Jump to content

Pfaff na kolodvoru Ličko Lešće


Pfaff

Recommended Posts

Ličko Lešće GE: 15°21'33.24"E 44°46'23.90"N

Nedavno je Stanley postavio jedno nadasve razumno pitanje (sva su pitanja razumna – ima samo nerazumnih odgovora):

Vrlo zanimljivo, pače i lijepo. Jedino mi nije jasno zašto si ovo strpao u Infru, jer ovo je doslovce prototip putopisa. ;)

A onda je putopisni guru izrekao pravorijek:

Složio bih se s autorom da je i za Gračac i za Knin "Infrastruktura" bolje mjesto od "Putopisa".

A kako i zašto sam kolodvor Ličko Lešće koji je također na ličkoj pruzi pa bar po tome spada u istu kategoriju kao i gorespomenuti kolodvori, ipak strpao u putopise, pokušat ću pojasniti sljedećom anegdotom:

Nekoć davno, u vrijeme jednoumlja i jugokomunističkosrbočetničke vlasti, vozio sam jednog znanca k "njegovom" mesaru na Grobnik. Došli smo u mesnicu i dok je majstor rezao i vagao komade mesine koje je moj frend kanio strpati najprije u škrinju, primijetih da je mesar na vagu stavio dva golema juneća ombola (lungenbraten = file = biftek = najskuplji komad govečeta). Zanebesalo mi se pri pomisli koliki će biti ceh kad li majstor izvadi odnekud dva komadića 'šupe kosti' za juhu i stavi ih na meso. Nakon toga veleznačajno izjavi: "Taaako! Sad je to po definiciji junetina s kostima..." Ceh je, naravno, bio značajno manji. No, to su bila vremena kad je 'rvackom čo'eku bilo teško, a mesnice državne.

Čemu ova anegdota? Pa eto, ja sam oko infrastrukturnog kolodvoropisa klasičnog Pfaffovskog tipa pridometnuo par sličica krajolika kojim sam putovao do Ličkog Lešća i dalje te tako od kolodvoropisa dobio putopis! Time sam ujedno i promijenio dežurnog moderatora Krepah.gif

A zašto u Putopise? Pa jednostavno zato jer nisam imao lazno skupiti fotke još par službenih mjesta pa napraviti infrastrukturnu temu "S Pfaffom duž ličke pruge (II. dio)" i stoga sam odlučio da će opis ovog kolodvora ostati kao samostalna tema. A zašto? NemBlage.gif

Ujutro sam bio najprije na Pagu gdje sam po obavljenom poslu na kamenim vjetrometinama oko Povljane, vraćajući se prema trajektu i sigurnosti terraferme, napravio i par sličica vezanih uz industrijski kolosjek u solani koje možete vidjeti ovdje. Onda sam produžio do Karlobaga i počeo se penjati prema glasovitom prijevoju Kubus

StanicaLickoLesce001.jpg

U smjeru prema Rijeci bilo je vedro...

StanicaLickoLesce002.jpg

... a sam Kubus je uglavnom bio obavijen magluštinom koja se kovitlala na buri. Ipak sam ga uslikao u trenutku slabosti

Kubus1.jpg

Kava u motelu "Velebno" u Baškim Oštarijama (na Pagu u povratku uvijek jurim za trajektom i ostanem bez kave pa mi ovo dođe onako, taman!). Šteta što je ovaj lijepi i korisni objekt poprilično oronuo.

Velebno2.jpg

Nizbrdo smo plazili iza dva ovakva kladomajstora

StanicaLickoLesce003.jpg

Velebit prošaran jesenskim bojama (ne bih ponavljao priču o trećem vikendu u listopadu kad još ništa nije opalo, ali ima najšarenije boje)

StanicaLickoLesce004.jpg

Po obavljenu poslu u Gospiću nisam propustio otići kod "Ane" na ručak. Nažalost sam morao sjediti unutra, a ne na terasi kao zadnji put, ali je obrok bio dobar, obilan i po cijeni prilagođen skromnim poludnevnicama koje isplaćuje moj gazda za ovakva cjelodnevna krstarenja Lijepom našom

Slijedeća točka gdje sam imao nešto za obaviti bile su Brloške Dubrave (nemojte sad tvrditi da nemate pojma di je to), pa mi se nije isplatilo penjati se na autoput od Gospića do Otočca. Oba ta mjesta imaju priključak na autocestu tako postavljen da odvoziš duplu kilometražu i još platiš gibiru...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Uskoro sam naletio na ŽCPR...

