Jump to content

Carpe diem: kolodvor Zlatar Bistrica, 2. ožujka 2016.


Stanley

Recommended Posts

U dosadašnjim putopisima-kolodvoropisima-prugopisima sa pruge Zaprešić - Varaždin opširnije su prikazana službena mjesta Novi Dvori, Pojatno, Luka, Veliko Trgovišće, Zabok, Konjščina, Budinšćina i Varaždin. Također su djelomice prikazani i neki drugi kolodvori i stajališta u okviru roštiljijada i pojedinačnih hodnji, ali je ostalo i ''neobrađenih'' lokacija.

Jedna od takvih je kolodvor Zlatar Bistrica, pa sam se danas uputio tamo. Glavni poticaj mi je dala informacija da na vlaku 3004 vozi novi Končarev motorni vlak 7023-001, pa rekoh sebi: ovo je prilika da ga isprobamo.

 

I dođe na 3004 upravo on - hvala Zeusu na točnoj informaciji:

 

yeabSah.jpg

 

Dvije snimke unutrašnjosti:

 

1H5oP5z.jpg

 

422c3XK.jpg

 

Uz lika na donjoj slici (lijevo) i vršnjaka koji mu se sjedio sučelice vezana je i jedna neslavna epizoda. Naime, ta dvojica su bila pijana k'o čizme (u 9 ujutro!). Što je bilo još gore derali su se k'o sivonje, a bazdili su na alkohol nekoliko metara oko sebe. Dvoje putnika je interveniralo, jedan dečko je izgubio živce i izderao se na njih da već jednom začepe, na što se pojavio kondukter i zaprijetio klipanima da će pozvati policiju ako se ne smire.

Nastala je prepirka začinjena psima i materama, ona dvojica su privremeno spustila glas ali su nastavila pijano revati, prijetiti kondukteru i općenito zagađivati normalnim ljudima ovo putovanje. Priča je završena u kolodvoru Zabok kada se pojavila policija i na opće olakšanje skinula pijanu bagru sa vlaka.

 

Dok smo slušali koncert u C2H5OH duru ljubazni suputnik je ovjekovječio moju prvu vožnju Končarevim dizelmotornim Somulj-agom:

 

93OWIxW.jpg

 

Tu sam se sjetio bivšeg predsjednika Vlade:

 

XON4gL6.jpg

 

I evo me na odredištu, a Somulj-aga ode put Varaždina. Moji prvi dojmovi o novom vlaku su više nego dobri. Jedina zamjerka, ako je uopće vrijedna spomena, je da se vrata pri izlazu vrlo sporo otvaraju:

 

b0GnxsT.jpg

 

Po dolasku u kolodvor Zlatar Bistrica odmah sam, po svom stalnom i dokazano dobrom običaju, pokucao na vrata prometnog ureda, pokazao dozvolu za fotografiranje i objasnio da sam jedan od rijetkih preživjelih primjeraka sorte koja još voli željeznicu. Prometnica je imala vježbenika i iskoristila je priliku da mu objasni što znači taj papir i kakav je postupak u slučaju prodora fotografskih snaga na kolodvor. U to ime nekoliko fotografija iz prometnog ureda:

 

YeHyufP.jpg

 

m9dwTMI.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

abXtlji.jpg

 

ELnOMAS.jpg

 

RQi009X.jpg

 

Naselje koje je dobilo ime po kolodvoru

 

Zlatar Bistrica je relativno novo naselje, a njegov nastanak izravno je vezano uz željeznicu. Nastalo je prije stotinjak godina izgradnjom pruge Zaprešić - Varaždin oko željezničkog kolodvora, koji je po susjednim većim naseljima Zlataru i Mariji Bistrici dobio ime Zlatar-Bistrica (neko vrijeme zvao se Zlatar). Tako je i novo naselje dobilo ime po kolodvoru.

Dok je naselje Zlatar Bistrica relativno novo, neka od obližnjih sela imaju dugu tradiciju. Među njima posebno mjesto zauzima Lovrečan sa crkvom Svetog Lovre, koji se prvi put spominje još 1334. godine. U naselju Graničari nalazi se dobro očuvana i obnovljena kurija obitelji Kallay, u Lovrečanu je sačuvana kurija obitelji Labaš, u obližnjem Veleškovcu je nekada bio dvorac grofova Šišinačkih, a jedini podsjetnik na nekadašnje postojanje ove građevine je šuma zvana Šinačkovina.

