Jump to content

VII Railfanovska roštiljada Budinšćina 7.9.2013.


Portos

Recommended Posts

 

 

Mail.gifMudri.gif

 

 

 

Hvala na prisjećanju.

I podsjećanju, jer sam u pošti Bedekovčina bio više puta devedesetih godina kada sam radio u službi realizacije razvoja. Ustvari, obišao sam sve pošte u županiji. Tada smo u veće urede postavljali telefonske kabinske posrednike, u ono vrijeme čudo tehnike a danas već zaboravljeni uređaj jer više nitko ne dolazi u poštu telefonirati. U to vrijeme otvorili smo tri nova ureda - Gornje Jesenje, Brestovec Orehovički i Petrovsko. Uz svaku je vezana poneka zanimljivost, pa ne budi potuženo ako malo pridavim temu sjećanjima na te dane.

- Pošta u Gornjem Jesenju otvorena je na intervenciju Ivana Jarnjaka, koji je rodom iz tog sela. Smjestili smo čak dvije telefonske kabine (zapravo školjke), od kojih je jedna bila spuštena da bude dostupna invalidima. Navodno je u selu bilo desetak osoba koje su bile od rođenja hendikepirane, što nam je dalo povoda za šale koje nisu bile baš umjesne (aludiralo se na izoliranost sela i genetske posljedice), pa ih neću prenositi.

- Jednog jutra dođe nam šef u sobu i kaže: - U 14 sati je sastanak vezano uz otvaranje pošte Brestovec Orehovički. - Primljeno k znanju. Na sastanku šef počne priču o pošti Orehovec Brestovički. I stalno ponavlja taj naziv. Šapnem ja kolegi: - Kaj je Franji danas, kakav Orehovec Brestovički? - A on meni: - Ma pusti, bil je kod Videke na rakiji. :mrgreen:

- Kada sam prvi put došao u Petrovsko pitao sam se koga će vraga poštanski ured u ovoj vukoj.bini, gdje na svakom brijegu stoje po tri kuće. Pokazalo se da je Petrovsko jedino općinsko mjesto u Zagorju koje nema poštu, pa ne bu nas niko vu naši kuruzi… I tako smo otvorili jednu od najbesmislenijih pošta u Hrvatskoj (u razvijenim zemljama to se rješava ili ugovornom poštom ili tzv. pokretnom poštom - kamionom ili većim furgonom koji nosi na ili u sebi poštanski ured, vozi po točno utvrđenom rasporedu i zadržava se na predviđenim lokacijama sat-dva). No dobro, hoćete poštu - evo vam je. Od svega iz Petrovskog najviše pamtim svečano otvaranje novog ureda. Odveli su nas u neki lijepi restoran u smjeru Krapine, pamtim ga po velikoj preši za grožđe, gdje su domaćini na nas ulupali vjerojatno pola godišnjeg proračuna općine.

I da ne budem baš potpuno Off Topic, vidim da vam je bilo uobičajeno lijepo. Nadam se da se opet vidimo dogodine.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Došao red i na mene.

 

Nažalost, dan mi i nije najbolje počeo. Nakon jutarnje kupovine, krenuo sam oko 8:40 prema Budinščini. Oko pet kilometara poslije Zlatar-Bistrice prema Konjščini, naišao sam na stravičan prizor. Nasred ceste motor i beživotno tijelo motocikliste. To se dogodilo koju minutu prije mog nailaska. Više detalja ovdje:

 

http://www.vecernji.hr/vijesti/vozac-motocikla-poginuo-sudaru-autom-zlatar-bistrici-clanak-609922

 

Nakon tog šokantnog prizora, nije mi drugo preostalo, nego okrenuti se i zaputiti se u Budinščinu obilaznim putem preko Marije Bistrice.

 

Kad sam stigao u Budinščinu, na kolodvoru nije bilo nikog od forumaša. Svi su "lovili" posebni hodočasnički vlak. Na parkingu su jedino bila dva stara znanca

 

Pfaffmobil

 

R-13-01.jpg

 

i vozilo našeg domaćina iliti drstokamobil

 

R-13-02.jpg

 

Za desetak minuta ekipa se vratila na mjesto zločina, netko s većim, a netko s manjim plijenom. Obišli smo lokaciju roštiljanja, malo proćaskali i zaputili se u Podrute na brdo nasuprot lokacije roštiljanja 2011. Brdo je dosta zaraslo u trnje i visoko raslinje, tako da su neki odustali od uspona u samom startu, a neki na pola puta. Nikola-Zabok i ja popeli smo se skoro na vrh, na što me podsjećaju ogrebotine na nogama. Tu smo dočekali Gredeljevca na 3011 i duplog plavca na 3004.