StanicaLickoLesce005.jpg

... pa na ploču na kojoj je pisalo Ličko Lešće i onda, na divno čudo, i na ovo

StanicaLickoLesce007.jpg

Od svih kolodvora na ličkoj pruzi, Ličko Lešće je vjerovatno najbliže glavnoj mjesnoj prometnici. Ovo je civilna strana kolodvora, al' na to ćemo doći kasnije

StanicaLickoLesce008.jpg

Pogled niz prugu u smjeru Gospića

StanicaLickoLesce009.jpg

Služi za? (Nije kućica za ptice – provjereno!)

StanicaLickoLesce010.jpg

I ovdje imamo Alcatelove kriš-kraš signale

StanicaLickoLesce011.jpg

Sve je tu, samo ne radi

StanicaLickoLesce014.jpg

Skretnica br. 7

StanicaLickoLesce012.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nekadašnje skladište komadne robe

StanicaLickoLesce015.jpg

Davno van funkcije, ali pločica na kojoj piše "Nezaposlenima ulaz zabranjen" odolijeva zubu vremena

StanicaLickoLesce041.jpg

Skladište s druge strane. Lijepo se vidi s koje se strane pucalo

StanicaLickoLesce019.jpg

Kolosjeci su dooobro tamponirani

StanicaLickoLesce016.jpg

Ovo je, ajmo reć, transportno-manipulativna površina teretnog dijela kolodvora. Karakteriziraju ju sveprisutne klade.

StanicaLickoLesce017.jpg

Ko 04?

StanicaLickoLesce018.jpg

I ovo je već postao dosadan prizor na svim hrvatskim kolodvorima

StanicaLickoLesce020.jpg

Nekako su uspjeli postići dojam da su čak i ovi betonski pragovi natruli...

StanicaLickoLesce021.jpg

Ovo me podsjetilo na slaganje domina

StanicaLickoLesce022.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Skretnica br. 10 je zadnja i evo me na kraju kolodvora. Lijevo je stražarnica, a desno na šturcu jedan prastari radni vagon (već si zamišljam neke simulante kako Slinavac.gif)

StanicaLickoLesce025.jpg

Skladište tračnica, lijepo sortiranih i zatravljenih

StanicaLickoLesce026.jpg

Stanley, jel' to nekoć bio poštanski vagon? Ili prtljažni?

StanicaLickoLesce027.jpg

StanicaLickoLesce028.jpg

StanicaLickoLesce029.jpg

StanicaLickoLesce030.jpg

Stražarnica je neposjednuta, ali izgleda da ima povremenih aktivnosti

StanicaLickoLesce031.jpg

Sanduk za drva, furuna, vješalica i klupa s vrećom za spavanje. Može tu biti čisto ugodno...

StanicaLickoLesce032.jpg

... dok ovaj ne udari u dreku Krepah.gif

StanicaLickoLesce033.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Šturc na kojem je radni vagon završava, logično, bikom

StanicaLickoLesce036.jpg

Zanimljivo, I. I IV. Kolosjek na stanici su uglavnom na betonskim pragovima, srednja dva (prolazni i mimoilazni) su na drvenim što se ovdje i vidi, a onda u nastavku idu opet betonski.

StanicaLickoLesce037.jpg

Pogled unatrag. Lijepo se vidi gotovo cijeli kolodvor (iza onog mosta ima još malo)

StanicaLickoLesce038.jpg

Skretnica br. 9. Ono + / - služi za podešavanje bržeg/sporijeg prebacivanja skretnice?

StanicaLickoLesce040.jpg

Početak putničkog perona. Kraj kolodvorske zgrade su uobičajeni kontejneri s novom opremom. Lička zima i ostale atmosferilije su gadno nagrizli nalič

StanicaLickoLesce042.jpg

Pogled unatrag. Zanimljivo, putnički peron u ovom kolodvoru gdje staje onaj jedan vlak na relaciji Zagreb – Split (nagibne ne brojim, oni ne staju nigdje) je u katastrofalnom stanju, ali su peroni na stajalištima Bilaj-Ribnik ili kolodvoru Medak gdje ne staje apsolutno ništa, obnovljeni. Pa ti bud' pametan, što rekla moja punica.

StanicaLickoLesce057.jpg

Kolodvorska zgrada...

