Jump to content

Split, Hvar


zeljko256

Recommended Posts

Dakle došao je i taj dan. Već se neko vrijeme spremam posjetiti Split. Ovaj put kombinacija godišnjeg, (ne)planiranja i avanturizma dovela je i do ovog putopisa.

 

Za početak malo željezničkih, ipak je ovo takvo mjesto :)

 

Prvi put vozio sam se u nagibnom. Svaki dan putujem na posao vlakom, stoga sam se odlučio za kupnju karte prvog razreda (i to je bilo prvi put). Na putu mi društvo prave dva Britanca koji već tri mjeseca putuju Europom i to uglavnom vlakovima. Hrvatska i Split su im zadnja stanica na putu. Split je meni tek druga. :)

 

Rano jutro, pola 5, buđenje. Brat ide na posao u Zagreb i odbacuje me do Žitnjaka.

Od tamo Zet-ovim busom do Kvatrića, pa tramvajem do Glavnog. Sat i pol prije polaska vlaka je valjda dosta vremena da se kupi karta za nagibalo bez rezervacije. Pretpostavka je bila dobra.

 

Ukrcavanje. Vibracije dizela podsjećaju na Macosu, ali ipak je to nešto profinjeniji zvuk :) Sjedala prvog razreda... fino je to u usporedbi sa "busnim" sjedalima drugog razreda. I da, glazba ne radi. 1. kanal - ništa 2. kanal-ništa, 3.kanal-ništa 4. kanal-ništa. Onda ništa, mogu onda slušati i svoju glazbu sa Mp3 playera, dok me ne počne "ometati" gospođa kondukterka, donoseći mi kavu, vodu, sendvič.... :)

 

Da ne duljim, evo i malo dokumetarnog materijala

 

1. Negdje u Lici

img17100.jpg

 

2.Kaštela i Split

img17360.jpg

 

3.Inače imam teoriju o (ne)sreći broja 7 na HŽ-u, ali ova me beba dovezla u Split

img17600.jpg

 

4.Baš taj...

img17610.jpg

 

 

5.img17640.jpg

 

Pogled prema predgrađu

6.img18790.jpg

 

7.U tunelu usred mraka...

img18810.jpg

 

8. img18770.jpg

 

Zasada toliko. Sutra slijedi serija neželjezničkih turističkih fotografija iz Splita, a zatim sa Hvara...

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Ajde, ipak još jedna s kolodvora

img18730.jpg

 

 

Ajmo mi fino na Rivu

img17720w.jpg

 

Pa malo u podrum Dioklecijanove palače

img17800.jpg

 

img17840.jpg

 

img17920.jpg

 

hm....

img18080my.jpg

 

img18150.jpg

 

 

To ti je biciklin... :)

img18190.jpg

 

Staro proptiv novoga

img18260.jpg

 

img18360.jpg

 

Jaaaaj nemoj, nemoj mene...

img18420.jpg

 

img18430.jpg

 

Dobro, na koliko jezika vam treba reći da ste u Hrvatskoj

img18440.jpg

 

 

img18460.jpg

 

img18560.jpg

 

U Splitu se mogu vidjeti raznorazne prirodne ljepote

img18640.jpg

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Nakon Splita, odoh ja na Hvar. Trajekt kreće u 5. Dok dođem tamo, za dva sata, valjda ću naći neki smještaj. Ionak su ljudi koji siđu s trajekta "vruća roba" za raznorazne ROOM, ZIMMER, CAMERE lovce...

 

U trajektnoj luci me dočekuje kolega iz Splita, priopćava mi vijest da se kod njega u kući upravo oslobodio jedan krevet i da mogu kod njega prespavati. Ekipa od četiri Dalmatinke, Slavonke, jednog Amerikanca i dva Zagorca, kak to odbiti...

 

Jedan zalazak u Vrboskoj

img18930.jpg

 

img19200.jpg

 

 

Škure, iliti šalaporke :) osvjetljene zalaskom

img19150g.jpg

 

Skale, iliti štenge..

img19210.jpg

 

img19330.jpg

 

img19390.jpg

 

Napuštajući Hvar

img19660.jpg

 

Cerada na trajektu Tin Ujević

img19770.jpg

 

img19830.jpg

 

I ponovo Split

img19870.jpg

 

Poljička cesta, Split. Noć u gradu je pred nama

img19920.jpg

Edited by zeljko256

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Nakon "ranog" povratka iz grada, buđenje ne može biti prije 9 ili 10 :) Ekipa, spomenuta maloprije, čoporativno napušta Split. Amerikanac prema Dubrovniku, Dalmatinke prema Zadru, a zagorec prema Zagorju.

