Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

Kad vidim sav ovaj zalutali snijeg... dođe mi da ti otmem poneku riječ iz usta ... mislim na one riječi kojih nema u rječnicima ... :roll:

Pa to ni normalno, vani je sad postalo tako ledeno da bi skoro kresn'o malo klime (a taman sam u subotu prebacio klimu na ljetni režim) da se ugrijem.

 

Kad bolje razmislim možda bolje da gucnem malo pepito_zpsd21dd277.jpeg ... da krv rašćera nego da klimu krešem :mrgreen:

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Nikak da dokučim smisao ...

Jednostavno - nešto sam napisao pa mi se nije dopalo, a nisam mogao obrisati post. I onda sam tekst zamijenijo s dva upitnika...

A sad sam sve popravio pa možeš mirno na gablec!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

...

A sad sam sve popravio pa možeš mirno na gablec!

 

Pa i jesam - kisele inćune uz razmišljanje o Seabralovim smrdljivim haringama. :kul2

Link to comment
Share on other sites

Pa i jesam - kisele inćune uz razmišljanje o Seabralovim smrdljivim haringama. :kul2

Kisele inćune? Rusle?

A haringe su divna stvar, pogotovo dimljene (a glede smrada - sve ribe smrde)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kisele inćune? Rusle?

A haringe su divna stvar, pogotovo dimljene (a glede smrada - sve ribe smrde)

 

Nisu rusli (bar ne piše na kutiji), al su sličnog okusa. Bilo i nešto ljute paprike i paradajza ...

Dimljene haringe su odlične, ali surstömming nije podimljen, nego ... :shock::rig:trk:

Link to comment
Share on other sites

Već vidim da mi to ne budeš nikad zaboravio ... t19122.gif

To Ti je problem s vremešnijim 4umašima - nemaju pojma što su jučer napisali, ali stvari od prije par godina pamte k'o da je bilo jučer RollEyes.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mda, i stari Rimljeni su imali nekakvu takvu velecijenjenu grozotu od fermentiranih ribljih čreva...

 

Iako je recept za Worcester sos službeno tajan, znam da se i u njemu nalaze inćuni, tako da me ne bi čudilo da je i on nešto slično garumu. A Worcester ne samo da nije grozan, dapače.

 

Inače, malo lingvističkih cveba: "garum" je kasnije očito počeo značiti bilo kakav umak od ustajalih ili propalih namirnica, jer je postojao i tzv. "vinogarum", tj. umak od ustajalog vina, odnosno to je korijen današnje riječi "vinaigre", "vinegar" - ocat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Utorak, 3. lipnja

 

 

S godinama čovjek polako razvija određena medicinska "stanja" koja povremeno zahtijevaju profesionalnu intervenciju. Egzotiku 'rvackog zdravstvenog sustava tj. kompliciranost ustroja i međuzavisnosti usluga otkriješ tek kad ti to zatreba – tako dugo dok se oslanjaš na hvalospjeve resornog ministra, sve je bajno. Još kad živiš u točki "B", a medicinski si zavičajan u točki "A", nastaje urnebes. Resorni, je li, zasigurno ima neko mudro pojašnjenje...

No, da ne duljim, morao sam u voljeni grad zbog gorespomenutih razloga. Po svom sado-mazo običaju, ja ću vlakom. Otkako sam, vođen Stanleyevim primjerom, nabavio iskaznicu kojom na točkama prodaje putnih isprava dokazujem svoju seniornost, to me povratno zadovoljstvo košta mrčuk više od 50 dlakavaca što nekako ispada najpovoljnije. Kako moj domicilni kolodvor nije takva točka prodaje, kupih si ispravu dan ranije u Delnicama. Kad, naime, kupujem karte kod kondora u vlaku, onda uvijek ispadne neki cirkus pa ispušim bar dio popusta.

 

StanicaLokve1551.jpg

 

Putovao sam "školicom" što je neminovno podrazumijevalo suvišan boravak od nekih 25 minuta u čekaonici (negrijanoj) jer izvodi nekakve autobusne kinkibacije oko Moravica zbog radova na pruzi pa vlak redovno kasni. Kad sam kupovao kartu, pitao sam da li se može bar okvirno saznati koliko će vlak kasniti, ali je to informacija koju kriju kao zmija noge. Mda, logično, ali svejedno...

