Jump to content

Iz perspektive strojovođe na 6112


410 EXP

Recommended Posts

Volio bih podijeliti užitak putovanja sa Vama dragi forumaši, a kad je taj užitak i posao koji voliš, nema sreći kraja. S obzirom da na ovoj dionici od Zagreba do Volinje, nisam vozio dobrih 14 godina, a kad sam dobio priliku voziti 6112 i to još po dionici za koju me vežu lijepa sjećanja, i poneka ne baš tako lijepa, nekakovi leptirići oko srca su zalepršali.

 

1 DAN

 

Po dolasku u ložionu znao sam da će dan biti savršen, sreo sam mog starog ( naglasak na starog, ne mislim matorog :) ) prijatelja i mog najdražeg učitelja iz davnih '90..pa smo napravili jedan "selfi" kraj 002

113_zpscofawerw.jpg

 

Prvi dan sam dijelio vrijeme sa ovim ljepotanom, regio 003

 

147_zpsn9eu6505.jpg

 

Bio je na pregledu u depou, i nekim sitnim popravcima, pa ga je trebalo izvući van sa kanala..

 

114_zpsfbqui9wb.jpg

 

Tu nam pomaže 002....onaj sa selfija ;)

116_zpszcvvybt0.jpg

 

Krećemo....iz Zg prema Capragu..

 

 

Ovdje je još uvijek lagana sa 20 km/h i nakon jedna decenije...živjela infra :sad:

 

 

118_zpscowtxjwg.jpg

 

Sad ovu dionicu od Zg do Siska nisam baš mogao fotkati, jer brzina je 120 km/h, a trebalo je i obratiti pozornost na sva tri monitora i nešto naučiti...ali Vi već znate kak doći do Siska :)

Ovdje je još uvijek most i nakon dosta godina, i na njemu je još uvijek zavidna brzina od 60 km/h ( nije 603...bez brige ) ;)

 

130_zpsllffagv2.jpg

 

A onda me iznenadilo ovo krpanje tunela u kojem je 20 km/h, a krpanje je sa nekom pur-pen pjenom i stiroporom ?? Možda je to neka najnovija tehnika, s obzirom da je iznad groblje ???

 

138_zpsvcywy4gt.jpg

 

i onda napokon današnje odredište....bez problema :)

 

142_zps5rfdo8e6.jpg

 

Nedugo poslije nam se pridružio stariji brat 6111 021

 

144_zpshbtrlx5p.jpg

 

Nevjerovatno je koliko je današnja tehnologija napredovala....za sada Končar...palac gore !!

 

Nastavit će se.....

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Povratak u Zagreb nema potrebe posebno opisivati, jer ono što me drugi dan čekalo...bilo je ono..nešto, što znaš da će doći ali sve se nekak bojiš iznenađenja....strah me je bio, samo da ne dođem na posao a da je tamo umjesto niskoga..njegov brat "visoki " (mađar), jer onda mi propada i Volinja, jer bi morao nekamo na drugu stranu gdje vozi niski..jer se još obučavam...

 

 

2. DAN

Ovaj gospodin mi je današnji suputnik....i partner :)

278_zpsp29nahuq.jpg

 

Ovdje nastavljam od Capraga, jer kako sam već napisao, tamo do Grede su veće brzine, pa nisam htio se zayebavat sa mobitelom...

 

Caprag, bavljenje vlaka par minuta....

 

173_zpsditiftuy.jpg

 

heh...i onda skužim da je slušalica RDV-a, smještena totalno bezveze, kod lijeve noge. Mislim da je bilo boljih riješenja, ali ybg, ak su tako moje kolege rekle da tu bude...ybg neka bude...ima i nas sa svakakovim željama...eh da.