Zlatar Bistrica je danas sjedište općine površine 25 km² i prema popisu iz 2011. godine broji 2.600 stanovnika u 6 naselja - Zlatar Bistrica, Ervenik Zlatarski, Lipovec, Lovrečan, Opasanjek i Veleškovec. Naselje Zlatar Bistrica ima dobar prometni položaj i nalazi se na raskrižju cesta D24 i D29 - prometnica prema Varaždinu, Zagrebu, Zlataru i Mariji Bistrici.

Lokalno gospodarstvo je, sudeći prema podacima na internetu, dosta razvijeno i u Zlatar Bistrici je izgrađena posebna gospodarska zona, no prema riječima mojih domaćina iz prometnog ureda željeznica od tereta u ovom kolodvoru nema ni kilograma. Poznata priča.

 

Grb općine Zlatar-Bistrica prikazuje na zelenoj podlozi crni kotač na kojem je zlatni puran, a u podnožju srebrna valovita greda. Područje je poznato po tradicionalnoj proizvodnji purana, kotač označava prometni značaj općine, a valovita linija rijeku Krapinu:

 

FrcA29T.gif

 

Zlatar Bistrica, satelitska snimka:

 

nzc55d8.jpg

 

Kolodvor

 

Kolodvor Zlatar Bistrica je međukolodvor na pruzi R201 Zaprešić - Čakovec, na kilometarskom položaju 39+391 od Zaprešića. Od susjednog kolodvora Bedekovčina u smjeru Zaprešića udaljen je 6,8 km, a od kolodvora Konjščina u smjeru Varaždina 7,7 km. Ima četiri kolosijeka, a dopuštena duljina vlakova (2. i 3. kolosijek) je do 240 m.

 

Slijedi mala šetnja kolodvorom. Najprije zgrada:

 

JJ3zhED.jpg

 

Ma nemoj mi reći:

 

SZUGdsE.jpg

 

Stara skretnica:

 

MMWSiSa.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

xi7fUvf.jpg

 

Pragovi na 4. kolosijeku nisu baš u najboljem stanju:

 

jwIplQM.jpg

 

Jedan dubinski pogled:

 

2TLzirX.jpg

 

Piše godina:

 

KAEniGM.jpg

 

Ova biblioteka radi, a kako radi reći ćemo kasnije:

 

h0OPAvt.jpg

 

Ovuda su nekada vozila kolica s ekspresnom i brzovoznom robom:

 

9BiHRMl.jpg

 

6fPZbHh.jpg

 

Robno skladište:

 

I5zt8Rh.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Klupe ne izgledaju baš privlačno za sjedenje:

 

FRtSbnW.jpg

 

ou13OdG.jpg

 

Provjereno - ne radi:

 

N5EN250.jpg

 

U robnom skladištu netko boravi, a kojim dobrom nisam htio istraživati:

 

ZGiw1IC.jpg

 

gtmGVFn.jpg

 

Skretnica broj 4:

 

J7ySVV2.jpg

 

Skladište sa druge strane:

 

czYGQX0.jpg

 

Isklizalo:

 

W4B6pcm.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pričaj ti to nekom drugom:

 

rRi7nxE.jpg

 

Zagorski kolodvori su zanimljivi po tome što imaju i automatske i ručne skretnice, stoga i Zlatar Bistrica ima skretničara:

 

MZtJjGl.jpg

 

BX0BE7x.jpg

 

ŽCPR na cesti za Mariju Bistricu:

 

JAGyPIJ.jpg

 

Njih dvoje imaju predah između vlakova, pretpostavljam da im miriši gablec:

 

IGoHqAF.jpg

 

Jedna za moje buduće railfanovske memoare:

 

JXgsiwO.jpg

 

Zlatar Bistrica ima na istočnoj strani dvije blok kućice:

 

EypVJbr.jpg

 

Da vidim što nudi ovaj slijepi kolosijek:

 

B1l8Wyy.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jedan usponokaz:

 

aVZEJkX.jpg

 

Izgleda da ni ovo dugo nije bilo korišteno:

 

Z4DG29d.jpg

 

Zanimljivi pragovi:

 

jAttGn8.jpg

 

Jedan pogled u smjeru Donji Lipovec - Konjščina:

 

6BpXJ7s.jpg

 

Bikojna je zarastao u žbunje:

 

YR6gaSh.jpg

 

Izlazni signal prema Konjščini:

 

UdvvD7g.jpg

 

