Jump to content

Pfaff u Zagorju po zimi


Pfaff

Recommended Posts

Vrijeme je krenuti natrag. Evo i VR-a

 

IshodisteZabok095.jpg

 

Oprema je postavljena

 

IshodisteZabok096.jpg

 

Desna noga je već na stepenici, posljednji osvrtaj (za razliku od Šveda, ovaj se zbilja može savinuti Hehe.gif)

 

IshodisteZabok097.jpg

 

Detalji unutrašnjosti. Srećom neobnovljen, mene jako podsjeća na pokojne Gomulke. Inače zavidno čist

 

IshodisteZabok098.jpg

 

I pogledi čvrsti, i ljepljivi prsti...

 

IshodisteZabok099.jpg

 

Svinutost iznutra

 

IshodisteZabok100.jpg

 

I sada malo slikopisne zabilježbe...

 

 

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Putem mi majstor Stjepan kaže: "Vidio sam još jednog ovakvog (Čuj: ovakvog) na stanici u Zaboku, vidil sam da se ukrcal u Začretju, ste skup?" Bo? NemBlage.gif

 

Daklem na kolodvoru u Zaboku, uočim trainspotterski opremljenu osobu kako čeka vlak za Zagreb: "Dobar dan! Slikate vlakove?" "A vi ste Pfaff?, Ja sam Dinko-KA!"

 

I tako su nastale dvije povjesne fotografije, jednu ste već vidjeli ovdje

 

IshodisteZabok102.jpg

 

I to bi bilo to...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Riskiram ponavljanje, ali zaista nema tih lovorika kojima bih okrunio ovaj (a i kumulativno sve dosadađnje putopise). I putopisca, dakako.

 

Ipak, moram se osvrnuti na filmiće. Ovaj Zabok-Đurmanec i back je definitivno NAJBOLJI. A zašto? Zbog razgovora, izuzetno korisnih i zanimljivih podataka koje smo dobili. Za razliku od Divače-Buzeta gdje je vladala mrtvačka tišina :palac: Tu mislim da bi Pfaff trebao okrenuti ploču i poticati razgovor, jasno, ako je sugovornik raspoložen. Pa nek se čuje, ne treba mi samo brundanje i škripa vlaka. Ovako se upotpunjuje i obogaćuje videozapis. I to višestruko :mrgreen:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Srijeda, 5. siječanj (Coda & Finale)

 

(Još 360 dana do Nove Godine, kaže Wikipedija)

 

Kad sam ljetos na štreki kroz Krapinu snimao jednu od epizoda Avantura Pfaffovlaka, upozorio me ivog da se čuvam ubuduće jerbo da kroz Krapinu Plavci piče ludom brzinom od 30 na sat. Palo mi je napamet da ponovim scenu u zimskom ozračju, oboružan knjižicom VR-a i suguran od iznenađenja.

 

Sjeo sam, dakle u službeno vozilo ekspedicije i preko brda, graba i udolina stigao u Krapinu. Dmaho sam ustanovio da od snimanja na pruzi kod onog ŽCPR-a što vodi na Hušnjakov breg ne bu niš – šikara pod snijegom, klizavo, pruga u hladu (osojna strana). Sačekušama na otvorenom polju nisam baš sklon pa sam stoga radije otišao posjetiti krapinski kolodvor. On, naime, ima jednu posebnost – pasarelu koja vodi na preko kolodvora na suprotno brdo. Mi smo u Rijeci donedavno imali dvije, ali su otišle pa-pa

 

 

Parkirao sam preko puta kolodvorske zgrade, tamo gdje staju maršrutke za zagorske brege. Lijepo se vidi kako je nekadašnji dvojezični natpis bio širi od današnjeg. Nekako ispada da je u vrijeme jednoumlja sve bilo veće RollEyes.gif

 

IshodisteZabok103.jpg

 

Da vidimo prostore namijenjene putujućem plebsu – blagajna izgleda k'o da su ju donesli iz Remetinca

 

IshodisteZabok104.jpg

 

Prilično pohabano, reć bi da u danom trenutku prostor obiluje nervoznim pripadnicima kaste polujakih

 

IshodisteZabok105.jpg

 

Koprivnica?

