Jump to content

Spašavanje labudice u Fužinama


Pfaff

Recommended Posts

Počelo je ovako – vijestima iz crne kronike...

 

Na ulazu u Fuzine sa rijecke strane iskocila labudica za prjevoz transformatora. Pruga zatvorena pomocni vlak iz Zg na putu za Fuzine.

Hvala za informaciju.

Ajmo, tko je blizu nek poslika, sumnjam da ce je brzo dignuti ako je natovarena.

 

Kad Ti admin pošalje ovakvu poruku, nema druge nego se opremiti i krenuti. A i dobro mi je uletilo – najbolja supruga na svijetu mi je upravo držala predavanje o tome kako previše sjedim u kući i kako bih se trebao malo pokrenuti jer ću prirasti za stolicu Roll.gif. Još trebam društvo. Barba bojnik je idealan – uvijek spreman za Eksn.gif. Nazovem ga, čovjek se upravo vraća s tržnice i voljan je...

 

Da ne duljim, u 12:00 smo sjeli u vozilo i za pol sata bili na izlazu "Vrata". I tamo kopaju...

 

LabudicaFuzine001.jpg

 

To raskršće je i inače glupo, ali sad su ga još zakomplicirali sa semaforom...

 

LabudicaFuzine002.jpg

 

Dronc, dronc...

 

LabudicaFuzine003.jpg

 

Najljepši željeznički most u 'Rvata Hail.gif

 

LabudicaFuzine004.jpg

 

Netom sam parkirao službeno vozilo (u zadnji postojeći prostor – još nikad nisam vidio toliko automobila na kolodvoru Fužine) i izašao na službenu stranu kolodvora kad li je naišao radni vlak I. ranga s dizalicom. Srećom je stativ bio otvoren pa je tako nastao ovaj filmić:

 

th_LabudicaFuzine005.jpg

 

O'šo on prema tamo (kasnije smo saznali da je samo mijenjao kolosjek). Inače, su Fužine potpuno požutjele. Ja sam mislio da je s radovima gotovo, ali zatvori traju i dalje. To je ispalo dobro jer se putnici na ovom dijelu pruge ionako prevoze autobusima.

 

LabudicaFuzine006.jpg

 

Na kolodvoru je sve u znaku labudova...

 

LabudicaFuzine007.jpg

 

... i labudica.

 

Bojao sam se da ćemo doći prekasno, ali je ispalo dobro. Policija je obavila uviđaj i izđubrila se, a strujići su upravo završavali sanaciju KM i signala.

Par riječi o incidentu: Dogodio se 11. 10. točno oko 23 ha. Vlak je vukla žutka, iza nje je bila hladna karavela, a iza toga 160 tona težak posebni vagon za prijevoz transformatora i teških tereta (u daljem tekstu: labudica). Srećom prazan. Vagon je prednjim dijelom (2 x 3-osovinsko podvozje) iskočio na ulaznoj (8) skretnici i zaustavio se nekih 40-tak metara (moja procjena) nakon toga. Pokupio je jedan signal i jedan nosač KM s odgovarajućim štetama. Dio kolosjeka je malo izbačen iz pravca, a šteta na prednjem dijelu labudice je poprilična.

 

LabudicaFuzine008.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sunce (ofkors) nije bilo naklonjeno mojim idejama, ali tu nema pomoći. Majstor upravo dovršava kontrolu zamijenjenog signala.

 

LabudicaFuzine009.jpg

 

Vučna vozila. Navodno je stradala i spojka na karaveli, ali nemam potvrde za to

 

LabudicaFuzine010.jpg

 

Ovdje se vidi da je prednji dio izbačen za čitav metar. Obratite pažnju na ležaj prve osovine

 

LabudicaFuzine011.jpg

 

Napuknuće frema podvozja

 

LabudicaFuzine013.jpg

 

Majstori analiziraju stanje i planiraju dizanje

 

LabudicaFuzine012.jpg

 

S druge strane. Vidi se kako je kabina labudice ("dnevni boravak") dobila po njuški

 

LabudicaFuzine014.jpg

 

Dobro je uronila

 

LabudicaFuzine015.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Taman su gotovi s krpanjem KV-a. Zanimljivo kako su u vrlo kratkom roku uspjeli sanirati većinu šteta na infrastrukturi. To samo potvrđuje tezu da u -u nisu nesposobni radnici... Mrgreen.gif

 

LabudicaFuzine016.jpg

 

Zadovoljstvo ostvarenom radnom pobjedom ocrtava se na licima trudbenika...

