Jump to content

Kolodvori pod snijegom (Fužine-Vrbovsko)


narcis

Recommended Posts

U subotu 18.02.2012. nakon što su se vremenske prilike malo stabilizirale, ja i Jean smo se zaputili u Gorski kotar u obilazak kolodvora obavijenih bijelim pokrivačem i da snimimo pokoji Žutku na snijegu, pošto joj je ovo zadnja zima prometovanja po riječkoj pruzi (barem prema najavama). Lijepo sunčano vrijeme, bez daška vjetra, dan kao stvoren za akciju, našli smo se u našem tradicionalnom domicilu, a to je Buffet "Cres" i prije samog polaska, kratki osvrt na perone riječkog kolodvora;

 

Plasseri

P2180120.jpg

 

Ostatak kolodvora je pust

P2180123.jpg

 

Ponadao sam se da se nešto riješilo po ovom pitanju, ali očito nije, a možda se čeka restrukturiranje HŽ-a.

P2180125.jpg

 

Štacionovi panoi čekaju zamjenu

P2180127.jpg

 

U glavnom holu riječkog kolodvora, pogled na vozni red kaže, danas su samo dolasci vlakova u Rijeku :kul :

P2180131.jpg

 

Sjedamo u Jean-mobil i put Gorskog kotara po A6, lokacija Lepenica

P2180132.jpg

 

Jezero Bajer malo zaleđeno

P2180133.jpg

 

Prolazimo kraj mosta preko Ličanke, meni osobno jedan od ljepših željezničkih mostova u Hrvatskoj

P2180145.jpg

 

I stižemo na našu prvu planiranu postaju, kolodvor Fužine, dok je Jean išao u pregovore sa prometnikom, u međuvremenu ja sam započeo svoj kratki fotosešn. :foto:

P2180138.jpg

 

Izlaz u smjeru Lokve-Moravice

P2180135.jpg

 

Izlaz u smjeru Drivenik-Rijeka

P2180137.jpg

 

Malo infrastrukture

P2180139.jpg

 

Nema vode :no_no:

P2180141.jpg

 

Na kratko sam zavirio u kolodvorsku čekaonicu, prilikom obnove kolodvora, ovdje unutra se očito nije ništa radilo.

P2180144.jpg

 

Red vožnje

P2180142.jpg

 

Blagajna radi 00-24 :shock:

P2180143.jpg

 

-----> nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

U Fužinama praktički se sav snijeg otopio, što se i vidi po slikama, krećemo dalje na slijedeću postaju Lokve, ali prije toga, odlučili smo da malo iznenadimo našeg prijatelja Pfaffa i njegovu najdražu suprugu na svijetu :friends: , usput nam je i odmah smo ga našli. :yes:

P2180146.jpg

 

Lijepo su nas ugostili, svaka im čast :jelo: :jelo:

P2180147.jpg

 

A mi moramo dalje, dan je kratak a tek smo na početku obilaska, dolazimo na Pfaffov kolodvor Lokve (civilna strana)

P2180150.jpg

 

Službena strana kolodvora

P2180155.jpg

 

Ovdje je pak snijega puno više u odnosu na Fužine

P2180148.jpg

 

P2180149.jpg

 

Vidi se da su peroni čišćeni, vrlo pohvalno

P2180151.jpg

 

Tražim Pfaff-ovog prijatelja, nije ga valjda grtalica ostavila pokrivenog snijegom

P2180158.jpg

 

Nije, nije evo njega :kul :

P2180159.jpg

 

Izlaz prema Fužine-Rijeka

P2180153.jpg

 

Izlaz prema Delnice-Moravice, ima i nešto vozila infrastrukture, nisam se probijao tamo.

P2180152.jpg

 

Hmmmm, kao da je netko već gazio prije nas na ovu stranu da fotka kolodvorsku zgradu :icon_whoknows:

P2180157.jpg

 

Idemo dalje, smjer kolodvor Delnice.

