Jump to content

Planinarenje, bicikliranje, Jugovinil i kolodvoropis Kaštel Sućurca


Levente

Recommended Posts

Ovaj raskomadan putopisić je posljedica posve slučajnih događaja. Išao sam malo planinariti po kaštelanskoj zagori, a na kraju sam imao više fotaka o vlakovima nego o samoj planini. Drugi dan sam biciklirao od Kaštel Gomilice (gdje sad živim) do Kaštel Sućurca, ali željeznica opet nije me pustila na miru. Posljedica tome je dugačak kolodvoropis sućuračkog kolodvora i cipelcug po industrijskom kolosijeku do bivše tvornice Jugovinil.

 

Ali neka priča počinje planinarenjem. Evo:

 

 

Prvi dan kolovoza nije bio ni hladniji, niti oblačniji nego svi ostali. Ipak sam odlučio da ću se penjati na Kozjak, najviši vrh kaštelanske zagore. Kaštela ja tako velika da trebamo pješačiti pola sata da stižemo do posljednjih kuća. Ali pješačenje vrijedi truda: još odavde se vidi Split i Kaštelanski zaljev.

p1150385.jpg

 

A još se penjemo gore i gore. Već odavno sam napustio naselje, ova dva auta i čamac (!) se nalaze u sredini zimzelenih šikara.

p1150388.jpg

p1150389b.jpg

 

Pogled na Split. Možemo vidjeti raznolikost grada: betonske blokove, modernu arenu Hajduka (Poljud), prelijepu crkvu Svetog Dujma i predgrađe desno od nje. U daljini se vidi Brač.

p1150395d.jpg

 

Onda začuh neki poznati zvuk. Zatim odmah ugledah garnituru putničkog vlaka iz Perkovića: klasična Ličanka + 2 Bl. Na sreću imao sam aparat pri ruci, pa sam napravio ove tri slike:

p1150397e.jpg

p1150402i.jpg

p1150405.jpg

 

Putnički je prošao, ali s tim nije bilo kraja. Penjao sam se gore, ali za desetak minuta opet čuo nešto, sada nešto glasnije. Ubrzo dotrčah do jedne stijene s koje je bilo lijep pogled. A nisam morao mnogo čekati: iz Kaštel Sućurca se polako penjao teretnjak prema gore. Evo prve tri slike o njemu, prolazeći industrijsko područje. Između teretnjaka i mora se vidi tvornica Jugovinil.

p1150407.jpg

p1150408.jpg

p1150411p.jpg

 

Onda prolazi kroz Kaštel Gomilicu…

p1150417.jpg

p1150418.jpg

 

 

A zadnja slika o teretnjaku, nad Kambelovcem. Relacija mu je inače Solin (cementara) – Dugo Selo.

p1150430.jpg

 

Vlak je prošao, ali ima još mnogo zanimljivih stvari. Nadam se da neće nikome smetati ako stavim par slike i bez vlakova. Evo ih nekoliko:

 

Pogled prema Trogiru:

p1150432v.jpg

 

Ovakav put je me vodio gore i gore.

p1150438.jpg

 

Pogled na dalmatinske otoke. Najbliže je Marjan, sljedeći je Brač, te u daljini se vidi Hvar.

p1150442.jpg

 

Nema planirarenja bez psa! Evo mojega, penjamo se više i više i Sunce samo peče.

p1150443.jpg

 

Pogled prema Mosoru i Splitu, a na sreću dolaze i prvi oblaci.

p1150444.jpg

p1150447.jpg

 

I opet željeznica. Pažljivo promatrajte prugu: ima dva kolosijeka, lijevi za Solin i desni za željezaru. Sutradan sam baš u ovom zavoju čekao vlak. Osim pruge lijepo se vidi akvadukt u Splitu i cementara Sv. Juraj.

p1150454b.jpg

 

 

Splitski blokovi…

p1150458.jpg

 

…i kaštelanski dim.

p1150460.jpg

 

Nakon pedesetak minuta šetanja u vrućini kroz zapuštenu šikaru, našao sam polugotovu kućicu. Bila je potputno prazna, pa sjedoh na pod i odmarao se. Vidik odande je bio prekrasan, al’ neka pričaju slike s prozora!

p1150478.jpg

p1150487.jpg

p1150488.jpg

 

Naš „kaštilac” u Kaštel Gomilici sa visine.

p1150493.jpg

 

Neki se žure iz Splita…

p1150502w.jpg

 

Brodogradilište u Trogiru, desno se vidi i crkva.

p1150505.jpg

 

