Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

... a i kontinentalci će za vikend doći na svoje :wink:

Hoćeš rijet da kaniš biti među njima?

 

 

Od Plaffa bum ja naručil samo pol kile bljutav'ce da nam krfcu rašćera :mrgreen:

Poslije ćemo obojica piti kukutu jerbo da kvarimo mladeš

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Poslije ćemo obojica piti kukutu jerbo da kvarimo mladeš

E jbg, nažalost kasniš ... bar polovično, jedan oće samnom al' drugi još pruža otpor (njega moreš navuć na kukutu :mrgreen: )

 

Nosit ću ja sasobom i zeru ku'ane bljutav'ce. Zlu netrebalo :kul

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Subota 02. travnja 2016.

 

 

Jučer sam u ZTC-u u Rijeci vidio plakat kojim se najavljuje putovanje uskršnjim zekoslavnim vlakom do Delnica. ONA je najavila da ima puno posla, a kako ja teško podnosim gledati ju kako se muči, odlučio sam na neko vrijeme nestati iz neposrednog okruženja i vidjeti kako to izgleda u glavnom gradu GK!

Jutro je osvanulo bitno hladnije od jučerašnjeg, a trapatura je bila dobrih pet stupnjeva niža.

 

RijekaLokve550.jpg

 

Oko 11 ha je prosunčanilo pa sam se otputio

 

RijekaLokve551.jpg

 

U Delnicama je još uvijek Uskrs! Nije vrak da će ovo jaje dočekati i "njihov"?

Stupić u prvom planu je nekadašnji kolobranski stupić sa stare Lujzijane – jedan od njih desetak koje su marni turistički poslenici delnički tu posadili na uspomenu i dugo sjećanje

 

StanicaDelnice417.jpg

 

Na kolodvoru parkirana kompozicija od tri vagona. ASEA tiho zuji

 

StanicaDelnice418.jpg

 

Selfie (navukao sam se pa to je...)

 

StanicaDelnice419.jpg

 

Na sljedećem vagonu piše:

 

StanicaDelnice420.jpg

 

Ukratko, nema po vagonima nikakve dekuracije. Uskršnji zeko je očito dobio otkaz kao tehnološki višak!

 

StanicaDelnice421.jpg

 

Dva su ovakva, a jedan je onakav (meni to ionako ništ ne znači, ja imam svoju klasifikaciju)

 

StanicaDelnice422.jpg

 

Usput sam spazio ovu zanimljivu šlep-štangu s privarenim cjevovodom za kočioni spoj

 

StanicaDelnice423.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Dva vagončića od infre. Jedan nosi agregator/kompresor

 

StanicaDelnice424.jpg

 

A na drugom su ono nešto za namotavanje/odmotavanje onog nečeg

 

StanicaDelnice425.jpg

 

Gdje ima motalica ima i štromara!

 

StanicaDelnice426.jpg

 

Majstore nigdje pa ne narušavam odredbe ovlaštenja za slikavanje (a i na 4umu me oni neki neće prozivati)

 

StanicaDelnice427.jpg

 

Gomila ljudi na peronu čeka 4000 koji začudno ne kasni. Po opremi pretpostavljam da se radi o uobičajenom šoping-desantu Fužinaraca na delničke supermarkete

 

StanicaDelnice428.jpg

 

Eto njega! Prešao sam na drugu stranu kolosjeka da probam i taj rakuras

 

StanicaDelnice429.jpg

 

Ova je prava 'rvacka. Na kockice...

 

StanicaDelnice430.jpg

 

Ode on put Fuž'na.

 

StanicaDelnice431.jpg

 

Ovako mi je lakše nego snimati filjmić...

 

StanicaDelnice432.jpg

 

... a i prištedim si dosadni upload na Jubito!

 

StanicaDelnice433.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

K-Ivica si je iz promidžbenih razloga naručio malo plavetnila (tako je to kad posjeduješ pol države, a i blizak si s onima na vlasti)

 

StanicaDelnice434.jpg

 

Ostatak Delnica je iza rešetaka

 

StanicaDelnice435.jpg

 

Dolaskom proljeća počeli su se i ovi napasnici motati po cesti

 

StanicaDelnice436.jpg

 

StanicaDelnice437.jpg

 

U ovo doba svi nešto spaljuju

 

StanicaDelnice438.jpg

 

Zbilja, a di su dječica iz "Zekoslava"? Upitah znanca pred "Konzumom", a on mi reče da je centralna priredba (čuj: centralna!?) u "Dvorani sportova". Ma, da, "Arena Delnice"

I zbilja, tu se odvija neko dosta mlako zbivanje – kombinacija folklorne priredbe i soročinskog sajma. Vidio sam i jednog koji je na prodaju izložio kofer s biranim alatom, takvih nikad ne usfali!

