tartalja je postao Tartaglija i ta sramota stoji na istom mjestu već tko zna koliko godina. Nije za zamjeriti pismoslikaru koji je izradio ploču, taj se i ne mora baš razumjeti u velikane likovne umjetnosti, ali valjda postoji neki supervizor koji nadgleda konačni proizvod. Da ne kažem kako je netko već odavno morao ispraviti tu glupost.

Zanimljivo je da na svim ostalim pločama s imenom iste ulice stoji ispravno: Tartaglie.

P.S. Dakle, nas dvojica ćemo uskoro zajedno na Medvednicu, sveudilj izbjegavajući gnijezda krpelja. Imaš izvorsku vodu na moj račun. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Eto, par dana toplog vremena i Mudri.gifMudri.gif se razmile po bespućima gradova i sela. Ne bi ih dragi bog pohvatao!

Tebe, dragi moj Stanley, spašava što si mi/nam podario opet jedan od svojih nadahnutih prikaza grada u kojem živiš iz neobičnog kuta gledanja. Da ne velim da je cijela stvar još i zabadaf pa se možeš nadati i nekoj kolajni od g. dopredsjednika vlade VidBudale.gif

 

Meni još jedino nedostaju podaci o vučnom vozilu: Godina i model proizvodnje, postotak amortizacije, boja žniranaca...

 

Da se nadovežem na diskusiju o pismoslikarima-tablopiscima. Ima u Rijeci jedan komadićak uličice koji se za vrijeme Italije zvao Salita Prandi. Tko je bio rečene Prandi, nemam pojma, ali salita = uspon. E, onda je došlo oslobođenje, pripojenje etc. pa je Prandi zamijenjen lokalnim partizanom-mučenikom imenom Ladislav Tomee. Kako je Rijeka u to doba bila dvojezična, pisalo na tabli Uspon/Salita Ladislava Tomee. Dosad je sve bilo OK, a onda je u nekom trenutku ploča zamijenjena pa je netko popojmao brkove i sljedećih je 20-tak godina na tabli pisalo Uspon L.Tomee - Salita. Ispada da mu je to bio konspirativni nadimak, nešto kao Rade Končar - Zanussi.

Sorry na OT.gif

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sviđaju mi se posebno tvoji komentari na fotke, ;-) a i volim dok je nekaj iz mog susjedstva.

Ja si isto razmišljam da bi napravio jedan putopis sa bicikla,tu iz okolice.

Od Podsuseda i Susedgrada vijugavim putem do Vrapča recimo, sa svim onim malo manje viđenim mjestima,naravno i željeznica je uključena.

 

Na gornje Vrapče i Stenjevec se nije tak problem prošetati ili sa biciklom,dosta su u kotlini i nije strmo,a i cesta je super do vrha.

Na Bizek i Borčec već je puno drukčija priča ak hoćeš do kraja,strmo je u .....posebno Bizek. Baš bi i od tamo neke fotke stavio.

Link to comment
Share on other sites

Meni još jedino nedostaju podaci o vučnom vozilu: Godina i model proizvodnje, postotak amortizacije, boja žniranaca...

Tvojoj znatiželji budi udovoljeno. :wink:

Ovu sliku sam okinuo ničim izazvan tj. slučajno, a nastala je negdje između crkve u Gornjem Vrapču i ulaza u PP Medvednica.

Malo je mutnjikava, ali se vide pogonske motke i trčeći stroj:

 

p4280076.jpg

Pogon je doduše star 63 godine, ali je još uvijek u dobroj formi - poput one lokomotive serije 33 u Sloveniji.

Trčeći stroj (sve crno, uključivo žnirance) je nabavljen 2008. godine, izrađen po mjeri kod lokalnog postolara. Unatoč pretrčanim kilometrima još je u vrlo dobrom stanju. Isti takav dao sam izraditi prošle godine, ali on stoji u ložioni (čitaj: kutija u ormaru) kao rezerva.

Kod tog postolara izrađujem cipele/čizme po mjeri već desetljeće i pol. Majstorska ruka, udobno, nepoderivo, a cijena prihvatljiva.

Usput, tek na Vrapčanskoj putini sjetio sam se da sam trebao uzeti tenisice (udobnije su za dugo hodanje), ali mi se nije dalo vraćati. :roll:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kao i uvijek jako lijepo i interesantno :palac:

Uvijek su mi zanimljivi tvoji putopisi po Zagrebu, jer prikazuju meni nepoznat dio grada, pa ga ovako upoznajem. S nestrpljenjem očekujem i putopis s Kamenih svati, a od tamo se može fotkati i Zagorski cug u daljini, samo kaj ga treba čekati.

Link to comment
Share on other sites

Uvijek su mi zanimljivi tvoji putopisi po Zagrebu, jer prikazuju meni nepoznat dio grada, pa ga ovako upoznajem. S nestrpljenjem očekujem i putopis s Kamenih svati, a od tamo se može fotkati i Zagorski cug u daljini, samo kaj ga treba čekati.

Sa Kamenih svata kanim se spustiti do kolodvora Novi Dvori, pa vlakom doma. Možda usput navratim kod kuma u Jablanovec na kavu. A možda negdje naletim i na zaprešićke domoroce Portosa i/ili Silvera. Bumo vidli. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Uvijek me oduševljavao podsljemenski dio Vrapče ili recimo Gajnice. :palac:

Glavica, Ponikve i Risnjak nekada su bile među omiljenim izletištima na Medvednici, što s izviđačima što kasnije s obitelji i prijateljima.

