Jump to content

Od stajališta Vrapče, uz potok Vrapčak, do Medvednice


Stanley

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Jutrošnje laufanje - ništa spektakularno, pa neka ga u već postojećoj temi. Sat i dvadeset minuta lagane šetnje (kod mene je lagano cca 5-6 km/h) uz kraća bavljenja gdje ASB - Automatski Stanley-ev Blok signalizira da bi se nešto moglo snimiti.

 

Jutarnja gužvica na mojem domicilnom stajalištu. Al' mi je drago što sam penzić:

 

7wtmxS3.jpg

 

Jesu te propisno unakazili, strogo si gadan:

 

TJcCzKF.jpg

 

Corvus Cornix i HŽ Infra:

 

5Bugd3m.jpg

 

Trasa nekadašnjeg izvlačnog kolosijeka RK Vrapče. Snimljena je već puno puta, ali što mogu kada mi u nos još uvijek ulazi plemeniti miris JŽ 35:

 

9WpzAEH.jpg

 

Hektometarski stupić:

 

NrsnFUp.jpg

 

Rado bih onom stazom, ali je blatnjava:

 

aV0gzOT.jpg

 

Gornja brojka od Zagreb-Glavnog, donja od Begiša via Sisak:

 

CQu0EFL.jpg

 

Preživjeli spomenik Samoborčeku, pokoj vječni daruj mu Gospodine i ne oprosti bedakima što ga raskopaše. Tu je nekada bilo stajalište, a poslije ukrižje, Vrapče-Općina:

 

7qNOnX1.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovaj opet svijetli zeleno, a vlaka niotkuda:

 

MF9f38T.jpg

 

Sa slabašnom nadom došao sam provjeriti je li se moj bizamski prijatelj Ondatra Zobenicus vratio u nekadašnje stanište. Na mail koji sam svojedobno poslao zaštitarima prirode nisam nikada udostojen odgovora. A možda su ga ipak preselili u odgovarajuće okruženje? U svakom slučaju danas mu nema traga:

 

Div9V9U.jpg

 

I ovo spada u nekakvu infru - ŽCPPZ (Željezničko-Cestovni Prijelaz Pod Zemljom):

 

NIXZgL9.jpg

 

Evo i njega. Bus na liniji broj 146 je moja najkraća veza (u svezi & glede ZET-a) s ostatkom Zagreba:

 

y8me70v.jpg

 

66PE0pe.jpg

 

Valja meni niz moje šetalište:

 

8EqdNB4.jpg

 

Ovdje je staza poduprta daskama. U primozgu me asocira na onu akrofobičnu dionicu na Ličkoj pruzi, negdje oko Javornika gdje pruga lebdi iznad ponora:

 

HYCrYWg.jpg

 

Rasputnica. Tu ću desno:

 

xq66BnT.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Osvrt unatrag. Ono zeleno je svijetlilo za mađarona:

 

N4Sl1W5.jpg

 

Proljeće je, pa…:

 

HPPF6Fq.jpg

 

Eto me ponovo u mojem naselju. Malešnica je lijepo uređena - stambeni blokovi sastavljeni uglavnom od četverokatnica, puno zelenila, a unutar svakog bloka parkić s dječjim igralištem:

 

ivNclC2.jpg

 

Ovdje sam se uštipnuo za podlakticu kako bih se uvjerio da ne sanjam - biciklist koji se vozi po stazi za bicikliste! Kaj ima i toga? Jer obično izvode slalome između pješaka:

 

sf9W8dW.jpg

 

Taubeka dva:

 

hb73qM2.jpg

 

I za kraj opet javni prijevoz - opći povodanj ZET-ovih buseva vlada ovim prostorima:

 

FbiEE4o.jpg

 

cbAxRlf.jpg

 

TVUfJyv.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Prije nekoliko dana bio sam u kontaktu s dvojicom forumaških kolega, imena ostavimo po strani, a riječ je bila o specifičnoj temi - slapovima na Medvednici. Dečki su zinuli od čuda kad su spoznali da na našoj Zagrebačkoj gori postoji nešto što se zove slap i da ih dapače ima više.

