Jump to content

Kad nedela dojde


Silver

Recommended Posts

Nedjelja 21.06.2009

 

Kad nedela dojde dragi prijatelj kam da se pojde? Vu Zagorje naše, em se zna, nigde ni tak lepo kak je tam. A tam je jedno lijepo mjesto zvano Sv. Križ Začretje i ima svoj željeznički kolodvor koji pamti vrijeme kada je na njegovim peronima vrvilo kao u košnici pčela od radnika-putnika. Vlak je bio jedino prijevozno sredstvo na dulje relacije u ona vremena kada se na ovim prostorima o auto cestama i raznim tipovima automobila samo sanjalo. Radnici-putnici slijevali su se iz svih okolnih mjesta u velikom broju kako bi prvim jutarnjim (4h) vlakom za Zagreb otputovali na svoja radna mjesta (početak rada bio je u 6h). Lokomotive parnjače carevale su prugama. Vagoni su bili stari i neudobni sa drvenim klupama za sjedenje, zimi često i bez grijanja. Unatoč takvim uvjetima vožnje trebalo se izboriti za sjedeće mjesto kako bi se barem još malo nadoknadilo sna do Zagreba Gl. K. Bilo je i putnika koji su imali i po sat vremena pješačenja do kolodvora preko «sedam gora» po blatu, kiši i snijegu. Nimalo laka zarada kore kruha.

Godine su prolazile a radnika-putnika bilo je svakim danom sve manje. Mnogih koje sam poznao već dugo nema među živima a nema ni dugogodišnjeg šefa kolodvora. Sadašnjem se zahvaljujem na ljubaznosti prilikom mog posjeta kolodvoru. Da je prošlo mnogo vremena od ere radnika-putnika svjedoče i sijede vlasi na glavama nas koji smo kao djeca živjela dane djetinjstva u ovom lijepom zagorskom mjestu. Na žalost i nekoliko mojih prijatelja iz djetinjstva nema više.

Ono što se nije puno promijenilo je zgrada kolodvora. Ona je još tu, dočekuje i ispraća rijetke putnike nadajući se boljim vremenima.

 

 

 

Pogled na kolodvor iz smjera Zagreb

46850108.jpg

 

Zgrada kolodvora

35460183.jpg

 

Putnička blagajna

99667297.jpg

 

Putnička čekaonica-nema više stare peći "dimilice" na ugljen

77128761.jpg

 

Zazidana vrata nekad glavnog ulaza u čekaonu

66388868.jpg

 

Kolodvor sa prilaznom ulicom

82432311.jpg

 

Skladište, sudeći po izgledu teretnog prometa praktički više nema

31408629.jpg

 

72181891.jpg

 

Pumpa još uvijek odolijeva zubu vremena

22828350.jpg

 

Mjesna crkva - tako je vidi putnik kada siđe sa vlaka

77503371.jpg

 

Mjesto Sv. Križ Začretje kada se gleda sa kolodvoru prilazne ulice

30239634.jpg

 

Radni vagon

54656236.jpg

 

98361621.jpg

 

U daljini se začuo zvuk sirene iz smjera Zabok

95159447.jpg

 

Nedjelja popodne - jedan putnik u dolasku

11972510.jpg

 

Pozdrav majstoru na putu prema Krapini

45244535.jpg

 

Prelaz preko pruge iz smjera Krapina

68014904.jpg

 

Isti prelaz druga strana

10a.jpg

 

Dolazi vlak iz smjera Krapina

68519387.jpg

 

..i ulazi u kolodvor

11ajdg.jpg

 

11bgwo.jpg

 

Napuštajući kolodvor Sv. Križ Začretje u smjeru Zabok nailazi se na novoizgrađeni industrijski kolosijek što znaći da će kolodvor

i dalje živjeti i da mu možda dolaze bolji dani, ja mu to želim

20236129.jpg

 

 

 

Ovaj kratki putopis nedjeljnog popodneva završiti ću riječima koje sam naučio od ovdašnjih ljudi živjeći neko vrijeme među njima.

 

Popevke sem slagal i rožice bral

i vsu svoju ljubav sem drugim ja dal

A žalost navek sem v srcu ja skril

ni nigdo me žalil i sam sem tak bil

 

A mojemu srcu tam suza pak ni

i će mi je teško popevka zvoni

Če siromah sem, vse drugom bi dal

popevke i srce i ne bu mi žal.

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Oho, neko mi se motal po "mojem" području..

 

Jako lijepo, evo sad je cijeli kolodvor, vrlo dobro izprezentiran.. :kul

 

Nego, samo da spomenem, radnim danom iz skoro svakog vlaka izađe barem 10-20 ljudi..

Link to comment
Share on other sites

Išao sam vlakom do Santa Kruza (i natrag) prije desetak godina. Posjetio sam prijatelja u nekom selu blizu pruge. Ne mogu se sjetiti kako se selo zove, ali znam da je tamo prije par godina bila grda poplava.

Lijepi tekst i lijepe slike, silver.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo, Silver ... :wink:

 

Da ne velim da mi sad u uhu zvoni ova već skoro zaboravljena pjesma s krapinskog festivala (a prošlo nekih 40-tak godina otkako su ju prvi put objavili). A pjesmi Vlahe Paljetka da ni ne brojim godine .... ona je vječna.