 

IshodisteZabok106.jpg

 

Peć lijepo grije, a za svaki slučaj su i nju otpremili u Remetinec (na uvjetnoj do proljeća)

 

IshodisteZabok108.jpg

 

Kad sunce pokaže svoju jačinu, onda se uglavnom sjedi ovdje Plaza.gif

 

IshodisteZabok109.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vodonapojna pipica. Pretpostavljam novijeg datuma obzirom na spartansku izvedbu. Zbilja, nisam nigdje vidio spremnike za vodu. Što se s njima desilo?

 

IshodisteZabok110.jpg

 

Kolodvorska zgradica s prave strane. Zanimljivo – desna nadstrešnica ima stup u sredini, a lijeva ne???

 

IshodisteZabok111.jpg

 

Pogled niz prugu u smjeru Đurmanca i nesuđene lokacije mog foto-sessiona

 

IshodisteZabok112.jpg

 

I ovdje postoji šturc koji ide u beznadno. Na njemu su ovoga sleda vagoni s tamponom. Bit će obnove pruge, samo dok malo okopni i prigrije

 

IshodisteZabok113.jpg

 

Gotovo kao na britanskim kolodvorima – automobili parkirani među kolosjecima

 

IshodisteZabok114.jpg

 

Tu je i -ov kamiončić iz Koprivnice (morti su oni zgrebli onoga grafita?)

 

IshodisteZabok116.jpg

 

Par detalja – ako netko hoće precrtavati za Trainz

 

IshodisteZabok117.jpg

 

IshodisteZabok118.jpg

 

IshodisteZabok119.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Božićni nakit je OK, ali čemu metla? Pa Halloween je davno prošao?

 

IshodisteZabok120.jpg

 

Desni dio kolodvorske zgrade je odumro. Zanimljivo, meni se čini da su kolodvorske zgrade u 'Rvata poput starih maslina – kad stigne loše razdoblje, odbacuju suvišne dijelove

 

IshodisteZabok121.jpg

 

Opet?

 

IshodisteZabok122.jpg

 

Za utjehu: kraj kolodvorske zgrade se nalazi biblioteka "Yeti" s čistom i mirišljavom ćenifom, a usput sam popio i izvrstan macchiato

 

Pogled u smjeru Zaboka. Tu je i ranijespomenuta pasarela, a lijevo i zgrada robnog skladišta

 

IshodisteZabok123.jpg

 

Eto me na pasareli. Raspon je dosta velik pa cijela konstrukcija poprilično vibrira kad netko hoda po njoj. To su uglavnom pozamašne lokalne kumice koje čvrsto kroče u bolju budućnost tako da se sve trese

 

IshodisteZabok124.jpg

 

Lijepi pogled iz ptičičje perspektive

 

IshodisteZabok125.jpg

 

Robno skladište. Vrata su zazidana, a vagu su izbacili van na atmosferilije. Denčanih pošiljaka, dakle, više nema. Obratite se DHL-u ili nekom sličnom

 

IshodisteZabok126.jpg

 

Zoom je zakon

 

IshodisteZabok127.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled niz prugu u smjeru Đurmanca. Baš je dobra pozicija za fotkanje! Svaki kolodvor bi morao imati pasarelu

 

IshodisteZabok128.jpg

 

Ovdje skroz lijevo je izvlačnjak koji, čini se, završava taman ispod pasarele (iako je i ranije prepriječen kojekakvom kramom). To je, pretpostavljam, trebalo za slučajeve kad se pobješnjela lokomotiva otme kontroli na putu nizbrdo iz Đurmanca, ne?

 

IshodisteZabok129.jpg

 

Evo i kolodvorske zgrade odozgo. Stakleni kavez u dubini slike je "Yeti"

 

IshodisteZabok130.jpg

 

Nije me ni pogledao, mužek jedan indolentni...

 

IshodisteZabok131.jpg

 

IshodisteZabok132.jpg

 

Dok sam se ja tu vrzmao, stigao je iz Zaboka onaj Plavac s kojim sam se dan ranije vozio u Đurmanec. Evo ga odozgo. (Zanimljivo kako sam nehotice i ničim potaknut naciljao vodonapojnik u pravcu)

 

IshodisteZabok133.jpg

 

Naravno da sam ja to i slikopisno zabilježio:

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Na povratku (bližilo se vrijeme ručka) sam napravio još par fotografija zasniježenog Zagorja. Izabrao sam dvije:

 

IshodisteZabok135.jpg

 

IshodisteZabok136.jpg

 

Odjavismo se iz hotela pa put pod kotače. GK me dočekao s plavim nebom i gotovo suhom cestom (stvari su se ubrzo promijenile na gore)

 

IshodisteZabok137.jpg

 

Za kraj, kako je red, mali zemljovid s obilježenim ciljnim lokacijama mojih šalabajzanja

 

IshodisteZabok138.jpg

 

I sad je definitivno kraj...

