Jump to content

Moje curice u ICN 521, 10. kolovoza 2011.


Stanley

Recommended Posts

Moja kćer Tamara i unučica Dina putovale su 10. kolovoza na more (Podgora). Kako je zet već bio na Jadranu, odlučeno je da putuju vlakom do Splita i dalje automobilom.

Kćer je kupila karte za ICN 521. Bilo im je to prvo putovanje nagibnim vlakom i naravno da sam morao odgovoriti na pregršt pitanja. Naročito sam upozorio na nagibanje koje kod mnogih izaziva mučninu. Srećom, putovanje su podnijele izvrsno i bile su naprosto oduševljene vlakom.

Kupljene su karte za prvi razred i to je bio pun pogodak, jer su u odjeljku sa 8 mjesta bile samo njih dvije dok je drugi razred bio popunjen do kraja. Tako je moja fotoreporterka mogla s jednog na drugi prozor bez da nekome skače po glavi.

Rekao sam kćeri da mi usput poslika poneki motiv uz prugu. Naročito sam je upozorio na dvije lokacije: dolinu Gacke i izvor Zrmanje. Pa sam joj objasnio da iza Vrhovina slijedi dugački tunel (Sinac) i da odmah po izlasku iz tunela ima s desne strane prekrasan vidik. Slično sam objasnio i za Zrmanju. Kćer se pak posebno zanimala ''gdje su te Rudine'', ne zbog straha nego zbog slikanja, pa sam joj i to (približno) objasnio.

Očekivao sam dvije-tri fotografije, no moja Tamara me iznenadila gomilom slika s putovanja. Tako i treba, nek se zna tko je kćer railfana! Pa kaže ona meni: - Ako hoćeš, stavi si to na onaj tvoj forum. - Bogami i hoću, zašto ne, pa ovo je prvi put da putopis radi nečija kćer i unučica.

Fotografije naravno nisu za izložbu, tim prije jer su slikane kroz prozor (ne baš najčistiji), ali će poslužiti.

 

Princeze su se udobno smjestile u vlaku:

 

p8100002z.jpg

p8100004x.jpg

 

Drugi razred je pun:

 

p8100011c.jpg

 

Dok vlak juri ja ću malo crtati:

 

p8100014.jpg

 

Slika je koma, ali nek se nađe:

 

p8100015.jpg

 

Još malo Karlovca:

 

p8100022.jpg

 

Između Karlovca i Oštarija:

 

p8100028.jpg

 

I evo nas već u Lici. Dolina Gacke:

 

p8100032.jpg

 

Negdje na početku Ličkog polja:

 

p8100039.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Perušić:

 

p8100040.jpg

p8100041.jpg

 

Jedan autoportret:

 

p8100045.jpg

 

Malo usputnih dojmova:

 

p8100048.jpg

p8100050.jpg

 

Badava im i nova zgrada i liftovi:

 

p8100051g.jpg

 

Tko kaže da po danu nema teretnjaka:

 

p8100055.jpg

 

ICN praši kroz Ličko polje:

 

p8100060.jpg

p8100062.jpg

p8100063.jpg

p8100064j.jpg

p8100066.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Najveći kolodvor na Ličkoj pruzi:

 

p8100067.jpg

p8100072o.jpg

 

Za tateka/dedeka i ostale paroljupce:

 

p8100080.jpg

 

Evo nam brata Spliće:

 

p8100081.jpg

 

A tu je i još jedan teretnjak:

 

p8100085.jpg

 

Ja imam svoju zanimaciju:

 

p8100083.jpg

 

Početak uspona uz Crnopac:

 

p8100091.jpg

 

Iznad ceste Gračac - Obrovac:

 

p8100092.jpg

 

Pruga se i dalje penje:

 

p8100101.jpg

 

Ostaci nekadašnjeg kolodvora Cerovac:

 

p8100104.jpg

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I dalje na usponu od 18 promila:

 

p8100106.jpg

p8100107.jpg

 

Pred tunelom (Duliba ili Ćulum?):

 

p8100116.jpg

 

Otkud sad ovako mračno:

 

p8100117.jpg

 

Vlak je brži:

 

p8100124.jpg

 

Kad ovo zavrti bura:

 

p8100137.jpg

 

Zaštita pruge od snježnih nanosa:

 

p8100140a.jpg

 

Malovan:

 

p8100144.jpg

 

I ja ću malo prošetati:

 

p8100149.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor Zrmanja:

 

p8100153.jpg

p8100154.jpg

 

Stari mi je rekao da usput poslikam i ovo:

 

p8100160.jpg

 

ICN stiže u Knin:

 

p8100169.jpg

p8100171.jpg

 

Ovdje nismo sigurni gdje smo, pa ako netko prepozna…:

 

p8100176.jpg

p8100177.jpg

 

A za ovo znamo da je Mrduša Donja. Amlet i Omelija nisu viđeni među putnicima, valjda su negdje u birtiji:

 

p8100182.jpg

p8100184.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kad će već jednom to more:

 

p8100188.jpg

 

Oj Zagoro, lijepa li si:

 

p8100191.jpg

p8100196.jpg

p8100197.jpg

 

Primorski Dolac ili Labin Dalmatinski? Da sam ja putovao znao bih:

 

p8100205.jpg

 

p8100206.jpg

 

Konačno moooore:

 

p8100216.jpg

 

Jesu li baš Rudine ne bih znao reći (vjerojatno nisu), ali to izgleda otprilike ovako:

 

p8100219.jpg

 

Sve bliže Splitu:

 

p8100221.jpg

 

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor Zrmanja:

...

Ovdje nismo sigurni gdje smo, pa ako netko prepozna…:

 

 

 

Po ostacima utovarne rampe ili čega već, čini mi se da su to Pađene, a ne Zrmanja.

A ovo drugo se prepozna lako, Perković :) Obe slike, na samom ulazu u kolodvor iz pravca Knina. :)

 

 

 

Primorski Dolac ili Labin Dalmatinski? Da sam ja putovao znao bih:

 

 

Jesu li baš Rudine ne bih znao reći (vjerojatno nisu), ali to izgleda otprilike ovako:

 

 

 

Labin Dalmatinski :)

Rudine su još malo niže od mista di je to slikano :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks Vice. Idemo na završetak.

Spuštanje kroz Kaštela:

 

p8100222.jpg

p8100224.jpg

 

Jupiiii, još malo i stigle smo:

 

p8100229.jpg

 

Moja kćer i dalje marljivo slika. Ovo bi po mom sudu trebao biti kolodvor Solin:

 

p8100233.jpg

p8100234.jpg

p8100235.jpg

 

A ovo bi trebao biti teretni kolodvor Split Predgrađe:

 

p8100237.jpg

 

I tako moje curice sretno stigoše na more. Na kolodvoru u Splitu dočekao ih je pater familias i povezao ih autom do Podgore. Usput su se malo zadržali u Omišu i rashladili se u Cetini:

 

p8100241.jpg

 

p8100247.jpg

Over and out

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo si ti odgojio svoje curice - i mlađu i najmlađu - da vole vlakove i lijepo i marljivo fotkaju. Dostojno prekaljenog railfana. :--)

A tebi još i dodatno svaka čast, da čitavu rutu tako lako prepoznaješ. Od bezimenih fotki stvoriš ime i prezime kolodvora, u vrletima prepoznaš dionicu ... bravo i tebi i tvojim cur(ic)ama :palac:

Link to comment
Share on other sites

Khm, khm, Stanley u Podgoru su mogle i macosom, samo moraju izaći u Doliću ili Žutnici.. :mrgreen:

 

Napokon da netko ne jamra kako mu je bilo neudobno, muka i sve loše u nagibnom.. :D

Link to comment
Share on other sites

Stari politolog - još uvijek koristi delegatski sustav. Da li to znači da otkad si stekao čin više nećeš sam pisati svoje putopise?

 

A cijela priča je odlična, još kad dete stasa... Wow! Nego, jesi li im unaprijed dao spisak lokacija ili su one to genetski, same od sebe?

 

KlapKlap.gif Čestitke reporterkama (izvjestilicama?) KlapKlap.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stari politolog - još uvijek koristi delegatski sustav. Da li to znači da otkad si stekao čin više nećeš sam pisati svoje putopise?

Nego, jesi li im unaprijed dao spisak lokacija ili su one to genetski, same od sebe?

U vrijeme nastanka ovih slika još sam bio forumaški redov i nisam imao pojma što mi Glavni stožer sprema. :wink:

A ovlašćenje sam delegirao samo privremeno. Prije polaska na put pitao sam kćer: - Tampi, jel nosite vi neki fotoaparat? - A odgovor je glasio: - Naravno! Tvoj! :mrgreen: Pa ti sad imaj srca reći ''ne može''.

Dakle, pisati ću i dalje svoje putopise. Osim kad mi djeca opet popale fotić u ime viših interesa. I dok ne kupe vlastiti, s čime nešto odugovlače.

