Jump to content

Malo arheologije: Od Županje prema Bošnjacima, 15.05.2009


seabral

Recommended Posts

Dan iza posjeta Bohinjskoj pruzi otišao sam na sasvim suprotnu stranu - u Slavoniju. Obišao sam Vinkovce i vozio se prema Županji i Erdutu. Nakon dolaska u Županju imao sam dva sata vremena do polaska vlaka za natrag, pa sam to vrijeme iskoristio tragajući za ostacima bivše željezničke pruge prema nekadašnjem kolodvoru Županja - Sava.

 

Početak hodanja je bio na kolodvoru Županja

P5150089res.jpg

 

Putnički vlakovi ovdje završavaju, a u nastavku se nalazi industrijki kolosijek koji se koristi za potrebe Sladorane. Po tom istom kolosijeku su nekad davno vozili vlakovi prema Županja Savi. Između Županje i Županje Save se nalazio kolodvor Bošnjaci.

 

Još jedan osvrt na kolodvor

P5150104res.jpg

 

Početak industrijskog kolosijeka

P5150108res.jpg

 

Tračnice nisu varene, kao ni većinom puta između Županje i Vinkovaca

P5150111res.jpg

 

Nakon stotinjak metara se dolazi do skretnice. Industrijska pruga prema Sladorani se spaja s desne strane, tako da se nastavak ovog kolosijeka koristi za izvlačenje vlakova s kolosijeka prema Sladorani, te promjenu smjera prema kolodvoru Županja.

P5150112res.jpg

 

Detalji industrijskog kolosijeka prema Sladorani

P5150113res.jpg

 

P5150184res.jpg

 

Iskliznica

P5150185res.jpg

 

Na ovoj četverotračnoj prometnici je industrijski kolosijek osiguran rampom :kul3

P5150186res.jpg

P5150187res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nastavak pruge prema Županja Savi. Skretnica i ŽCPR preko Vinkovačke ceste

P5150114res.jpg

 

Kolosijek u nastavku izgleda kao da se često koristi

P5150115res.jpg

 

P5150118res.jpg

 

P5150119res.jpg

 

 

1962. godište ...

P5150117res.jpg

 

Nazire se promjena u kvaliteti kolosijeka. Reklo bi se da se do ovog mjesta kolosijek aktivno koristi :kul3

P5150120res.jpg

 

P5150121res.jpg

 

P5150122res.jpg

 

Odavde dalje pruga službeno više ne postoji

P5150123res.jpg

 

Potvrda gornjeg navoda

P5150124res.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dalje nailazimo na razne varijante širine kolosijeka ...

P5150125res.jpg

 

P5150126res.jpg

 

... koji se sve manje vidi od trave

P5150127res.jpg

 

P5150128res.jpg

 

P5150129res.jpg

 

Ovo je najudaljeniji bik u Županji i nakon toga pruge definitivno više nema :kul3

P5150131res.jpg

 

Umjesto pruge imamo ovu lijepu cesticu

P5150134res.jpg

 

Nisam bio 100% siguran da li sam na nekadašnjoj trasi pruge, pa sam se raspitivao u kućama uz cestu. Odgovor je bio pozitivan: da, tuda je nekada kloparao vlak ...

P5150135res.jpg

 

Cesta naprasno završava, ali trasa je i dalje očuvana u vidu poljskog puta

P5150136res.jpg

 

P5150137res.jpg

 

P5150138res.jpg

 

P5150139res.jpg

 

P5150140res.jpg

 

P5150142res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nakon nekih 3/4 sata hoda mi se pred očima ukazala prekrasna nagrada za ovo klipsanje u nepoznato po suncu: sačuvana zgrada bivšeg kolodvora Bošnjaci. Iako nisam računao s tim da ću naći išta od infrastrukture, bilo je više nego očito da je to ona. :kul

 

P5150143res.jpg

 

P5150144res.jpg

 

P5150145res.jpg

 

P5150146res.jpg

 

P5150148res.jpg

 

P5150151res.jpg

 

Iznutra

P5150150res.jpg

 

P5150152res.jpg

 

Jednu kartu za natrag, molim ... :kul3

P5150153res.jpg

 

P5150160res.jpg

 

 

Dok sam lunjao napuštenom kolodvorskom zgradom, jedna lastavica je uletjela u nju. Tek tada sam postao svjestan da sam uzurpirao njezino boravište

P5150154res.jpg

 

Nije teško zamisliti kako je to izgledalo dok je bilo u punom sjaju

P5150155res.jpg

 

Pogledi u svijet

P5150156res.jpg

 

P5150159res.jpg

 

Izlaz u svijet

P5150157res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za razliku od kolodvorske zgrade, vani sunce i dalje sije ...