StanicaLickoLesce045.jpg

... i auto šefa stanice. Za divno čudo, natpis je centriran

StanicaLickoLesce046.jpg

Ima i poštanska kištrica (Mail.gifMudri.gif)

StanicaLickoLesce047.jpg

Toplometar pokazuje ugodnih +8°C. Ta je vrijednost podložna promjenama, ali 18. listopada 2010. u 12:46 je bilo tako.

StanicaLickoLesce048.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Šefa stanice nije bilo pa u očaju krećem u obilazak putničkih prostora. Sve je spremno za zimske uvjete

StanicaLickoLesce049.jpg

Piše da blagajna kasni 5 min. Na blagajničkom prozorčiću ne piše da blagajna ne radi. Bijeli kabel vodi od televizijske antene koja je na fasadi prema peronu

StanicaLickoLesce050.jpg

Hodnik koji vodi prema ćenifama i ulaznim vratima s civilne strane (naravno, zaključanim).

StanicaLickoLesce051.jpg

Nije za upotrebu, al' je inače čisto Roll.gif

StanicaLickoLesce053.jpg

HŽ CARGO Robna blagajna u čipkastom izdanju (s kaktusima & puzavcima)

StanicaLickoLesce054.jpg

Ova oznaka je na fasadi na uglu zgrade. Geodetska posla? Vedran? Ivog?

StanicaLickoLesce055.jpg

Vodonapojnik s prekrasnim starim umivaonikom. Šteta da je tako zapušten

StanicaLickoLesce056.jpg

Sljedeća zgrada na kolodvoru je nekadašnja vodonapojna stanica. Izvana je u dobru stanju, ali iskustvo mi govori da me unutra ne čekaju neka iznenađenja...

StanicaLickoLesce058.jpg

Točno sam pretpostavio

StanicaLickoLesce060.jpg

StanicaLickoLesce061.jpg

Kolosjeci su u nekoj fazi bili temeljito rekonstruirani tako da od ostale vodonapojne instalacije nisam našao tragova.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Preko puta glavne kolodvorske zgrade na povišenom terenu nalazi se ova dosta uredna kućica. Nisam uspio skužiti čemu služi. Tuda prolazi put pa se možda radi o nekoj stražarnici jer ne vjerujem da je vikendica

StanicaLickoLesce062.jpg

Zatvaram Ličkolešćanski krug cipelama i vraćam se prema civilnoj strani kolodvorske zgrade

StanicaLickoLesce068.jpg

Očekivao sam da supruga šefa stanice ovdje uzgaja božure i orhideje, ali mislim da nema ni H od hortikulture Mrgreen.gif

StanicaLickoLesce069.jpg

Ulazna vrata, ajerkondišn i nosač nekadašnjih telefonskih žica

StanicaLickoLesce070.jpg

Uuuups! Ipak ima hortikulture! Nije bogznašta, al' je oku ugodno...

StanicaLickoLesce071.jpg

Vrlo zgodan dekorativni detalj

StanicaLickoLesce072.jpg

Pređeš pažljivo glavnu prometnicu ("Lička magistrala") i razmišljaš kako je ovaj kolodvor morao lijepo izgledati u svojim slavnim i časnim danima.

StanicaLickoLesce073.jpg

StanicaLickoLesce074.jpg

Krug se zatvorio. Sad ću sjesti u Pfaffmobil i premjestiti se niz kolodvor u smjeru Vrhovina da se kasnije ne bi morao vraćati po vozilo. Već sam pogubio previše vremena

StanicaLickoLesce075.jpg

Tu sam opet našao onaj čudni znak kakve sam viđao na cesti kod Plaškog. Ima netko ideju? Je li tu možda bilo kakvih talijanskih Umproforaca? Poznato je da su se Talijani ovdje gubili još davne 1942....

StanicaLickoLesce077.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zapadno od kolodvora nalazi se ovaj objekat okreponudeće namjene. U jednom trenutku je iz njega povrvila jedna hrpa -ovaca u tuti i trlišu. Nisam pojma imao da ih ima toliko zaposlenih na ličkom području. Nisam ih slikao da kome ne ugrozim karijeru!

StanicaLickoLesce078.jpg

Tu se od glavne grupe kolosjeka odvajaju dva

StanicaLickoLesce080.jpg

Jedan vodi preko ove iskliznice prema industrijskom pogonu

StanicaLickoLesce082.jpg

StanicaLickoLesce063.jpg

StanicaLickoLesce083.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

... a drugi prema onoj mini-ložioničici...

