Jump to content

Rudnička pruga Konjščina - Donja Batina.


zeljko256

Recommended Posts

Rudnička pruga Konjščina - Donja Batina. Nisam siguran kada je izgrađena za potrebe rudnika ugljena. Rudnik je zatvoren 1962. Ova se pruga, osim za teretni promet, neko vrijeme koristila i za putnički. Početkom devedesetih na tom klosjeku bili su "parkirani" stari teretni vagoni, vjerojatno za kasaciju, onda nisam istraživao.. Ako bude nekoga zanimalo, uskoro ću doći do više informacija o ovom rudniku i prugi koja ga je povezivala sa Konjščinom.

 

Do tada, pregledajte moj kratki putopis.

 

Odsječena od pruge Zagreb - Kotoriba

11mala512.jpg

 

Ovdje već dugo nije prodana karta, ova je vjerojatno zalutala iz prolazećeg vlaka...

11mala132.jpg

 

 

Tragovi nekadašnjeg prometa polako blijede, ono kaj slijedi nakon ove fotke nije niš ljepše

11mala62.jpg

 

11mala82.jpg

 

11mala142.jpg

 

11mala182.jpg

 

ovdje počinje odvajanje ispod sela Bočaki

11mala172.jpg

 

Na nekim dijelovima pruge je ovak...

11mala212.jpg

 

a ne nekim i ovak..

11mala222.jpg

 

"nekad su i cijevi ispod mostova bile duple" ;)

11mala202.jpg

 

 

ko se to zavlači ispod pruge..

11mala122.jpg

 

ko vidi tračnice, frajer..

11mala232.jpg

 

zgodna nastamba.. ;)

11mala242.jpg

 

još jedamput, ko nađe tračnice, frajer

11mala302.jpg

 

cestovni prijelaz

11mala292.jpg

 

Priroda je bila tu i prije, ostat će i poslije nas...

11mala482.jpg

 

Naše tračnice lebde (čitaj: pragovi su završili ko zna gde)

11mala352.jpg

 

hm... malo ima pruge pa malo nema pruge, dajte se odlučite više...

11mala402.jpg

 

11mala392.jpg

 

11mala442.jpg

 

da pogledam malo bliže..

11mala412.jpg

 

izlazim na cestu prema Konjščini, preko ove pruge je napravljen asfalt, s druge strane ceste vidi se još desetak cm tračnica i one tu zavšavaju...

11mala492.jpg

 

prelaskom ceste, vidljivi su samo ovi ostaci, tračnicama ni traga..

11mala502.jpg

 

nešto dalje uz cestu prema Donjoj Batini, prestaje i nasip, ali kasnije se opet jasno vidi...

11mala32.jpg

 

Prilaz rudničkom kolodvoru, u srednjem lijevom dijelu fotke vidi se ostatak mosta..

11mala42.jpg

 

Zgrade rudničkog kolodvora su u vrlo jadnom stanju.

11mala52.jpg

 

 

Dalje od ovoga se nisam približaval, to možda bude neka druga priča.

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Dobar ti je ovaj kratki putopis.

 

Ako bude nekoga zanimalo, uskoro ću doći do više informacija o ovom rudniku i prugi koja ga je povezivala sa Konjščinom.

Naravno da nas zanima. Zagorje je nekada vrvilo ugljenokopima, svaka nova informacija o tom komadiću povijesti je dobrodošla.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dalje od ovoga se nisam približaval, to možda bude neka druga priča.
Ista ili druga priča, svejedno, ali mogla bi biti itekako zanimljiva, pogotovo ako ima još i ostataka kakvog uskog (rudničkog) kolosijeka i/ili vagoneta ili kakve druge mašinerije.

Zna li se gdje je uopće bio ulaz u taj rudnik?

Nije valjda bio u ravnici?

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Ista ili druga priča, svejedno, ali mogla bi biti itekako zanimljiva, pogotovo ako ima još i ostataka kakvog uskog (rudničkog) kolosijeka i/ili vagoneta ili kakve druge mašinerije.

Zna li se gdje je uopće bio ulaz u taj rudnik?

Nije valjda bio u ravnici?

 

U stvari... ulaz je bio u ravnici :)

Imam ja nekih slika pa kad nadjem stavit cu. Znam da ih imaju i Ante-vz i Toma jer smo skupa bili tam :)

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo, hvala!

Kao sto je rekao Renato, ja sam bio s njim i Antom prije nekoliko godina u Batini. Nesto fotografija imam, ali treba ih pronaci... :D

 

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

Trebat će otvoriti novi podforum, npr "Zarasli kolosjeci" ili "Pruge i panjevi" pa to sve lijepo grupirati.

 

Inače, vrlo zanimljivo (koliko se toga nađe odmah iza kuće).

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jako dobra tema i odlične fotke ! :palac:

 

Ova se pruga, osim za teretni promet, neko vrijeme koristila i za putnički.

Je li znaš možda otprilike u kojem razdoblju je tu bilo putničkog prometa ?

Link to comment
Share on other sites

Prije dosta godina i ja sam prošao tom trasom..Nisam uspio do kraja doći, mada me zanimalo gdje je bio taj rudnik..Izgubio sam trasu i morao sam se vratiti jer sam prošao preko 7 km, a nisam znao kolko ima do kraja..

Link to comment
Share on other sites

Došao sam u posjed vojne karte iz '70-ih na kojoj je ovaj dio pruge, di još postoje tračnice, jako lijepo ucrtan (na slici sam označio crveno),

ovaj vikend koji dolazi pokušat ću na ovoj karti ucrtati trasu kak je nekad išla..

 

pruga1.jpg

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Trasa pruge se normalno vidi do Donje Batine, do ceste koja skreće prema Erveniku Zlatarskom. Da li je išla ta pruga možda i dalje?

 

U pravu si, trasa je točno između potoka i ceste.. gledao sam na google maps kak ide nasip. nisam siguran dal je pruga išla dalje, trebl bi pitati starije mještane ;)

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Bravo, zemlak moj! :hai

 

Fala bogu da je na forumu negdo gdo nije tak len kakti ja. Sam se lani navuletje sprešataval po batinske štreke i kipece delal ampak nis niš na foruma del kajti sem imel plan i druge bivše štreke okol Konjščine obiti i onda se vu jednu reportažu deti. Narafski da me je realizacija največ zeznula.

 

Ono kaj su meni pripovedali je da je rudnik vu Batine delal jake kratke a sigurne menjše od tri leta kajti ga je voda poplavila a gdaj su rudnik zaprli ni štreke im nije več trebale.

 

Tragof nasipa od štreke poklam ceste Konjščina Zl. Bistrica se več nevidi ar su prije dva-tri leta gospoda z Hrvatskih Vod išli zmeliorirati potek Batinu i onda su lepi komad nasipa zrušili.

 

A evo par kipecov z moje arhive:

 

batina_01.jpg

 

Ovak je nastamba zgledala gdaj su ju delali.

 

batina_02.jpg

 

Do ovud je pruga peljala: zgrada separacije rudnika vu Batine.

 

batina_03.jpg

 

Po te konstrukcije je išlo nekaj kaj je vleklo vuglen na vrh separacije, si mislim da je bila traka ali još moram pitati nekog gdo bolše zna.

 

batina_04.jpg

 

 

Če sam dobre pogodil, tu bi kipali vuglen z vagončekof na traku. Če nisam - nič.

 

Sam i male svoju skicu bivših okolkonjščinskih štrek popravil. Imate ju tu:

 

Štreke na specijalki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...