Jump to content

Tragovima Gutmanove željeznice - Belišće


2044

Recommended Posts

Znam da je ekipa s ovog foruma ovo obišla, ali ja sam obišao ponovno i poslikao ložionicu Belišće. Obišao sam i izložbu SPŽ-a u Belišću čije ću slike staviti ovdje. Slike sa izložbe i nisu neke, ali može se vidjeti što je na slici.

 

Karta onoga što sam obišao

Untitled_zpse20903ed.png

 

Karta Belišća iz 1911. godine (Iz teme Gutmannova željeznica)

dZlpNaa.jpg?1

 

Odavde je išla pruga

P1020314_zps2e19b4a8.jpg

 

Željeznička uprava, danas je tamo kavana Gutmann

P1020315_zps87b5dc25.jpg

 

1928.

xwtu.jpg

 

Željeznički kolodvor Belišće, danas autobusni

P1020316_zps55454ad9.jpg

 

S druge strane je caffe bar

P1020317_zpse8488d61.jpg

 

Kolodvor 1928.

k8wi.jpg

 

w6l1.jpg

 

Skladište

P1020318_zpsdad1f8d9.jpg

 

Nastavlja se...

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Skladište s druge strane

P1020319_zps62a866cb.jpg

 

Vjerojatno neka željeznička zgrada

P1020320_zps4483f6e8.jpg

 

Bivša ložionica

P1020321_zps3e807118.jpg

 

P1020322_zps0d7ab308.jpg

 

S druge strane

P1020323_zpsafe34b98.jpg

 

Prema nazad

P1020324_zpsd28149b0.jpg

 

Pruga je nastavljala prema ovom smjeru

P1020325_zps1e7a7b31.jpg

 

Nastavak sa slikama s izložbe.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti 2044 na ovom zanimljivom prilogu!

 

Odlične i nikada viđene fotografije, bar na ovome forumu. Kako si ti domaći čovjek da ne kažem domorodac u glavnom gradu Gutmanove željeznice a to je kao što znate bilo Belišće, bilo bi odlično da ih nekako skeniraš i pokušaš staviti na naš forum

Posebno me je iznenadila slika koja prikazuje nekakav motornjak u Petrijevcima, nisam imao pojma da je uopće nešto tako i postojalo.

 

Moje sjećanje, a ja sam jedan od rijetkih forumaša koji se i vozio Gutmanovom željeznicom, uglavno se prisjeća simpatičnih malih lokomotiva sa visokim dimnjakom i natkrivenim tenderom koji je često vozio drava kojim je ložena lokomotiva. Dakle bilo je to carstvo dima i pare.

Ja sam se vozio nekoliko puta prugom od Osijeka do Valpova i Belišća i posebno pamtim putovanje od Čačinaca do Slatinskog Drenovca i dalje pješke do planinarskog doma Jankovac.

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Posebno me je iznenadila slika koja prikazuje nekakav motornjak u Petrijevcima, nisam imao pojma da je uopće nešto tako i postojalo.

Ovaj motornjak je malo prije i meni upao u oči, pa sam se počeo pitati da li sam šta propustio na forumu. Bilo bi lijepo imati malo više informacija o njemu.

Hvala ti na interesantnim fotkama, 2044 ! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti 2044 na ovom zanimljivom prilogu!

 

Odlične i nikada viđene fotografije, bar na ovome forumu. Kako si ti domaći čovjek da ne kažem domorodac u glavnom gradu Gutmanove željeznice a to je kao što znate bilo Belišće, bilo bi odlično da ih nekako skeniraš i pokušaš staviti na naš forum

Posebno me je iznenadila slika koja prikazuje nekakav motornjak u Petrijevcima, nisam imao pojma da je uopće nešto tako i postojalo.

 

Moje sjećanje, a ja sam jedan od rijetkih forumaša koji se i vozio Gutmanovom željeznicom, uglavno se prisjeća simpatičnih malih lokomotiva sa visokim dimnjakom i natkrivenim tenderom koji je često vozio drava kojim je ložena lokomotiva. Dakle bilo je to carstvo dima i pare.