 

172_zpsptwzpve4.jpg

 

Ovdje je sve ostalo kao i prije puno godina, vrijeme je stalo, trava uz prugu je i dalje zelena :kul3:kul3 , a i imamo obvezno stajanje na 1. prijelazu iza capraga, ne znam kak mu je ime, ali ima jako puno Roma....koji usput rečeno i ne mare baš za vlak, pa me bilo strah da mi se netko ne zabije u 004, jer mi je onako...drag :)

 

175_zpsrwbspa0f.jpg

 

Nakon Romske nacionalne manjine, idemo dalje....polako ali sigurno se provlačimo između šiblja i granja, i ak vidite po somovima crte duž vlaka, nije kriv PP ili neki kljinjo grafiter....kriva je infra, zato jer ne šiša živicu....a ak ne krešeš živicu i (ili ženu :) ) ode kod suseda ...heheheheh... Blinjski Kut

 

177_zpshe0htfmn.jpg

 

178_zpslsawza4y.jpg

 

Pa idemo dalje....joooj kak mi je žao voziti ovoga zmaja po makadamu od pruge....fuuuj.... Brđani Krajiški...zar tu netko ide van ?? Imao sam priliku isprobati kamere i vidjeti svaštza, no upozoren sam da to ne smijem koristiti... s pravom...jer ak uhvatiš nekoga komada bude nas netko tužil... :ljut3:ljut2

180_zpss8nkxpgx.jpg

 

181_zpsru1chxf1.jpg

 

Kaže mi kolega, da je zimus sa ovoga brijega se traktor zaletio na prugu, proklizao je na snijegu.. pa je pruga bila zatvorena. komično je bilo gledati, kak se mađar vuče iza traktora dok ovaj nije izašao iz kolosijeka...nego ovdje je izašla jedna putnica...pa zar ovdje netko živi zaista ???

 

182_zps55303sfo.jpg

 

i onda nakon nekoliko laganih/usporenih vožnji dolazim do poznatih mi lopara...jer i Slavoniji se na pojedinim mjestima-kolodvorima, ručno vlakovi pozivaju u kolodvor.... Crveni Lopar=ulazni skretničar

184_zpsq0tilwda.jpg

 

SUNJA....zadnji put kad sam bio u Sunji ( a tu se vraćam na ono..ne tako lijepo sjećanje, sa početka priče...) mi je istekla smjena na vlaku, te sam ostao "zarobljen" u Sunji nekih 10-ak sati, noć, mrak, gladan, žedan, trgovina...NO, birtija...NO, prometnik..dao mi čovjek vode...svaka mu čast, a mog strojnog dispečera je bolila ona stvar što je zayebo i mene i vlak, a nije smjenu osigurao...ufffff :ljut2:ljut2

No, bilo pa prošlo....

 

185_zpsiwypz3ti.jpg

 

Ybte...pa ovdje je bila stara razrušena zgrada i kontajner sa prometnikom.... a sadaaa.....

 

188_zpsztfxbstm.jpg

 

I u sklopu kolodvora...kaj drugo neg BIRTIJA...hahahaha..... svaka čast infra !! Ne bu niko žedan :) ( ljudi sa slike su kolateralne žrtve mog fotografiranja...sorry )

 

190_zpsksyzo5x5.jpg

 

 

.....nastavit će se ....

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

nastavak.... tamo piše u pravilima da u jednom postu ne ide vise od 10 slika.... a kak ne brojim pa povremeno prekinem...a i dok photobucket odvrti.... :)

 

Kamo poći lijevo ili desno....ne dam politiku u svoju butigu.....ali ybg moram desno..ovaj put :) , tj ravno ...

 

193_zpssqfguqgt.jpg

 

I sad vidim da je ovdje samo 80 km/h, pa bila je 100...približavanje Hrastovcu, e moja infra.....pa daj makar 100....ne 500-600...haloooo

 

196_zps9c7zabdt.jpg

 

Ajd barem nema više STOP za vlak u pol Hrastovca....na CP-u

 

197_zps96iq3nyw.jpg

 

pa onda Graboštani...ybte, njih sam zaboravio totalno...

 

200_zpskxutge4i.jpg

 

da vidim centralni monitor....sve je OK...ajmo dalje....

