Jump to content

Open Windows Tour 2012


ZlayoZg

Recommended Posts

Zramanja i D1 u pozadini

IMG_0065-3.jpg

 

Vlak iz istog vlaka

IMG_0076-7.jpg

 

U daljini se vidi vijadukt Čupkovič, a u blizini Zagi :mrgreen:

IMG_0091-2.jpg

 

Vlak na vijaduktu

IMG_0096-2.jpg

 

IMG_0097-2.jpg

 

Poznati pas

IMG_0107-4.jpg

 

Križanje u Plavnom. U rano jutro ljudi gledaju kako vlak ulazi u stanicu, a nije nitko od ekipe :shock:

IMG_0109-2.jpg

 

Evo i teretnjaka iz blizine

IMG_0113-2.jpg

 

Ovo je malo manji vijadukt ili most

IMG_0121-4.jpg

 

Pogled na polje prije Knina. Možda netko zna koje je to polje?

IMG_0132.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zanimljivo brdo u daljini

IMG_0137-2.jpg

 

Da ne veli Pfaff da putopis ne valja

IMG_0143-2.jpg

 

Objekt s prethodne fotke je u Pađanima, kao i kolodvorska zgrada na ovoj fotki

IMG_0145-1.jpg

 

Sunce se još uvijek sramežljivo skriva iza brda

IMG_0155-3.jpg

 

Ovo bi trebao biti vijadukt Stara straža u daljini

IMG_0171-1.jpg

 

Ulazimo u Knin. Vidi se Unska pruga u daljini

IMG_0180.jpg

 

Evo je izbliza

IMG_0183-2.jpg

 

Ovdje se ide prema Zadru

IMG_0185-2.jpg

 

Za ljubitelje pare evo dvije fotke serije 11 u Kninu. Iz vlaka nisam mogao bolje

IMG_0191-1.jpg

 

IMG_0193.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Prvi peron kolodvora Knin. U kadru je naravno Zagi :mrgreen:

IMG_0194-3.jpg

 

Evo i drugog peron s jednim vagonom koji je zamjena za Šved

IMG_0196.jpg

 

Tko bi rekao da se iz Delnica tako dobro vidi Kninska tvrađava

IMG_0200-2.jpg

 

Kninski kolodvor baš nije mali

IMG_0203-1.jpg

 

Lijevo se skreče za depo, a desno je teretni dio kolodvora

IMG_0205-2.jpg

 

Tunel na cesti D1

IMG_0215-2.jpg

 

Sunce više nije sramežljivo

IMG_0224-3.jpg

 

Šved iz Šibenika za Knin na kolodvoru Kosovo

IMG_0226-2.jpg

 

Izgleda surovo

IMG_0243-2.jpg

 

Križanje s još jednim teretnjakom u Drnišu

IMG_0258-2.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Zgrada kolodvora Drniš

IMG_0260-1.jpg

 

Neka kula u Drnišu. Zna netko nekaj više o njoj?

IMG_0266-1.jpg

 

Most kojim smo malo prije prošli

IMG_0278-1.jpg

 

Kolodvor Žitnič

IMG_0293-2.jpg

 

Ovdje je gorilo...

IMG_0298-2.jpg

 

...a ovdje nije

IMG_0299-2.jpg

 

Kolodvor Unašič

IMG_0302-2.jpg

 

Vlak iz istog vlaka pred kraj puta

IMG_0305-4.jpg

 

Nakon malo manje od 8 sati evo nas u Perkoviču

IMG_0306-3.jpg

 

Vlak nastavlja svoje putovanje prema Splitu

IMG_0309-6.jpg

 

Nasavak slijedi sutra

Link to comment
Share on other sites

Jel to IC 1523? Otkud mu toliko vagona (obično ima 2-3) i zašto ne stavljaju vagone s niskopodnim ulazom? Ipak je to InterCity rang.

Nije, to je garnitura vlaka 1822 koja iz kolodvora Split Predgrađe dolazi u Split pola sata prije polaska za Zagreb. Svi vagoni dok ne voze stoje u Split Predgrađu a ne u Splitu, to znaš je li?

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Nije, to je garnitura vlaka 1822 koja iz kolodvora Split Predgrađe dolazi u Split pola sata prije polaska za Zagreb. Svi vagoni dok ne voze stoje u Split Predgrađu a ne u Splitu, to znaš je li?

Znam, ali sam mislio da njih iz Predgrađa dovlači manevarka. I Zagi je napisao "Ubrzo dolazi sezonac iz Zagreba." iznad slike.