 

Zatim je slijedio povratak u Budinščinu. Vatra se opasno razgorjela.

 

R-13-07.jpg

 

Naš roštilj majstor Portos opet je bio na visini zadatka.

 

R-13-08.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Taman kad je počela gozba, Nikola-Zabok i ja otišli smo do obližnjeg zavoja zabilježiti prolazak vlaka 3006 i šveda za Konjščinu. Kad smo se vratili, prva runda mesine je već planula, tako da je trebalo pričekati novu. Evo par fotki za gušt onima koji su čuvali unučad, muvali se po raznim otocima ili pak liječili grlobolju.

 

R-13-09.jpg

 

R-13-10.jpg

 

R-13-11.jpg

 

Nakon što je planula i druga runda, netko je doviknuo da iz Vž dolazi pomoćni vlak. To se nikako nije smjelo propustiti.

 

Ferito je zauzeo dobru poziciju.

 

R-13-03.jpg

 

Prvo slika strojnog šveda za Vž i par forumaša koji su zaokupljeni njime.

 

R-13-04.jpg

 

Uskoro je došao i pomoćni vlak i otišao za RK.

 

R-13-05.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nakon toga slijedila je nova runda roštilja, te railfanovski razgovori o svemu što ima veze s željeznicom. Iskoristio sam vrijeme da napravim par portreta sudionika sedme roštilajde.



Prvo naš nezaobilazni putopisac i tvorac čudesnih slastica i inih specijaliteta - Pfaff

R-13-12.jpg

 

Zatim , tu je i moj prijatelj i kolega s podforuma Vagoni - Vedi

R-13-13.jpg

 

Najpoznatiji zagorski admin i jedan od rijetkih ljubitelja macose - ivog

R-13-14.jpg

 

Naš vrlo dragi kolega iz Brežica kojeg sam jučer upoznao - hyperion

R-13-15.jpg

 

I na kraju naš novi gost iz Splita, jedan strastveni ljubitelj EMD-a s svojim trofejem - SBB-CFF-FFS

R-13-16.jpg



Toliko od mene za ovaj put. Budući da u putopisu ima dosta fotki vlakova, da se ne ponavljamo, moje fotke vlakova s ovog druženja moći ćete vidjeti u mojoj fotogaleriji u danima koji slijede.

Hvala domaćinu na organizaciji, Portosu na pripremi mesnih delicija, te svima na ugodnom druženju.

Vidimo se dogodine. :mah

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Putovanje sam započeo u Zaboku, pridruživši se Dinku i SBB-u na vlaku 990. U Budinšćini nas je dočekao drstoka, a malo kasnije nam se pridružio i Pfaff. Nakon kratkog proučavanja literature u kolodvorskoj biblioteci "Cug" odlazimo u prvu sačekušu, loviti posebni hodočasnički vlak s 10 vagona.

 

Sljedeća je destinacija bio brijeg iznad Podruta, gdje smo se Zeus i ja kroz trnje uspjeli probiti skoro do samog vrha.

 

Dolje se okupila ekipa oko medomobila

 

P9077104res_zpsa5cba5f9.jpg

 

Zagi na sačekuši

 

P9077061res_zps521bfb22.jpg

 

Slijedi povratak na mjesto roštilja i loženje vatre, te druženje uz railfanovske razgovore

 

P9077244res_zps3580dc9d.jpg

 

P9077255res_zps754aeedb.jpg

 

Taman kada je prva runda mesa bila pečena, Zeus i ja odlazimo do zavoja dočekati 3006 i Šveđana za Konjšćinu

 

P9077145res_zps738aa9c9.jpg

 

No, bilo je još dovoljno mesa tako da nismo ostali gladni. :)

 

P9077245res_zps18534bcf.jpg

 

P9077256res_zps50590fcd.jpg

 

Roštilj-majstor Portos u akciji

 

P9077254res_zps4fe1fe17.jpg

HŽ VUČA VLAKOVA

sedam-jedan-dva-jedan - Plavac je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Idemo dalje...