 

Boravak u kvarnerskoj metropoli bio je vrhunaravno uspješan pa sam se, zadovoljan polučenim, pojavio pravodobno na riječkom Glavnom kolodvoru. Vlak je bio postavljen, ASEA je tiho zujala, sve "divno-sjajno-krasno-bajno".

 

StanicaRijeka213.jpg

 

Da priča bude veselija, kao treći u kompoziciji bio je stari "Gošin" poslovni vagon I. razreda, sav u crvenom plišu pa sam se uvaljao k'o gospodin prisjećajući se lijepih vremena jednoumlja kad je tuda neka studentica prerušena u stjuardesu nosila kahvu & tisak. Bio je to neosporan skok u kvaliteti u odnosu na onu jutarnju "Bedex" grozotu.

 

StanicaRijeka214.jpg

 

Krenuli smo navrijeme, dan je bio prekrasan i sunčan (bar u smjeru juga), topao, pače.

Jedna od relacija na riječkoj pruzi gdje vlak nikad ne kasni je Rijeka – Škrljevo. 15 minuta i amen.

 

StanicaSkrljevo033.jpg

 

Puca pogled na Krk i okolicu. Bit će (nadam se) zanimljivih fotki cestovne infrastrukture

 

StanicaSkrljevo034.jpg

 

Pruga prema Meji

 

RijekaLokve247.jpg

 

Pred tunelom Baudine (Za one koji ne znaju: Tako se zvao inžinjer kojem se životna crta naglo skratila tijekom gradnje pruge pa su upravo prorovani tunel nazvali po njemu)

 

RijekaLokve248.jpg

 

Pogled unatrag u smjeru izlaznog portala rečenog tunel(ić)a

 

RijekaLokve249.jpg

 

Rasklopno postrojenje 400 KV dalekovoda Meline i Krčki most

 

RijekaLokve250.jpg

 

Kvarnerski zaljev. U daljini rezervoari INE u Urinju

 

RijekaLokve251.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve252.jpg

 

Upravo smo prošli ŽCPRsaR Meja. Vozači su prestali psovati i ubacili u prvu...

 

RijekaLokve253.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sjeverozapadni kraj otoka Krka. Uvala Selehovica, Omišaljska draga i Krčki most

 

RijekaLokve254.jpg

 

Rezervoari JANAF-a i tanker na krcalištu

 

RijekaLokve255.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve256.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve257.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve258.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve259.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve260.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve261.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve262.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Negdje smo pred Melnicama. Nad Rijekom se praćakaju paperjasti oblaci (ah, ta mikroklima kvarnerskog trokuta!)

 

RijekaLokve263.jpg

 

RijekaLokve264.jpg

 

RijekaLokve265.jpg

 

Dolje ispod pruge je Karolina na putu prema Plasama

 

RijekaLokve266.jpg

 

Stajalište Melnice: Mak uz prugu

 

StajalisteMelnice21.jpg

 

Stajalište Melnice: Još makova uz prugu

 

StajalisteMelnice22.jpg

 

Zamjetno smo više nego maločas

 

RijekaLokve267.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve268.jpg

 

Krčki most

 

RijekaLokve269.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Zlobin. Zub vremena je došao glave zaštitnom zidiću na ulazu u žensku ćenifu

 

StajalisteZlobin13.jpg

 

Bilo bi zgodno priskrbiti si ovaj znak dok ga nisu pobrali sakupljači sekundarnih sirovina

 

StajalisteZlobin14.jpg

 

ŽCPRsaR u Zlobinu.

 

StajalisteZlobin15.jpg

 

U Fužinama smo se zaglavili na 5 minuta jer čekamo krajcanje sa 700. Na manipulativnom je još uvijek nešto komada od pokojnog mosta

 

StanicaFuzine382.jpg

 

Zasad služi kao vježbalište za grafitere (di ste bili, junačine, dok je to bilo visoko gore, ha?)

 

StanicaFuzine383.jpg

 

I ovdje su uspjeli posljednji vagon pozicionirati van perona. G. prometnik si za svoje potrebe zaustavi vlak prerano pa onda neka putnici skaču (jest da ih ima na buljuke, al' svejedno...)