P5150161res.jpg

 

Krenuo sam dalje ... trasa prema Savi i nekadašnji ŽCPR

P5150162res.jpg

 

P5150163res.jpg

 

 

Pogled na kolodvor s druge strane ceste

P5150164res.jpg

 

Odmah iza ŽCPR-a pruga je prelazila ovaj mostić ...

P5150165res.jpg

 

P5150167res.jpg

 

... i nastavljala i danas vidljivom trasom prema jugu

P5150168res.jpg

 

... vidljivom ???? :jup

P5150169res.jpg

 

... ne baš .... :kul3

P5150170res.jpg

 

možda sa strane ... tu se ipak bolje vidi :kul

P5150171res.jpg

 

Ovdje sam zaključio da je bolje da prekinem istraživanje jer je trasa pruge nastavljala kroz šikaru i grmlje, a ja sam potrošio više od polovice vremena koliko je vlak čekao u Županji. Prema Google mapu, od kolodvora Županja do kolodvora Bošnjaci ima 2,5 km po trasi nekadašnje pruge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Povratak ...

P5150172res.jpg

 

Ovdje sam susreo jednog dedu od nekih 70-tak godina na biciklu, zaustavio ga i pitao da li se sjeća vlakova koji su ovdje prolazili. Nakon početnog čuđenja zašto me to zanima, deda se raspričao, sretan da ga netko pita za detalje njegove mladosti. Kaže da je stanična zgrada nekad bila sjajno uređena (to mu vjerujem), da su se križali vlakovi, imala je nadstrešnicu, stabla koja su stvarala hladovinu, u njoj su se prodavale karte, a sjeća se i mehanizma za podizanje rampe na ŽCPR-u. Kaže da su tu stanicu nazivali "Bošnjačka stanica".

 

Navodno je sad tu kolodvorsku zgradu kupio nekakvi privatnik, želi ju srušiti ali još uvijek to ne može napraviti jer se vodi nekakav spor. Po nekakvim drugim teorijama, kolodvorska zgrada ipak pripada općini. Bilo kako bilo, zgrada još uvijek stoji ovdje, svjedok je nekadašnjih boljih željezničkih vremena. Nastavak trase vodi kroz šikaru do Save, a taj će obilazak sačekati novu priliku kad budem imao više vremena na raspolaganju. Nadam se da neće čekati predugo ....

 

U povratku sam naišao na nešto što mi se učinilo kao nekadašnji željeznički prag, ali nisam 100% siguran u to. Ipak sam ga fotkao.

P5150173res.jpg

 

P5150174res.jpg

 

Za kraj, ovdje je prikaz na Google Earthu, gdje sam označio položaje kolodvora Županja i Bošnjaci i 2,5 km dugačku trasu nekadašnje pruge između njih

 

zupanja.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde da sam i ja jednom među prvima, pa da pohvalim putposi. Jako lijepo, precizno i sve u detalje objašnjeno. btw : kada planiraš u OS ? Vidi mda se muvaš po Slavonij, pa red je da pozovom... Moj br valjda znaš..?

Samo 1.razred !

1.'st class only !

Link to comment
Share on other sites

Evo da i ja pohvalim putopis od strane struke. Odlično obavljeno rekognosciranje! Sve prema pravilima: bilježenjenje na karti i dokumentiranje ostataka, ali što je najvažnije, raspitivanje kod domorodaca :kul .

U iščekivanju nastavka... :kul3

Link to comment
Share on other sites

kada planiraš u OS ? Vidi mda se muvaš po Slavonij, pa red je da pozovom... Moj br valjda znaš..?

 

Nisam bio daleko od Osijeka, ali ovaj put nisam stigao .... ali doći ću se svakako provozati novom tramvajskom prugom :lool

 

Čovjek dođe iz Zagreba i istražuje i pravi putopis, po mom šoru. :D

 

Još uvijek stignemo zajedno u potragu od Bošnjaka do Save :?

 

Evo da i ja pohvalim putopis od strane struke. Odlično obavljeno rekognosciranje! Sve prema pravilima: bilježenjenje na karti i dokumentiranje ostataka, ali što je najvažnije, raspitivanje kod domorodaca :D .