 

E sad, koji oblik prijevoza izabrati. Gradskimj busom do željezničkog/autobusnog kolodvora. Frendica i ja dogovorimo se da idemo vlakom do Zagreba. Ispred nas jedan Britanac, sad ćemo biti na redu i kupiti te dragocjene komade papira u prepunoj čekaonici. Kad ono, primopredaja blagajne... moj-ne me bat-j. Ok, čekamo....

 

Britanac ipred nas:" One ticket to Zagreb, please.... "

 

Prepustim frendici red na blagajni, kupi kartu i gospođa na blagajni :" To je zadnja karta za nagibni !"

 

J.... ti, kaj ćemo sad ?

 

Trk na autobusni i vidjet ima li kaj.

 

"Molim Vas jednu do Zagreba, u 14:30."

 

"Ovaj u jedan i po' još nije stigo, hoćete za njega ? "

 

"Daj, koji prvi dođe."

 

Krećem sa sat i pol zakašnjenja i stižem u Zagreb za točno 5 sati.

 

Jedna usputna, kroz prozor busa.

 

img19940w.jpg

 

Skinem se ja s busa na autobusnom u Zg i trk na Glavni dočekat nagibni kojim dolazi prijateljica. Baterija na mobitelu mi iscurira, a trebao sam otkazati pomoćni smještaj koji sam dogovorio u Zg, u slučaju ozbiljnijeg kašnjenja i propuštanja veze za Zagorje.

 

Stiže ICN 522, sa 25 minuta kašnjenja. Pošaljem Sms i trk na blagajnu kupit kartu za doma. 3018 za Zagorje samo što nije krenuo.

 

Zaboravio sam prije napomenuti, 521 kojim sam doputovao u Split je došao točno u minutu.

 

Ukrcavam se na Macosu 028 i vozim se doma. Vrijeme dolaska doma oko 23.

 

 

Evo za kraj, moji suveniri. Ne volim one "prave". Ovi su mi ipak draži

 

 

 

img22050p.jpg

 

Bilo je ovo jedno lijepo iskustvo i dobar provod u Dalmaciji. Split je prekrasan, Hvar je čaroban, Dalmacija je moja nova ljubav :)

 

KRAJ !!

Edited by zeljko256

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Fantastične fotke, hvala ti !!! :palac:

Fakat se vidi koliko si se nauživao mora .... predlažem da pod hitno trebaš opet otići tamo (znam da ćeš se složiti sa mnom :mrgreen:)

 

BTW, koliko duboko si se ušetao u splitski tunel ?

Link to comment
Share on other sites

Jaaako lijepo.

 

Uživao sam u prekrasnim fotkama. I ja ti predlažem da čim prije ponovno skokneš do Dalmacije i opet nam omogućiš malo uživancije.

 

Hvala ti. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ajde, ipak još jedna s kolodvora

img18730.jpg

 

 

 

ok, znam da je pravilo foruma da se ne quotaju fotke, ali ovu moram, jer ju želim kandidirati za razglednicu iz splita. željko, svaka čast, fotke su ti sjajne :)

...and I'd let that lonesome whistle blow my blues away.....

Link to comment
Share on other sites

Super odabrani motivi, i jako jako kvalitetne i oštre fotke. Ja bi jošššš. :)

A kaj si bio tak kratko na moru?

Kad već više nije bilo karata za nagibni u povratku, mogao si žicati konduktera, i on ima određeni broj rezervacija koje se ne prodaju, čini mi se??

Link to comment
Share on other sites

Evo, šaljem još nekoliko fotki, ne baš željezničke tematike

 

Detalj s plaže u uvali Trstenik

 

img25030.jpg

 

Ja ne pratim nogomet, nit me zanima, ali ovo ne treba psoebno objašnjavati

 

unledpanorama1g.jpg

 

Jedan od većih

 

img24520.jpg

 

Povoljno...

 

img24160.jpg

 

Zaključan je lokotom

 

img23950.jpg

 

 

@Ivog - zgog činjenice da se svaki dan vozim u klasici drugog razreda, ovaj put sam si odlučil priuštiti luksuz i voziti se u prvom razredu :)

 

Nagibanje mi nije osobito smetalo, skroz je ok

Edited by zeljko256

Od Konjščine do Sibira...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...