Medvednica obiluje vodotocima, a oni slapovima (tu mislim na prirodne, a ne one koje je napravila ljudska ruka). Samo u ''mojem kvartu'' tj. na zapadnoj strani Zagrebačke gore iznad Vrapča postoje tri veća slapa.

 

Jedan od njih je Ferendol na istoimenom potoku, visine 5 m (fotografija s interneta):

 

0dchtng.jpg

 

S dečkima sam načelno dogovorio da ćemo u prikladnom trenutku, kada to dopuste vremenske prilike i poslovne & obiteljske obaveze, obići slap Sopot - najveći na Medvednici. Djelovali su malo zbunjeno kada su saznali da će morati protegnuti noge 4,5 km i isto toliko natrag, jer su valjda mislili da će moći oprati auto pod slapom. Držim ih za riječ i vaditi ću im mast dok se dogovor ne izvrši.

Potaknut najavom lijepog vremena danas sam nakanio opet izaći na prugu, točnije posjetiti jedan od kolodvora koji još nije detaljno obrađen. Točnu lokaciju naravno ne spominjem da mi netko ne odnese plijen ispred nosa. No, kada sam vidio vozni red za subotu koji je u najmanju ruku nebulozan - do povratka bih morao tamo čubiti nekoliko sati - odlučio sam to ostaviti za neki radni dan. Umjesto toga preusmjerio sam pohod na slap Družinec, koji je već prikazan u ovoj temi. Dakle, nešto kao Družinec revisited. Prevario sam se u računu, no o tome kasnije.

 

Praskozorje najavljuje jedan od ljepših dana:

 

eB4lZ5v.jpg

 

I tako ja krenem prema stajalištu Vrapče, pa pothodnikom do Aleje Bologne. Kao što se iz priloženog vidi Vrapče je Divlji Zapad:

 

XmYrmtP.jpg

 

Od željeznice danas samo ovo:

 

0ALB9md.jpg

 

Još se vide tragovi leda:

 

fjwj7Xo.jpg

 

U nekadašnjoj grabi koju su neki zvali parkom danas je nogometno igralište. Oko njega je zaštitna mreža, dovoljna i da Sergio Ramos puca jedanaesterac:

 

JdX0kOy.jpg

 

Na početku Vrapčanske sam sjeo u autobus na liniji 125. Na posljednja dva stajališta bio sam jedini putnik:

 

QuFUkEd.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Namjerno sam išao do kraja, premda sam mogao sići na pretposljednjem stajalištu, kako bih protegnuo noge niz Vrapčak i nadisao se svježeg zraka. Šuma na Medvednici je izgubila lišće, ali ne i ugođaj:

 

ZX9lNFf.jpg

 

Js2wY2c.jpg

 

Nešči je spremil kuruzu:

 

NrCMeuZ.jpg

 

Nije plavi Nil ni Dunav, to je Vrapčak kristalno čiste vode:

 

xC0aaND.jpg

 

Moj bus se vraća natrag na Črnomerec:

 

Lwut38u.jpg

 

Na željeznici ili cesti ovo bi se zvalo S-zavoj:

 

8KZ99Y2.jpg

 

I tako ja stignem do početka staze za Družinec tj. Vrapčanske obilaznice. Ne izgleda obećavajuće:

 

nLjOQVo.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ne, zaista nema smisla gacati po ovom blatu samo da se pohodi slap koji neće nikamo pobjeći. Mission aborted:

 

NqF6neA.jpg

 

Putokaz za Vrapčansku planinarsku obilaznicu je završio neslavno. Najprije sam pomislio na vandalizam, ali mi je kasnije jedan domorodac rekao da je stablo bilo trulo i sâmo se srušilo:

 

