Jump to content

Slavonijom: Osijek - Velika - Osijek


Jura

Recommended Posts

U srijedu 19. kolovoza odlučio sam se za kružno putovanje do Velike. Sunčane i bistre vremenske prilike pratile su me cijelim putem i uvelike poslužile. Do Velike me put poveo preko Strizivojne, Slavonskog Broda, Nove Kapele i Požege, a u povratku preko Požege, Pleternice i Našica.

Putnički za Strizivojnu - Vrpolje iz Osijeka kreće u 9,06 a u Strizivojnu stiže za gotovo sat vremena. U Strizivojni čekam "Savu", koja je dakako kasnila 30 minuta.

Do smještaja u "Savu" nisam ništa fotografirao. Ulazim u vagon, smještam se i tako nastaje prva fotografija na ovom putu, mlada putnica u zanosu:

IMG_3343-1.jpg

 

U Novoj Kapeli - Batrini presjedam u Macosu za Veliku, koja nas je zbog kašnjenja "Save" čekala 15 minuta. Smjestio sam se u Macosu i polako krećemo u Vallis Aureu...

 

Stanica Ratkovica:

IMG_3347.jpg

 

Uskoro stižemo u Pleternicu, gdje križamo teretnog za Novu Kapelu:

IMG_3352.jpg

 

IMG_3359.jpg

 

IMG_3363.jpg

Link to comment
Share on other sites

I krećemo dalje prema Požegi te uskoro stižemo do prvog požeškog mosta preko Orljave:

IMG_3390.jpg

 

IMG_3393.jpg

 

Polako ulazimo u grad...

IMG_3397.jpg

 

I stižemo u Požegu, gdje izlazi većina putnika iz vlaka, no ponešto njih tek ulazi...

IMG_3401.jpg

 

IMG_3404.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ponovno prelazimo preko Orljave...

IMG_3405.jpg

 

IMG_3406.jpg

 

Prvo stajalište poslije Požege su Mihaljevci, gdje izlaze i dvije mlađahne i zgodne putnice...

IMG_3412.jpg

 

IMG_3414.jpg

 

Idemo dalje!, prema Velikoj...

IMG_3417.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Trenkovo:

IMG_3433.jpg

 

I kroz prekrasne krajolike nastavljamo dalje prema posljednjoj stanici, Velikoj...

IMG_3436.jpg

 

IMG_3439.jpg

 

IMG_3440.jpg

 

Zbog katastrofalnog stanja infrastrukture i brzine od 30 km/h, automobilima nije nikakav problem prestići vlak...

IMG_3443.jpg

Link to comment
Share on other sites

I nakon gotovo 3 i po sata vožnje (za 153 km) stižemo u Veliku!

IMG_3448.jpg

 

IMG_3451.jpg

 

I Macosa odlazi natrag prema Požegi i ostavlja stanicu u pustoši...

IMG_3455.jpg

 

Nekadašnja ložionica i okretnica u Velikoj - nekad bilo, sad se spominjalo...

IMG_3457.jpg

 

IMG_3458.jpg

 

No, ipak nešto vagona čeka pretovar...

IMG_3459.jpg

Link to comment
Share on other sites

U Velikoj me dočekao, a tko drugi nego prijatelj i naš forumaš Gogo. Nakon obilnog (čitaj: slavonskog :evil: ) ručka zaputili smo se prema poznatim veličkim bazenima.

Velika kao omanje mjesto ima ogromne turističke i druge potencijale, koji su nažalost neiskorišteni, kao i tisuće drugih u našoj Hrvatskoj. Možda će i za to jednoga dana doći bolja i ljepša vremena, tko zna?!...no uskoro, nažalost, zasigurno ne. Zasad se tome možemo samo nadati...

Velički bazeni nalaze se poviše mjesta, gotovo u brdima, i zaista su prekrasni i u prekrasnoj okolini. Svakome tko ima priliku svakako bih preporučio da ih posjeti, kao i Veliku. Požurite, možda se kroz koju godinu tamo više neće moći vlakom...

Nakon višesatnog kupanja krećemo natrag, te još jednom obilno objedujemo (treba i do Osijeka doći, a gosti u Slavoniji nikada ne odlaze gladni... :D )

 

I bliži se 19 sati, treba polako krenuti na kolodvor obasjan bojama zalaska...

IMG_3462.jpg

 

Macosa već čeka polazak...

IMG_3463.jpg

 

IMG_3465.jpg

 

IMG_3467.jpg

 

IMG_3468.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bliži se polazak...

IMG_3472.jpg

 

IMG_3473.jpg

 

IMG_3475.jpg

 

IMG_3477.jpg

 

I dolazi čas polaska, pozdravljam se s Gogom, ukrcavam i krećemo brzinom od punih 30 km/h, dok okolina pomalo podsjeća na westerne...

IMG_3485.jpg

Link to comment
Share on other sites

Posljednji pozdravi Velikoj i Vallis Aurei...

IMG_3487.jpg

 

Trenkovo...

IMG_3490.jpg

 

Prema Požegi...

IMG_3497.jpg

 

U vlaku se osim mene nalazio još jedan mladić, kondukter i strojovođa...što reći?!

IMG_3500.jpg

 

Ulazimo u Požegu, pogled na most u zalasku...

IMG_3510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Još jedna simpatična djevojka na požeškom kolodvoru...

IMG_3512.jpg

 

IMG_3514.jpg

 

Mrači se sve više, dani su ipak sve kraći, te uvjeti za fotografiranje postaju sve gori...

IMG_3519.jpg

 

Krećemo iz Požege prema Pleternici, gdje presjedam na vlak za Osijek. Do Osijeka me čeka 3 i po sata vožnje za 116 km. Od Pleternice pa gotovo do Našica brzina je punih 30 km/h, slijedi mali dio pred Našicama sa 50 km/h, a od Našica prema Osijeku 80 km/h.

