Jump to content

Zagrebačka ekipa na obilasku pruge Vinkovci - Osijek


seabral

Recommended Posts

U nedjelju je ekipa u sastavu Portos, daco, lovac_na_pruge i seabral krenula na vožnju prugom Vinkovci - Osijek. U početku je bilo dilema da li krenuti autom ili vlakom, ali vožnja autom se pokazala daleko fleksibilnijom jer smo na taj način uspjeli još jednom proći i poslikati sva stajališta na toj pruzi.

 

Krenuli smo od Brijesta. Stanična zgrada

PC140002res.jpg

 

vozni red na staničnoj zgradi

PC140005res.jpg

 

peron u izgradnji

PC140015res.jpg

 

ŽCPR na državnoj cesti pored kolodvora Brijest

PC140012res.jpg

 

Za vrijeme našeg obilaska kolodvora, manevarka je iz pravca Osijeka dovukla vagon-cisternu u pogon Proplina, te izvukla dva vagona koji su tamo bili od ranije. Pratili smo manevar.

 

Dolazak cisterne i ulazak u pogon

PC140017res.jpg

 

PC140018res.jpg

 

Spajanje s druge dvije cisterne

PC140019res.jpg

 

Izvlačenje svih triju i postavljanje na glavni kolosijek

PC140021res.jpg

PC140023res.jpg

 

Odvajanje dovežene cisterne i vožnja u pogon

PC140025res.jpg

PC140026res.jpg

PC140027res.jpg

PC140029res.jpg

 

Povratak po preostale dvije cisterne i povratak u Osijek

PC140032res.jpg

PC140034res.jpg

PC140035res.jpg

 

Dok smo mi promatrali ovaj manevar, lovac_na_pruge je imao drugu zanimaciju ... čitavo vrijeme je pokušavao izdresirati railfana od ove male mačkice :mrgreen:

PC140037res.jpg

PC140038res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vozni red u Antunovcu

PC140046res.jpg

 

Staro i novo: ruinirana stanična zgrada i novoizgrađeni peron s rampom za kolica

PC140048res.jpg

 

Pogled prema Osijeku

PC140049res.jpg

 

Stanična zgrada i nusprostorije :(

PC140054res.jpg

PC140045res.jpg

 

Ernestinovo

PC140057res.jpg

PC140060res.jpg

PC140055res.jpg

 

Blagajna odavno ne radi

PC140064res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Laslovo-Korodj

PC140071res.jpg

PC140072res.jpg

 

Prilaz do perona

PC140076res.jpg

 

Peron je iz nama nerazumljivih razloga postavljen stotinjak metara od zgrade i parkirališta. Kao što se vidi, mjesta za njega je bilo i bliže zgradi.

PC140080res.jpg

 

Čini se da je netko bio zalijepio vozni red na uobičajeno mjesto na natpis, ali su odustali od toga jer nije bilo dovoljno dalekozora za čitanje tih papirića :shock::lol:

PC140081res.jpg

PC140082res.jpg

 

Ostaci drugog kolosijeka

PC140086res.jpg

 

Markušica - Antin

PC140089res.jpg

PC140090res.jpg

 

Vozni red na uobičajenom mjestu :)

PC140092res.jpg

 

Novi ŽCPR i Portos kao dodatno osiguranje :mrgreen:

PC140094res.jpg

Link to comment
Share on other sites

U Vinkovce smo stigli svega desetak minuta prije polaska 6304 za Osijek.

Dolazak 2509

PC140114res.jpg

 

Najkraći put je i najbrži :wink:

PC140118res.jpg

 

Svi žele ovjekovječiti ove trenutke

PC140120res.jpg

 

Čeka se polazak

PC140124res.jpg

PC140125res.jpg

 

... i priprema za HTV intervju :wink:

PC140127res.jpg

 

Poznati putnici:

PC140128res.jpg

PC140129res.jpg

 

Šved je na nekoj od nedavnih vožnji vozio i Djeda Mraza :D

PC140130res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na putu prema Osijeku ... odvajanje od pruge prema Borovu

PC140135res.jpg

 

Jurimo kroz ravnicu

PC140136res.jpg

PC140137res.jpg

 

Nezaštićeni ŽCPR

PC140138res.jpg

 

Grabimo kilometre

PC140139res.jpg

PC140141res.jpg

PC140142res.jpg

PC140145res.jpg

PC140147res.jpg

PC140150res.jpg

PC140151res.jpg

PC140153res.jpg

PC140158res.jpg

PC140159res.jpg

PC140163res.jpg

 

Novoobnovljeni mostovi

PC140144res.jpg

PC140146res.jpg

 

Lovci u akciji

PC140140res.jpg

 

Majstor u akciji

PC140156res.jpg

 

Jura i mini cooper u akciji :mrgreen:

PC140164res.jpg

 

Ulazak u Osijek

PC140170res.jpg

PC140171res.jpg

Link to comment
Share on other sites

U Osijeku susret s prijateljima

 

PC140172res.jpg

PC140174res.jpg

PC140175res.jpg

 

Da, zaista smo došli iz Vinkovaca :D

PC140177res.jpg

 

Ovo mora da je neki zanimljiv motiv :wink:

PC140181res.jpg

PC140182res.jpg

 

U Osijeku smo napravili malu šetnju. Ovaj grad mi je prekrasan u svako doba godine ... ovaj put nažalost nismo stigli dalje od tržnice.

