Jump to content

Osijek-Erdut-Osijek 2 puta


dnovakovic

Recommended Posts

Davno prije četiri godine i nešto malo više, vaš putopisac se zaputio na jedno od svojih prvih putopisnih forumskih putovanja od Osijeka do "dalekog" Erduta i nazad.

Da budemo točniji bilo je to 03.05.2007., i naravno posmatrajući današnje visoko kvalitetne forumske putopise i fotografije, bio je to čist promašaj, posebno što sam imao problema s fotićem i sve je to tada za mene bilo nešto novo i moram priznati bilo me je pomalo i strah kako će sve to na kraju ispasti.

Ipak bio sam tek railfan početnik a član foruma tek nekih šest mjeseci i vojnički rečeno pravi gušter.

 

Ispalo je kako je ispalo i uprkos svemu pogledano je 1547 puta, a meni se prohtjelo ovih dana da ponovim isto putovanje samo zbog fotkanja i to isključivo kroz prozor vlaka.

Naravno i da usput vidim ima li kakvih promjena na ovoj pruzi i oko nje.

 

Promjena naravno nema, sve je i dalje zapušteno i jadno a nikakvih nagovještaja da bi moglo biti nekakvih pomaka na bolje nema. Na čitavoj pruzi dugačkoj 31 km nisam vidio ni jedan jedini teretni vagon, izuzevši stanicu Osijek Donji grad. Stanične zgrade u Sarvašu, Bijelom Brdu i Dalju su blago rečeno ruševine, i izgledaju još daleko gore nego u prvom putopisu. Izuzetak je stanica Erdut koja valjda očekujući ulogu pograničnog kolodvora, koju usput nikada neće dočekati, izgleda prilično uredno i odskače od ostalih na ovoj pruzi.

Nažalost Erdut nema putnika, i ovaj puta sam ja bio jedini putnik od Dalja do Erduta, za one koji ne znaju selo Erdut je udaljeno od kolodvora par kilomatara i stanovnici se radije služe uslugama autobusnih prijevoznika koji ih dovoze u centar sela.

 

Razmišljao sam da ovoj putopis priključim onom starom ali sam se ipak odlučio na novi kome sam dao naslov :

 

Osijek-Erdut-Osijek 2

 

Pa da krenemo !

 

Vozni red :

 

Osijek 10:42

Osijek OLT 10:45

Osijek Donji Grad 10:48

Standard 10:51

Osijek Luka 10:55

Sarvaš 11:04

Bijelo Brdo 11:09

Dalj 11:23

Erdut 11:33

 

 

Za početak dvije slike kolodvorske zgrade u Osijeku, koja se može slobodno svojim izgledom pridružiti ruševnim staničnim zgradama na pruzi prema Erdutu......

 

004jha.jpg

 

005qfa.jpg

 

Vozimo se ovom svježe ofarbanom Macosom 7 121-026 koju je već neki "umjetnik" uspio ukrasiti....

 

110hmw.jpg

 

Unutrašnjost Macose izgleda dobro......

 

007oi.jpg

 

008lkb.jpg

 

Pogled kroz prozor i krećemo .....

 

009pe.jpg

 

Kolodvor izgleda prilično pusto......

 

010zax.jpg

 

Pogled na depo i lokomotive koje odmaraju......

 

012ry.jpg

 

Izlazimo iz kolodvora.....

 

014mz.jpg

 

Mjesto pored bika gdje moja malenkost često fotka vlakove na prolasku kroz Sjenjak........

 

016cd.jpg

 

Nastavlja se !

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Osijek OLT...........

 

101hr.jpg

 

Pogled na rampu kod stajališta OLT.........

 

102se.jpg

 

Signal na ulasku u stanicu Donji grad......

 

017bmn.jpg

 

Osijek Donji grad..............

 

018ls.jpg

 

019be.jpg

 

Novi most (pasarela) preko kolodvora Osijek Donji grad.....

 

020wu.jpg

 

098ys.jpg

 

Industrijski kolosjek za stovarište INA-e........

 

022izb.jpg

 

Stovarište INA.........

 

025rq.jpg[/url]

 

Osječka pivovara ima industrijski kolosjek koji ne koristi......

