Jump to content

Carpe Diem: Zagreb, gdje još nisam bio


Stanley

Recommended Posts

Danas sam bio na kraćem urlaubu, a uz mene su bili Baltazar, Gašpar i Melkior. :pivo

U svom dugotrajnom pribivanju gradu Zagrebu provozao sam se svim tramvajskim prugama i to nebrojeno puta, ali su ostale dvije dionice (danas bi se reklo: ekstenzije pruga) gdje me još nije bilo u vozilima ZET-a - od okretišta u Dubravi do Dupca i od okretišta Žitnjak do Savišća.

Pa sam danas odlučio otići do Savišća, kako bih upotpunio ’’moje vožnje po linijama’’ (copyright by STIB] :wink: ).

Bila je to i prigoda da se podsjetim na dane svog djetinjstva. U jesen 1956. obitelj je preselila iz Nazorove u Savsku 52. Tramvajska stanica bila je točno pod našim balkonom, a vozile su tri linije: broj 4 Kvaternikov trg - Žitnjak, broj 7 Kvaternikov trg - Sajmište (kasnije je okretište nazvano Ulica proleterskih brigada, a danas se zove Heinzelova) i broj 14 Mihaljevac - Savski most.

S obzirom da su linije 4 i 7 dijelile istu trasu do Sajmišta, linija 7 je ukinuta i umjesto nje je uvedena linija broj 15 od Črnomerca do Sajmišta odnosno Ulice proleterskih brigada.

Jednog dana u drugoj polovici pedesetih, ne sjećam se godine ali znam da je još vozila linija broj 7, namolio sam mamu da me odvede tramvajem na Žitnjak. Bio je to nezaboravni doživljaj, činilo mi se kao da idem na pola puta do Ivanića.

U to vrijeme današnja Ulica grada Vukovara još se zvala Beogradska. Zatim je dobila ime Ulica proleterskih brigada, a sadašnje ime nosi od početka devedesetih. U vrijeme koje spominjem ulica i Trnje izgledali su potpuno drugačije. Primjerice, na mjestu današnjeg hotela Internacional (ili kako se već zove, a gledao sam kroz prozor kako se gradio) lokalni stanovnici još su držali krave. Ulica je završavala kod Heinzelove i dalje je tramvajska pruga prolazila praktično kroz ruralno područje. Držićeva ulica bila je slijepa, imala je samo jednu traku od kamenih kocki, tramvajske pruge naravno nije bilo, a s raskrižja Beogradska - Držićeva lijepo se vidio Jakuševački (Crveni) most. Jedino su se na Žitnjaku vidjele nove tvornice, a tramvajska pruga je vjerojatno i izgrađena da bi tamošnji radnici mogli putovati na posao i s posla.

Danas krajolik, naravno, izgleda potpuno drukčije. A mene je zanimalo gdje je i kako izgleda to Savišće. Pa sam se Mađarem odvezao do Glavnog kolodvora i dalje tramvajem broj 2 do cilja.

Nakon malo opširnijeg uvoda krenimo na slike.

 

Poslije toliko tmurnih i hladnih dana stajalište Vrapče dočekalo je i malo sunca:

 

p1060009q.jpg

 

Dok sam čekao vlak pozornost mi je privukla kolona ZET-ovih autobusa na kojima je pisalo ''posebna vožnja'', a bili su okićeni zastavicama. I svi su bili prazni. Zna li netko o čemu je riječ?:

 

p1060012.jpg

 

Stidljivo skriven kilometarski znak:

 

p1060013e.jpg

 

Stiže i moj Mađar:

 

p1060017q.jpg

 

Danas putuje samo budala, onaj tko mora i railfan:

 

p1060018.jpg

 

Ima ih i koji sramote moj kvart/stajalište:

 

p1060020.jpg

 

p1060021k.jpg

 

Ne dopuštam da mi vandali pokvare ovaj lijepi dan. I uobičajeni prizor na izlasku iz Glavnog kolodvora.