Vraćam se prema zgradi kolodvora, a ovo je civilna strana:

 

cDHfvKs.jpg

 

Biljke i railfan. Kao klinac sam obožavao jaglace, a i danas ih je lijepo vidjeti:

 

7pUM7Pw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pogled na kolodvor sa susjednog polu-brežuljka:

 

Qr1mHLq.jpg

 

Tu se vraćam na kolodvorsku biblioteku ili mehanu. Naime, moja jutrošnja čajna kobasica uz dodatak dimljenog sira zatražila je neku tekućinu da je progura kroz probavni trakt - vulgo uhvatila me žeđ - pa sam nakanio popiti pivo u kolodvorskom ugostiteljskom objektu. Dođem ja unutra, viknem dobar dan, konobarica se u prolazu s pladnjem u ruci očeše o mene i ne doživljava me, pa ja lijepo produžim na druga vrata van. Od mene ćete dobiti kune za piće kada naučite da gostu treba bar otpozdraviti, ako vam već ne pada na pamet da trebate prvi poželjeti dobrodošlicu. Dakle, ovaj lokal ljudima koji su navikli na uljudnost ne preporučam:

 

w8bPkpp.jpg

 

Nekoliko minuta hoda dalje nalazi se lokal koji preporučam…

 

7h77UA0.jpg

 

… jer me gospođa na šanku dočekala srdačno i još me na kraju pitala je li mi možda napitak bio prehladan:

 

HhcgKFV.jpg

 

Ravnotežu probave smo dakle riješili, pa se vraćamo kolodvorskoj zgradi:

 

rt5queK.jpg

 

Ne volim šaranja po javnim objektima, ali imam razumijevanja za ljubavne jade mladih ljudi:

 

nQ9oJU0.jpg

 

JY0BFHC.jpg

 

Čekaonicu bi svakako trebalo urediti:

 

kQlYkvr.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

K znanju i ravnanju:

 

MLTEQlU.jpg

 

i7GGEdg.jpg

 

Valjalo je krenuti i prema zapadnom izlazu iz kolodvora, u smjeru Bedekovčine:

 

kRueyg3.jpg

 

Jesi malo na hero, ali majstor zna gdje treba stati:

 

bqI8MH4.jpg

 

Stari pragovi:

 

6oA9Tyy.jpg

 

Još jedno isklizalo:

 

0KcUouV.jpg

 

Kad vas dohvati ''Domoljubna koalicija'' crno vam se piše:

 

5iKzqjI.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo valjda pripada ZOP-u:

 

6b9x4x8.jpg

 

Spajamo se i idemo dalje:

 

naEytOD.jpg

 

Skretnica broj 3:

 

ugSHvfw.jpg

 

Blok kućica u smjeru Bedekovčine. Izgleda nezaposjednuta:

 

DgLDT05.jpg

 

Tu bih se složio:

 

pEN11Rg.jpg

 

Sâmo naselje Zlatar Bistrica nije posebno atraktivno, stoga tek dvije usputnice:

 

XeGholh.jpg

 

vAZmBhP.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dođe vrijeme, prođe rok, eto vlaka skok na skok… Drugim riječima bližio se čas kada će doći moj 3011 za Zagreb via Vrapče. Čekajući vlak uhvatio sam nekoliko usputnih motiva, poput ove simbioze tračnica i ptice nebeske…

 

f9CDKfC.jpg

 

… pa dvije biljke na kolodvoru…

 

EkkjfJS.jpg

 

… zatim gregarizaciju (kako bi rekao prijatelj Pfaff) učenika-putnika…

 

o2KnIiQ.jpg

 

… i nekadašnju tipiziranu ogradu koja jako vonja na romantiku dima i pare:

 

lbB1jgC.jpg

 

Pribojavao sam se da će me zadesiti kakva pošarana Macosa, kad ono stiže Gredeljeva nesuđena konkurencija Končaru:

 

APtUCLD.jpg

 

Putovanje je bilo udobno:

 

LyoZxZZ.jpg

 

Ode on prema Kustošiji, a odoh i ja svojim putem:

 

53IDglh.jpg

 

Za kraj kratki dojmovi o prometalima koja sam danas koristio. I jedan i drugi motornjak su za tri koplja ispred Macose, kao putnik sam više nego zadovoljan. Imam samo jednu primjedbu vezanu uz Gredeljev 7022-001: u vlaku se osjećao intenzivan smrad nafte koji je dolazio iz sustava za grijanje, naročito kod pokretanja kada bi majstor opalio po plinu. To se do sada (mislim na moje ranije vožnje) nije osjetilo. Zna li netko u čemu je štos, neki kvar ili…?