 

202_zps9pexopfp.jpg

 

a sad odo malo živicu kresat :cura4: :rofl...pa nastavljamo sutra...photobucket me nešt zahebava.... :)

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Vidim žilvi još nosi majcu koju sam poklnio njegvoj ženi i nakon tolko godina još je čitava ljepo inažallost taj dio hrvatke je jako žalostan prema ostatku hrvatske jer sam bio na jesen u hrvatskoj kostajnici i zgrozi se kaj sam sve vidio putem do tamo i nazad te kako ljudi tamo žive

Link to comment
Share on other sites

Odlične fotke, samo nastavi :-)...Par pitanja, jel čašica sa kavom stoji ukoso na upravljačkom pultu pa je moraš nasloniti na nešto :-)), postoje li nekakvi utori za vodu, sok ili sl?? Kakva je upravljačnica po pitanju refleksije Sunca kroz bočna stakla u odnosu na monitore ?? Preglednost istih u situaciji Sunca sa boka i slično ??

Link to comment
Share on other sites

...

 

 

Ovdje je sve ostalo kao i prije puno godina, vrijeme je stalo, trava uz prugu je i dalje zelena :kul3:kul3 , a i imamo obvezno stajanje na 1. prijelazu iza capraga, ne znam kak mu je ime, ali ima jako puno Roma

...

 

Muharov usjek.

Link to comment
Share on other sites

Capraške Poljane, prvi prijelaz poslje Capraga prema Sunji, znalo je biti dosta puta kamenovanje vlaka od tamosnjih Roma. A o nekulturi da i ne govorim.

 

Do nedavno je Sunja-Hrastovac bilo 60 km/h dok nisu povadili kolosijeke i skretnice u Hrastovcu (+ogranicenje 20 Hrastovac i Majur) na onih nebeskih 100.. Tako da i ovih 80 je dosta dobro za ovu prugu.

 

Odlican putopis, zeljno iscekujem nastavak :D

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je tamo bio i jedan kiosk ili nesto slicno di su se skupljali i "udarali" po pivama.Ne znam jel jos tamo jer dugo nisam prolazio tim dijelom..

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je tamo bio i jedan kiosk ili nesto slicno di su se skupljali i "udarali" po pivama.Ne znam jel jos tamo jer dugo nisam prolazio tim dijelom..

Kiosk je, koliko sam primjetio devastiran, jer on mi je prvi pao na pamet, jer je bio okupljaliste tamosnjih stanovnika! Ali jos malo je ostalo željeza...a s obzirom da je to sekundarna sirovina .... :)

Budem nastavio i dao odgovore,sam da dojdem do pc-a !

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Odlične fotke, samo nastavi :smile:...Par pitanja, jel čašica sa kavom stoji ukoso na upravljačkom pultu pa je moraš nasloniti na nešto :smile:), postoje li nekakvi utori za vodu, sok ili sl?? Kakva je upravljačnica po pitanju refleksije Sunca kroz bočna stakla u odnosu na monitore ?? Preglednost istih u situaciji Sunca sa boka i slično ??

 

Čaša stoji savršeno ravno, no nema nigdje utora za bočicu ili šalicu, no ima hladnjak sa desne strane kod nogu, pa možeš lako pospremiti sok,vodu... Upravljačnica je dosta dobro napravljena po pitanju refleksije, jedini problem (koji će se maknuti) je nekakov otvor u stropu iznad glave strojovođe, koji bi trebao biti kao neka vrsta panoramskog pogleda prema gore, kroz koji sunce tuče ravno u glavu i koncentraciju ti odvlači izbjegavanje bljeska sunca u oči. To su već počeli zatvarati nekakovim umetcima. Preglednost je onako.....zadovoljavajuća, sad ne znam što očekivati od preglednosti, ipak je to vlak a ne automobil, a još k tome imaš i kamere...uglavnom ok. Vidim mana ( ako je mana, a ne sirova snaga putnika) bi mogla biti nestručno otvaranje vratiju na WC-ima, jer sve je na tipkala, a putnik ne vidi tipkalo pa potegne ručku na vratima, pa sje..u vodilice vratiju.

 

Multimedija funcionira savršeno, imam i snimku...pa ću je probat ubaciti u putopis....

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

ajmo dalje....

 

U Majuru je vrijeme stalo...ništa se nije promjenilo nakon desetljeća, osim možda pilane na izlazu iz Majura prema Kostajnici...