 

StanicaFuzine384.jpg

 

StanicaFuzine385.jpg

 

Buduć sam se vozio u zadnjem vagonu, odlučio sam pogledati kako ide vožnja preko novog, neprimjetnog mosta. Lijepo ide. Jest da im malo posteljina viri iz balasta, a i vozi se nekako sporo. Zar nisu bili rekli da će se nakon instalacije novog mosta voziti normalnom brzinom?

 

th_StanicaFuzine386.jpg

 

Poučen lošim iskustvima, krenuo sam prema sredini kompozicije da me u Lokvama ne bi opet istovarili u grabu.

Srećom je u sredini kompozicije umetnut jedan besmislen i inače nepotreban vagon...

 

RijekaLokve270.jpg

 

... u kojem se nitko ne vozi jer je očajno neudoban.

 

RijekaLokve271.jpg

 

Jedina mu je prednost da ima ugodan silaz na kopno. Palo mi je napamet da bi mogao dati napraviti kratke 2-osovinske vagone s ovakvim ugodnim stubištem i kopčati ih među standardne vagone? To bi definitivno olakšalo ukrcaj/iskrcaj putnika van stajališta Bilaj-Ribnik i sličnih gdje je peron dovoljno visok.

 

RijekaLokve272.jpg

 

Ovog su puta u Lokvama uspjeli cijelu kompoziciju smjestiti na peron (osim što su vrata između prvog i drugog vagona upala nad ponor). Po mom iskustvu, gore je s vlakovima u smjeru Rijeke – tamo, naime, g. prometnik zaustavi lokomotivu na peronu jer mu je tako spretnije pa zadnji vagon ostane "u zraku". Vidjeli smo da je u Fužinama bilo obratno.

 

StanicaLokve1552.jpg

 

Ona čeka novi radni zadatak.

 

StanicaLokve1553.jpg

 

Još malo lamentacija o vagonima (putničkim). Nisam, priznajem, baš pratio razvoj vagona u novije doba, ali mi se čini da su ulazne stepenice nekako strmije, a način ručnog otvaranja vrata sve nespretniji. Je li to konstrukcioni "feature" ili je meni požmario JMBG pa mi to sve teže uspijeva?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sviđa mi se raznolikost u postu #667. :grin:

(mislim na raznolikost kadrova)

 

Puca pogled na Krk i okolicu. Bit će (nadam se) zanimljivih fotki cestovne infrastrukture

Od fotki cestovne infrastrukture kod čvora Šmirka sam definitivno odustao. Ne da mi se. U zadnje vrijeme svako malo silom prilika osvježavam sjećanja na nekadašnje lokalne puteve i cestice u okolici Šmrike i Križišća, kojima zadnjih barem 20 godina nisam vozio. Jedva čekam sa prođe i ovaj posljednji zahvat, pa da se napokon mogu normalno voziti od A6 do mosta.

Link to comment
Share on other sites

...

Buduć sam se vozio u zadnjem vagonu, odlučio sam pogledati kako ide vožnja preko novog, neprimjetnog mosta. Lijepo ide. Jest da im malo posteljina viri iz balasta, a i vozi se nekako sporo. Zar nisu bili rekli da će se nakon instalacije novog mosta voziti normalnom brzinom?

...

 

Lagana vožnja V = 40 km/h. a050.gif To je brže od 20 km/h. o045.gif

 

Treba proć probno opterećenje, pa uporabna dozvola.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Petak, 13. lipnja

 

 

Osvanuo je lijep i vedar, pomalo svjež dan pa sam krenuo posjetiti svoj domicilni kolodvor.

Da bi sve bilo po PS-u, počinjemo s wc-om

 

StanicaLokve1554.jpg

 

Kolodvor je prazan. Pogled prema Fužinama

 

StanicaLokve1555.jpg

 

I pogled prema Delnicama

 

StanicaLokve1556.jpg

 

Zapravo i nije prazan. Na trećem kolosjeku čuči "Posit"-ova drezina

 

StanicaLokve1558.jpg

 

Veli mi majstor da pomaže kod instalacije nekih 300 kila teških betonskih komada duž pruge. Kako pruga nema zatvor, onda se šverca među redovnim vlakovima

 

StanicaLokve1559.jpg

 

Popunjenost je dobra

 

StanicaLokve1560.jpg

 

Cvijeće šefa stanice dobro napreduje

 

StanicaLokve1561.jpg

 

StanicaLokve1562.jpg

 

StanicaLokve1563.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pravi razlog zašto sam baš danas išao na domicilni kolodvor bila je informacija da učenici riječke OŠ "Pehlin" idu na čoporativni izlet u park-šumu Golubinjak, a prijevoz i dostava čučavaca će se obaviti vlakom do kolodvora Lokve.