 

StanicaDelnice439.jpg

 

Klincima (mahom klincezama) su zbivanja na ledini ispred puno zanimljivija

 

StanicaDelnice440.jpg

 

StanicaDelnice441.jpg

 

StanicaDelnice442.jpg

 

"Ako ne budeš papala, ostat ćeš i ti ovako mala...!"

 

StanicaDelnice443.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vlasnik ove rage je u dvorani i strogo pazi na red i ćudoređe. Nekoć su policaji vozili Beemvejce, a ovi danas su se svi pokinezili

 

StanicaDelnice444.jpg

 

Jake snage MUP-a i konjovozni samovoz (nije slika nakrivo, nego su parkirani na nagnutom travnjaku!)

 

StanicaDelnice445.jpg

 

U parku Japlenški vrh ponad Delnica, neki klinci hrane srnice

 

StanicaDelnice446.jpg

 

Ove su nekako ofucane, one moje divlje što mi jutrom dok još spavam, trčkaraju pokraj kuće su puno ljepše!

 

StanicaDelnice447.jpg

 

I krenuh prema domu svome. Kraj cestarskog skladišta pijeska i soli, evo njega s lilihipom. I maše... Ja vezan, vozim laganih 35/h, imam čak i svjetlja iako kao više ne trebaju... "Što je sad?", pitam. "Dokumente!". Dam dokumente, on pogleda i vrati ter se ukloni s prometnice. Ni "Marš!", ni "Bok!" Mislim da bi tim veseljacima netko trebao objasniti pravila ponašanja, a da ne velim da bi bilo lijepo kad bi odnošaj s vozačem započeli objašnjenjem zašto su ga zaustavili. Taj mehanizam stvaranja atmosfere straha bi već jednom trebalo iskorijeniti. A još bi najbolje bilo policajima osigurati termin u onoj "Dvorani sportova" dvaput tjedno pa nek se izritaju kad već ne rade ono što bi zbilja trebali...

 

Svratih i do domicilnog kolodvora. Morao sam prijatelju izručiti pozdrave od umirovljenog rođaka iz Daruvara.

 

StanicaLokve1729.jpg

 

Kolodvor pust i prazan.

 

StanicaLokve1730.jpg

 

Nigdje ničega. skretničar pere suđe od marende, prometnik meditira

 

StanicaLokve1731.jpg

 

StanicaLokve1732.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sva potrebna oprema i alat su na broju

 

StanicaLokve1733.jpg

 

StanicaLokve1734.jpg

 

StanicaLokve1735.jpg

 

StanicaLokve1736.jpg

 

Još nema maćuhica

 

StanicaLokve1737.jpg

 

Zato na civilnoj strani kolodvora rastu žuti cvjetići, siguran znak da je došlo pramaljeće!

 

StanicaLokve1738.jpg

 

Putokaz za nekadašnju stazu kroz park-šumu Golubinjak prema Lujzijani je sretno opstao

 

RijekaLokve552.jpg

 

Ovuda su još nekidan šlajsali neke trupce. Vidi se da imamo novu vlast, siječe se nemilice. Navodno sanitarna sječa (to vele i za HTV)

 

RijekaLokve553.jpg

 

Pozz

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

...

Ovuda su još nekidan šlajsali neke trupce. Vidi se da imamo novu vlast, siječe se nemilice. Navodno sanitarna sječa (to vele i za HTV)

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/RijeckaPruga/RijekaLokve/RijekaLokve553.jpg

Šteta šta nisi ostal (kad si snimil ovu zadnju fotku) još možda najviše pol ure na kolodvoru i sigurno bi videl THM-ovu rumunjku na lokvarskom kolodvoru ... da si bar poslal SMS ako se šta kotrlja ubrdo.

 

Svašta lepog bi se ufatilo u mrežu.

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Šteta šta nisi ostal (kad si snimil ovu zadnju fotku) još možda najviše pol ure na kolodvoru i sigurno bi videl THM-ovu rumunjku na lokvarskom kolodvoru ... da si bar poslal SMS ako se šta kotrlja ubrdo.