PC140185res.jpg

PC140187res.jpg

PC140189res.jpg

PC140190res.jpg

PC140191res.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Povratak u Vinkovce

 

PC140192res.jpg

 

Dobrodošlica putnicima

PC140194res.jpg

 

Pred Vinkovcima

PC140195res.jpg

 

Brojni putnici već čekaju novi polazak za Osijek :D

PC140197res.jpg

 

Šta reći na kraju ? Bio je to jako lijepi dan, prepun pozitivnih dojmova i doživljaj koji će zaista dugo ostati svim nama u sjećanju: nakon 17 godina čekanja, prva vožnja novoobnovljenom prugom Vinkovci - Osijek. :D

Link to comment
Share on other sites

Dionica između Gaboša i Markušice/Antin,most preko rijeke Vuke.Izvori:daco i dnovakovic. :wink:

 

Seabral,super fotke i odlična ekipa. :D Mislio sam i ja ići,ali sam jednostavno bio spriječen drugim obavezama i sad kad sam vidio kako je bilo,malo mi je bilo krivo. :( Al nema veze.

Link to comment
Share on other sites

ja ću malo dopuniti Seabrala kojemu predlažem da pod hitno promjeni nick u Seabrail :wink:

 

ŽCPR-i su super uređeni, sa najnovijom tehnologijom (STRAIL)

osvk1.jpg

 

Spoj staroga i novoga (zapravo staroga)

osvk2.jpg

 

Pokraj kolodvora Brijest, osim PROPLIN kolosijeka postoji još jedan industrijski kolosijek (van upotrebe)

osvk3.jpg

 

Peron stajališta, nadam se budućeg ukrižja Laslovo-Korođ još je davno napravljen iz njega raste trava zeeeeleeenaaaa

osvk4.jpg

 

Ali ostavljeno je mjesto za još 1 kolosijek

osvk6.jpg

 

A nedaleko je radila i TMD, pripremajući prugu za sutrašnje SVEĆANO otvorenje.

osvk5.jpg

 

Ako netko treba putovati-sve informacije su tu :wink:

osvk7.jpg

 

Djelić pruge sa signalom izvan funkcije

osvk8.jpg

 

Obnovljeni most

osvk10.jpg

 

ŽCPR sa polubranicima sjeverno od stajališta Laslovo-Korođ

osvk11.jpg

 

Sorry Tonček, ali ja ipak dobro razlikujem neosigurani ŽCPR od osiguranoga :wink:

osvk12.jpg

 

ups...

još jedan :roll:

osvk13.jpg

 

ŽCPR ispred Brijesta, automobili čekaju prolazak vlaka

osvk14.jpg

 

Jura & Mini Cooper

osvk15.jpg

 

Đakovačka pruga

osvk16.jpg

 

U povratku spajanje pruge sa prugom iz pravca Vukovara

osvk20.jpg

 

osvk21.jpg

 

TMD koji je donedavno "brstio" pokraj Laslova

osvk22.jpg

 

Sa desne strane pruga iz pravca Tovarnika

osvk23.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Za kraj...

Zašto sam išao u Osijek odnosno Vinkovce?

 

Zbog ovog čovjeka koji ponosno nosi kapu svoga mjesta, teško stradalog u domovinskom ratu

osvk9.jpg

 

Zbog ovih ljudi koji su nakon 17 godina dočekali ponovnu uspostavu prometa

osvk17.jpg

 

Zbog ove zastave koja ne čeka sutrašnje svečano otvorenje

osvk18.jpg

 

Zbog ovih ljudi na peronu koji su izašli pozdraviti jedan od prvih vlakova

osvk19.jpg

 

Te ZBOG TOGA što volim željeznicu i što me veseli svaka obnovljena i novootvorena pruga!