 

DebeliBizon.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Svaki kolodvor bi morao imati pasarelu

Bravo, ovo je prava životna filozofija jednog railfana ..... svaka čast !!! t2005.gif

 

Kao što već rekoh, nadam se da tvoja supruga i kod idućih seminara ima planova koristiti tvoje logističke i ine sposobnosti ..... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Danas ću do Đurmanca. To je još jedan od onih osunećenih putnih pravaca koji su nekoć vodili 'Rvate u €uropu

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/IshodisteZabok/IshodisteZabok055.jpg

Cijelo vrijeme čitam i čekam da se pojavi neko objašnjenje zašto onaj prvi ranojutarnji vlak od Zaboka do Đurmanca treba duplo više vremena nego svi ostali. Stoji dugo u Krapini, ili...?

Za ostalo vrijedi :mrgreen:

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Kao što već rekoh, nadam se da tvoja supruga i kod idućih seminara ima planova koristiti tvoje logističke i ine sposobnosti ..... :pivo
O, da, da. Upravo ju nagovaram da organizira nešto na Mokroj gori :mrgreen:

 

Cijelo vrijeme čitam i čekam da se pojavi neko objašnjenje zašto onaj prvi ranojutarnji vlak od Zaboka do Đurmanca treba duplo više vremena nego svi ostali. Stoji dugo u Krapini, ili...?

Misliš na 3110? Ako je vjerovati knjižici VR, stoji u Krapini od 3:54 do 4:28. E, sad, zašto stoji je već drugo pitanje. Možda čeka da se prometnik probudi i pusti ga dalje?

Dodatna misterija je kome se uopće ide u Đurmanec u tako nehumano doba rano ujutro (3110 stiže u 4:34). To je u rangu onih srećkovića koji noćnim brzim putuju za/iz Gospića...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Dodatna misterija je kome se uopće ide u Đurmanec u tako nehumano doba rano ujutro (3110 stiže u 4:34).

Prije će biti da ovaj vlak služi ranoraniocima iz Đurmanca ... a nekako mora ujutro doći do Đurmanca, ako ne želi noćiti na đurmanečkom kolodvoru.

Link to comment
Share on other sites

Da vas rasvijetlim.. :mrgreen:

 

Iz Zaboka stigne duplična macosa i u Krapini se razdvoje..

 

Zadnja u kompoziciji se "okreće" i ide za Zabok s polaskom u 4:04, a prva u kompozciji ide do Đurmanca i vraća se u Krapinu (ide dalje za Zabok), prolazi iz Krapine u 4:53.

S tim da ona zadnja iz kompozicije stigne doći u Zabok i natrag te ima križanje u 4:50 s ovom prvom iz kompozicije..

 

Nije komplicirano, kaj ne.. :pivo

Link to comment
Share on other sites

E, moj Pfaffensteine, odličan fotopis, kao i uvijek, ali teška srca i mirne duše pridružit ću se Zeusovoj primjedbi da si mogao javiti o itenereru putešestvija, te smo mogli pročitati pokoju i u Velikom Trgovišću ili bi se pridružili u Zaboku. Za sve dosadašnje fotopise pa i ovaj jedan veeeliki plus, a za nejavljanje MINUS!

Ma ne - jedan!!

Danijel

Link to comment
Share on other sites

Nema na čemu.. :?

 

A s tim da taj koji ide u 4:53 za Zabok, opet se vraća u Krapinu i spaja se s onim koji je otišao za Đurmanec i natrag, te kao dvostruka garnitura idu za Zagreb (zadnja macosa u kompoziciji ostaje u Zaboku, a spajaju se sa Stubičku macosu)

Link to comment
Share on other sites

E, moj Pfaffensteine, odličan fotopis, kao i uvijek, ali teška srca i mirne duše pridružit ću se Zeusovoj primjedbi da si mogao javiti o itenereru putešestvija, te smo mogli pročitati pokoju i u Velikom Trgovišću ili bi se pridružili u Zaboku. Za sve dosadašnje fotopise pa i ovaj jedan veeeliki plus, a za nejavljanje MINUS!

Ma ne - jedan!!