VmeHlJV.jpg

 

Preostalo mi je tek prošetati nizvodno i uživati u krajoliku:

 

gKDQRYr.jpg

 

Već viđeno, al' nek' se nađe:

 

EqBNEwF.jpg

 

Brzaci:

 

Gl7nXrw.jpg

 

Slapić. Umjetni, ali lijepo izgleda:

 

DDpw1tz.jpg

 

Eh, da mi je ovakva hiža:

 

6tFmVhw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U moje vrijeme ovo se zvalo cirkular:

 

vFBcnZh.jpg

 

Tri usputne sličice Vrapčaka:

 

BPpIfCg.jpg

 

lqgumJU.jpg

 

eGyevaM.jpg

 

Ima i starih kuća:

 

JjgACT8.jpg

 

Još jedan slap izgrađen ljudskim rukama:

 

XKLy3tm.jpg

 

Pogled na susjedni brijeg:

 

wOiAFk3.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tu ću pričekati bus, koji je upravo prošao gore:

 

cDGfXyU.jpg

 

Vod režnje:

 

ylRPIwa.jpg

 

I eto me doma. Iz mojeg naselja motiv u godišnje doba koje neki pomutnjom zovu zimom:

 

zRrzoKZ.jpg

 

Za kraj dodajem fotografije koje nisu moje već potječu s interneta. Riječ je o nastavku planinarske staze broj 4, tek da zagolicam maštu potencijalnih izletnika u šumski raj Medvednice.

 

Putem bi se naišlo na branu na potoku Vrapčak:

 

XpXdTm3.jpg

 

Zatim na ovaj putokaz…

 

rLd3fjM.jpg

 

…pa na najveći slap na Medvednici - Sopot na Vrapčaku (visina 9 metara):

 

UqcEN2v.jpg

 

S obzirom na duljinu planinarske staze od 6,5 km i vremenske i terenske uvjete to sam ostavio za neku drugu priliku.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ne, zaista nema smisla gacati po ovom blatu samo da se pohodi slap koji neće nikamo pobjeći. Mission aborted

Hm, ovakva razmišljanja si nekako teško povezujem s izviđačkim načelima :kul3

Ostao si uskraćen za doživljaj temeljitog čišćenja nakon povratka doma, a mi za jedan blatopis. ;)

 

Nema veze, znam ja da ćeš ti to nadoknaditi prvom prilikom. Toliko te već poznajem. Osim toga, i plan B u okolici Vrapčaka se pokazao kao ugodna i interesantna šetnja :grin:

Link to comment
Share on other sites

U moje vrijeme ovo se zvalo cirkular:

A-a! Banzeg (vulgo: tračna pila). Cirkular je ono okruglo sa zubima.

Vidim ja: u onijem Tvojijem krajevima ste vi to sve sikirom - ova sofisticirana tehnologija vam je bila nepoznata...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hm, ovakva razmišljanja si nekako teško povezujem s izviđačkim načelima

 

Ha, u mladim danima se moglo i ovako. Najprije 20 kg mlijeka u prahu za moje izviđače na Pakri (srpanj 1971.):

 

jqVInOt.jpg

 

Zatim blaga šetnja po Vučevu (svibanj 1971.):

 

ndnNQvW.jpg

 

Danas bi gacanje po blatu i ostalim (ne)prirodnim teškoćama, uz tegljenje kojekakvog tereta, ipak bilo nepotrebno trapljenje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

A-a! Banzeg (vulgo: tračna pila). Cirkular je ono okruglo sa zubima.

Vidim ja: u onijem Tvojijem krajevima ste vi to sve sikirom - ova sofisticirana tehnologija vam je bila nepoznata...

 

Nismo sikirom već ručnom pilom 2 x 1 ljs. A deda mi je radio u šumariji, doduše kao ''škriban'' tj. onaj koji šara kredom po kladama i zapisuje sve u tefter.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

To je ona (da citiram Ivoga) pila?