 

LabudicaFuzine026.jpg

 

LabudicaFuzine027.jpg

 

Ovo je ostatak KM stupa koji je popustio pod naletom jačeg

 

LabudicaFuzine029.jpg

 

A evo kako su momci riješili zamjenu:

 

LabudicaFuzine022.jpg

 

LabudicaFuzine030.jpg

 

LabudicaFuzine031.jpg

 

LabudicaFuzine032.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ova gromada je, pretpostavljam, dio temelja iščupanog signala. Smotalo ju je među osovine i upravo su ju iskopali. (To se i meni jednom desilo s autom na nekoj vododerini – vrlo neugodno iskustvo). Ovo su pomoćni bageristi koji su ostvarili tu radnu pobjedu

 

LabudicaFuzine017.jpg

 

LabudicaFuzine018.jpg

 

Frem prednjeg podvozja je napukao i s druge strane. BTW, na pločici piše da je labudica napravljena u Kraljevu...

 

LabudicaFuzine020.jpg

 

Utonulo skoro do osovine

 

LabudicaFuzine021.jpg

 

Iskočila su srećom samo prva dva podvozja, ali bome momački! (Ja ih, zbog jasnoće, u daljem tekstu zovem br. 1. i br. 2.)

 

LabudicaFuzine024.jpg

 

LabudicaFuzine025.jpg

 

Barba bojnik marljivo dokumentira moj rad na dokumentiranju nezgode

 

LabudicaFuzine028.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Idem malo vidjeti štete na pruzi. Usput primjećujem da su još ranije izvadili svornjake ('rvacki: bolcne) koji spajaju nosač tereta s prednjim podvozjem kako bi olašali lateralne pomake kod dizanja i vraćanja na kolosjek. Ovo u prvom planu nije bačva za pivo već jedna od hidrauličnih dizalica

 

LabudicaFuzine023.jpg

 

Lijepo ga je iskrivilo. Još da je iskopat malo tampona, ličilo bi na onaj komad pruge na padinama Učke Mrgreen.gif

 

LabudicaFuzine033.jpg

 

Kolosjek koji je oštećen je treći, a izbačen je iz pravca kotačima prednjeg podvozja. Stražnji dio labudice je ostao na tračnicama.

 

LabudicaFuzine034.jpg

 

Iskopina. Eto što ti se dogodi kad previsoko dogneš glavu!

 

LabudicaFuzine035.jpg

 

Radnici oslobađaju vijke na pragovima

 

LabudicaFuzine036.jpg

 

Zgodna naprava

 

LabudicaFuzine037.jpg

 

Hehe.gif

 

th_LabudicaFuzine038.jpg

 

Krik-vinta, rekli bi moji Gorani

 

LabudicaFuzine039.jpg

 

Ovo sam slikao, 'nako, usput. Bilo parkirano sastrane...

 

LabudicaFuzine040.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pragovi nose tragove vijenaca, al' mislim da to nije od ovog slučaja. Pitanje je da li se to uopće dogodilo ovdje ili su prilikom neke rekonstrukcije upotrijebljeni stari pragovi s ovakvim ozljedama?

 

LabudicaFuzine041.jpg

 

Kiki273 bi rekao: "Pogled prema Delnicama"

 

LabudicaFuzine042.jpg

 

Malo tehničkih podataka. Koliko znam, ovo je po veličini srednja od tri labudice u najmu "Zagrebtransa"

 

LabudicaFuzine043.jpg

 

Kad je već prigoda, idem malo pogledati labudicu odozgo. (Foto: Thomcro)

 

LabudicaFuzine044.jpg

 

LabudicaFuzine045.jpg

 

Znam (zapravo se nadam) da je napon isključen...

 

LabudicaFuzine046.jpg

 

Nažalost mutno (godine su uzele danak...)

 

LabudicaFuzine047.jpg

 

Unutrašnjost upravljačnice

 

LabudicaFuzine048.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled odozgo na kolodvor. Lijevo je vagon posebnog vlaka s opremom za dizanje. Njega su otkvačili iz kompozicije kad sam stigao na kolodvor. Ostatak vlaka s dizalicom je desno (to je bio onaj manevar). Netko mi je kasnije rekao da nije uopće trebalo vući i dizalicu jer se ona teško koristi na elektrificiranim prugama ako prethodno nije poderana KM. Bo? Valjda...