 

206_zpslvsuhode.jpg

 

Pilana, nije mi jasno kakva je politika države, da su sve pilane bivši giganti u nekakovom državnom vlasništvu propale, a sada privatnici mlate lovu i napreduju....hmmm

 

209_zps3tkquqhu.jpg

 

Na putu prema Kostajnici je stvarno krasna dionica pruge, blago zavojita ide paralelno sa cestom...

 

212_zpsjh9urtxu.jpg

 

217_zpss7kj0hhh.jpg

 

214_zpsuzvnqnof.jpg

 

215_zpskhna2xpg.jpg

 

Prilaz Kostajnici.... sjećam se da je nekada davno, na kolodvorskoj pisti su se nalazili sprešani automobili i hrpa sekundarne sirovine, no danas...nema ništa. Ovako je barem ljepše :)

 

218_zpsn0ejw5li.jpg

 

220_zpswvznpm5m.jpg

 

Izlaz iz Kostajnice........

 

222_zps0lrskzie.jpg

 

Pa prvi tunel....između tunela je nakada bio izvor pitke vode, znam da smo znali kad smo se vraćali strojno sa prevlačenja, sipati vodu u kanistere pa nositi prometnicima u Volinju...no sada nisam našao izvor...

 

234_zps7pfad6sk.jpg

 

Pogled je veličanstven, priroda je ....neopisiva :) Una je.....ono...nemam komentara

 

236_zpss9igesho.jpg

 

241_zpsjiwzo7wg.jpg

 

Mostići su na mjestu...

 

244_zps4cc9dd83.jpg

 

247_zpsfvypns6a.jpg

 

Pa malo pogled na ponašanje vlaka u krivinama i njegova ljepota...

 

249_zpsrvknpail.jpg

 

Nastavit će se...

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na odgovoru :-). Inače uvijek iznova me "oduševljavaju" kojekakve bube i bumbari koji se razljepljavaju po vjetrobranu u smiraj dana, pa onda tvore fleku fi 50 mm, i to baš gdje ti je usmjeren pogled, a pri naletu na šajbu prsnu ko da nedjelju dana nisu kakale ( predzadnja fotka ) :-)

Još jednom, odlične fotke i putopis !!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje vidim mreže za zaštitu od odrona kamenja, jer nekada su se znale kamene gromade skotrljati na prugu pa je jednom čak i mađar izletio...sad je to zaštićeno...valjda

 

238_zpsolypluc0.jpg

 

I napokon ulaz u Volinju....malo smo čekali, kad se polako pojavio i razlog čekanja...došao je brzi u Volinju pa smo čekali radi njega

 

257_zpsmva10aeg.jpg

 

259_zpsee3ecosn.jpg

 

I sad slika sa one tamo naše lok, kolega je slikao nas kak ulazimo i prolazimo kraj ŽRS 441 529 elektre...

 

DSCF1996_zpsorl8baff.jpg

 

DSCF1997_zpsd4ggsbm6.jpg

 

DSCF1998_zpseyqz9mra.jpg

 

DSCF1999_zpsaqdilznr.jpg

 

I sad kad sam došao paralelno sa našom elektrom 390...vidim da je i ona bila žrtva grafita

 

261_zpsyrj2lcb1.jpg

 

I napokon....nakon velikog vremenskog razdoblja, ponovno sam u ....

 

263_zpsmnk5v7ow.jpg

 

Ovakvo farbanje zaista nisam vidio dugoo.... neka me nostalgija oprala.... :(

 

272_zpsysstief6.jpg

 

nastavit će se....

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

doobrooo......ajmo još malo

 

i onda kad smo došli, imali smo sat vremena za obilazak vlaka, pa sam pootvarao sve gdje sam mogao staviti "četvorku" i ključ ....

 

266_zpsqsht7tji.jpg

 

Prvo smo malo obišli vlak, i radili usporedbu kvačila sa onim na 6111... na ovome je sistem zaštite ( poklopac ) kvačila i njegovih dijelova bolje osmišljen sa ovim poklopcom nego onim ceradama....a i slavina za aktivaciju elektro kuplanja ( tak velimo kad kuplamo vlak sa vlakom, da se spoje E-kontakti), jer se tu bira dali ga kuplamo samo zračno ( gl vod, napojni vod ) i naravno čista mehanika automatskog kvačila.