U to ime neka se nađu dvije snimke iz vremena kada se većina forumaša nije ni rodila.

 

Smotra mog izviđačkog odreda na Ponikvama, proljeće 1972. Ja sam desno - onaj najviši po stasu, a bogami i po činu (načelnik odreda; toga dana sam se otarasio časti nakon 5 godina i predao dužnost mlađem nasljedniku).

Slika nije sasvim Off Topic jer smo se kući vratili via Kameni svati - kolodvor Novi Dvori, pa dalje vlakom :wink: :

 

18947105.jpg

Ovo je fotografija iz studenog 1973., nastala negdje između Glavice i pećine Veternica. Moj prijatelj Slobodan zvani Bas (na slici lijevo) i ja priredili smo ''oproštajku'' za društvo uoči odlaska na odsluženje vojnog roka. Tulum je bio u planinarskom domu na Glavici. Ja sam već sutradan otputovao u Prizren, a Bas dan kasnije u Kumanovo:

 

57606173.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jeste dobri na ovim starim slikama,svi čupe imate... :bend ha, :lool.

Zezam se malo,kak ti veliš "no hard felings".

 

Sviđaju mi se,sigurno je Medvednica bila puno čišća,livada Ponikve i ostalo.....

Link to comment
Share on other sites

Lijepo!

Uvijek me oduševljavao podsljemenski dio Vrapče ili recimo Gajnice. :palac:

 

Nažalost gornje Gajnice ne postoje.

 

Postoje Perjavica,Borčec i gornji Stenjevec na tom potezu,naravno i gornje Vrapče.

 

Ok, postoji ulica Gajnički vidikovac i Stare Gajnice,baš se ne spominju kao kvartovi u novije vrijeme.

Link to comment
Share on other sites

Jeste dobri na ovim starim slikama,svi čupe imate...

Je, takva su bila vremena. Nisi bil faca ak nisi imal dugu zurku. :wink:

Ja sam već dva dana nakon one druge slike izgledao sasvim drugačije, možda nađem fotku s ''nulericom'' (iz vojske) pa stavim.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Je, takva su bila vremena. Nisi bil faca ak nisi imal dugu zurku. :wink:

Ja sam već dva dana nakon one druge slike izgledao sasvim drugačije, možda nađem fotku s ''nulericom'' (iz vojske) pa stavim.

Jel "nulerica" bila obavezna u JNA.Trebao bih pogledati slike svoga tate iz Kičeva 1972/73 pa da utvrdim?

 

Inače da li je kod Vrapča i Gajnica postojala kakva pionirska željeznica?

Link to comment
Share on other sites

Jel "nulerica" bila obavezna u JNA.

U to doba više ne iako su za pješadiju vrijedila malo drugačija pravila. Dapače, nama su branili iako nije bilo moguće zabraniti. Ja sam ju volio jer je to idealno za održavanje higijene.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U to doba više ne

Točno, nulerica nije bila obavezna. Mi smo se iz čista mira kolektivno ošišali na nulu i to u siječnju (1974.) na -18°C. Glup potez, a da stvar bude ljepša tako su nas i slikali za ''bukvice''. Imam negdje tu sliku, zvao sam je foto-groza. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Inače da li je kod Vrapča i Gajnica postojala kakva pionirska željeznica?

 

 

Kaj bi to bila pionirska željeznica,nekakav mali vlakić još manji od Samoborčeka?

Nekaj ko oni mali vlakići za rudnike i kamenolome.

 

Ima ostataka Žičare na Bizeku,kak su objasnili kolege,a i u gornjoj Kustošiji i Grmošćici isto.

U Vrapču i Gajnicama nisam nikaj zapazio.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratim malo bliže Vrapču.

Ja sam bio u predzadnjoj generaciji koja je išla u vojsku,bio sam u vojarni "Croatia".( Maršalka)

Niko mi nije zrihtal,tak je ispalo,iz Zagreba sam i u vojsci sam bil u Zagrebu.

 

Bili smo na ciljanju u Vrapče streljani. Dosta veliki prostor mogu reći,nekada je bio kamenolom.

Ak ste na faceu možete tu vidjeti nešto slika,lako me bute prepoznali. (harmonika)

45 klasa abko.

 

http://http://www.facebook.com/groups/34237610204/

 

 

Još malo fotki iz Vrapča.

 

Stara zgrada škole u Gornjem Vrapču.

 

Stara_Zgrada_Skole-Gornje_Vrapce.JPG

 

Župna crkva Svete Barbare.

 

Zupna_Crkva_Sv_Barbare-Gornje_Vrapce.JPG

 

 

Sad ti znaj više di je kaj.... Vrapče jug,Malešnica,Špansko,Oranice.

 

6.gif

Edited by fran
Link to comment
Share on other sites

E onaj stakor je stvarno Bizamski. Zive uz vodu i imam cijelu jednu familiju u izvoru pored kuce.

Hrane se biljem i u stvari su vrlo simpaticne zivotinje za razliku od obicnih stakora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...