 

LabudicaFuzine049.jpg

 

Napokon su smislili strategiju i počet će dizati kraj labudice. Evo i vašeg izvjestitelja u radnom položaju...

 

LabudicaFuzine050.jpg

 

LabudicaFuzine051.jpg

 

Cijeli zahvat je joint venture -a i "Zagrebtransa". Pretpostavljam da jedino skupa imaju potrebnu količinu potrebne opreme

 

LabudicaFuzine052.jpg

 

Od medija bila je prisutna jedino RTLLogo.jpg(dubokim zagrobnim glasom). Evo su se dokopali šefa parade (gospodinu nisam saznao ime) i gurnuli mu krušku pod njušku...

 

LabudicaFuzine053.jpg

 

LabudicaFuzine054.jpg

 

Ovo je upravljački pult za hidrauliku kojom će se podignuti labudica

 

LabudicaFuzine055.jpg

 

Dvije dizalice (teške su k'o sam vrag – nose ih po dvojica) i tzv. "žabe" – posebni klizači koji služe za izvođenje lateralnih pomicanja

 

LabudicaFuzine056.jpg

 

Crijeva za razvod hidraulike

 

LabudicaFuzine057.jpg

 

Motorna pumpa za hidrauliku. Kanta na dnu je spremnik ulja. Nose četvorica...

 

LabudicaFuzine065.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovo nema veze s incidentom. Usred sve gužve ovi monteri su nesmetano i nezainteresirano obavljali montažu novog signala. Dođe kao neki intermezzo u cijeloj priči (Promenada u "Slikama s izložbe"?)

 

LabudicaFuzine058.jpg

 

LabudicaFuzine059.jpg

 

Vagon pomoćnog/radnog vlaka s opremom za dizanje. Pun je zanimljivih bunkera i skrovišta.

 

LabudicaFuzine062.jpg

 

Ovo je pokojni signal kojeg je samljelo. Meščini da ga neće popravljati...

 

LabudicaFuzine061.jpg

 

Pod prednji dio postavlja se poprečna greda oslonjena na tračnice na koju se postavljaju dizalice.

 

LabudicaFuzine063.jpg

 

Evo izbliza. Zanimljiv način blokade spojnice

 

LabudicaFuzine066.jpg

 

Operater na joysticku

 

LabudicaFuzine067.jpg

 

Diglo, bome! Greda koja nosi dizalice je od posebnog čelika i visoko polirana. Po njoj se bočno kližu "žabe" kad je to potrebno.

 

LabudicaFuzine069.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

(Ovo nije moja glava). Nakon svakog zahvata slijedi provjera stanja. Moram priznati da su dečki jako pažljivi u radu iako je bilo situacija u koje me ni dragi bog ne bi natjerao...

 

LabudicaFuzine070.jpg

 

S druge strane

 

LabudicaFuzine071.jpg

 

LabudicaFuzine072.jpg

 

U razvodni ormarić na onom novom signalu su ugurali nekakvu "Iskrinu" elektrokomplikaciju. Taman je stala.

 

LabudicaFuzine073.jpg

 

Čitava procedura ide korak-po-korak. Dizalica nema veliki hod pa se malo digne, onda se podignuto osloni na podmetnute podklade (imaju ih cijelo čudo svih dimenzija i debljina i fascinantno je kako uspijevaju iskombinirati potrebnu visinu). Onda se poprečna greda digne na potklade pa se opet podmetnu dizalice pa se opet digne...

 

LabudicaFuzine074.jpg

 

Evo, kotači su izronili iz balasta. Obratite pažnju na deformirane ostatke nošača stepenica s ove strane kabine

 

LabudicaFuzine075.jpg

 

LabudicaFuzine076.jpg

 

Sad izvlače iz balasta drugo podvozje

 

LabudicaFuzine077.jpg

 

LabudicaFuzine078.jpg

 

LabudicaFuzine079.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje pomno pratim sve radnje. (Foto: Thomcro). Moram odati priznanje i zahvalnost svima koji su se gnjavili s dizanjem jer su nas trpili dok smo se motali okolo i čak bili voljni objasniti postupke. Dobro, dobro, bio je jedan grintav, al' u tolikoj gomili bilo bi sumnjivo da se ne nađe bar jedan...

 

LabudicaFuzine080.jpg

 

LabudicaFuzine081.jpg

 

Oguljena glava. Na vrhu stupa. LL?