Ja sam se vozio nekoliko puta prugom od Osijeka do Valpova i Belišća i posebno pamtim putovanje od Čačinaca do Slatinskog Drenovca i dalje pješke do planinarskog doma Jankovac.

 

Probat ću nabaviti te slike, pitat ću tu udrugu koja je organizirala izložbu. Neke fotografije su na forumu, iz Muzeja Belišće, u temi Gutmannova željeznica.

 

Ovaj motornjak je malo prije i meni upao u oči, pa sam se počeo pitati da li sam šta propustio na forumu. Bilo bi lijepo imati malo više informacija o njemu.

Hvala ti na interesantnim fotkama, 2044 ! :palac:

 

Nema na čemu!

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Nažalost ne mogu nabaviti fotografije, niti ih skenirati, ne poznajem ljude iz udruge, jedino mogu pokušati bolje fotografirati.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Nažalost ne mogu nabaviti fotografije, niti ih skenirati, ne poznajem ljude iz udruge, jedino mogu pokušati bolje fotografirati.

Pa nazovi Udrugu i upoznaj ih! Vjerovatno već imaju sve to skenirano?

Link to comment
Share on other sites

Pa nazovi Udrugu i upoznaj ih! Vjerovatno već imaju sve to skenirano?

 

Poslat ću ima mail, samo ne znam hoće li mi ih ustupiti. Čini mi se da su slike na izložbi skenirane.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Eto, kontaktirao sam udrugu, dati će mi fotografije i tekst koji ide uz njih, ali tek nakon 15,5. jer čovjek iz udruge ide na put. Fotografije imaju skenirane i u pripremi je knjiga o SPŽ-u.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

Prije svega, odličan putopis! Fantastično je vidjeti nešto drugačije poput ovakvih izložbi ili tragova zaboravljene prošlosti. Svaka čast.

 

Ne mogu se ne prisjetiti 2012. godine kada smo Fox i ja propješačili cijelu prugu od Bizovca do Belišća i posjetili ono što je ostalo od nekada veličanstvenih Slavonsko-podravskih željeznica. Da smo još znali i gdje je ložionica to bi upotpunilo posjet..

 

I drago mi je čuti da su u udruzi pristali ustupiti fotografije. Da je riječ o muzejskoj ustanovi, to bi bilo malo teže. Da ne pričam o raznim "kolekcionarima" koji imaju gro materijala po kutijama na pljesnivim tavanima. Takvi ne daju ništa da "cijena ne bi pala".

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Prije svega, odličan putopis! Fantastično je vidjeti nešto drugačije poput ovakvih izložbi ili tragova zaboravljene prošlosti. Svaka čast.

 

Ne mogu se ne prisjetiti 2012. godine kada smo Fox i ja propješačili cijelu prugu od Bizovca do Belišća i posjetili ono što je ostalo od nekada veličanstvenih Slavonsko-podravskih željeznica. Da smo još znali i gdje je ložionica to bi upotpunilo posjet..

 

I drago mi je čuti da su u udruzi pristali ustupiti fotografije. Da je riječ o muzejskoj ustanovi, to bi bilo malo teže. Da ne pričam o raznim "kolekcionarima" koji imaju gro materijala po kutijama na pljesnivim tavanima. Takvi ne daju ništa da "cijena ne bi pala".

 

Hvala!

Meni se osobno svidjela izložba. Iznenadilo me što su pristali. Dobio sam prije fotografije iz Muzeja Belišće koje su u temi Gutmannova željeznica jer poznajem kustosa muzeja, ali to je mali muzej, da je npr. Muzej Slavonije to bi već teže išlo.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odličan putopis/reportaža! :palac:

 

Dali postoje tragovi šina?

7122white3upjte.gif

Brzi vlak (744 "Cibalia") iz Vinkovaca, Strizivojne Vrpolja, Slavonskog Broda, Nove Kapele - Batrine, Nove Gradiške, Novske i Banove Jaruge, za Ivanić Grad, Dugo Selo i Zagreb dolazi na treći kolosijek.

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis/reportaža! :palac:

 

Dali postoje tragovi šina?

 

Hvala!

Ostaci na trasi ne postoje, jedino na skladištu kao građevni materijal.

Pozdrav iz Valpova!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...