 

027xk.jpg

 

Stajalište Standard.....

 

028ha.jpg

 

Nastavlja se !

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Ovdje se odvaja kolosjek za novu luku Nemetin.....

 

029kbm.jpg

 

Stajalište Osijek Luka.....

 

031vnw.jpg

 

Spuštena rampa na cesti za Vukovar.........

 

093jt.jpg

 

Lučke dizalice.........

 

094wt.jpg

 

Ovo mi je najzanimljiviji dio puta. Ulazak u kolodvor Nemetin u kome vlak uopće ne staje a kolodvorski kolosjeci polako zarastaju u korov i hrđu a mogli bi uskoro postati i plijen skupljača starog željeza.

Nije mi jasno što je ovdje trebalo biti, dali kolodvor za luku ili možda mali ranžirni kolodvor obzirom da je ovdje planirana industrijska zona i preseljenje nekih industrijskih pogona iz grada.

Tek ovo što se vidi na slikama stoji prazno i neiskorišteno i lagano propada a ne vidim ni u budućnosti nekakvog izgleda za oživljavanje.

 

Što istočnije to tužnije !

 

035il.jpg

 

036rp.jpg

 

037fy.jpg

 

038zcn.jpg

 

039px.jpg

 

I na kraju kolosjek koji se ponovo spaja sa prugom za Erdut.......

 

041mh.jpg

 

Nastavlja se !

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Ulazimo u Sarvaš......

 

042hq.jpg

 

Nekada kolodvor, danas samo stajalište Sarvaš.....

 

043uyn.jpg

 

Nema promjene kod ruševine stanične zgrade.....

 

044ld.jpg

 

Pusto stajalište Bijelo Brdo je oživjelo kada je izašlo ovo malo putnika.......

 

046wfd.jpg

 

048dn.jpg

 

Selo Bijelo Brdo u daljini i kombajni......

 

050kh.jpg

 

Približavamo se Dalju i kolosjeku pruge iz Borova......

 

053kv.jpg

 

Stanična zgrada u Dalju izgleda sve lošije........

 

054ao.jpg

 

055gw.jpg

 

Unutrašnjost čekaonice....

 

056ic.jpg

 

Ova zgrada bi odlično poslužila za snimanje kakvog horor filma...

 

057kv.jpg

 

Od ove velike zgrade željeznica koristi samo ovu prostoriju za prometnika....

 

058ig.jpg

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Pogled na selo Dalj.........

 

062xo.jpg

 

Čuveni erdutski vinogradi. Nisam stručnjak za vina ali mi se čini da bi ova sušna godina mogla biti dobra za kvalitet vina.....

 

066mq.jpg

 

067bn.jpg

 

Ulazimo u stanicu Erdut.....

 

068pc.jpg

 

069vs.jpg

 

070cf.jpg

 

Najistočniji kolodvor u Hrvatskoj pust i bez putnika. Od Dalja u vlaku je strojovođa, kondukter i moja malenkost. Nije mi teško zamisliti da bi uz malo dobre volje ova stanica mogla da oživi. Jedan novi ruski DMV ŽS bi mogao voziti ujutro od Sombora do Erduta sa vezom HŽ macosom za Osijek i isto tako jedan poslije podne ili navečer.

Slično sasvim dobro funkcionira između HŽ i MAV-a u Belom Manastiru.

Zanimljivo je da odnedavno između Osijeka i Sombora nema više ni stalne autobusne linije pa bi željeznica mogla ponovo da uđe na velika vrata.....

 

 

 

071xp.jpg

 

Pogled prema Osijeku.....

 

072um.jpg

 

Pogled prema Bogojevu i Dunavu.....

 

073vf.jpg

 

Pogranična policija u Erdutu se vjerovatno ubija od posla....

 

075nm.jpg

 

Napuštamo Erdut i vraćamo se na "zapad"...

 

080bg.jpg

 

I na kraju u Dalju jedna lijepa slika.

Prazan vlak počeo se puniti učenicima, i sve je oživjelo njihovm ulaskom i grajom. Slično je bilo i na slijedećim stanicama do Osijeka Valjda oni najavljuju neka bolja vremena za ovu tužnu prugu.........

