Jump to content

Delnička adventska bajka, dva kolodvora i neke usputnice, 2. prosinca 2018.


Stanley

Recommended Posts

Pozivu forumskog prijatelja Portosa koji se u civilu zove Nenad za putovanje u Delnice na izložbu malih željeznica ''Delnička adventska bajka'' prihvatili smo nâs trojica - Lovac_na_pruge koji se zove Berislav, Josip koji se zove upravo kako piše i ja. S obzirom da vlakom na duljim relacijama Riječke pruge putuje samo luđak, onaj tko nema drugog izbora i poneki railfan mi smo se uzdali u Medomobil, najnoviju Nenadovu motornu akviziciju marke Renault Grand Scenic. Za putovanje iz Zagreba do odredišta trebalo nam je manje od sat i pol.

 

Poster koji je pozivao na veliki događaj:

 

t00IOgy.jpg

 

Naš posjet se slučajno poklopio s Danom željezničkog modelarstva:

 

wntZ3Lp.jpg

 

Naš pouzdani prijevoznik - Medomobil:

 

62DkwbD.jpg

 

Moji suputnici Nenad, Josip i Berislav:

 

Rdw5T1h.jpg

 

S obzirom da nam je dnevni program bio u znaku motanja amo-tamo i skakanja sa jedne na drugu lokaciju izvještaj je uobličen uglavnom po temama, a ne po vremenskom redoslijedu.

 

Kolodvor Delnice

 

nZ2zXvG.jpg

 

Delnice su međukolodvor na pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor - Rijeka, na kilometarskom položaju 592+417 i nadmorskoj visini od 733 m/nm. Od susjednog kolodvora Zalesina u smjeru Zagreba kolodvor Delnice je udaljen 6 km, a od kolodvora Lokve u smjeru Rijeke 8,5 km. Najveća dopuštena duljina vlakova na 2. i 3. kolosijeku, ovisno o smjeru vožnje, iznosi 394 i 402 m, a najveća dopuštena brzina kroz kolodvor je 75 km/h.

 

Pogled u smjeru Zalesine...

 

siD4vUJ.jpg

 

... i u smjeru Lokava:

 

4Um6K2D.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U uredu šefa kolodvora, koji je osim Delnica zadužen još i za Lokve i Zalesinu, visi ova predivna stara fotografija - teretni vlak s parnom lokomotivom serije JŽ 32:

NujXGga.jpg

Dvije slike iz prometnog ureda:

gU2vEXB.jpg

fkkYrs5.jpg

Dobro zagrijan putnički prostor bio mi je utočište pred jakim vjetrom i hladnoćom koju je nosio:

4hMh4wH.jpg

voma1MC.jpg

s0QvYov.jpg

Vodonapojnik za ljude ne radi:

NpzsUI0.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Adventski ugođaj na kolodvoru:

Ucu3MJr.jpg

Zgrada robnog skladišta:

DHEqSap.jpg

Pokazivač visine snijega...

LDE6RIG.jpg

... kojeg smo zatekli samo u tragovima:

jqBDXmK.jpg

Dva motiva iz kolodvora:

WGjunP1.jpg

RhHIbmz.jpg

Nadali smo se da ćemo uhvatiti kakav ''živi'' promet iako je bila nedjelja. I nije ispalo loše - dva putnička i tri teretna vlaka u razmaku od nekoliko sati. Ovo je prvi teretnjak:

ILbqUjz.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Putnički vlak broj 4000 Zagreb - Rijeka:

JO2R1FI.jpg

Drugi teretnjak:

UXJVBtH.jpg

Fa0g1AF.jpg

Treći teretnjak. Njega smo prvog očekivali jer smo još ujutro saznali da su dvije garniture spremne u Šoićima i čekaju lokomotive. Zbog njega smo išli u Lokve da vidimo spajanje dva vlaka u jedan. Nije nam se posrećilo, ali nam ipak nije promakao:

nqSudCF.jpg

1C9fgQZ.jpg

Putnički vlak broj 4001 Rijeka - Zagreb:

AlwbIRT.jpg

wvaBGtN.jpg

 

Moji suputnici su se strateški rasporedili po raznim sačekušama oko Delnica pa očekujemo i njihove fotografije.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Petehovac

Nakon prvog bavljenja u kolodvoru i brzinskog posjeta događaju dana - koji će biti opisan kasnije - odlučili smo korisno ubiti vrijeme do dolaska putničkog vlaka iz Zagreba. Netko je predložio izletište Petehovac pa smo se uputili tamo.

Najprije nekoliko motiva iz gradića Delnice:

n6NDMh3.jpg

NwBMsiP.jpg

NiIRgqO.jpg

Gladnija polovica ekipe je odlučila opskrbiti se sendvičima u lokalnom Superkonzumu. Tu smo i popili kavu:

YxAyrUL.jpg

Ja sam svoju espreso kavu srknuo na brzinu i izašao van da uhvatim fotoaparatom kakav motiv. Ovo je pogled na prugu:

J298ERw.jpg

ŽCPR nedaleko Superkonzuma:

HWWaCUs.jpg

Pruga u smjeru Zalesine...

CEKuZeQ.jpg

... i u smjeru kolodvora Delnice:

O98IJHw.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Planinski centar Petehovac smatra se kolijevkom hrvatskog planinarstva i skijanja. Smješten je na platou istoimene planine na nadmorskoj visini 1035 m s kojeg se pružaju vidici na sve četiri strane, a jedinstveni su oni na Delnice, Nacionalni park Risnjak i Slovenske Alpe. Zbog iznimne ljepote to područje je 1963.godine zaštićeno i proglašeno značajnim krajolikom.