Link to comment
Share on other sites

 

Neka kula u Drnišu. Zna netko nekaj više o njoj?

IMG_0266-1.jpg

 

 

Ovo je najstariji dio grada Drniša za koji se istraživanjem i na temelju arheoloških ostataka tumači da je upravo tu postojalo gradinsko naselje u brončanodobnom periodu, a uočeni su i ostaci jedne građevine za koju se smatra da potječe iz antičkog perioda.

 

U srednjem vijeku je sagrađena Gradina čiji su se ostaci do danas očuvali samo na njezinom južnom dijelu.

 

Iako je riječ o ostacima Gradine, valja napomenuti da upravo ti ostaci i danas dominiraju gradom i predstavljaju njegov simbol.

Pretpostavka je da je Gradina pripadala sustavu utvrda koje su bile u vlasništvu obitelji Nelipića.To su utvrde koje se danas mogu vidjeti na području rijeka Krke i Čikole, a osim Gradine tom sustavu utvrda pripadaju i Ključica, Kamičak, Bogočin-grad i Nečven.

 

Dolaskom Turaka ova srednjovjekovna utvrda se obnavlja, a život grada se spušta u podgrađe (sub urbum) gdje je i danas žila kucavica grada.

Dolaskom Mlečana, vojskovođa i generalni providur Leonardo Foscolo u strahu od ponovne najezde Turaka „pojačava i širi" Gradinu uz primjenu novih graditeljskih standarda.

 

Iako je sve do 19. stoljeća Gradina imala prvenstveno obrambenu namjena, njezina namjena se prestankom ratnih opasnosti u potpunosti gubi. Kasnije se je obrađeni građevni kamen Gradine koristio, iskorištavao i raznosio po Drnišu i okolici u cilju izgradnje novih objekata i domova.

 

Sa www.tz-drnis.hr

 

Malo OT, ali jeste li znali da se u Drnišu nalazi jedini dijelom sačuvan minaret u Dalmaciji....

"Rekbi da su sagradili ono komad željeznice, da njome plaše švrake i gavrane kroz našu Zagoru"

Juraj Kapić, 1891.

Link to comment
Share on other sites

 

Ovo brdo u daljini je planina Promina - (1148 m),a doima se kao osamljeni otok usred ogromnog platoa Sjeverne Dalmacije.

 

Promina je jedina dalmatinska planina koja je bila bogata rudom, ali su nalazišta ugljena (Siverić) i boksita danas uglavnom iscrpljena.Građena je od lapora, gline i pješčenjaka vrlo bogatih paleontološkim ostacima iz eocena.

 

Promina je dobila ime po drevnom Liburskom gradu Promoni,smještenom nedaleko od današnje željezničke postaje Tepljuh na iznimnom strateškom položaju između Petrovog i Kosova polja.Ime Promina potječe iz latinskog PRO=za i MONS=brijeg,jer se Promona nalazila iza brda (Promina).

 

Moram pohvaliti putopis kao pomno planiran i organiziran.Stvarno je uživanje i guštanje pratiti ovo vaše prestavljanje viđenog i doživljenog.Sve pohvale i čestirke uz :

Veliko hvala !

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

firedrake, sali puno hvala na dopunama

 

Nakon kratkog zaustavljanja u Perkoviću i presjedanja na Šveda za Šibenik krećemo dalje. Ovo bi trebao biti čvor Vrpolje na A1

IMG_0313-4.jpg

 

Kuča duhova na stajalištu Ripište

IMG_0314-1.jpg

 

Kad se ide vlakom prema Šibeniku ovo je prvi pogled na more

IMG_0324-2.jpg

 

Stajlište Primorski Sveti Juraj

IMG_0328.jpg

 

Pogled na malu lučicu s ...

IMG_0338-1.jpg

 

...stajališta Mandalina

IMG_0339-2.jpg

 

Pogled na luku Šibenik

IMG_0341-1.jpg

 

IMG_0347.jpg

 

Na kolodvoru su bila dva Turnera, a ovaj je jedan od njih

IMG_0353-1.jpg

 

Turner, dio ekipe, Šved, kolodvorska zgrada

IMG_0356-1.jpg

 

S ovim Švedom smo išli Perković Šibenik - Perković

IMG_0358-1.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Krenuo ja s civilne strane kolodvora u potragu za dučanom ili kioskom, ali uzalud, jednostavno nema ničega, pa sam se tako našao na kraju kolodvora, a od tamo pogled na kruzer koji smo ako se ne varam vidli navečer u Splitu