 

-----> nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Mi ulazimo u Delnice, a iz kolodvora prema Rijeci kreće teretnjak sa 1061-005 na čelu i karavelom u zapregi, ehhh da smo barem 5 min ranije došli :wallbash: , ali valjda ćemo do Moravica sresti koji vlak 8)

 

Delnice civilna strana kolodvora

P2180163.jpg

 

Pa sam se lagano zaputio prema izlaznoj strani kolodvora, onoj prema Lokvama i Rijeci, usput zaintrigiraom me ovaj dvoosovinski vagon

P2180172.jpg

 

Zanimljiv sustav zaštite od samopokretanja :kul :

P2180165.jpg

 

Unutrašnjost vagona, nema ničega osim ove drvene palete

P2180167.jpg

 

Na prilaznoj kolodvorskoj cesti, vozilo HŽ infrastrukture spremno za novi snježni val

P2180168.jpg

 

Pa malo infrastrukturnih detalja

P2180169.jpg

 

P2180170.jpg

 

Idem nazad prema kolodvorskoj zgradi da je fotkam sa službene strane

P2180171.jpg

 

P2180173.jpg

 

Pa malo igre skrivača iza snježnog zida

P2180175.jpg

 

P2180176.jpg

 

Toliko o Delicama, idemo dalje prema Skradu

 

-----> nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Pogledom na vozni red u Skradu bi taman mogli sačekati B704 Zagreb-Rijeka pošto stiže za par minuta, ali pošto smo fulali skretanje za kolodvor, zadovoljili smo se i ovim žcp-om u Školskoj ulici :kul : , naravno vlak je već u međuvremenu prošao. :wallbash:

P2180179.jpg

 

P2180181.jpg

 

Ajde, barem je dobra pozicija za fotkanje, znamo za drugi put.

P2180182.jpg

 

P2180183.jpg

 

Krenuli smo dalje i putem se dogovaramo, pošto nismo ni pokušavali doći do Zalesine, da pokušamo doći do Žrnovca, pošto Jean je već bio tamo, kaže da je lokalna usta cesta, ali je asfaltirana eh a da li je očišćena od snijega... :thinking: , brzo smo našli, pošto na glavnoj cesti u Donjoj Dobri nema nikakvog znaka za skretanje, orijentacija je društveni dom. ;) a od mještana smo saznali da možemo autom do stajališta, jer je grtalica prošla dan prije i evo nas, stižemo.

P2180188.jpg

 

P2180185.jpg

 

Prema Moravicama

P2180186.jpg

 

Prema Skradu

P2180187.jpg

 

Stajalište Žrnovac se nalazi na km položaju...

P2180189.jpg

 

Vozni red kaže da putnički 4001 stiže u 15:16 e njega ćemo sačekati, pošto nam je već nekoliko vlakova danas kidnulo. :mrgreen:

 

Zazvonio je žcp, dolaziiiii

P2180192.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=Y7ys5UuXKmA&feature=colike

 

-----> nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

I ode 4001 u smjeru Moravica i Zagreba mješovitog sastava kušet+žlajfer+Bl. Eto da smo i konačno vlak snimili, ni više ni manje nego u Žrnovcu :kul :

 

P2180194.jpg

 

P2180195.jpg

 

A sada dalje, slijedeća meta nam je Brod Moravice.

 

Kolodvor u zavoju

P2180197.jpg

 

P2180199.jpg

 

P2180203.jpg

 

Izlaz prema Moravicama

P2180201.jpg

 

Izlaz prema Skradu,

P2180208.jpg

 

Ovdje nije bilo prometa, doduše nismo ni pitali ako ima koji teretnjak u neko skorije vrijeme, pošto sunce već pomalo zalazi, moramo u Moravice

P2180210.jpg

 

-----> nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

I stižemo na zadnju (navodno) postaju planiranu za današnji ekšn, kolodvor Moravice.