 

LabudicaFuzine082.jpg

 

Podmetnuta je poprečna greda pod podvozje br. 2 i postavljaju se "žabe"

 

LabudicaFuzine084.jpg

 

Stalno me bilo strah da će čovjek opaliti glavom u ostatke ovih ljestava

 

LabudicaFuzine083.jpg

 

Postavljeno

 

LabudicaFuzine085.jpg

 

LabudicaFuzine086.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sad je operater na labudici zapalio svoj kompresor i počeo namještati spoj nosača tereta i prednjeg dijela

 

LabudicaFuzine087.jpg

 

LabudicaFuzine088.jpg

 

S druge strane mu pomaže hidraulika

 

LabudicaFuzine089.jpg

 

Cijeli sklop. Lijepo se vidi greda. Ima sa strane ručke pa ju nosi cijela ekipa (to izgleda kao na sprovodu). Cjevasta naprava je tzv "top" (logično ime) koji se s jedne strane upire petom u rupu na gredi, a s druge ima kuglasti spoj s utorom na "žabi". Tako se "žaba" pomiča po gredi.

 

LabudicaFuzine090.jpg

 

Upravljački pult

 

LabudicaFuzine091.jpg

 

Pumpa. Pali se kao "British Seagull" vanbrodski motor – konopčićem omotanim oko zamašnjaka!

 

LabudicaFuzine092.jpg

 

Nisam uspio pročitati što piše na majici. Može netko pomoći?

 

LabudicaFuzine093.jpg

 

Izbijeni ležaj.

 

LabudicaFuzine094.jpg

 

Sve je spremno za bočni pomak. Lijepo se vidi kako je "top" priključen na "žabu"

 

LabudicaFuzine095.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

S druge strane. Odjednom je ustanovljeno da je na podvozju br. 2 pukao držač koji bi ga trebao držati vodoravno pa se cijela stvar malo naherila što nikako nije dobro za cijeli postupak... Hm.gif

 

LabudicaFuzine096.jpg

 

Nije tračnica, al' je Zen'ca!

 

LabudicaFuzine097.jpg

 

Ovaj je gotov s montažom i sad lijepi bijelo-crne trakice po stupu...

 

LabudicaFuzine098.jpg

 

Da mu sve po spisku...

 

LabudicaFuzine099.jpg

 

Na kraju su odnekud dovukli neke grdne lance, ponovno spustili labudicu, zakopčali spušteni kraj i ponovno digli. Pojelo je lijepih pola sata.

 

LabudicaFuzine100.jpg

 

LabudicaFuzine101.jpg

 

S druge strane.

 

LabudicaFuzine102.jpg

 

Podmetanje "žaba" (i glave) pod podvozje br. 1.

 

LabudicaFuzine103.jpg

 

Sva se hidraulika spaja bajonetnim spojevima. Priprema i provjera "topa"

 

LabudicaFuzine104.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Namještanje "žabe"...

 

LabudicaFuzine105.jpg

 

... i "topa"

 

LabudicaFuzine106.jpg

 

Lijepo se vidi kako se osovina spustila u odnosu na frem

 

LabudicaFuzine107.jpg

 

"Top" se rasteže dok peta ne upadne u rupu. Poslije će privući "žabu" i sve s njom.

 

LabudicaFuzine108.jpg

 

Na drugoj strani je "top" među kotačima. Netko mora biti unutra za vrijeme pomicanja kako bi premještao petu. Ne bih mu bio u koži...

 

LabudicaFuzine109.jpg

 

Ovi sa žutim prslucima su iz "Zagrebtransa"

 

LabudicaFuzine110.jpg

 

Potklade raznih vrsta i oblika. Pretpostavljam da svaki komad teži 20+ kila, a dečko to nosaju okolo k'o da su kutije šibica. Altroché teretana!

 

LabudicaFuzine111.jpg

 

Povlačenje je napokon krenulo (podvozje br. 2)... (stalno sam se pitao što bi se dogodilo da su jedan "top" obratno spojili pa da jedan vuče, a drugi gura???)

 

LabudicaFuzine114.jpg

 

... i vijenac je zahvatio tračnicu. To će i ostale kotače staviti u pravac.

 

LabudicaFuzine115.jpg

 

Hmmm...