Slikao sam i samu kućicu. Nije baš impresivna, ali tko gleda zidove ako ima takav pogled?!

p1150508g.jpg

 

Šetajući nizbrdo, ugledah Šved iznad Kambelovca. Ubrzo sam izvukao aparat iz torbe i slikao ga. Nije tako zanimljivo kao teretnjaci, al’ bolje vrabac u ruci nego golub na grani. :)

p1150514.jpg

 

Putokaz prema planinarskom domu Ante Bedalov. Tamo sam već lani bio, zato se nisam okrenio.

p1150522v.jpg

 

Crkva Sv. Mihovil na padinama Kozjaka, moje krajnjeodredište. U daljini vidite zračnu luku.

p1150527h.jpg

 

Evo me odmah kod crkve…

p1150531a.jpg

 

…ali prije svega sjednem i odmaram se malo.

p1150535.jpg

 

Nasuprot crkvi je bila ova kamena kula, ali nisam saznao na što se služila.

p1150545.jpg

 

Crkvica, pas, ja i more:

p1150551w.jpg

 

Pogledi na sve strane s psom:

p1150558t.jpg

p1150571.jpg

p1150580.jpg

 

Opraštam se, al’ ne mogu bez njega:

p1150609.jpg

 

Sunce je polako zalazilo, a ja sam se krenuo nazad.

 

Pogled unatrag prema crkvi u kuli:

p1150614q.jpg

 

Evo me dole, između pruge i kambelovačkih vinograda.

p1150625.jpg

 

Mislio sam da neće se više dogoditi ništa posebno, ipak je Sunce već zašlo i bližio se kraj šetanja. Pogriješio sam se. U daljini ugledah vlak na stajalištu Kaštel Gomilica. Ubrzo sam se pripremio za slikanje. Tako je mi uspjelo:

p1150630.jpg

p1150635.jpg

p1150639.jpg

 

Onda sam se stvarno vraćao kući, pun doživljaja. Ali to je bio sam prvi dan…

 

Nastavlja se uskoro!

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Bok!

 

Onima koji jos cekaju nastavak: oprostite da nisam se dugo javio, naglo sam morao otputovati u Sloveniju (o tome ce biti jos jedan putopis) i jos uvijek sam tamo. Kroz tjedan dana cu se vracati kuci, odmah cu sve nastaviti. Hvala na razumijevanju. :)

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Evo me, vrativši iz Slovenije nastavim putopis.

 

Kaštel Sućurac nije baš daleko od Gomilice, a ima više razloga za posjetiti: prelijep centar grada pun kamenih kućica, dobre krčme i zanimljiv kolodvor s industrijskim kolosijecima prema dvije tvornice (Jugovinil, željezara). Naravno, mene je naviše zanimao ovaj zadnji (al’ to ne znači na nisam popio pivo i šetao u centru :mrgreen: ).

 

Kao što sam rekao, Sućurac nije daleko, baš tako je blizu da se vozim tamo biciklom. Tako:

 

Biciklirajući pored glavne ceste, ugledao sam prugu, tj. industriski kolosijek Jugovinila: p1150645.jpg

 

Kako sam malo kasnije saznao, osim nadvožnjaka magistalne ceste ima još jedan nadvožnjak (zapravo mostić) iznad ovog kolosijeka. To je nadvožnjak neke lokalne ulice u koju sam baš slučajno skrenuo sa glavne ceste. Pogled unatrag, prema glavnoj cesti i Jugovinilu:

p1150649.jpg

 

I pogled na drugu stranu, prema kolodvoru Kaštel Sućurac. Trava i grmlje ubrzo raste na kolosijeku. Kao se vidi, pruga se nalazi u dubokom usjeku, vjerovatno to je razlog zašto je još (pre)ostala.

p1150654.jpg

 

U daljini se vidi žCPR, to će mi biti sljedeća postaja:

p1150656r.jpg

 

Treba i jedna slika o mostiću (i biciklu) da dovoljno upoznate lokalitet i okolnosti. :)

p1150658.jpg

 

Evo me pri žCPR-u. Pruga je većim dijelom preasfaltirana, na drugoj strani ceste se nastavlja, onda se opet prekida…

p1150661.jpg

 

Zato što još ne pričam dovoljno dobro hrvatski, ne znam što je ovo. Ja bih ga zvao DPP („drveni putnički prijelaz”) ili PPPP, („putnički prijelaz preko pruge”) :)

p1150662.jpg

 

Ovako puca pogled na drugu stranu, prema Jugovinilu i poznatom mostiću (iako ne vidimo ga).

p1150665k.jpg

p1150666b.jpg

 

Detalj pruge: ne može se reći da je tračnica u lošem stanju. Materijalima ovog kolosijeka bi se moglo poboljšavati stanje daruvarske ili našičke pruge.

p1150667.jpg

 

Penjemo se gore. Do kolodvora ima još oko stotinjaka metara. Pruga se jedva vidi od trave, ali tamo je, vjerujte mi. :) Pogled u oba smjera.

p1150669.jpg

p1150670z.jpg

 

Toliko je to za danas.