 

Push me - Pull me, vulgo Gurnime - Povuciga. Svaka čast ivogu, ali je meni prvi pao na pamet briljantni Rex Harrison kao dr. Dolittle:

 

sqW3edR.jpg

 

Ja bih ipak najradije interpretirao kako me deda davnih godina učio piljenju u tandemu: - Povuci! Kaj se držiš ko drvena marija, ne bu te vgrizla! Ne stišći! Ne cukaj kad ja vučem! Ne nabijaj pilu prema dole nego lagano vuci. Taaako…

(Odosmo Off Topic, no pošto je ovo moja tema neću cinkati administratorima)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

Push me - Pull me, vulgo Gurnime - Povuciga. Svaka čast ivogu, ali je meni prvi pao na pamet briljantni Rex Harrison kao dr. Dolittle:

 

Ja se sjećam da se je doktor zvao Doktor Jojboli, a dotična neman je bila Vuciguraj...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Konačno jedan lijep i sunčan pretproljetni dan. Takav ugođaj penzići obično koriste da se malo prosunčaju, a ja da potvrdim svoje davno osvojeno vještarstvo pješaka. S obzirom da me kojekakve inaugužvancije ne zanimaju odlučih danas malo dulje protegnuti pogonske motke i trčeći stroj.

Išao bih ja i do Medvednice, ali mi se nije dalo jer je gore još uvijek preveliko blato. Stoga sam se odlučio za kraću turu od sat i pol po uobičajenim lokalnim stazama.

 

U zraku se osjeća dašak ranog proljeća, a krošnje su pune veselih vrapčića (ne znam zašto odmah zbrišu čim se približim):

 

CFMPMsc.jpg

 

Ugao Krizmanove i Ivane Brlić Mažuranić:

 

oJMqqcJ.jpg

 

Nećeš ti još dugo:

 

zMEj9Fh.jpg

 

U pravi čas da ne bude Off Topic:

 

jn2fIVf.jpg

 

Izgleda da je ovo nekada bio snjegović:

 

kZ1sF1d.jpg

 

Ulicom Donje Vrapče ravno prema sjeveru:

 

IwT7RIw.jpg

 

Semafor žmirka žuto, valjda ne radi nedjeljom:

 

zTwJHM2.jpg

 

Bus Stop:

 

A4MbLmw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekim forumašima bi ovaj nogostup bio preuzak:

 

SWmHEhK.jpg

 

I eto me do Vrapčaka i X. koridora:

 

kXLwGB0.jpg

 

Patkice-blatkice su se vratile na vodu:

 

50VQmMz.jpg

 

Neki vrag ide:

 

JgN4sUn.jpg

 

Odavno nisam vidio tako dugačak vlak, a svi vagoni su bili Hbbilns ili tako nekako. Majstor mi je zatrubio, da nije koji od naših forumaša(?):

 

q6rmSA2.jpg

 

Prije dolaska na ovu lokaciju pomišljao sam da oderem trasu sve do Kustošije, ali je put izrazito neudoban:

 

rXq1MNv.jpg

 

PzmxkqA.jpg

 

Vjerovali ili ne, ovuda je nekada išao kolosijek sve do Vrapča. Arheološko istraživanje nije mi padalo na pamet - previše je trave, blata i kojekakvog smeća:

 

VISfzYH.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ova zgrada s izgorjelim krovom mogla bi biti nekadašnje skladište INA-e gdje je moj buraz dočekao penziju, ali nisam siguran:

 

1MLPO8p.jpg

 

Zgrada nekadašnjeg TK Vrapče, danas stambeni objekt. Tu negdje je bila skretnica gdje su se teretnjaci iz Slovenije spuštali u kolodvor:

 

Tl5UAj1.jpg

 

Vidio sam da neki pješaci koriste ovaj put kao prečicu. Sretno im bilo čišćenje cipela:

 

v5xXCky.jpg

 

Pačji par se naplivao i sada odmara na plaži:

 

OpHwf7f.jpg

 

Od Medvednice danas samo ovo:

 

A5OoE6g.jpg

 

Obožavam moj Vrapčak i njegove slapiće i brzace:

 

TXizZde.jpg

 

ArLJnmY.jpg

 

QzAWXWi.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Krenuo sam Vrapčanskom putinom, a do stajališta Vrapče imam još ravno kilometar:

 

sdw0zjX.jpg

 

Je li se to meni čini ili su se pojavili prvi pupovi?