Bio bih se ja javio, ali sam u žaru pakovanja ostavio doma punjač od laptopa. Stoga sam ovisio o stanju baterije koja je morala izdržati najnužnije operacije tijekom četiri dana pa nije bilo prilike za nikakve kontakte. Hotel ima, doduše, jedan javni PC po 20 kn/sat, ali je bilo neizvedivo doći do njega od par šmizli koje su po cijeli dan jahale na fejsu... :?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Šteta Pfaff kaj nisi ranije najavil dolazak, da znaš da bi te rado vidli i Ante i ja. Al dobro kaj se more... :cry:

 

Inače ti je putopis baš super! Prešli smo Ante i ja 06.01. po tom autoputu Zagreb-Macelj, baš si me podsjetil, jer to nebreš zaboraviti, jer ak se pelaš z Antom v autu, on ne bu propustil da ti veli da je tam dole kolodvor Đurmanec, i onda ti kaže i pita par put dal vidiš... :ne zna:

 

A sad sam ga imala prilike videti i iz druge perspektive, i na tome big thanks! :ljut2

 

 

Lepi pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Daklem,SVAKA ČAST Pfaff na ovoj prelepoj reportaži sa meni,još uvek,nepoznatih pruga. :) No,Bože zdravlja,na proleće eto mene opet u tim krajevima,ali ovog puta i na ovim prugama.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Pridružujem se pohvalama i čestitkama na još jednom dobro obavljenom poslu.

Pfaff sada već legendarni "cab rider" izgleda da svojim šarmom uspjeva kod svakog strojovođe.

Nešto te zamišljam da si ti umjesto našeg Tome zapucao do Vladivostoka, i šarmirao ruske strojovođe, gledali bismo godinama snimke sa 9000 kilometara transsibirske pruge, kolodvoropise i opise staničnih biblioteka a ćenife da i ne spominjem......

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Gledajući zemljovid, pao mi je na pamet jedna zanimljiva stvar: zašto (nikad?) nisu htjeli svezati krapinsku i golubovečku prugu? Na primjer Krapinu ili Začretje s Golubovcom? Krapina nije daleko od Golubovca, daljina sigurno nije više od 15km. Da je ova pruga sagrađena, Krapina bi bila povezana Varaždinom? Zar ne bi bilo korisno? Govoreći o tome, još nešto mi padne na pamet: Oba pruga (Zabok-Đurmanec i Varaždin-Golubovec) su pobočne pruge. Od Đurmanca i Golubovca nema prometa, odnosno nema pruga. Zamislite, kako bi bilo kad bismo ušli vlak u Zagrebu i izašli u Lepoglavi, u srcu sjevernog Zagorja. Trakošćanski dvorac je samo nekoliko (desetak) kilometara odande. A tko zna…Samo razmišljao sam ugledavši ovaj prazan prostor na željezničkom zemljovidu između Krapine i Golubova. Recite mi što mislite, znam da to je samo teorija, onda ostajmo na razinu teorije!

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Ovako na karti izgleda blizu, ali meščini da je između Krapine i Golubovca fest veliko brdo. To bi značilo kopati tunel da bi Ti mogao vlakom na izlet u Trakošćan. Ne bi moglo, vjeruj...

 

A i inače, narod je danas postao komotan (pogledaj, meknimo, mene :shock: ). Nitko više ne ide na izlet ako nema osiguranu transportnu infrastrukturu. U smislu prijevoza od zadnjeg kolodvora do destinacije. Po razumnoj cijeni srodnoj gradskom prometu. A toga u pravilu nema. Sljedstveno tome, na izlet u Trakošćan ide se osobnim prometalom, a ne vlakom. Sve alternative su railfanovski wishful thinking. Nažalost.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Gledajući zemljovid, pao mi je na pamet jedna zanimljiva stvar: zašto (nikad?) nisu htjeli svezati krapinsku i golubovečku prugu? Na primjer Krapinu ili Začretje s Golubovcom?

Možeš pogledati ovdje .... to je jedna jako stara tema s dosta interesantnih razmišljanja :shock:

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=766

Link to comment
Share on other sites

Hvala Bogu to je mjesto za wishful thinking

 

A nema mogucnost, ili zelja za nostalgicne vlakove? U Madarskoj ljudi trose novac za to, postoji napr. deset "dozivljaj-vlakova" godisnje, razlicitim programima. Vi, ziveci u Hrvatskoj, sto se osjecate, ima li zahtjeva, trazenja za ovakve stvari?

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...