 

085he.jpg

Edited by dnovakovic

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo! I to si sve uspio na miru odraditi onako, penzionerski, iz vlaka. Svaka čast.

 

Ove dvije kolodvorske zgrade u Dalju i Erdutu su prekrasne (a dofatijo si i ćenifu!). To bi trebalo detaljno istražiti.

 

BTW, dok su još prozori na obnovljenom plavcu čisti, preporučam da se uvaljaš u upravljačnicu i snimiš cab-ride. Majstor će Ti biti zahvalan na društvu (kao i ja na ovom putopisu)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Da, sve istočno od Osijeka izgleda tužno i zapušteno. Slično sam to i ja doživio prošle godine, kad sam obilazio triangle u Dalju. U svakom slučaju, uvijek može biti i gore od ovoga i zato je dobro da to što više i što češće zabilježimo. Isto kao što su ona davna bolja vremena zabilježena u sjećanjima i na fotkama starih fotografa. Hvala ti na ovom putopisu :palac:

Link to comment
Share on other sites

Odličan prikaz ove tužne (nadam se ne zadugo) pruge :palac:

Kaj se tiče kolodvora u Nemetinu pogledao sam na Googlemaps i mislim da je to kolodvor za luku s obzirom da ima direktan spoj na kolosijek za luku, a u blizini je još jedan industrijski kolosijek pa je očito prije bilo prometa i potrebe za kolodvorom. Inače u Seabralovom putopisu od prije godinu dana se vide ranžirni(?) signali na tom kolodvoru koji su nestali.

Link to comment
Share on other sites

Lijepo i nažalost otužno podsjećanje na prugu kojom sam sedamdesetih i osamdesetih godina puno putovao iz Zagreba u Sombor. Naravno uz presjedanja i to svim mogućim vrstama vlakova (putnički, brzi, klasična garnitura, šinobus, dizel i parna vuča).

Kolodvor Nemetin je vjerojatno izgrađen kao industrijski, za potrebe luke i gospodarske zone. A možda jednom i bude nešto od njega? :roll2:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sve čestitke na ovom putopisu mome sugrađaninu :D Možda bi trebali biti malo optimističniji u vezi ove pruge jer teško da može biti lošije od ovoga.Ipak pruga povezuje dvije države pa u budućnosti ipak netko i uvidi potencijal ove pruge.

Link to comment
Share on other sites

Lep prikaz :-) Svaka čast Dragomire na lepim slikama sa nove aparature :-)

 

Nego,otkad ne ide Severtrans bus za Osijek?!Pa bio je onaj u 07.30 iz Sombora sa povratkom u 14.30 iz Osijeka.Jedan od najunosnijih šverc polazaka za obe strane.Ako su i to ukinuli,pitanje je kako ću uopšte sledeći vikend za HR,jer mi se preko Šida nikako ne ide.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na lijepim riječima !

Nadajmo se da će ova pruga opstati uprkos svemu, i da je možda čekaju bolji dani.

 

Hadžibane !

Kao što si vidio dobili smo novu autobusnu stanicu ali izgubili vezu sa Somborom.

Imaš novu liniju Novi Sad-Osijek preko Iloka sa tri polaska svakog dana iz Novog Sada u 6:00, 12:00 i 19:30.

Tvoj "Severtrans" održva i dalje liniju Sombor-Beli Manastir sa čak četiri polaska iz Sombora u 5:45, 9:00, 13:45 o 16:30.

Koliko traje putovanje od Sombora do B.Manstira ne znam ali iz B.M. imaš vlakove za Osijek u : 5:43, 7:03, 8:20, 10:53, 12:23, 14:10 i IC iz Pešte u 14:30 a autobusna i željeznička stanica u B. Manastiru su jedna pored druge...

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala Ti PUNO Dragomire na ovom Izvodu iz Reda Vožnje!

 

Puno će mi pomoći. Ako se posreći da doputujem,to bi onda bio sledeći Petak.

 

Javiću se blagovremeno.Moram voditi računa i o "zdravstvenom biltenu",jer baš nisam "najbolji",te sam i planirao malo odmora. No,otom - potom.

 

Jedva čekam da se vidimo(ako se vidimo) i lepo izdivanimo.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...