IMG_0360-4.jpg

 

Pogled na kolodvor Šibenik s istog mjesta

IMG_0361-1.jpg

 

Prije polaska još jedan pogled na Šved, a kad smo se ukrcali ugodno nas je iznenadilo da klima radi, kad smo išli prema Šibeniku nije radila

IMG_0363-2.jpg

 

Došli smo u Perkovič, a ubrzo dolazi i vlak iz Splita, s koji se budemo vozili do Splita

IMG_0367-1.jpg

 

Kako nema niti jednog Riječana među nama, moram ja ovo fotkat

IMG_0369-1.jpg

 

Osunčani kolodvor Perkovič

IMG_0372-1.jpg

 

Loksa je več postavljena za put prema Splitu i mladi dio ekipe ispred nje

IMG_0375.jpg

 

Dolazi Šved iz Knina za Šibenik

IMG_0377.jpg

 

Kako smo čekali na križanje s "nagibnim" za Zagreb malo smo kasnili u polasku

IMG_0381.jpg

 

Malo pogleda iz vlaka

IMG_0383.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Prvi dio puta smo sjedili i uživali u gošinim sjedalima, a akcija je počela kad se pojavilo more

IMG_0391.jpg

 

IMG_0400.jpg

 

Kolodvor Kaštel Stari

IMG_0417.jpg

 

I dok vlak po zemlji grabi prema Splitu...

IMG_0425-1.jpg

 

...neki avion poliječe iz Splita po zraku

IMG_0428-1.jpg

 

No comment

IMG_0434.jpg

 

Oldtajmer u jednom od Kaštela

IMG_0438.jpg

 

Pogled na Split

IMG_0445-1.jpg

 

Kolodvor Kaštel Sućurac

IMG_0450-2.jpg

 

IMG_0452.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Ulazimo na kolodvor Solin. Željko skretničara nije bilo, pa ga nismo pozdravili

IMG_0463.jpg

 

IMG_0464-1.jpg

 

Teretnjak spreman da krene iz Solina prema unutrašnjosti

IMG_0468.jpg

 

Praonica vagona na kolodvoru Split predgrađe, koja čini se dugo nije nikaj oprala :angry:

IMG_0479.jpg

 

Parkirani vagoni Adrie iz Budimpešte...

IMG_0480.jpg

 

...i iz Beograda

IMG_0482.jpg

 

Došli smo na cilj našeg putovanja

IMG_0484.jpg

 

IMG_0485-1.jpg

 

Dok se loksa okreče na drugi kraj vlaka, ja fotkam poznati motiv s splitskog kolodvora

IMG_0491.jpg

 

Ubrzo dolazi Šved koji bude krenuo prema Kaštelima

IMG_0493.jpg

 

Kako je splitska ekipa kasnila, tako smo se sjeli u hlad i čekali ih. U Splitu nas je dočekala velika vručina i ovdje sunce definitivo nije bilo više sramežljivo. To je to kaj se mene tiče s puta za Split i kaj se tiče vlakova. Ovaj Šved je bio zadnja željeznička fotka tog dana, sve ostale tiču se grada i trajekata, ali nadam se da bude vam i to zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pogled na polje prije Knina. Možda netko zna koje je to polje?

IMG_0132.jpg

 

Nastavak slijedi

Lijepe slike, lijepi doživljaji.

Svaka čast momci.

Ipak da se osvrnem na ovu sliku. Koliko ja mogu da procjenim ovo je slikano između Otona i Pađena.

Kuće koje se vide pripadaju zaseoku Ilići u selu Pađene.

Ovo polje jednostavno je početak Bukovice ili kraj,ovisno sa koje strane se gleda.

Desno Zrmanja savija oko planine Kom i vidi se njen kanjon, a još malo lijevo i vidjele bi se i Kistanje.

Sa ovog mjesta puca fantastičan pogled na Bukovicu.

Mali trokutasti vrh u sredini lijevo,nalazi se u selu Mokro polje i zove se Babića glavica.Čisto da se umješam, ne zamjerite. :hombre;-)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ovo bi trebao biti vijadukt Stara straža u daljini

IMG_0171-1.jpg

 

 

Kad sam ja bio mali, ali jako mali, sa ove iste pozicije gledao sam taj most i pitao se otkud sad Čupković vijadukt na samom ulasku u Knin, kad sam prije sat vremena putovanje upravo započeo od njega. Kuda to pruga kruži i savija?, bila je to velika zagonetka za mene i moj tada slabo razvijeni osjećaj orjentacije u prostoru.