 

Svašta lepog bi se ufatilo u mrežu.

Rekao mi je crvenokapi: Ništ prije tri popodne!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

pošalji SMS pa ćeš dobit prave informacije jer i sam znaš da u većini slučajeva mi znamo više nego "oni"

 

I šta se onda događa kad crvenokapi u svom kolodvoru odjednom ugleda ono šta ti znaš, a on ne zna ?

Valjda čovjek u čudu pomisli da je vidio fatamorganu ? t1848.gif

Link to comment
Share on other sites

... čovjek u čudu pomisli da je vidio fatamorganu ? t1848.gif

:lool ... otprilike :mrgreen:

 

Ma htio sam reć da neki prometnici baš i neće reć ono što mi oćemo pitat. Par puta nam se to desilo kad smo išli snimat u tunel Kavariju a da smo imali bliske susrete sa prometalima a uvjeravali su nas da neće bit prometa (a zna se kakav je to nenadjebivi nalet adrenalina kad usred tunela ugledaš tri svjetla ... mogu to preporučit svakom zagriženom railfanu da proba :mrgreen: )

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Srijeda, 13. travnja 2016.

 

 

Jutro je osvanulo relativno toplo, a trapatura je bila vrlo ugodna za mjesto i doba godine...

(Ste primijetili? Imam novi toplometar, ima skalu i u onim amerikanskim bedastoćama pa ne moram konvertirati stupnjeve za moju unuku, a ima i vlagometar!)

 

RijekaLokve563.jpg

 

Dan je obećavao biti sunčan & topao

 

RijekaLokve564.jpg

 

Nakanio sam u Rijeku. Vlakom.

Odat ću vam tajnu, ali neka to ostane među nama: Krećem u potragu za novim Pfaffmobilom. Stari je, nažalost, dao svoje i vrijeme je da preseli na ahiret. Puno smo toga zajedno propatili i nekoliko puta skoro ostavili kosti po kojekavim Glibodolima i Dušikravama, ali održavanje je postalo preskupo, a i nekako mi je zadnje vrijeme alav na gorivo. Svemu dođe kraaaaj i stoga idem posjetiti znanca koji dila polovnjake kako bih se odlučio za nešto malo mlađe!

 

Kako jutarnji brzi (700) ne staje u mom domicilnom kolodvoru, imam dvije opcije ukrcaja – Delnice ili Fužine. Udaljenost od kuće do kolodvora mi je otprilike jednaka pa onda idem rađe u Fužine jer mi je karta jeftinija!

Par prizora uz cestu: Jezero Bajer i istoimeni vijadukt

 

RijekaLokve565.jpg

 

DB-ov koritasti most preko Ličanke

 

RijekaLokve566.jpg

 

Dr. Franjo Rački u istoimenom parku odakle se može slikati DB-ov koritasti most preko Ličanke

 

RijekaLokve567.jpg

 

Lijepa stara kuća. Danas ruševna. Takvih, nažalost, ima jako puno. A ovdje čak nije bilo ni rata...

 

RijekaLokve568.jpg

 

Fužinarski vlakić je spreman za sezonu

 

RijekaLokve569.jpg

 

Uništena šuma uz korito Ličanke. Ovo vjerovatno neće nitko nikada sanirati dok nas ne pogodi neka eksplozija supernove

 

RijekaLokve570.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prilazim kolodvoru iz žablje perspektive

 

StanicaFuzine436.jpg

 

Pfaffmobil će sač'kat dok se ja ne vrnem iz Grada na Rječini

 

StanicaFuzine437.jpg

 

Nemam pojma što jake snage MUP-a rade ovdje. A što se tiče "amerikanske" parole na vratima – sigurnost mi već davno ne pružaju pa sam, sljedstveno tome, i povjerenje izgubio. Oni su nažalost postali naplatničari zaduženi za gnjavljenje pučanstva i punjenje državnog proračuna.

 

StanicaFuzine438.jpg

 

Nabavili su novu zastavu

 

StanicaFuzine439.jpg

 

I kupih si, je li, putnu ispravu. Brzi u odlaski, usporeni u povratku. Zayeb se pokazao tek nakon transfera sredstava – prometnik koji u slobodno vrijeme dila putne karte me tek onda izvijestio da pruga ima zatvor ter ćemo sač'kat zamjenski autobus koji očekivano kasni nekih 30 dekika (balada o psu, ljubavi i majci). Čudno, jer obično su propustili brzi pa tek onda zatvorili prugu?!?