StanicaLickoLesce081.jpg

StanicaLickoLesce084.jpg

Ovo su vjerovatno bile neke pomoćne radionice. Najniži objekt od bloketa je očito kasnije dograđen, ali se, što je zanimljivo, lijepo uklopio

StanicaLickoLesce087.jpg

Ložionički kolosjek završava unutar ove jako nove šupe. Nažalost je zaključana i bez prozora

StanicaLickoLesce088.jpg

Aha! Rupa od čvora!

StanicaLickoLesce090.jpg

Znalci će već reći o čemu se radi Roll.gif

StanicaLickoLesce091.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Na ovom mjestu se broj staničnih kolosjeka smanjuje na dva – ostaju lijevi, prolazni i mimoilazni. Gube se ispod ovog mosta u lijevom zavoju.
Stražarnica lijevo gore glumi Orlovo gnijezdo, samo bez uspinjače i Richarda Burtona.

StanicaLickoLesce089.jpg

Nekadašnje radionice su pretvorene u skladište cementa, vapna ili nečeg sličnog. Kao da se tu nekad nešto i proizvodilo

StanicaLickoLesce092.jpg

Vraćajući se nizbrdo, našao sam ovaj požmareni andrijin križ...

StanicaLickoLesce096.jpg

... cestovni prijelaz...

StanicaLickoLesce094.jpg

... i industrijsku prugu koja se gubi iza ove lese

StanicaLickoLesce093.jpg

Pokušao sam se nekako probiti do ostatka te pruge, ali je cerber na ulazu odrešito rekao: "Њет"! Jeste li primijetili kako vas, kad dođete u tvornicu sofisticirane elektroničke opreme i zamolite da vam pokažu stari industrijski kolosjek, ponude kavom i još vam dadu pratioca koji ljubazno sve objasni. E, u kamenolomu nahuckaju rotvajlera na jadnog railfana i mašu kalašnjikovim. Sad iz toga valjda možemo izvesti zaključak di se više mulja...

StanicaLickoLesce097.jpg

Uz pomoć svog skromnog zooma uspio sam uslikati jedino ovo:

StanicaLickoLesce095.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Razočaran, pentram se natrag uz industrijski kolosjek

StanicaLickoLesce098.jpg

Solidan uspon. Su imali manevru?

StanicaLickoLesce099.jpg

Ovo je još jedna biblioteka koja je zatvorena zbog akutnog manjka čitateljstva

StanicaLickoLesce101.jpg

Evo me kod one stražarnice na bregu

StanicaLickoLesce102.jpg

Ovaj je, poput Snoopyja, stajao na krovu kućice i grozno lajao na mene

StanicaLickoLesce104.jpg

Ovuda se skretničar mogao spustiti na prugu

StanicaLickoLesce105.jpg

Piše na vratima: Blok br. 1.

StanicaLickoLesce107.jpg

Sve je isto kao na drugom kraju kolodvora, samo je telefon malo starijeg modela.

StanicaLickoLesce108.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Po groznom blatu dogacao sam do mosta. Ovuda voze teški kiperi s materijalom za onu drobilanu

StanicaLickoLesce110.jpg

U ovom duuugom zavoju je, dakle, kraj kolodvora. Desni se kolosjek pretvara u šturc, a lijevi ide prema Vrhovinama i još dalje, Ogulinu i Europi Jup.gif

StanicaLickoLesce111.jpg

Pogled na drugu stranu pokazuje kako je kolodvor potpuno vodoravan (a i koliko je dug)

StanicaLickoLesce113.jpg

Kolodvoropisni dio završavam ovom lijepom jesenskom panoramom kolodvora. Da smo u nekim davnijim vremenima, ovdje bi u kutu pisalo "Kolodvor Ličko Lešće" i prodavalo bi se u poštanskom uredu. Poslovni ljudi u posjetu kamenolomu, drobilani i "Ličkoj tvornici vapna" (piše niže dolje uz cestu), slali bi razglednice svojim obiteljima. Eh, da...

StanicaLickoLesce114.jpg

Idem dalje prema Brlogu. Moram još nešto malo raditi i za gazdu!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Obavio sam sve poslove i zadatke te sad mogu mirno put doma svojega. To ćemo preko Vratnika i Senja.