Stari Zagrepčanci zakazivali su sudar (spoj, čvenk) ''pod repom''. Mi smo se uglavnom sastajali ''pod kopitom'':

 

p1060023j.jpg

 

Da vidimo što kaže Altron. A kaže da imam još tri minute:

 

p1060025u.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dok ne stigne moj tramvaj evo jedne šestice. Putnika nije da nema:

 

p1060028.jpg

 

Altron kaže da samo što nije:

 

p1060031.jpg

 

I evo ga. Onaj lijevo:

 

p1060032m.jpg

 

I tako se ja nakon stanovitog vremena nađoh u nekoj, da prostite, vukojebini:

 

p1060033f.jpg

 

Iako ne izgleda baš tako, jer tu je nekakva suvremena prometnica. Ne znam koja je to ulica (Radnička?), nije mi se dalo tražiti po planu grada:

 

p1060034p.jpg

 

Okretište Savišće ima i pretjecajni kolosijek:

 

p1060035l.jpg

 

Mili Bože kud sam zaš'o:

 

p1060038kz.jpg

 

Na pločniku/nogostupu primijetio sam ovu ploču (poklopac od nečega). Jel' se to samo meni čini da su fulali destinaciju tj. zemlju odredišta?:

 

p1060039c.jpg

 

Nepoznati mi boulevard ima lijepu pješačku, pače i biciklističku, stazu:

 

p1060042q.jpg

 

Mora se priznati da ZET posvuda pruža svoje pipke. Stajalište autobusa:

 

p1060044v.jpg

 

Naokolo ima i kojekakve industrije i drugih firmi. Na ovoj piše OIV:

 

p1060046t.jpg

 

Nastavak slijedi nakon što nešto bacim u kljun i pogledam kako idu stvari u Bischofshofenu. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Iako ne izgleda baš tako, jer tu je nekakva suvremena prometnica. Ne znam koja je to ulica (Radnička?), nije mi se dalo tražiti po planu grada:

Ako ima tramvajsku prugu i stanicu onda je to Koledovčina, a ispod je slika koja pokazuje Radničku.

 

Naravno, ako je vjerovati Google mapsima... :wink:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Suvremena prometnica na slici je Radnička koja se nakon Savišća sužava i dalje vodi prema Domovinskom mostu.

Jednog dana bi tu po sredini moglo voziti nešto na tračnicama (tramvaj ili LGŽ).

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Može se vjerovati Google mapsima u ovom slučaju :wink: .

Ulica Koledovčina se proteže cestom od okretišta na Savišću,pokraj bivših "Zagrebačkih transporta","Munje" i "Elke" do nadvožnjaka Slavonske avenije kod okretišta na Žitnjaku,a dalje je Ulica grada Vukovara.

A ova suvremena cesta jest Radnička cesta. :(

 

P.S. Stanley,mogao si javiti da dolaziš,od okretišta sam 4 min autom. :pivo

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem svima na ispravkama/dopunama.

Zlayo, nisam ti se javio jer sam se tek jutros odlučio za ovaj štrapac. :wink:

Da se vratim na temu. Prvobitno sam namjeravao malo procunjati okolicom, ali sam odustao. Moram priznati da je glavni razlog bio u tome što sam vidio nekoliko psina-lutalica kako se motaju naokolo. Hvala lijepa, idem ja odavde, a ovo (pod krovom) je početna tramvajska stanica za povratak:

 

p1060047f.jpg

 

Dok sam čekao tramvaj spojio sam dva stupa u jedan:

 

p1060048.jpg

 

Moj tramvaj se vraća, mora pričekati na semaforu:

 

p1060052.jpg

 

Spominjao sam psine. Evo jedne, taj kasnije samo što nije ušao u tramvaj:

 

p1060054n.jpg

 

Dolazi na stajalište:

 

p1060055t.jpg

 

Malo slika iznutra:

 

p1060056n.jpg

 

p1060057b.jpg

 

p1060058yt.jpg

 

p1060059.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Putem iz tramvaja nisam ništa snimao, a i nije bogzna što propušteno.

Čekajući dolazak Mađara za Vrapče imao sam dovoljno vremena da malo prošećem po Glavnom kolodvoru. Kao bivša poštarčina obavio sam očevid u stanje poštanskih vagona, koji tamo još stoje iz boktepitaj kojeg razloga. Jednom rječju - jadno:

 

p1060061z.jpg

 

Ove dvije fotke sam snimio isključivo iz didaktičkih razloga. Iako sam o tome već pisao na forumu, nije na odmet ponoviti.

Obratite pozornost na plavu svjetiljku iznad prozora...