P2180213.jpg

A tamo kraljica riječke pruge žutka 1061-106 već odbrojava zadnje mjesece vožnje do Moravica, a ovdje je već spremna za povući vlak 4802

P2180216.jpg

 

P2180217.jpg

 

Manevra 2132-309 čeka da nešto radi

P2180219.jpg

 

Asea 1141-102 dovukla vlak 4054 iz Zagreba, za koji mjesec će i ona opet malo do mora :yes: , ovaj puta do Rijeke, pošto smo se sreli u Pločama prije 2 god, a u nmeđuvremenu je i obavila reviziju.

P2180224.jpg

 

Žutka je krenula put Rijeke, a asea je nakon što je skinuta sa garniture, poslana na odmaranje na 1.kolosijek i u očekivanju zadatka.

P2180229.jpg

 

Moravice

P2180226.jpg

 

P2180228.jpg

 

Granica 3:25kV za par mjeseci nestaje.

P2180214.jpg

 

-----> nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Ostalo je još malo dnevnog svjetla i iskoristili smo ga još za posjet kolodvoru Vrbovsko, pošto je u blizini.

 

Vrbovsko civilna strana

P2180233.jpg

 

Vrbovsko službena strana

P2180236.jpg

 

Prema Ogulinu

P2180237.jpg

 

Prema Moravicama

P2180238.jpg

 

I čujemo u daljini din-don, din-don, i sad se pitamo čuje li se to obližnji žcp na izlazu iz tunela ili obližnja crkva poziva na večernju misu :thinking:

 

Ali, izlazni signal prema Moravicama je pozelenio :yes:

P2180239.jpg

 

Prošla je asea 1141-311 sa podužim teretnjakom prema Moravicama, ali na žalost slika nije uspjela. :P

 

A mi smo se preko Ravne Gore vratili na A6 pa povratak u Rijeku u naš domicil Cres na još jedno piće prije razlaza.

P2180242.jpg

 

Ovo bi htio imati :grinko:

P2180243.jpg

 

I od mene toliko, super nam je bilo, hvala Jeanu za vožnju i druženje, kao i Pfaffu i najdražoj na gostoprimstvu u Sungeru. :jup :jup :jup

 

Do idućeg putopisa :mah :mah

 

Jean, sad si ti na redu. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Jako dobar putopis :palac:

Šteta kaj nije bilo više vlakova, ali i ovako je dobro. Na ŽCPR-u u Skradu smo 30.12. fotkali vlak 705 iz Rijeke i lokacija je odlična, a posebno mi je zanimljivo kaj ste uhvatili stajanje vlaka u Žrnovcu (jel bilo uopče kaj ljudi koji bi ušli ili sišli sa tog vlaka?), a drago mi je da je konačno gotov peron u Fužinama, a ne da ljudi moraju iskakati iz vlaka.

Link to comment
Share on other sites

U Žrnovcu nije nitko ni sišao ni ušao u vlak, društvo nam je pravio jedan mještanin iz obližnjeg sela, kaže da jedino nekoliko djece putuju vlakom u školu u Delnice, još nekoliko zanimljivosti vezano uz ovu kuću na stajalištu, ali više će o tome Jean, on je pričao s njime.

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast, lijep putopis. :palac:

 

Ovo bi htio imati

Ova (trebala bi biti) 06 mi je zapela za oko kada sam prvi put bio u vašem legendarnom okupljalištu. Tada sam, ako se dobro sjećam, upoznao Pfaffa, Glažara i još ponekog iz riječkog društva.

Odmah sam primijetio da je krov kabine malo previše nakošen, a tender je čista improvizacija. No hard feelings, ugrađena mana pripadnika parnog lobija. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo, već sam pomislio da se vaše šalabajzanje svelo samo na slikanje infrastrukture i gablec kod Pfaffa no ipak ste uspjeli uslikati i nešto vlakova. Bio je to zadnji čas za uhvatiti snijeg ali imali ste i sreće jer ste hvatali Žutke a ne Karavele. BDW ti Renault, Jean Renault, Kićo Renault, ja Renault - jel to Renaulti postaju Lade Njive Railfanova?