Nekako nam se činilo da neće biti vidika ni na jednu stranu jer smo ušli u oblak:

PgJlwhl.jpg

Ovamo nismo ulazili:

nNJ7u9F.jpg

Pradjed svih stabala:

I5jE7yv.jpg

Idemo smjerom putokaza:

Ky3D87b.jpg

xxjP3GR.jpg

tjXxf1G.jpg

Vidik u smjeru Delnica:

iGRLvuF.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nadzorna kamera:

YcMBk4o.jpg

Moji polusmrznuti kompanjerosi:

gAzP9bY.jpg

Malo smo prošetali okolicom i nabasali na skijašku vučnicu:

YaC6U6x.jpg

Ph56ZDD.jpg

jT8nXN8.jpg

Boravak u blizini ovakvih stupova nije najzdraviji pa smo krenuli natrag:

AxKA55s.jpg

I evo nas opet u Delnicama, pred pozornicom glavnog zbivanja:

VQDblW6.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Delničko adventsko čudo

 

U sklopu manifestacije ''Delnička adventska bajka'' u Radničkom domu je postavljena ''Fantastična izložba'' željezničkog modelarstva. Na prostoru 15x3 metra posložena je pruga s oko 300 modela vlakova u mjerilu H0. Izložbu su postavili Siniša Abramović, Dragutin Staničić, Siniša Dujmović, Goran Princ i Ante Radočaj, a sudjelovao je i modelarski kolega iz Novog Mesta Boštjan Jarc. Autor ideje je inženjer građevine Siniša Abramović iz Delnica, dugogodišnji railfan i modelar. Izložba je privukla veliko zanimanje publike, a najveće gužve su bile u petak i subotu. Mi smo došli u relativno mirnom razdoblju, ali je naišlo i dosta posjetitelja. Organizatori-entuzijasti zaslužuju sve pohvale za ovaj fantastičan doživljaj.

 

Siniša Abramović, spiritus movens ''Fantastične izložbe'' (snimka sa web stranice KŽMZ):

 

5w0kVGr.png

 

Ekipa je spremna za doček posjetitelja:

 

gxucXGx.jpg

 

KqvI5jk.jpg

 

Slijede detalji ''Fantastične izložbe'' bez potrebe za tekstom:

 

DWb5ZkL.jpg

 

acYspaW.jpg

 

tN6Kujk.jpg

 

5EzVB8N.jpg

 

1FknCvw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

9Xy9R0N.jpg

BDN28Tw.jpg

qIYus9o.jpg

FHbZpI5.jpg

Bilo je i znatiželjnih posjetitelja:

EXQbctV.jpg

Ovaj cucak je na jednom mjestu ''blagoslovio'' izložbu:

qtWj389.jpg

Siniša je bio dežurni barmen:

ME2xOn4.jpg

Za kraj zajednička slika u društvu željezničkih modelara. Fotografiju je na Facebooku objavio Siniša Dujmović:

ayiJYFt.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Došlo je vrijeme za novi izlazak na veliku prugu. Od prometnika u Delnicama čuli smo da oni vlakovi u Šoićima samo što nisu krenuli i da će se spojiti u Lokvama. Bilo je primamljivo gledati i snimiti taj manevar pa smo se Nenad, Berislav i ja uputili Medomobilom u Lokve. Josipa smo ostavili da uživa u društvu modelara.

Kolodvor Lokve

MxgB8Zk.jpg

Lokve su međukolodvor na pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor - Rijeka, na kilometarskom položaju 600+991. Od susjednog kolodvora Delnice u smjeru Zagreba kolodvor Lokve je udaljen 8,5 km, a od kolodvora Fužine u smjeru Rijeke 9 km. Najveća dopuštena duljina vlakova na 3. i 4. kolosijeku, ovisno o smjeru vožnje, iznosi 397 i 410 m, a najveća dopuštena brzina kroz kolodvor je 70 km/h.

S nadmorskom visinom od 806 m/nm Lokve su najviši kolodvor na pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor - Rijeka:

YFFEA2b.jpg

Pogled u smjeru Fužina...

pqM6GMt.jpg

... i u smjeru Delnica:

QNlydpw.jpg

Izlazni signali u smjeru Fužina:

W1TqrI3.jpg

Nekoliko detalja sa kolodvora:

U8UIzHo.jpg

YtOeLKu.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

gK8XOR3.jpg

SpE2Vjr.jpg

9rQOc79.jpg

muM1J6t.jpg

AQnWmpC.jpg

Iako je temperatura bila 7°C vjetar nas je dobro išibao pa smo se ugrijali uz kuhano vino, a život nam je uljepšala ova mlada dama:

w6UQLuS.jpg

Šalica-suvenir dva puta napunjena do vrha blaženom tekućinom = 25 kuna. Sebe sam odrezao jer sam loše ispao:

GBp9TfO.jpg

Pozdrav od vašeg izvjestitelja:

7ZfWSNf.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zvali ga nije se javljao. Bio na izložbi nije nas dočekao. Što se dešava s njim?

 

smiley.gif

 

Hvala!

Ja sam točno 15.195 km zračne linije od te skretnice… pa ne bih baš znao što se zbiva… ali da fale njegove opaske, fale.

 

Medo

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...