 

p1060063.jpg

 

... i na držač (utor) desno od vrata, gdje se stavljala plava zastavica:

 

p1060064u.jpg

 

O čemu je riječ? U vrijeme kada su poštanski vagoni prometovali kao putujuće pošte, što znači s posadom i s razmjenom poštanskih pošiljaka na usputnim kolodvorima, plava zastavica (danju) i plavo svjetlo (noću) davali su signal prometniku da je razmjena u tijeku i da ne smije dati znak za polazak vlaka dok se zastavica ne makne, odnosno svjetlo ne ugasi.

Idemo dalje oko vagona. Godina proizvodnje:

 

p1060068d.jpg

 

Bilo bi čudo da nakon toliko godina stajanja nisu usvinjeni:

 

p1060070q.jpg

 

Usput sam naišao na upokojeno dizalo za premještanje poštanskih pošiljaka s perona na peron. Gurnuo sam objektiv unutra, a vidi se što se vidi:

 

p1060071.jpg

 

Kućica dizala koje sam spomenuo:

 

p1060072d.jpg

 

Još malo tuge i jada:

 

p1060073z.jpg

 

Imena luda nalaze se svuda, pa i na muzejskom vagonu:

 

p1060075f.jpg

 

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ćaća ti je bio nespreman kad te pravio:

 

p1060077.jpg

 

Čekajući Mađara za Vrapče primijetio sam nagibnog i prisjetio se da će njime danas putovati riječka ekipa za Gospić. A u Zagrebu se trebao (po najavi) ukrcati drempa. Stoga sam prošetao do ICN-a, ali forumaškog kolegu nisam vidio:

 

p1060078.jpg

 

p1060079h.jpg

 

Toliko za danas.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hehe.gif baš si me lijepo vratio uspomenama iz djetinjstva - zanimljivo, ali moje reminiscencije na onodobni dolazak tramvajem na Žitnjak su potpuno identične!

Zar nije tada na Žitnjak vozila dvojka i to s polazištem sa Zapadnog?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zar nije tada na Žitnjak vozila dvojka i to s polazištem sa Zapadnog?

Ne. Dvojka je tada vozila sa Zapadnog do okretišta u Branimirovoj (kod tvornice ulja, tamo gdje je danas nadvožnjak na Držićevoj).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ulica Koledovčina se proteže cestom od okretišta na Savišću,pokraj bivših "Zagrebačkih transporta","Munje" i "Elke" do nadvožnjaka Slavonske avenije kod okretišta na Žitnjaku,a dalje je Ulica grada Vukovara.

 

Zapravo je dalje Ulica grada Gospića, a Vukovarskom postaje tek kod Ivanićgradske.

Link to comment
Share on other sites

navrati nam malo češće

Na proljeće planiram posjetiti kolodvor Zagreb - Žitnjak. Kroz njega sam se provezao puno puta (popodnevni brzi za Vinkovce - Beograd via Sisak), ali ga nikada nisam pohodio pješice. Budem ti se javio kad dođe vrijeme. :hladno

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Čekamo putopis sa dionice Dubrava-Dubec

Biti će i to.

Jedino ne znam kako ću proći graničnu kontrolu. Kroz Republiku Pešćenicu imao sam sreće jer je službeno osoblje bilo po birtijama. :hladno

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

navrati nam malo češće

Na proljeće planiram posjetiti kolodvor Zagreb - Žitnjak. Kroz njega sam se provezao puno puta (popodnevni brzi za Vinkovce - Beograd via Sisak), ali ga nikada nisam pohodio pješice. Budem ti se javio kad dođe vrijeme. :hai

Samo se javi.Za takve stvari mi najviše odgovaraju vikendi. :hladno

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Danas sam iskoristio lijepi dan da se provozam tramvajem do Dupca i tako iskušam jedinu zagrebačku tramvajsku prugu (Dubrava - Dubec) kojom se još nisam vozio.

Ujedno sam spojio ugodno s korisnim i posjetio željezničko stajalište Čulinec. Prošao sam kroz njega vlakom, što putničkim za Ivanić Grad - Novsku što brzim/IC u smjeru Vinkovaca - Beograda/Sombora i Koprivnice - Osijeka, na stotine puta, ali nikada nisam tamo boravio.