Za sutra se očekuje kolodvoropis Kaštel Sućurca i malo šetanja prema željezari. Nadam se da ćete uživati. :)

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Iako se sve vrlo sporo nastavi, ipak se nastavi! Samo mi malo nedostaju komentari. Od sada pokušam malo brže. :)

 

Bicikliram dalje, bližeći se prvog znaka „živog” ŽCPR-a na ulici.

p1150671n.jpg

 

Još dvije (nestrpljive) minute i tamo sam uz prugu. Ovo je pogled prema kolodvoru i Kozjaku gdje sam prethodni dan bio.

p1150673n.jpg

 

I još jedan pogled, sad bez Kozjaka. Lijevi kolosijek vodi do željezare. Prije par godina je još bio promet na njemu, a sada nema više. Uz desni (ujednom glavni) kolosijek se vide žice likovnog signala.

p1150675.jpg

 

Malo sam se približavao kolodvora, a nisam mislio da je tako blizu. Onda padne me na pamet da biciklom je sve bliže. ;)

p1150675.jpg

 

 

Bez bicikla šetam još malo bliže. Ali sad ne mogu dalje, jer uskoro stiže putnički iz Perkovića i moram pronaći dobro mjesto za fotkanje.

p1150676x.jpg

p1150677.jpg

 

Pogled unatrag, prema biciklu i zavoju. Na kraju ovog zavoja je ŽCPR kroz koji sam prelazio. U daljini se vidi cjevovod iz tupina do cementare, a još dalje planina Mosor.

p1150680.jpg

 

…ali ipak šetam do pruge. Odmah na ulazu kolodvora se odvija kolosijek za Jugovinil (prva skretnica lijevo). Na desni: kaštelanski vinogradi i sketničarska kućica.

p1150687s.jpg

p1150688.jpg

 

Skretnica br. 13 koja se odavno ne koristi. Prema lijevi je kolosijek za vagu i Jugovinil, a prema desni zatvoreni prvi kolosijek.

p1150690.jpg

 

p1150691w.jpg

 

Kolosječka mreža kolodvora je inače sasvim sačuvana. Sketničarska kućica radi, a ima što za raditi,…

p1150692p.jpg

 

…, jer drugi, treći i četvrti kolosijek se svakodnevno koristi.

p1150694q.jpg

 

Nastavlja se danas ili sutra uvečer!

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Nastavlja se:

 

Opet sam kod skretnice br. 13., zarasla dalmatinksom vrstom trave. Vrućina je inače već neizdržljiva: oko 35’C, a nije još ni podne!

p1150696.jpg

 

Veeeeeliki zavoj prema Splitu. Pruga je u odličnom stanju, za razliku od kolosijeka Jugovinila.

p1150700x.jpg

 

Primjetivši da imam samo pet minuta do dolaska vlaka, trčao sam pronaći neki lokalitet za fotkanje. Pronašao sam stijenu s koje je prelijep pogled na prugu.

p1150705.jpg

 

Kroz dvije minute sam ugledao vlak u poznatom veeeeelikom zavoju.

p1150709j.jpg

 

Napustio je ulazni signal:

p1150717.jpg

 

I penje se među kaštelanskim vrtovima:

p1150718.jpg

 

p1150719.jpg

 

3…2…1…SLIKA!...i projuri se ubrzo…Uspjelo mi je!

p1150721.jpg

 

I toliko za danas. Za sutra će ostati šetnja nazad do kolodvora i detaljniji mu obilazak.

 

A nakon samog kolodvoropisa bit će još stvari…samo se izdržite.

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Čekao sam ja komentare. 