 

LabudicaFuzine116.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Podvozje br. 1. je gadno oštećeno. Sad se tek vidi što je sve puklo

 

LabudicaFuzine117.jpg

 

Spremam se slikati poravnavanje podvozja br. 1. iz žablje perspektive (Foto: Thomcro)

 

LabudicaFuzine118.jpg

 

LabudicaFuzine119.jpg

 

Cisalpino iz Delnica nam se pridružio u slikavanju. Al' on radi samo dojmljivu fotografiju pa nije konkurencija Krepah.gif

 

LabudicaFuzine120.jpg

 

Sve je manje-više na mjestu. Još su samo imali malu kinkibaciju (tako to kaže moj mali susjed) s onim lancima, ali i to je uspješno obavljeno...

 

LabudicaFuzine121.jpg

 

Još spojiti komade i utaknuti bolcne...

 

LabudicaFuzine122.jpg

 

A evo i filma gdje se vide najzanimljiviji dijelovi zahvata:

 

http://www.youtube.com/watch?v=ECnuxhfo6NI

 

Vagon je sad, osovljen na noge, ali je pitanje što dalje. Iz razgovora s gospodinom iz Slavonskog Broda koji je očito zadužen za dalji tijek ozdravljenja, doznao sam da se vagon zbog stanja podvozja br. 1. najvjerovatnije neće ni uz najveće mjere opreza moći transportirati. To znači da će morati dopremiti rezervno podvozje (navodno ga imaju) i zamijeniti ga. Čut će se...

 

A već je bilo kasno pa smo odlučili krenuti kući. Ovo je pogled na cijeli radni vlak. Ono u prednjem planu je dizalica u putnom položaju.

 

LabudicaFuzine124.jpg

 

Dok smo išli prema kolodvorskoj zgradi, pored nas je prošao ubrzani za Rijeku

 

th_LabudicaFuzine125.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sljedećih par kadrova posvećujem (s par dana zakašnjenja) Zeusu za rođendan.

 

LabudicaFuzine126.jpg

 

th_LabudicaFuzine127.jpg

 

LabudicaFuzine128.jpg

 

Pošiljka?

 

LabudicaFuzine129.jpg

 

Skladišni kolosjek u Fužinama je naprasno skraćen...

 

LabudicaFuzine130.jpg

 

... a dobio je i bika!

 

LabudicaFuzine131.jpg

 

Službeno vozilo -a

 

LabudicaFuzine132.jpg

 

Službeno vozilo 1.RŽB-a

 

LabudicaFuzine133.jpg

 

Natrag smo se vratili preko Plasa i uslikao sam ovaj lijepi kvarnerski sumrak...

 

LabudicaFuzine135.jpg

 

... a napokon mi je uspjelo slikati i hreljinsku poštu! (Mail.gifMudri.gif)

 

LabudicaFuzine134.jpg

 

Ja toliko, a nadam se da ćemo dobiti i neke insajderske informacije o nastavku priče!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Uz 006 koja je dulje vrijeme out,014 je druga Karavela koja je u kvaru.Navodno joj još i ulje pušta,a ostale(001,003,007 i 008) voze.

Odlično odrađeno i prezentirano kao i uvijek i kako to sve funcionira. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast, to se zove biti u pravo vrijeme i na pravom mjestu. :palac:

 

... a napokon mi je uspjelo slikati i hreljinsku poštu! (Mail.gifMudri.gif)

Thanks! Jest da baš ne patim za bivšom firmom (to je priča za sebe), ali krv nije voda...

 

radni vlak

Budimo precizni: pomoćni vlak. Radni vlak je nešto drugo, no to neka pojašnjavaju forumaši iz HŽ-a. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Budimo precizni: pomoćni vlak. Radni vlak je nešto drugo, no to neka pojašnjavaju forumaši iz HŽ-a. :wink:

Da. I ja sam kasnije shvatio da sam pomiješao termite. BTW, pomoćni od UPOMOĆ!? Jer po mojoj logici, pomočni je onaj koji ispomaže u poslu ili zamjenjuje glavnog/osnovnog, a ovaj to definitivno ne čini...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bravo Pfaff !

Odličan uradak i dokumentiran brdom odličnih fotografija i filmića i sve po pravilima službe.

Mislim da su ti sa RTL televizije obični amateri prema forumaškoj ekipi iz Rijeke.

Potpuno se slažem sa kolegom!

pozdrav...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Ovo je kao napeti krimić ... samo što unaprijed znamo da završava happy-endom. Ali ono što je prethodilo krimiću sigurno ne može imati prefiks "happy" ;-)

Hvala ti, Pfaff ! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...