Iz Vrapča do Glavnog išao sam, naravno, vlakom. Usvinjeno stajalište u .. sati:

 

p4170001.jpg

Do Glavnog me vozio Zagorec:

 

p4170004.jpg

Jedna (us)putna:

 

p4170007m.jpg

Črnomerec T.K., vulgo Zapadni. Vozni put postavljen prema Kontejnerskom terminalu:

 

p4170020.jpg

Tamo će ova mališanka:

 

p4170022.jpg

I još jedna (us)putna:

 

p4170023.jpg

Do Glavnog me dovezao ovaj vagon. Sve u znaku broja 3: u vlaku 3 vagona, u mojem vagonu 3 putnika:

 

p4170031.jpg

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tu mijenjam prijevozno sredstvo i čekam četvorku za Dubec:

 

p4170033.jpg

Da se došljaci bolje snađu:

 

p4170034.jpg

 

Dvojka je došla prije:

 

p4170038.jpg

Prije sjedanja u tramvaj razmišljao sam o tome da najprije pođem trinaesticom do Krešimirovog… :wink: pardon Kvaternikovog trga i razgledam to urbanističko čudo, na kojem - otkako je u novom izdanju - još nisam bio. Od te solucije odustao sam nakon što je Altron najavio trinaesticu za 16 minuta.

Mogao sam, doduše, izaći i iz četvorke na Kvatriću, pa kasnije produžiti nekim drugim tramvajem. Od toga sam, srećom, odustao jer ono što sam kroz prozor vidio od Kvatrića izgleda još gadnije nego na slikama.

U tramvaju sam se udobno smjestio jer nije bilo gužve. Ubrzo sam primijetio zanimljiv prizor. Neki mladić držao je u ruci kartu (onu običnu) i patio se kao Kristuš na križu da je nekako poništi. Pomno je razgledao automat, ispristiskao sve žive ikone, ali nema vajde. Prateći njegovu epsku borbu da plati vožnju pozvao sam ga diskretno k sebi i rekao mu da automat s prikladnom rupom ima kod prvih i stražnjih vrata. Zahvalio mi je kao spašena duša. 8)

Putem do Dupca primijetio sam koliko se Dubrava (zajedno s njom Retkovec, Poljanice i Dubec) promijenila otkako sam zadnji put bio tamo. A nije me bilo zaista dugo, još otkako smo otvarali poštanski ured u Poljanicama devedesetih godina. Uostalom, što bih i tražio u kvartu koji je od mene udaljen 15 km, a prijatelji koji su tamo živjeli odavno su odselili?

Vozeći se udobnom prugom u udobnom tramvaju stigao sam na odredište:

 

p4170041.jpg

Tramvaj koji me dovezao u Dubec:

 

p4170044.jpg

p4170045.jpg

Tu je i autobusni terminal:

 

p4170047.jpg

p4170048.jpg

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jedna iz daljine:

 

p4170051.jpg

''Moj'' tramvaj na povratku:

 

p4170054i.jpg

Tu je i parkić za odmoriti umorne noge:

 

p4170057.jpg

Na povratku ću još koristiti usluge ZET-a i to ove jedanaestice, koja čeka zeleno svjetlo za nalijevo-krug:

 

p4170062.jpg

Za njom ide i četvorka:

 

p4170063z.jpg

Ovaj će me povesti natrag, do željene destinacije:

 

p4170065.jpg

A destinacija je stajalište kod Čulinečke ulice:

 

p4170066.jpg

(Nastavak slijedi, ne upadaj dok ne završim)

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje nikada nisam bio, nisam gledao ni plan grada, ali mi je intuicija starog izviđača rekla da Čulinečka ulica mora voditi do stajališta Čulinec:

 

p4170068.jpg

I ovdje je urbanizacija uzela maha, a ja pamtim vremena kada je tu rasla kuruza:

 

p4170070.jpg

ZET je i ovdje ispružio svoje pipke:

 

p4170071.jpg

Railfan i cvijeće:

 

p4170073.jpg

I tako stigoh do Branimirove. Valja poći u ovaj labirint pothodnika:

 

p4170079.jpg

Mili Bože kud sam zaš'o… Ali bi ovo moralo voditi prema stajalištu:

 

p4170086.jpg

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nije bilo teško pogoditi…

 

p4170088.jpg

… da stigoh na pravo mjesto:

 

p4170091.jpg

Ovi Zagorci su već krajnje sumnjivi :wink: :

 

p4170092.jpg

Naravno da je i ovo stajalište u rekordnom roku i totalno usvinjeno:

 

p4170093.jpg

p4170094.jpg

 

p4170095.jpg

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...