U iščekivanju nastavka... :D

Pohvale od struke su uvijek posebno drage ... a još kad se struka oporavi i prohoda kako treba, nadam se da ćemo se dogovoriti za neku zajedničku akciju. :--)

Poput ove koju sad u subotu spremamo od Karlovca prema Bihaću

Link to comment
Share on other sites

Lijepo. Na poslu mi je sporo otvaralo, a nisam niti mogao vidjeti desetak zadnjih slika. Šteta što pruga prema Bošnjacima više nije u funkciji. I ono je definitivno stari prag. A do kuda je vodila pruga dalje od Bošnjaka?

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

seabral zaista ti se divim i hvala ti na svim ovim divnim putopisima kojima nas zasipaš u posljednje vrijeme.

Moram ti postaviti samo jedno pitanje, kako ti to sve stigneš čovječe ?

 

Od Jesenica i Slovenije pa preko Bihaća i Bosne do naše ravne Slavonije, što je slijedeći cilj....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

A do kuda je vodila pruga dalje od Bošnjaka?

Do kolodvora Županja Sava.

Ima ga u starim voznim redovima (recimo do šezdesetih).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

KlapKlap.gif Svaka čast, majstore! KlapKlap.gif

 

Evo, imam prijedlog - za 10.000 post ćemo Ti viribus unitis kupiti kosilicu pa onakva visoka trava & šikara neće više predstavljati problem u istraživanju VidBudale.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Moram ti postaviti samo jedno pitanje, kako ti to sve stigneš čovječe ?

Treba imati dovoljno starog dopusta koji se mora prije ljeta iskoristiti i crva ... znaš već gdje. :P

Mislim da će nakon vikenda i kod mene nastupiti zatišje, barem što se ovakvih tumaranja tiče ...

Link to comment
Share on other sites

seabral zaista ti se divim i hvala ti na svim ovim divnim putopisima kojima nas zasipaš u posljednje vrijeme.

Moram ti postaviti samo jedno pitanje, kako ti to sve stigneš čovječe ?

 

moram reć da sam se i ja to zapitao... mislio sam čovjek je u mirovini pa ima vremena.. a kad ono jednom spomenuo da radi još.. tad mi više niš ni bilo jasno...

e sad mi je jasnije kad je objasnio caku sa dopustom....

 

S: za sve tvoje putopise u zadnje vrijem odličan (5)....

 

nego šta si rekao domorocima kad si ih propitivao- Šta si?? mislim da u mom kraju nekoh dođeš nešt pitat u vezi pruge, i usput veliš da si došao iz hobija slikat, a još si k tome stranac mislim da prije zvali ludaru nego policiju... :wink:

...to znači da je mržnja prema Zagorju ipak nešto jača od ljubavi prema Koprivnici. :mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

nego šta si rekao domorocima kad si ih propitivao- Šta si?? mislim da u mom kraju nekoh dođeš nešt pitat u vezi pruge, i usput veliš da si došao iz hobija slikat, a još si k tome stranac mislim da prije zvali ludaru nego policiju... :evil:

Šta sam drugo mogao reći nego istinu ? :wink:

 

Upravo sam rekao to šta si napisao .... da sam ljubitelj željeznice, da sam čuo da je tuda nekada bila pruga i pitam ljude da li znaju nešto o tome. Još me nitko nije ni odbio ni izvrijeđao ... a oni koji nešto znaju najčešće ne mogu stati pričati kad jednom počnu izvirati njihova sjećanja :D

Link to comment
Share on other sites

 

 

........ dođeš nešt pitat u vezi pruge, i usput veliš da si došao iz hobija slikat, a još si k tome stranac mislim da bi prije zvali ludaru nego policiju... :twisted:

 

Ovi prvi,skužili bi da je dijagnoza već odavno postavljena i da nemaju potrebe intervenirati.Konstatirali bi da je na djelu samo primjena djelotvorne terapije.koja je odavno prepisana od strane vrsnih i iskusnih stručnjaka.

 

Što se tiče same dijagnoze,ona je na Forumu odavno postavljena kao i primjena ovakvih djelotvornih terapija uz preporuku :Zbog blagotvornog djelovanja,konzumirati u što večoj količini,nema mjera opreza.,nema posebnih upozorenja………

 

Mogao bi zamisliti seabral - a u takvoj poziciji i objašnjavanju istog uz dodatak inim :

“Mene vidite na licu mjesta .a što bi samo dali da možete vidjeti onu hrpu forumaša koji sve ovo zabilježeno sa nestrpjenjem iščekuju,gledaju,čitaju,uživaju,mljackaju, ….. “

 

I zato : "Živjela blagotvorna terapija zeljeznica.net"! :wink::wink:

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...