 

U nedostatku HTV-ove snimke koja je i jutros bila na HRT vijestima jedna Dacina fotka

osvk24.jpg

 

:mah laku noć

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam htio špotati da je malo fotki s netom otvorene pruge, ali evo...iskupili ste se, i to sjajno :D

 

Ipak, kao veliki ljubitelj signala...što reći...duboko sam razočaran. Ako već nisu stavili nove, zašto nisu maknuli stare, nefunkcionalne, izgledaju kao rugla :twisted::cry:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

ja ću malo dopuniti Seabrala kojemu predlažem da pod hitno promjeni nick u Seabrail :wink:

Kaj nismo govorili da jednom drugom članu naše ekipe treba pod hitno mijenjati nick ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

ja ću malo dopuniti Seabrala kojemu predlažem da pod hitno promjeni nick u Seabrail :wink:

Kaj nismo govorili da jednom drugom članu naše ekipe treba pod hitno mijenjati nick ? :wink:

Taj isti je greškom tvoj napisao kao Seabrail, otud mi prijedlog :wink:

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno na slikama i putopisu, uvijek je (barem meni) zanimljivo i drago vidjet nešto iz svog šora..pa ti nekako srce zaigra. Pogotovo zato jer ja smatram, jednako kao i zagorci koji stalno nešto jamraju kako su zapostavljeni, da je moj, krajnji istok, zapostavljen.

 

Sad mi nekako žao što se nisam uputio s vama, ali nadam se da sam još potkraj tjedna, ili idući, na dotičnoj pruzi.. :wink:

35k4tq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jedno mi nije jasno.. Tam na onom poljskom puteljku gdje možda prođu dva traktora u 3 dana su napravili strailov prijelaz, a kod mene gdje je promet preko pruge neznam koliko puta veći... - nema se para....

 

Ne radi se sigurno o višku para u Slavoniji, nego o čistoj nelogičnosti. Ima mali milijun mjesta oko i u VK, gdje bi trebao biti takav prijelaz, jer se je na vrlo vrlo prometnim županisjskim i lokalnim cestama, pa ga nema.

O jednom sam već pisao, a to je naselje Slavija, i preko tog prelaza si prešao kad si išau u OS vlakom. Tamo se ima 5-6 kolosijeka, od kojih jedan ima STRAIL, a ostali ne..što za zdravim razumom nema veze, kad se zna da je taj ŽCPR nedavno (za vrijeme obnove pruge) cijeli "saniran" ..vidim i kako.

35k4tq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala seabralu i portosu na odličnom putopisu i još boljim slikama iz moga kraja. Drago mi je da smo se ponovo sreli i da sam upoznao još neke forumaše 410 EXP, Lovca na pruge i Dacu.

Druženje s vama, mada je bilo kratko ostalo je u prijatnom sjećanju.

 

Osječke novine Slavonski dom zabilježile su vaš boravak u gradu i postali ste medijski atraktivini, kao četvorka iz Zagreba....

 

Novine sam vam danas poslao poštom

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala i tebi na lijepoj dobrodošlici i ugodnom druženju. Također, hvala ti na novinama koje si nam poslao ... bit će to lijepo sjećanje na ovaj dan. :D

Link to comment
Share on other sites

Slavonija je ponovno otvaranje pruge Vinkovci - Osijek dočekala pospano, onako kakvi su i ovi najkraći dani u godini. Bez velike pompe, bez svečanih ispraćaja i suza radosnica ponovo su njom počeli prometovati vlakovi. Tako su sa 33 km pruge opet najkraćim putem spojena ova dva slavonska grada koji jako dobro nadopunjuju jedan drugog sa privredama, obrazovanjem, ljudima, nakon dugih 17 godina čekanja. U ovim danima očekivanja novog Svjetla nadajmo se da će se ono ponovno pojaviti puštanjem ove pruge u promet nad Slavonijiom, a krajevi kojima prolazi živnuti u svoj ljepoti koja je živjela uz ovu nekada najbolju "sporednu" prugu.

 

Zato smo se na dan njenog puštanja nas četvorica Dača, Portos, Seabral i moja malenkost u liku lovca_na_ pruge, uputili da fotografijom zabilježimo ovaj sretni događaj onako kako su ga naše oči i naša tehnika vidjeli, sa željom da budemo svjedoci napretka same pruge kao kraja kuda prolazi.

 

Da nam je bilo lijepo u to ne treba ni sumnjati, bez obzira na naša očekivanja i razmišljanja da je to moglo biti mnogo mnogo ranije, da je ovo ili ono moglo biti bolje i pametnije izvedeno i da …….. mnogo toga. Bitno je da je pruga otvorena. Bitni su ljudi koji žive sa prugom i uz nju.

Taj dan oni su bili najljepši dio ovog putopisa pa ću im se ovom prilikom javno zahvaliti. Prepoznat će se na fotkama. Onima koje stjecajem okolnosti nisam uspio snimiti jer sam to odlagao za trenutak poslije koji uvijek pobjegne moja isprika.

 

A kako su se pomenuta trojica bacila na fotografiranje građevina i hrpa čelika u vidu lokomotiva i vagona ja sam se posvetio više pozadini. Onome što se najčešće ne fotografira.

Bero

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...