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

BDW ti Renault, Jean Renault, Kićo Renault, ja Renault - jel to Renaulti postaju Lade Njive Railfanova?

Ja Renault,mislim da i seabral ima Renault...Ima nas poprilično. :mrgreen:

 

Odlično,Narcise. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Riječka pruga uvijek pruža drukčije zanimljivosti i svaki posjet je doživljaj za sebe. A isto tako i svaki putopis s nje. Hvala ti, Narcis ! :palac:

 

 

Da, blagajna radi od 0-24, ali ne vraća karte za relacije kraće od 30 km.

Takvo pravilo su si oni sami smislili ? Tj. za ovu blagajnu vrijede drukčija pravila nego za sve ostale na HŽ-u ?

 

BDW ti Renault, Jean Renault, Kićo Renault, ja Renault - jel to Renaulti postaju Lade Njive Railfanova?

Ja Renault,mislim da i seabral ima Renault...

Ne samo jedan, nego su kod mene dva Meganea. A Portos je očigledno zaboravio u čemu se je vozio za vrijeme brojnih 3S+P haračenja i neposredno prije nego si je kupio svojeg Renaulta ;-):kul2

Link to comment
Share on other sites

Ne samo jedan, nego su kod mene dva Meganea. A Portos je očigledno zaboravio u čemu se je vozio za vrijeme brojnih 3S+P haračenja i neposredno prije nego si je kupio svojeg Renaulta ;-):kul2

Da, stvarno, i čiji sam auto sa 1.5 dCi motorom isprobao prije kupnje svog Kangooa.

Hm. Ima tu Renaulta za osnovati klub Railfanova koji voze Renaulte :-)

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Da, blagajna radi od 0-24, ali ne vraća karte za relacije kraće od 30 km.

Takvo pravilo su si oni sami smislili ? Tj. za ovu blagajnu vrijede drukčija pravila nego za sve ostale na HŽ-u ?

Ne, to pravilo vrijedi na svim blagajnama HŽ-a, samo što su oni očito jedni od (rijetkih) pametnijih koji su to jasno istaknuli da se vidi. Puno puta sam na GK imao prilike vidjeti putnike koji su čekali u redu da bi dobili povrat za relaciju manju od 30 km i kad su došli na red dobili bi odgovor: oprostite ali ne dajemo povrat za relacije do 30 km. :rolleyes:

 

Da ne bih zaboravio, svaka čast dečkima na trudu i realizaciji! :palac:

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Ne, to pravilo vrijedi na svim blagajnama HŽ-a, samo što su oni očito jedni od (rijetkih) pametnijih koji su to jasno istaknuli da se vidi. Puno puta sam na GK imao prilike vidjeti putnike koji su čekali u redu da bi dobili povrat za relaciju manju od 30 km i kad su došli na red dobili bi odgovor: oprostite ali ne dajemo povrat za relacije do 30 km. :rolleyes:

Još uvijek ne kužim. Ja sam osobno prošlu subotu vratio na blagajnu kartu za relaciju ZG Glavni kolodvor - Harmica i dobio natrag puni iznos cijene. Nije bilo nikakvih problema ni potpitanja, a udaljenost je bila 26 km.

A ni u Zakonu o željeznicama (članak 11) ništa ne piše o tom ograničenju.

Link to comment
Share on other sites

Još uvijek ne kužim. Ja sam osobno prošlu subotu vratio na blagajnu kartu za relaciju ZG Glavni kolodvor - Harmica i dobio natrag puni iznos cijene. Nije bilo nikakvih problema ni potpitanja, a udaljenost je bila 26 km.

Jesi kad si tražio povrat u prvih sat vremena nakon kupnje karte (ili 3 sata, nisam točno siguran). ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...