Kasnije kad sam malo porastao shvatio sam svoju grešku, a shvatio sam i da postoje i druge pruge osim Ličke (mada što sam stariji Lička mi je sasvim dovoljna).

Sad shvatate vašu grešku mladi kolega. Ovaj most koji se vidi na slici nalazi se na Unskoj pruzi u Kninskom polju, most na Vrelu.

Vijadukt Stara straža vam je sada iza leđa.

Ispod mosta na Vrelu, pokraj kojeg prolazi i cesta za Bosansko Grahovo nekad je bilo nekoliko dobrih gostiona koje su služile najbolju jagnjetinu u okolini (to će vam svaki knjinjanin potvrditi).

:palac::pivo

Link to comment
Share on other sites

Odlično. Žao mi je što se nismo vidjeli u Splitu no nisam se uspio ukrcati na trajekt u 10.45 pa sam čekao sljedečega koji je kasnio u polasku tako da sam se u Splitu iskrcao nešto prije 13h. Žurio sam se u Pevec/Bauhaus po materijal za fasadu, usput sam blizu Peveca vidio prolazak teretno-putničkog vlaka ali kako sam žurio ne bih li barem dio materijala za viksu ugradio već isti dan nisam vam se više javljao. Bitno da ste bili i uživali a biti će još prilike za takve pustolovine. Bio sam u mislima s vama...

Eto me natrag doma vratio se iz zadovoljstva ne iz potrebe. Pfaff, komadi po Supetru su bolji od Bolskih a more toplije i manje puše.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Prvo mb1213, puno hvala na nadopunama. Prva fotka je fotkana između Otona i Pađana, točnije tri minute prije kolodvora Pađane. Za vijadukt na drugoj fotki smo već u vlaku zaključili da se nalazi na Unskoj prugi, ali eto dogodila mi se pogreška pri pisanju putopisa. Malo sam se izgubio među svim tim fotkama, a ukupno sam ih napravio 824 tako da nije čudo da su mi se neke pomiješale. Uostalom ako se ne varam vijadukt Stara Straža je puno manji nego ovaj na Unskoj prugi.

 

Odlično. Žao mi je što se nismo vidjeli u Splitu no nisam se uspio ukrcati na trajekt u 10.45 pa sam čekao sljedečega koji je kasnio u polasku tako da sam se u Splitu iskrcao nešto prije 13h.

Ovo je nevjerojatno kako je malo falilo da se sretnemo. Ti si pretpostavljam došao Hrvatom? Kako sam ja otišao iz Solina prema gradu i trajektnoj luki, došao sam s Švedom u 12.54 i otišao sam prema kraju luke, jer sam mislio fotkati Lastovo kako pristaje u luku, ali sam se pogubio u vremenu, pa sam Lastovo fotkao kasnije s Rive. Uglavnom baš sam prolazio pokraj trajekta koji je došao iz Supetra i bio je u tijeku iskrcaj, ali Medomobil nisam vidio (osim ako nemaš poljske tablice :mrgreen: ).

Link to comment
Share on other sites

Ovo je nevjerojatno kako je malo falilo da se sretnemo. Ti si pretpostavljam došao Hrvatom? Kako sam ja otišao iz Solina prema gradu i trajektnoj luki, došao sam s Švedom u 12.54 i otišao sam prema kraju luke, jer sam mislio fotkati Lastovo kako pristaje u luku, ali sam se pogubio u vremenu, pa sam Lastovo fotkao kasnije s Rive. Uglavnom baš sam prolazio pokraj trajekta koji je došao iz Supetra i bio je u tijeku iskrcaj, ali Medomobil nisam vidio (osim ako nemaš poljske tablice :mrgreen: ).

Da, doplovio sam Hrvatom. Kako na tom tipu trajekta prvo popunjavaju "police" i bokove a na kraju srednja 3 reda, ja koji sam ušao kao cca 65 auto parkiran sam negdje u sredinu trajekta možda čak 10. ili 12. od rampe. Moj red se praznio među prvima tako da sam izašao među prvih 30 auta i nakratko zastao da prijatelj uđe, te nastavio prema Pevecu vođen glasom Nataše sa navigacije. I čisto da spomenem i prema Supetru sam plovio Hrvatom, ušao u njega kao zadnji, iza mene je podignuta rampa.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...