Vratnik. Ova zgrada je nevjerovatno solidna. Pamtim ju u istom stanju već nekih 30 godina. Jedino su joj natakarili antenu nekog mobitelnog operatera. Uvijek su me fascinirale rešetke koje su živi dokaz koliko su narodna i sve ostale vlasti imale povjerenja u genetski usađeno poštenje lokalnog življa (Josipe, imam nešto Biondića u široj obitelji pa si mogu dopustiti malo šprdavanja!). Za reć pravo, nikada tu "Zadrugu" nisam vidio otvorenu. Valjda prolazim u krivo vrijeme.

StanicaLickoLesce116.jpg

U zgradi je i poštica (Mail.gifMudri.gif)

StanicaLickoLesce118.jpg

Mjesna zajednica? Dom kulture? Hm.gif

StanicaLickoLesce117.jpg

Prevoj Vratnik (694 mnm). Prekrasan veliki motel je potpuno devastiran.

StanicaLickoLesce119.jpg

Bura je vitlala maglu...

th_StanicaLickoLesce120.jpg

... a na moru je prašilo

StanicaLickoLesce121.jpg

Zalazak sunca je obećavao

StanicaLickoLesce122.jpg

StanicaLickoLesce123.jpg

Sretno sam stigao kući. Bio je to opet jedan uspješan dan u mom životu.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Samo ću tebe citirati

 

Jedino mi se čini da ovo naše bazanje po razorenim i napuštenim željezničkim objektima vodi u čisti PTSP :mrgreen:

 

Sretno sam stigao kući. Bio je to opet jedan uspješan dan u mom životu.

 

Čudno je kako sam i ja poslije jedne višestane jurnjave za nekim vozom, gdje sam ga snimao na 4-5 lokacija, izdrndao auto, u golu se vodu pretvorio, izjavio na kraju putopisa da mi je dan bio uspješan :shock::shock::shock:

Znam kako ti je. Čisti PTSP! Suosjećam sa tobom...

pozdrav...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Još jedan dojmljiv uradak iz radionice velemajstora putopisa.

Kroz kolodvor Ličko Lešće prošao sam vlakom mnogo puta (naročito u vrijeme tzv. ''mrklog mraka'' i pas mater onom ko je upalil svetlo, kako bi rekli moji iz Ivanića), a također i autom pokraj kolodvora, ali ga nikada nisam obišao pješice. Pretpostavljam da još stignem.

 

Stanley, jel' to nekoć bio poštanski vagon? Ili prtljažni?

Moram priznati da ne znam. Vagon je očito od prije potopa, pa je moguće i jedno i drugo. Jedino što znam je da se takvih poštanskih vagona ne sjećam.

Ne bih isključio ni mogućnost da je riječ o prerađenom putničkom vagonu.

 

U zgradi je i poštica

Poštanski ured na Vratniku pohodio sam prije 2-3 godine radeći reportažu za moj kupusni list sa ličko-senjskog područja. U njemu radi jedno simpatično žensko čeljade, koje 4 sata dnevno sjedi na šalteru i 4 sata raznosi poštu po groznim vukojebinama. Iako ima službeni motorkotač (vulgo moped), za dostavu uglavnom koristi vlastiti automobil. Jedan od razloga su i medvjedi, koje je srela više puta.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

WOW Pfaff, SUPER ti je putopis!!!! I ti si jedan od onih koji zna iz praktički par kamenja na prugi (znam da je pravilno na pruzi, al ja vam kajkavski derem) napraviti napetu priču koju svaki čitaoc doslovce guta i jedva čeka još! :)

 

Jesenske boje su tako divne, nebrem ih se nagledati, i hvata me jeza kad skontam da budu uskoro i te boje opale i da bude nakon toga prošel jedan dugi period hladnoće dok opet ne počne sve iznova. Ah, čarolija godišnjih doba... Al iskreno mislim da ne bi bila sretna bez toga.

 

Ubacila budem jednu svoju sliku ak nemaš ništ protiv, kolko kontam isti kadar ko i na tvojoj prvoj slici, samo je ovaj pofotkani u neko svetlije, toplije vreme. Baš kad sam to vidla, sam se podsjetila, tim smo se putem vraćali Ante i ja s mora ove godine, i gore kod kocke smo sedeli, jeli čips, o nečem se spominali i uživali u pogledu. Nju začudo nisam pofotkala... :oops:

 

 

U znak sjećanja na neka toplija vremena...