 

Macosa kojom sam stigao u Pleternicu, koja nastavlja dalje prema Kapeli, a ja prema mom Osijeku...

IMG_3520.jpg

 

I tako nastaje posljednja slika, pada mrak i krećemo prema Našicama, preko Krndije. U polasku u vlaku je bilo možda 5 putnika, od Čaglina mislim da sam ostao jedini. Vrijeme sporo teče, Macosina sjedala su užasno neudobna, no ipak unatoč manjem kvaru u brdima, na usponu od 15 promila (gdje nema čak ni signala!!), sretno i točno stižemo u Osijek.

 

Ako zbrojimo sate mog današnjeg putovanja (7h) i kilometražu (269 km), dobijemo prosječnu brzinu od otprilike 40 km/h. Toliko o brzinama na jedinom nam i premilom HŽ - u.

 

Dolaskom u Osijek završava jedno predivno putovanje, a tako i ovaj putopis. Nadam se da sam vam barem približno uspio dočarati atmosferu i neizmjernu ljepotu ovih krajeva i pruga.

 

Do slijedećeg putopisa pozdravlja vas,

Jura

Link to comment
Share on other sites

Bravo Jura, zanimljiv putopis po najljepšim dijelovima naše Slavonije. Odlične fotke što od tebe i očekujemo.

Zašto nisi stavio i koju fotku sa bazena i iz samog mjesta Velika?

Ne mora u putopisima nužno biti samo željeznička tematika. Putopisi dozvoljavaju malo "umjetničke" slobode, a ti si ipak majstor dobre fotke.....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepi putopis i standardno dobre slike od majstora Jure.

Mi smo se u srijedu negdje na pruzi mimoišli, ja sam stigao u Strizivojnu-Vrpolje iz Zagreba oko 11.45.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jura, majstore :?::wink:

 

Bravo :D

 

Nego, jel te dočekao stanoviti velički forumaš :evil::cry:

 

I sjajne su, tople, slavonske ljetne slike makar prikazuju tužno stanje želj. infrastrukture onoga kraja :D

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Zašto nisi stavio i koju fotku sa bazena i iz samog mjesta Velika?

 

Nažalost, nemam nijednu fotku iz samog mjesta niti bazena, jer nisam baš želio riskirati i ostavljati opremu bez nadzora na bazenima. Sada mi je zbog toga itekako žao, no "za svaki slučaj" ...

 

Mi smo se u srijedu negdje na pruzi mimoišli, ja sam stigao u Strizivojnu-Vrpolje iz Zagreba oko 11.45.

 

Zasigurno jesmo, i to negdje prije Nove Kapele, ako me sjećanje dobro služi... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Nego, jel te dočekao stanoviti velički forumaš :evil::?:

 

Dakako da je, pažljivije čitaj VICTORE... :D

 

I sjajne su, tople, slavonske ljetne slike makar prikazuju tužno stanje želj. infrastrukture onoga kraja :cry:

 

Ima nešto i u tom žalosnom stanju infrastrukture... pruga prekrivena spaljenom travom, pomalo zahrđale šine... dalo bi se tamo napraviti lijepih fotki, naročito sačekuša... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Jura, prema onome što vidimo u tvojem putopisu, ipak je itekako vrijedilo organizirati ovo sedmosatno drndanje po vlakovima. :evil:

Super ti je putopis .... čekamo na sljedeći :D

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo. :mrgreen:

 

Šteta da se pojedine regije tako zapostavljaju. A kako se neće zapostavljati taj dio u kojem baš i nema previše putnika, kad je kod nas u Zagorju željeznica totalno zapostavljena, a vlakovi su uvijek puni.

 

Nažalost male brzine su naša stvarnost. Umjesto da se ulaže u pruge, novac se crpi u privatne džepove, no to je već druga tema.

 

Valjda će i tome jednom doći kraj, a stanje infrastrukture će kako vrijeme odmiče, uz adekvatna ulaganja bivati sve bolje, a ne sve lošije kao što je to slučaj sada.

 

Još jednom čestitke na lijepom putopisu. :palac:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jura, u brzini sam bio pregledao putopis, otud nepotrebno pšitanje :kul:palac:

 

Vidim da se vagoni tovare na 1. kolosijeku, očito je onaj za utovar drva još neupotrebljiv :wink:

 

Heh, ja nemam ništa protiv trave, kad bi makoza vukla bar 50-60 (sjaćam se da je prije 15-20 godina) na ulazu u velički kolodvor stajalo ograničenje 40!).

 

Inače, ne znam postoji li bolje mjesto za roštilj od Velike :mrgreen:

Problem je, međutim, što je promet na kapaljku. Zatio mi stvarno nije jasno zašto ne ubace šveda jer bi po broju putnika on bio primjereniji (jedino ako narančastih nema dovoljno). :?

 

Usput o sačekušama: moj je san napraviti jednu kod sjevernog ulaza u Trenkovo. Kasno popodne bi bilo idealno, no teretni ide samo ujutro...

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo, al baš mi je drago da si dobar dio vremena posvetio i putnicama.. :evil:

 

Malo to uljepša putopis..

 

Je koja skužila da ju fotkaš?

Je bilo kakvih komentara?

Link to comment
Share on other sites

Je koja skužila da ju fotkaš?

Je bilo kakvih komentara?

 

Nijedna, tako da nije bilo nikakvih komentara. U biti, nikada nijedna nije skužila da ju fotkam - tako da sam to usavršio. :evil:

 

Zaboravih, hvala svima na pohvalama! :-(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...