 

Opet na pruzi, bez vlakova. Bicikl sam ostavio kod tablice smanjene brzine. Lijepo se vidi razlika između glavnog i industrijskog kolosijeka. Jedno pitanja svima: šta znači ova prugasta tabla na desni?

p1150725i.jpg

 

Industrijski kolosijek s drvenim pragovima. Kozjak, gdje sam prethodni dan bio je u daljini.

p1150726n.jpg

 

Kaštelanska idila. :)

p1150733.jpg

 

Lako se može saznati odredišta teretnih vlakova. Ne znam odakle ispadaju ove „tablice”, ali meni su vrlo korisni.

p1150735.jpg

 

Bicikl je čekao me kraj pruge na poljskom putu…

p1150738u.jpg

 

…i biciklom je sve brže, odmah sam stigao na kolodvor. Prvi kolosijek je zatvoren. Nakon tablice se odvija kolosijek za vagu.

p1150739.jpg

 

Jedna zanimljivost sućuračkog kolodvora: službena strana je ujednom civilna strana. Koliko ja znam, ovo je jedini hrvatski kolodvor ovakvog tipa. Kolodvorska zgrada je iz 80-ih godina, arhitektura joj je slična onome u Kninu.

p1150740.jpg

 

p1150741i.jpg

 

Pogled prema Splitu s drugog perona. Ispod dizalice se vidi vaga. Prema prometniku rijetko se koristi. Planina Mosor u daljini je slici tipična dalmatinska pozadina.

p1150744j.jpg

 

Pogled na civilnu-službenu stranu kolodvorske zgrade. Sve je lijepo uređeno.

p1150745.jpg

 

Paradoks modernizacije. Iako je prvi kolosijek zatvoren od prometa zbog lošega stanja, dobio je najmoderniji peron, ekrane, rasvjetu i razglasni sustav.

p1150748.jpg

 

Ekran radi. Lokalni putnički vlak dolazi iz Splita, a malo kasnije polazi za Unešić. To je sve lijepo, ali ovaj vlak ne vozi tijekom ljeta.

p1150755r.jpg

 

p1150757.jpg

 

Nastavlja se!

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Putopis ti je jako dobar, svaka čast :palac:

Opet na pruzi, bez vlakova. Bicikl sam ostavio kod tablice smanjene brzine. Lijepo se vidi razlika između glavnog i industrijskog kolosijeka. Jedno pitanja svima: šta znači ova prugasta tabla na desni?

Početak ograničenja brzine, a nalazi se mislim 1km od table sa brzinom koja je ograničena (kao npr. onaj znak sa 40 u pozadini).

Link to comment
Share on other sites

Evo me opet. Aj’mo nazad na prvi kolosijek!

Pogled na spomenut kolosijek iz smjera Kaštel Starog. Vidi se ova čudna stvar koju nikada neću razumijeti: hipermoderniziran peron uz zatvoreni prvi kolosijek.

p1150761o.jpg

 

Prva skretnica na ulazu kolodvora. Pogledajte opet prvi kolosijek i sjajni novi peron. Zar nije glupost?

p1150762.jpg

 

p1150763.jpg

 

Odmah na kraju kolodvora se nalazi ŽCPR. Teško je primjetiti otvorenu rampu jer je paralelna sa stupovima. Tražite je pri gornjem lijevom kutu prugaste table! :mudri

p1150764p.jpg

 

Skretničarska kućica malo dalje na pruzi…

p1150767n.jpg

 

I još jedan pogled unatrag prema kolodvoru…

p1150773.jpg

 

Ljubazan skretničar je sišao s kućice, pitao je šta radim, pa sam rekao da pišem kolodvoropis. :grin: Dopustio mi je da uđem, ali samo ovu jedinu sliku sam mogao…ipak je i ovo jedino zanimljivo.

p1150812l.jpg

 

Toliko za danas. Ima još oko desetak slika, čeka se za četrvrtak ili petak. Uživajte dotle!

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Ove iz žablje perspektive su izvrsne (osjećam duboko strahopoštovanje pred ljudima koji mogu tako duboko čučnuti/kleknuti/sagnuti se...)

 

PS: Baš nešto razmišljam kako bi bilo dobro da postoji mapper na kojem bi se moglo provjeravati kad ide sljedeći nastavak nekog putopisa :rolleyes:

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Uskoro je pristigao prigradski vlak iz Kaštel Starog. Ovo je jedini Šved splitskoga depoa, a služi isključivo za prigradski promet Splita.

p1150814j.jpg

 

Kroz desetak minuta sam primjetio da je ulazni signal opet slobodan. Ubrzo sam pitao skretničara, a rekao je da odmah dolazi teretni vlak. Tako je to bilo. Evo sve slike o njemu u zavoju kod ulaznog signala.

p1150817l.jpg

 

p1150818.jpg

 

p1150819.jpg

 

p1150823.jpg

 

I projuri se prema kolodvoru…

p1150824m.jpg

 

 

Danas je bilo samo toliko, a za sutra će ostatak: tvornica Jugovinil.

Pozdravi iz jesenske Budimpešte.

Edited by Levente

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...