 

img7364v.jpg

 

 

Sa željom da vidim još puuuuno ovakvih, kak sam vidla forumaši vele "Pfaffopisa", jeko te lepo pozdravljam iz hladnog i u ovom trenu sunčanog Stuttgarta! ;)

 

 

Z.

Link to comment
Share on other sites

Hvala, hvala! Baš lijepo od Tebe.

 

Sa željom da vidim još puuuuno ovakvih, kak sam vidla forumaši vele "Pfaffopisa", jeko te lepo pozdravljam iz hladnog i u ovom trenu sunčanog Stuttgarta! :mrgreen:

Evo jednog friškog iz rerne: http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?p=321916#321916

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Opet Pfaff-style kolodvoropis! Ovaj u meni budi nostalgiju, jer stiže iz rodnog kraja mojih bake i djeda (oni su zapravo iz susjednog Sinca, ali sve je to tu!). U jednoj od ovih kuća neposredno uz stanicu još živi bakina sestra, a najmlađi brat moje bake godinama je bio šef kolodvora u Ličkom Lešću (nakon što je dio karijere proveo na istoj funkciji u Virovitici).
Sad valjda slijedi obilazak stajališta Ramljani i Sinac. Sinac je malo u brdu, ali nakon što je kamera zabilježila tvoje pentranje i spuštanje po brdu u Plasama, više nemaš izgovora :mrgreen:


StanicaLickoLesce116.jpg

Dok sam, početkom tisućljeća i svoje radne karijere radio kao dostavljač, svaki petak sam preko Vratnika išao u Liku i uvijek me ovaj objekt sa velikim natpisom "ŽIVEŽNE NAMIRNICE" mamio da stanem. Jednom prigodom sam stao u povratku, u namjeri da kupim sendvič i coca-colu, ali...
U dućanu nemaju makinu za rezanje salame, nego vrijedi pravilo "sve ili ništa", odnosno treba kupiti cijeli parizer, čajnu, mortadelu, štoliveć... Nožem režu špekove i sir, ali to mi i nije baš za sendvič. Sreća, pa je nakon mene u dućan ušao jedan lokalac koji je imao namjeru kupiti parizer, pa je predložio da mi prodavačica nožem nareže od parizera koliko mi je dosta za sendvič, a on je kupio cijeli parizer umanjen za taj moj dio. Naravno, šnite parizera su bile kao da ih je sjekirom tesala, ali to nije sve! Nemaju u dućanu niti kasu, nego mi je prodavačica kupljeno upisivala na paragon blok: "Kruh polubijeli, komada 0,5; kokakola 0,5l, komada 1; parizer uski, jedinica mjere gram, količina 318..." To je bilo posljednji puta da sam u dućanu prehrane vidio paragon blok, a bogami i u ostalim dućanima su postali prava rijetkost.
d18bcddd.gif
Link to comment
Share on other sites

Ovo je fantasticno! :grin:

StanicaLickoLesce121.jpg


I meni je fantastčno !
Čudno je kako se mi kontinentalci palimo na more i posebno na buru.
Reci mi Pfaff dali je ta velika plavozelena voda još uvijek slana, naime moja malenkost je na moru zadnji puta bio za vrijeme onog mraka što ga je spomenio Stanley.

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Sad valjda slijedi obilazak stajališta Ramljani i Sinac. Sinac je malo u brdu, ali nakon što je kamera zabilježila tvoje pentranje i spuštanje po brdu u Plasama, više nemaš izgovora :mrgreen:

Točno. Ne samo Ramljani i Sinac, već i Studenci i Janče. To bi se trebalo zaokružiti u temi "S Pfaffom po ličkoj pruzi II.". Al' mislim da neću sam i neću u ovu kasnu jesen. Nekidan sam kod Brloga upao u takvo masno blato da mi je prisjelo gacanje i pentranje. Zainteresiran?

 

I hvala za anegdotalne dopune...

 

 

Čudno je kako se mi kontinentalci palimo na more i posebno na buru.

Reci mi Pfaff dali je ta velika plavozelena voda još uvijek slana, naime moja malenkost je na moru zadnji puta bio za vrijeme onog mraka što ga je spomenio Stanley.

Odgovor:

a) Bura je zdravo vrijeme i ljude čini bolje raspoloženima i na nju se ne pale samo kontinentalci

:kul Je, slana je i dalje...

c) (Iako nisi pitao) Ono vrijeme mraka se neće vratiti - sad su na jadranskoj obali neki drugi

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...