Nigdje na kolodvoru nema o tome ama baš nikakve obavijesti, ali zato piše da se karte za relacije manje od 50 km ne mogu vratiti. Dakle, zavukao mi ga je! Do balčaka. Sad mogu ili otići autom i na troškove puta dodati 33 dlakavca ili čekati bus...

 

StanicaFuzine440.jpg

 

Čekat ću bus... U međuvremenu je put Lokava protutnjao teretnjak s kontejnerima. Pruga je navodno zatvorena između Moravica i Ogulina. Najgora opcija jer dok se bus ispetlja iz Moravica i dokopa autoputa u Vrbovskom, ojojoj...

I Fužine imaju svoju rupu na prometnici. Malo je manja od one Bandićeve, ali i Marinko Kauzlarić je malo manji načelnik od Bandića!

 

StanicaFuzine441.jpg

 

Blizina šahte ukazuje da je i ovdje prisutno ulegnuće podzemnog kanala

 

StanicaFuzine443.jpg

 

Mini-gepard

 

StanicaFuzine444.jpg

 

Genetski gledano, ovdje je u obitelji bilo koječega!

 

StanicaFuzine445.jpg

 

Evo njega. S četrdeset minuta zakašnjenja. Prometnik me tješi da idemo autocestom pa da će on sigurno dio zakašnjenja nadoknaditi. Ne znam kakav je kao prometnik, al' lagat su ga bome naučili!

 

StanicaFuzine446.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

"U autobusu". Putnika nema ni za četvrt vagona. Narod je očito već skupio saznanja da se u taj jutarnji brzi ne treba pouzdati. Ja sam jedini naivac. Što je najsmješnije, plaćam kartu za brzi vlak!

 

RijekaLokve571.jpg

 

Bus je nekakva ofucana kanta u ne prečistom izdanju. Glede brzine i nadoknađivanja, pretekli smo dvije volovske zaprege i jedan kamion-cisternu (a i to samo zato jer je šole usporio buduć je bio na mob'telu). Inače je svaki fijaker bio brži...

 

RijekaLokve572.jpg

 

Rep jezera Bajer (pogled s onog vijadukta). Bus se, naime, iz Fužina najprije vratio u Vrata kako bi se priključio na autocestu!

 

RijekaLokve573.jpg

 

Rijeka. U grad smo ušli preko čvora Draga pa po D404 do Mrtvog kanala pa kroz grad... Taman sat zakašnjenja. Još se šole uzrujavao kad smo ga tražili da nas iskrca na TBJJ da se ne vraćamo s kolodvora. Moj diler polovnjaka je odustao od čekanja pa sam se morao samostalno snalaziti po njegovom parkingu. No, svejedno imam par ideja...

Onda sam se spustio u grad. Na Korzu je vavik živahno. Pogotovo kad je sunce

 

StanicaRijeka321.jpg

 

Ispred Grackog Poglavarstva postavljena je izložba posvećena Domovinskom ratu i ratnom putu "Ajkula" (bolje mi njima izložbu, nego oni nama čador!)

 

StanicaRijeka322.jpg

 

Terase su krcate, narod se gušteri

 

StanicaRijeka323.jpg

 

Aha! Baš ste mene našli!

 

StanicaRijeka324.jpg

 

Jasno da sam na "školicu" debelo zakasnio pa ću doma s 4001. Taman su prikapčali lokomotivu

 

StanicaRijeka325.jpg

 

Teta je netom završila sanitarnu obradu vagona

 

StanicaRijeka326.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nema ni jedne "Goše". Valjat će se pomučiti tih 50-tak minuta

 

StanicaRijeka327.jpg

 

Miševi?

 

StanicaRijeka328.jpg

 

Kad sam pogledao kroz prozor, najprije sam pomislio da je tu opet nekakav "Plasser", a kad tamo labudica-stonoga. Zar nisu one plave?

 

StanicaRijeka329.jpg

 

Nisu sve. Talijani svoje labudice farbaju u narančasto

 

StanicaRijeka330.jpg

 

StanicaRijeka331.jpg

 

Tamo dalje je i cijelo čudi žutih vagona. Valjda oni iz Delnica. Kud će s tim? Thomcroooo, ti valjda znaš!