 

Hvala ti na ovom lijepom tekstu i fotkama ... :kul

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Kad nedela dojde dragi prijatelj kam da se pojde? Vu Zagorje naše, em se zna, nigde ni tak lepo kak je tam....

...Ovaj kratki putopis nedjeljnog popodneva završiti ću riječima koje sam naučio od ovdašnjih ljudi živjeći neko vrijeme među njima.

Uuuhhhh.... vec dugo nisam pogledao ovako lijep i melankolican putopis koji je tako dobro uhvatio zagorski štih. Izvrsno! :shock:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako mi je ovo promaklo - očito senilim...

U svakom slučaju, prekrasna nostalgična priča. Još da si uslikao ćenifu - bilo bi po svim primorsko-goranskim standardima!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Skladište, sudeći po izgledu teretnog prometa praktički više nema

Opet sam danas gledao ove sličice pa mi je pala napamet jedna zločesta ideja: Što bi se desilo da se pojaviš na stanici s vrećom krumpira i zahtjevom da se ista dostavi tvom prijatelju u, recimo, Borut u Istri? Što bi smislili da te se otarase?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Opet sam danas gledao ove sličice pa mi je pala napamet jedna zločesta ideja: Što bi se desilo da se pojaviš na stanici s vrećom krumpira i zahtjevom da se ista dostavi tvom prijatelju u, recimo, Borut u Istri? Što bi smislili da te se otarase?

 

 

a zato su služile sve silne "pretovarne skladišne zgrade" iliti kućice uz stanice...

 

:twisted::kul

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

a zato su služile sve silne "pretovarne skladišne zgrade" iliti kućice uz stanice...

 

:wink:8)

E tetec, tetec, a zakaj ja stalno govorim da su Gruntovčani opća kultura. :)

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

reko bi moj stari profesor, vi mladi ništa pojma nemate, nesposobni ste, u usporedbi s nama ne radite ništa, ali trebam vašu pomoć da mi uključite respirator :wink:

 

šalu na stranu, ja sam čuo da su te kućice iz pradavnih vremena kada je bilo manje prometa i željeznica je bila jedina poveznica između mjesta, pa recimo neko iz breznice našičke pošalje u...pčelić pola svinje pajdašu i tako to. danas je to nepraktično i skupo i neisplativo 8) jesam u pravu

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je zbilja bio putopis prekrasan za čitanje, ne predug, ali s jednom lagano melankoličnom notom. I danas, kada zub vremena grize po svim dijelovima naše povijesti, ljudska misao nađe i ono vremenom izgubljeno.

 

Ovaj putopisni štiklec pisan je kao detalj iz sječanja na jedno vrijeme. Drago mi je da je kao takav prepoznat.

 

Silver

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

... danas je to nepraktično i skupo i neisplativo 8) jesam u pravu

Ne znam baš. Željeznički tonski kilometri bi u pravilu trebali biti najjeftiniji iako vjerujem da bi šef stanice u Breznici našičkoj vjerovatno onu svinju uvaljao u prtljažnik svog golfa i odvezao ju u Pčelić samo da se ne zaj...a s papirologijom :wink:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Skladište, sudeći po izgledu teretnog prometa praktički više nema

Opet sam danas gledao ove sličice pa mi je pala napamet jedna zločesta ideja: Što bi se desilo da se pojaviš na stanici s vrećom krumpira i zahtjevom da se ista dostavi tvom prijatelju u, recimo, Borut u Istri? Što bi smislili da te se otarase?

 

Ne bi trebali smisliti bas nista... vec godinama ne prevoze komadne posiljke... mislim da se to tak zvalo.

Iskreno ne kuzim kak im se to ne isplati ali dobro.... ekonomska racunica jednostavno nije jaca strana zeljeznici.

Link to comment
Share on other sites

Željeznicom se i danas voze komadne pošiljke, ali u puno manjem opsegu nego prije.

Tvrtka koja to radi je u 100% vlasništvu HŽ-a, a nedavno se reklamirala po naslovnicama svih novina :wink:, ako do sad niste pogodili , radi se o AGITU.

Glavni razlog prestanka slanja komadnih pošiljaka željeznicom su kurirske službe.

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

Željeznicom se i danas voze komadne pošiljke, ali u puno manjem opsegu nego prije.

Tvrtka koja to radi je u 100% vlasništvu HŽ-a, a nedavno se reklamirala po naslovnicama svih novina :wink:, ako do sad niste pogodili , radi se o AGITU.

Glavni razlog prestanka slanja komadnih pošiljaka željeznicom su kurirske službe.

Aha. Hvala na info. Onda ću zvati fileta, on radi tamo ako se ne varam...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Željeznicom se i danas voze komadne pošiljke, ali u puno manjem opsegu nego prije.

Tvrtka koja to radi je u 100% vlasništvu HŽ-a, a nedavno se reklamirala po naslovnicama svih novina :wink:, ako do sad niste pogodili , radi se o AGITU.

Glavni razlog prestanka slanja komadnih pošiljaka željeznicom su kurirske službe.

 

Okej ali ne mozes vise u stanici predati vrecu krumpira u magazin pa da ode vlakom....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...