Tamari sam unaprijed rekao da mi slika dolinu Gacke i to nakon što izađu iz tunela Sinac. Pa sam joj objasnio da je tunel Sinac najdulji u Hrvatskoj... bla-bla, da je odmah iza Vrhovina... bla, bla, a Vrhovine su... bla-bla...

I onda mi stigne SMS poruka: ''Dugački tunel neki, jel to taj što si reko?''. Zaključio sam da jest, pa sam joj rekao da okine fotku.

Za vrijeme putovanja razmijenili smo desetak SMS poruka. Najviše me zanimalo kako podnose putovanje i šta mi radi moja Dinči. A Tampi se pokazala kao dostojna kći railfana jer je postala vrlo radoznala. Na primjer: ''Sad smo se u Gračacu križali a nagibalom st-zg. Ajd vidi koji je to''. Prije nego sam uspio otipkati odgovor stigla je poruka: ''To je 520''.

I kako ćaća/deda ne bi bio ponosan na svoje potomstvo? :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tamara me iznenadila gomilom slika s putovanja. Tako i treba, nek se zna tko je kćer railfana! Pa kaže ona meni: - Ako hoćeš, stavi si to na onaj tvoj forum. - Bogami i hoću, zašto ne, pa ovo je prvi put da putopis radi nečija kćer i unučica.

 

Hvala Stanley-iju i njegovoj kćeri Tamari a posebno unučici na odličnom putopisu ali mislim da je prva "railfanovska" kćer na forumu ipak bila moja Ksenija i njen putopis iz Münchena sada već davne 2008.godine.

No unučicu tada nisam imao pa sam sretni deda postao tek ove godine.

 

Evo kako je to izgledalo da se podsjetite.......

 

 

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/5541-munchen-slike-amatera/

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

I sad reci nešto protiv države, koji tvoj kolega može svojim curama priuštiti pola vagona nagibnjaka - i to 1. razreda - za odlazak na more? A loše ti je, nam je ... :jup

Moraš znati nešto o vlakovima. Nije važno kamo idu. Važno je odlučiti da se na njih ukrcamo.

Link to comment
Share on other sites

ali mislim da je prva "railfanovska" kćer na forumu ipak bila moja Ksenija i njen putopis iz Münchena sada već davne 2008.godine

Sorry, nisam znao ili sam smetnuo s uma. :oops:

No, ovo samo potvrđuje da se railfanovske sklonosti prenose s koljena na koljeno. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Napokon da netko ne jamra kako mu je bilo neudobno, muka i sve loše u nagibnom.. :D

 

Meni osobno putovanje u nagibnom je bilo mrak, zbilja sam uživala i, kao što vidite, bila vrlo nabrijana na fotkanje prekrasnih krajolika i poneke fotkice za tateka :D

 

I da, dugački tunel je sasvim sigurno bio Sinac. :)

 

A taman kad sam sms-nula starkelju da mi vidi koji je to nagibni iz suprotnog smjera u Gračacu, sjetih se info letka kojeg smo dobile po polasku iz ZG, i eto odgovora.

 

U svakom slučaju, hvala na pohvalama.

 

Pozdrav svim railfanovima!

Link to comment
Share on other sites

Dat ću ja tebi starkelju.:po guzi:

Moj pokojni deda je znao reći: "Stari vuk - pasja sprdačina!" Mrgreen.gif

 

I zašto Tamarra (s dva r)?

Tipfelllerrr! Ništa što dobrohotni moderator ili admin ne bi mogao ispraviti, ne?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

TamaRRa je namjerno, eto tak iz fore, da ne bude preobično

Da, neobično je, meni zvuči australski (kao Yarra tramvaji u Melbourne-u).

Dobrodošla na forum, posebno na ovaj "moj" dio. :wink:

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Dobrodošla na forum, posebno na ovaj "moj" dio. :wink:

 

Hvala!

Ma prvenstveno sam se prijavila na forum zbog ovog putopisa, moram priznati da mi je TATEK to vrlo lijepo složio, ali čitnem vas ja i inače tu i tamo, i na drugim temama.

općenito sam dugogodišnji ljubitelj vožnje vlakovima, pogotovo na dužim relacijama (zagušljivi prigradski excluded, osim kad me frend strojovođa provoza u svojoj kabini ;) ), primjerice često idem ZG-OS, pa sam znala ZG-VK, a sad eto i za ST.

I nema mi ništa ljepše nego kad putujem sama, pa nabacim slušalice na uha i 4-5 sati kroz prozor promatram krajolike (ako ih već ne fotkam) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...