 

279_zpsgt6jecgf.jpg

 

Ovdje se lijepo vidi "mehaničko kuplanje", jer su kontakti ostali zatvoreni..,

 

114_zpsfbqui9wb.jpg

 

Pa sistem otvaranja i zatvaranja vratiju...slika je malo mutna, jer me je zahebavala refleksija sunca kak god okrenem...

 

281_zpsghlgzy7c.jpg

 

I onda u stropu su i nekakovi osigurači ( klima...i još neki), za koje nisam siguran dali mi smijemo njima rukovati, jer su vrlo visoko u stropu, a da mi njima trebamo rukovati onda bi ih vjerovatno stavili nama na dohvat...ovako...ybg nemam pojma. Teško se je penjati po rukohvatima da bi se došlo do njih.....

 

282_zpsi2t1860b.jpg

 

još malo ima...

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Bravo "Expresni", hoće biti još?
nije vrag da je gotov putopis?

Željeznica je bolest ili ljubav
Od nje se ne može obraniti
Kada te jednom privuku željezne tračnice
Od njih se više nikad ne možeš oitkinuti

Link to comment
Share on other sites

i onda se nakon temeljitijeg pregledavanja vlaka, približio polazak k Zagrebu.....

 

Još jedna sličica onako za uspomenu, jer tko zna kad budem opet došao ovamo...možda nikada :sad:

 

274_zpseivsfgmr.jpg

 

275_zpsieptsaqz.jpg

 

Moj mentor, razgovara sa kolegom na drugom niskopodnom, jer na drugom nije bilo nešto "normalno" u vezi zatvaranja vratiju i kretanja vlaka...pa smo to i mi kasnije probali na 004, pa smo utvrdili da je to valjda OK...

 

276_zpsoaesincx.jpg

 

Odmah po polasku smo išli isprobati na "našem" regiou, jel to nekaj OK :)

 

290_zpsfxm5bzib.jpg

 

malo kasnije ću staviti i isprobavanje multimedije, jer imam tri zapisa, pa sad gledam onaj bolji....

 

Nastavit ćemo...

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Kako je došlo vrijeme polaska, polako se opraštam od krajolika koji tko zna kad ću imati priliku opet vidjeti.... :(

 

Pogled k Zagrebu

 

289_zps2mc51rbg.jpg

 

Una se sakrila, alii tko se nije skrio.... ;)

 

291_zpsavip7awe.jpg

 

292_zpsj1ozikdp.jpg

 

293_zpszrbanqj1.jpg

 

294_zpslqxtdhxn.jpg

 

295_zpsh9g2vfhj.jpg

 

296_zpsfg9s3qpc.jpg

 

298_zpsan1bn6be.jpg

 

302_zpssol7ahhu.jpg

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

još malo... slike nisu baš najbistrije, jer treba uzet u obzir ljuljanje vlaka i brzinu kretanje vlaka....

 

305_zpsnwidaydy.jpg

 

 

306_zpsxitgsfdg.jpg

 

309_zpscyppomgs.jpg

 

Sad još koja sličica onako....napreskok.... :)

 

265_zpsjtxvineo.jpg

 

DSCF2004_zpszadpmakn.jpg

 

DSCF2009_zpswijbcdiq.jpg

 

DSCF2011_zpsggsyh18k.jpg

 

DSCF2002_zpshvddtuww.jpg

 

Evo onog problema sa "panoramskim" otvorom, bljeskanje sunca u oči...ali će problem biti otklonjen

 

123_zps0vwhuxbx.jpg

 

Kad sam htio staviti link na video zapis..od multimedije...izbaci mi ovo:

You are not allowed to use that image extension on this community

 

ili jedino ovako... http://vid250.photobucket.com/albums/gg270/megane1501/285_zpsx0ma533q.mp4

 

Jedino da napravim upload na youtube..pa onda... može pomoć !!?

 

 

The End :)

...samo mokri snovi za pojedine...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...