 

Željko i Mario

 

P9077204res_zpsbfdd63ed.jpg

 

Josip

 

P9077205res_zpsa8851916.jpg

 

Pregledavaju se fotke

 

P9077257res_zps73d4c6bb.jpg

 

SBB pozira s HŽ naljepnicom

 

P9077243res_zps6c6794fe.jpg

 

Slijedi križanje 790 i 3017, s kojim se dio ekipe vratio kući

 

P9077317res_zps30234d83.jpg

 

:mah:

 

P9077321res_zps1a580eca.jpg

 

S 3017 nam je iz Varaždina došao Ante-vž

 

P9077328res_zps37b0e708.jpgv

 

Dečki posloženi u boje slovenske (ili ruske) zastave

 

P9077330res_zps43e13fc9.jpg

 

I polako je došlo vrijeme za povratak, TMK-2252 i ja smo se ukrcali u ubrzani vlak 995 koji je imao sastav IC-a, Bl i dva klimatizirana Bee vagona u kojima doduše klima nije radila, ali bilo je zanimljivo prvi put se u njima provozati zagorskom prugom.

 

Toliko od mene, fotografije vlakova ću sljedećih dana postaviti u svojoj galeriji.

 

Pozdrav do sljedećeg druženja. :mah

HŽ VUČA VLAKOVA

sedam-jedan-dva-jedan - Plavac je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nego, da dam i ja svoj doprinos...

 

Nikola i Zeus na sačekuši

img8152.jpg

 

Kuri se roštilj...

img8161.jpg

 

Zasad je još svako u svojem elementu

img8162.jpg

img8163.jpg

 

Najmađi Ličan si je malo sel...

img8164.jpg

 

Grijalica

img8165.jpg

 

Željko je izvadil analogne fotke, pa su neki malo gledali s čuđenjem

img8166.jpg

 

Željko okida fotku a ja komentiram da nikad nemrem takvu fotku dobit, pa pokušavam...

img8194.jpg

 

3C + Josip se vraćaju iz fotolova

img8215.jpg

 

Po povratku, vlakom 3017 fotkam kaj mi se najde usput...

img8247.jpg

 

Ličan visi kroz vrata, 20 km/h lagana vožnja

img8249.jpg

 

Dinko je to odlučil pri 40 km/h

img8254.jpg

 

To bi bilo to od mene...

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da sam ja na redu :)

 

Dakle, u 7 ujutro sam išao u pekaru u Brežicama po francuze, pa onda u 8:15 prema Harmici. Dakako sa sobom sam uzeo promotivni kamion riječke ekipe

 

img7595resize.jpg

 

 

Pričali smo o svemu i svačemu, čak smo primjetili da tu nešto ne valja?

 

img7603resize.jpg

 

 

I evo nas na cilju. Riječanina sam fotkao s riječaninom :D

 

img7605resize.jpg

 

 

Za ovu fotku mi je Damir iz Rijeke obečao pivu

 

copy-of-img7612.jpg

 

 

A sad željeznica

 

img7606resize.jpg

 

 

Dio ekipe

 

img7611resize.jpg

 

 

Za ovu dvojicu sam mislio, da su Zeus i još jedan forumaš....

 

img7618resize.jpg

 

 

I evo me na mjestu, zbog kojeg sam došao

 

img7624resize.jpg

 

 

Dimi se

 

img7631resize.jpg

 

 

I opet Rijeka Team

 

img7632resize.jpg

 

:arrow:

Link to comment
Share on other sites

Šved

 

img7635resize.jpg

 

 

Meni vrlo zanimljivi pragovi

 

img7636resize.jpg

 

 

Servisni vlak izdaleka

 

img7643resize.jpg

 

 

i izbliza

 

img7644resize.jpg

 

 

Fino se pilo i provodilo

 

img7649resize.jpg

 

 

Odjednom sam čuo brundanje, odmah fotkati

 

img7664resize.jpg

 

 

I opet čavrljanje

 

img7676resize.jpg

 

 

Bilo je i životinja...

 

img7677resize.jpg

 

 

...i zračnog prometa

 

img7678resize.jpg

 

 

Ukrižanje

 

img7679resize.jpg

 

 

I tako je jedan predivan dan došao kraju. Ja i portos smo Švicarca iz Splita otpratili do kolodvora u Zaprešiću

 

img7684resize.jpg

 

 

I kad je stigao Som koji je odveo Švicarca prema glavnom, lijepome još nije bilo kraj. Vlak je vozio strojovođa, koji poznaje Portosa, a uz to je čak i ljubitelj modelnih željeznica.

 

Zatim je došlo vrijeme i da ja odem doma. Portos me odveo do Harmice, gdje me je bicikl još uvijek čekao. Prelazak granice i 8 km bicikliranja do doma, za koje mi je trebalo nekih 20 minuta. Odlično sam se proveo i nadam se ponovnom susretu :mah:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...