Vlak je krenuo iz Rijeke točno oko 9:00 ha, a osim kraćeg zadržavanja u kolodvoru Škrljevo zbog radova na pruzi, stigao je u Lokve u 10:10.

 

 

Vlak bio krcat vesele dječurlije. Falijo im je samo mali.paja u nekoj od svojih inkarnacija

 

StanicaLokve1566.jpg

 

StanicaLokve1567.jpg

 

Najprije se iskrcao ravnatelj, a onda su nahrupili klinci

 

StanicaLokve1568.jpg

 

Sve skupa šest vagona – ovo postaje ozbiljno u mom malom kolodvoru

 

StanicaLokve1569.jpg

 

Zvrrrrrrr!

 

StanicaLokve1570.jpg

 

Moja mala riječka susjeda Lorena (od njenih sam i saznao za ovaj event)

 

StanicaLokve1571.jpg

 

StanicaLokve1572.jpg

 

Odoše! I kolodvor osta pust

 

StanicaLokve1573.jpg

 

Ah, da – peron je, naravno, prekrataka za ovako dugačke vlakove pa su zadnja dva vagona visila nad ambisom

 

StanicaLokve1574.jpg

 

Mala šarena je napustila svoje vagončiće i otkotrljala se natrag put Rijeke. Vagoni ostaju usred kolodvora i čekaju klince koji se vraćaju doma u 14 ha

 

StanicaLokve1575.jpg

 

Klinci će u Golubinjak šumskom stazom kojom su naraštaji Lokvaraca hodočastili do željeznice

 

StanicaLokve1576.jpg

 

Brižni učitelji. Ne bi im ja bio u koži!

 

StanicaLokve1577.jpg

 

Još samo prijeći cestu...

 

StanicaLokve1578.jpg

 

Evo, toliko o tome! Nadam se da će se svi vratiti doma!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

...

Evo, toliko o tome! Nadam se da će se svi vratiti doma!

 

A eto, takav je to kraj ... ako koje pojede r010.gif... a božemoj, dogodi se. Kolateralna šteta. :kul3

Link to comment
Share on other sites

Utorak, 17. lipnja

 

 

Za 17. lipnja je bio najavljen važni događaj ('rvacki: event) – po riječkoj pruzi od Zagreba do Škrljeva se trebao provozati austrijski Taurus, a to je događaj koji se ne propušta tek tako. Zapravo ne pamtim da je, osim onih stidljivih prekograničnih odnošaja i vožnje magyarske parnjače do Kotoribe povodom, je li, jubileja, ikada strana lokomotiva vozila hrvatskim prugama?

Odsobno nisam sklon sačekušama, ali kako je s više strana bilo najavljeno da će iz Zagreba krenuti točno oko 11 ha, a računao sam da joj do mog domicilnog kolodvora treba cca 2,5 sata, otputih se pravodobno do kolodvora Lokve. Bila je to i prilika da pozdravim prijatelja i obavijestim ga da se neki 4umaši raspituju za njega...

 

StanicaLokve1579.jpg

 

Na kolodvoru ničega. Pogled prema Filetovom dedi...

 

StanicaLokve1580.jpg

 

... i pogled prema Fužinama

 

StanicaLokve1581.jpg

 

Na šturcu su čamili oni smiješni plavi vagoni na razvlačenje i čekali Godota

 

StanicaLokve1582.jpg

 

Od službenog osoblja nazočio je mom boravku jedino Cvile

 

StanicaLokve1583.jpg

 

StanicaLokve1584.jpg

 

Iskoristio sam jedinstvenu prigodu pa sam sobom poveo pomoćnog kamermana za snimanje pokretnih slika (on to navodno radi bolje od mene)

 

StanicaLokve1585.jpg

 

Zahvaljujući tome dobili ste nadahnuti prikaz vašeg izvjestitelja u žaru registracije muvinga koji se u međuvremenu počeo događati na kolodvoru

 

th_StanicaLokve1586.jpg

 

Stige su dvije ASEE HŽ Carga s poluvlakom nakrcanim ugljenom

 

StanicaLokve1587.jpg

 

StanicaLokve1588.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...