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zgodan kolodvoropiščić! Sijerković, Vakula i ekipa su Ti bili maksimalno naklonjeni pa su vesele bojice na novim Portosovim vlakićima lijepo došle do izražaja...

 

Nego,

Zlatar Bistrica, satelitska snimka:

 

nzc55d8.jpg

Kako si, molim Te, uspio na GE postići "Baden Baden efekt"?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kako si, molim Te, uspio na GE postići "Baden Baden efekt"?

 

Nisam ja. To je napravio (valjda spontano) Google Earth Google Earth. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... kad su vremena koljina pa se nekam prikrpat na krvavice i ostale delicije :wink:

... pazi šta zazivaš da ti se ne obije o glavu :kul , nije se ovoj ekipi problem skupit i krenut u tamanjenje krvavica ... i ostalog

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Kad vas dohvati ''Domoljubna koalicija'' crno vam se piše:

 

 

5iKzqjI.jpg

 

 

Nije samo ovaj biljeg ovdje niti su samo na ovoj pruzi "JŽ". Pa po cjeloj Hrvatskoj su ostali isti. Eventualno na prugama gdje su bili kakvi remonti ili izmještanja pruge su novi "HŽ". I kilometri se još broje od Beograda.

Link to comment
Share on other sites

 

Piše godina:

 

KAEniGM.jpg

 

 

Ovaj dio je koliko znam u vlasništvu Nadbiskupije Zagreb. Oni su to da li kupili ili iznajmili i napravili čekaonicu. To je namjenjeno hodočasnicima ali se malo ili bolje reći slabo koristi. Uglavnom sada svi BUS-om idu na hodošašće. Do M.B. ima jedno satak normalnog hoda (oko 5km). Htjeli su neki nešto tu i napraviti ali nisu mogli dobiti dopuštenje. Godina izgradnje je 1972. Ne mogu se sjetiti ali tada je bio neki Euharistijski kongres ili nešto slično. Znam da se na veliko pričalo da postoji mogućnost dolaska tadašnjeg Pape Pavla VI. Papa Pavao VI (Giovanni Battista Montini) je 1971. primio u audienciju Tita. Formalno je imao i poziv za posjetu. Svi pričaju o nedugom sastanku na Kubi Pape i Ruskog patrijarha. Prvi službeni sastanak pape i službenog predstavnika pravoslavlja je bio u Jeruzalemu 1964. Sastali su se papa Pavao VI i carigradski patrijarh Atenagora, koji je u pravoslavlju prvi u hijerarhiji od pravoslavnih crkava.

Ne ljutiš se na malu nadopunu?

Link to comment
Share on other sites

Klupe ne izgledaju baš privlačno za sjedenje:

 

http://i.imgur.com/FRtSbnW.jpg

 

http://i.imgur.com/ou13OdG.jpg

Sad si me podsjetio na moja putovanja u Zlatar Bistricu u periodu negdje između 2002 i 2006 godine. Tada je era Francuza na našim prugama već bila pri kraju, a Francuz je u to vrijeme vozio na brzom prema Čakovcu. Često sam se nedjeljom popodne znao uputiti Francuzom u Zlatar Bistricu i guštati svoje posljednje vožnje Francuzima. Na tim nedjeljnim vožnjama gotovo da i nije bilo putnika. Otprilike pola sata nakon dolaska u Zlatar Bistricu je iz suprotnog smjera stizao vlak s pulmanima koji me vraćao u Zagreb. A klupe s tvoje fotke su tada bile u puno boljem stanju ... često sam upravo na njima razvalio i čekao vlak za povratak.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Kad vas dohvati ''Domoljubna koalicija'' crno vam se piše:

 

 

5iKzqjI.jpg

 

 

Nije samo ovaj biljeg ovdje niti su samo na ovoj pruzi "JŽ". Pa po cjeloj Hrvatskoj su ostali isti. Eventualno na prugama gdje su bili kakvi remonti ili izmještanja pruge su novi "HŽ". I kilometri se još broje od Beograda.

 

Meni je interesantno kak se gravura još uvijek drži ko nova! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Na ovom šturcu je prije stajala neka drezina (u poprilično očajnom stanju). Zar je nema više ?

 

Sudeći prema slikama (i mojem očevidu na licu mjesta) nema nikakve drezine.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...