 

StanicaRijeka332.jpg

 

I krenusmo. Vrijeme se kvari, nema više suncaaa! Tri lučke dizalice na Orlandu. (Za one koji ne znaju: Tu se ukrcavaju na brodove tračnice koje stižu iz Austrije)

 

StanicaRijeka333.jpg

 

Parkiralište "Školjić". Ima čak i slobodnih mjesta. A ja bez auta!

 

StanicaRijeka334.jpg

 

A ča to šumiii?

 

StanicaRijeka335.jpg

 

"Pogon kulture", "Tvornica kulture"... A nacija sve nekulturnija...

 

StanicaRijeka336.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tu stanuje nona od novog_shefa i s njenog balkona su snimljene mnoge zanimljive fotke kvarnerskog akvatorija

 

StanicaRijeka337.jpg

 

Još par dizalica

 

StanicaRijeka338.jpg

 

Kod našeg kice101 u škveru ima nekog muvinga!

 

RijekaLokve574.jpg

 

RijekaLokve575.jpg

 

Nije da je gužva, ali ajde...

 

RijekaLokve576.jpg

 

Evo nas u Škrljevu. Inokosni plavi Jenbach

 

StanicaSkrljevo051.jpg

 

Jedna kartulina za Thomcroa

 

StanicaSkrljevo059.jpg

 

Još od izlaza iz Rijeke se vlak povremeno sporo vuče. Zar su i tu nametnuli neka ograničenja brzine ili je to zato da se putnici ne bi pomamili na pridržavanje voznog reda?

Pogled na prugu u pravcu Meje

 

RijekaLokve577.jpg

 

Zavoj na nasipu (Zavoj iz istog vlaka?)

 

RijekaLokve578.jpg

 

Pogled na Škrljevo. Šteta da više nema sunca

 

RijekaLokve582.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tunel "Meja" i cesta koja spaja Lujzijanu i Kraljevicu

 

RijekaLokve583.jpg

 

RijekaLokve584.jpg

 

Moj omiljeni ŽCPRsaR. DB veli: "Milje"

 

RijekaLokve585.jpg

 

Kolodvor Meja iz istog vlaka!

 

RijekaLokve586.jpg

 

Dio Kvarnera i Boduli u izmaglici...

 

RijekaLokve587.jpg

 

Ovaj mali prehićeva nekakov pesak

 

StanicaMeja131.jpg

 

Lijepa dogradnja privatiziranog bunkera. Podsjeća me na interpolaciju hotela "Hilton" u kompleks Ribarske tvrđave (Halászbástya) u Budimpešti.

 

StanicaMeja132.jpg

 

Na kolodvoru Meja nema dosadnog rastlinja pa sam se ponadao da ću moći na miru iz zaustavljenog vlaka usnimiti mom najdražem adminu "njegov" most. A pogledajte kako mi je majstor parkirao vagon?!

Slijedi pitanje za naše fotografe: Je li ovo loš ili izvrstan kadar?

 

StanicaMeja133.jpg

 

Ajde, ipak nekako...

 

StanicaMeja135.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled na Ličko polje. Kreće vegetacija i ubrzo je amen sa slikavanjem uz prugu

 

StajalisteLic070.jpg

 

StajalisteLic071.jpg

 

Još malo ledolomskih ostataka uz prugu. To se tako proteže od Drivenika do tunela "Sleme"

 

StajalisteLic072.jpg

 

Stigli smo u Fužine s jedva 10 minuta zakašnjenja. Pa da sve ne bude statično, evo i malo pokretnih slikica

 

 

Centar Fužina. Trebat će za neku doradu putopisa o povjesnim cestama...

 

StanicaFuzine449.jpg

 

Helga me dočekala s finim ručkom: Čušpajz od poriluka mit polpetten!

 

RijekaLokve588.jpg

 

Pozz i do sljedećeg putešestvija po najljepšoj brdskoj pruzi u 'Rvata! Ako u međuvremenu sasvim ne odustanem od tih heroičkih poduhvata

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

...

(Ste primijetili? Imam novi toplometar, ima skalu i u onim amerikanskim bedastoćama pa ne moram konvertirati stupnjeve za moju unuku, a ima i vlagometar!)

...

 

Tehnika narodu. Laie_61.gif

 

...

Uništena šuma uz korito Ličanke. Ovo vjerovatno neće nitko nikada sanirati dok nas ne pogodi neka eksplozija supernove

...

 

 

Meni to baš intesantno izgleda ... ko da ju je slikal Picaso. Ili Miro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...