 

muH1hUI.jpg

 

Moja kćer bi rekla ''prdonjak'':

 

HqIe78S.jpg

 

Biti će puno ljepše kad ovo razlista:

 

Fa0NaMG.jpg

 

Da vidimo što ima na stajalištu koje me služilo dva desetljeća za put na posao i s posla:

 

IE8PX72.jpg

 

Ni žive duše - nedjelja je:

 

fhEKfrW.jpg

 

Da vidimo što je novoga među svinjarijama koje su unakazile stajalište čim je obnovljeno. Molim, ovo nije reklamiranje već su usputni dojmovi:

 

OzXorHg.jpg

 

VMMytoe.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vidi što uradi Rolba: :luda:

 

FIANmur.jpg

 

Nisi ti manik nego si manijak:

 

aXt55oX.jpg

 

Još mi samo navedite koji su to ''IC'' vlakovi i odmah prihvaćam vašu ponudu:

 

rwmutlb.jpg

 

Ovaj zvučnik je nekada radio, a kako je danas ne bih znao reći:

 

Pjnt7K8.jpg

 

Ubogi Maminjo će mi jednog dana stvarno iskočiti iz paštete:

 

6ISjXi8.jpg

 

Legendarnom Sertiću više nema spasa:

 

LPGl7rD.jpg

 

Kako su se samo popeli gore:

 

W6EGMtn.jpg

 

Primjenjena umjetnost:

 

Q1C5vcF.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Oglasna ploča kod stajališta Vrapče:

 

QMWYHAd.jpg

 

Malo ZET-ove infre - stajalište autobusa na Samoborskoj cesti:

 

noHI1Ab.jpg

 

U jednom trenutku me iznenadio prolazak brzog vlaka, ali sam uspio uhvatiti nešto od njega. Bio je dugačak, a po zadnjim vagonima zaključio bih da je Lisinski:

 

yGjPQat.jpg

 

WwRhyHk.jpg

 

Ubogi velikan likovne umjetnosti Tartagli(j)a još uvijek je u kosom položaju:

 

bmOGUoP.jpg

 

''Lucijanka'' se obnavlja:

 

IXcf6jP.jpg

 

SwS5xKz.jpg

 

Bilo bi dobro okupljalište za izviđače uz pjesmu poslije večere, ali ovdje - kako čujem - caruju drogeraši i dileri:

 

YTGckYx.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Uhvatih još jedno prometalo:

 

GtIqApE.jpg

 

Predizborna graba bez snijega:

 

CSnFCqT.jpg

 

Piši kad se rastopiš i ne pojavljuj se prije Badnjaka:

 

8fKtZ0g.jpg

 

Malo čudan vatrogasni hidrant…

 

NDfB1g4.jpg

 

… koji trenutačno služi kao kanta za smeće:

 

g9HUEij.jpg

 

I za kraj - netko iz moje bivše firme očito uživa privilegij. Službenom vozilu je preko vikenda mjesto u garaži u Harambašićevoj:

 

qlITezI.jpg

 

Toliko o današnjoj šetnji. Ništa novo i ništa neviđeno, puno slika i ni jedna senzacija. Ali je važno da se forum kotrlja, pa makar ponekad i na penzićkim nogama.

Čekam da se zemlja osuši i šume razlistaju, pa da se s dvojicom forumaških kolega prema ranijem dogovoru uputim dublje među čari Medvednice.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...