Jump to content

Jednog kišnog dana u Zadru (kolodvoropis)


Pfaff

Recommended Posts

Kad ja krenem obilazit neki kolodvor, onda obično pada kiša. To je već kao da plešem dodole. No, što se tu može, kako bi rekli željezničari: Ni snijeg, ni kiša... (uuups, ne, ne, to je Mail.gif zakletva!)

Prijatelj, aboridžinarizirani Riječanin (oženio se tamo negdje iz okolice pa sad ima vikendicu i punicu), me dopeljao do kolodvora

 

StanicaZadar001.jpg

 

Kolodvor me jako podsjeća na kolodvor u Pločama (samo je malo manji) kad se očito impozantnošću građevine pokušavalo naglasiti značaj željeznice i njenog dolaska u grad. Danas, obrasao u lijep park, nekako više nalikuje malo zapuštenom soc-realističkom trgovačkom centru

 

StanicaZadar002.jpg

 

Ulazni vjetrobran. Torba ukazuje da netko i putuje

 

StanicaZadar003.jpg

 

Ima i zainteresiranih za vozni red

 

StanicaZadar004.jpg

 

Čast im, hvala i slava!

 

StanicaZadar005.jpg

 

... očito se otvara samo prema potrebi, slično kao nekad u stanici Lokve Roll.gif

 

StanicaZadar006.jpg

 

Reklamiranje tvornice alkoholnih pića? No kako li su se grafiteri popeli do tamo???

(Cijeli je kolodvor užasno pošaran Mrgreen.gif)

 

StanicaZadar007.jpg

 

U očekivanju Godota...

 

StanicaZadar008.jpg

 

Sedam vlakova dnevno? Pa nije to ni tako tragično Hm.gif

 

StanicaZadar009.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Idemo na peron. Zadar je čeona stanica...

 

StanicaZadar010.jpg

 

... što znači da oba kolosijeka završavaju hortikulturno savršeno uklopljenim bikovima

 

StanicaZadar013.jpg

 

Ovo je, pretpostavljam, nekoć služilo za napajanje žednih putnika. Čemu danas služi, ne želim ni nagađati

 

StanicaZadar011.jpg

 

Ovo su uredi raznih kolodvorskih službi. Nisam nikad ranije bio na ovom kolodvoru pa ne znam da li je bilo više kolosijeka, ali ova površina nema doticaja s postojećim kolosijecima?

 

StanicaZadar012.jpg

 

Kolosijecima se pristupa preko perona u sredini. A tu su i dva vagona. Njih ću poslije, sad idem do ulaznog signala...

 

StanicaZadar014.jpg

 

Naziv stanice je na bočnoj zgradi

 

StanicaZadar015.jpg

 

StanicaZadar017.jpg

 

Odmah do je i autobusni kolodvor...

 

StanicaZadar016.jpg

 

Ova hortikultura je na malo čudnom mjestu, ne?

 

StanicaZadar018.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Robno skladište? Pretpostavljam...

 

StanicaZadar019.jpg

 

Ovo čak i nije bik nego čist' obična graba VidBudale.gif

 

StanicaZadar020.jpg

 

Stupored... (Ovo je pogled u smjeru Bibinja)

 

StanicaZadar021.jpg

 

Malo nekako rasklimano

 

StanicaZadar022.jpg

 

Imamo mi njih na forumu koje ovakvi stupovi mame na svašta, ali ja nisam taj...

 

StanicaZadar023.jpg

 

Malo uobičajenih rezervnih dijelova između skladišnog i putničkih kolosijeka

 

StanicaZadar024.jpg

 

Putnički kolosijeci su spojeni u križ.

 

StanicaZadar028.jpg

 

Na obzoru je luka Gaženica. Ono desno s bikom je, pretpostavljam, teretna stanica

 

StanicaZadar025.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tu se toga nakupilo

 

StanicaZadar027.jpg

 

Skretnica je malo preblizu biku, al' mi se ionako čini da je kolosijek malo nasilno precvikan. Izgleda k'o modularna maketa kojoj fali nastavak Hehe.gif

 

StanicaZadar029.jpg

 

Pretpostavljam da je kolosijek koji je vodio preko onog likvidiranog nadvožnjaka išao ovuda

 

StanicaZadar030.jpg

 

Uz prugu se uvijek nađe pokoji stari prag i nešto makova

 

StanicaZadar032.jpg

 

Raskoš željezničke infrastrukture

 

StanicaZadar033.jpg

 

Znak za iskliznicu s rasvjetom – to već dugo nije viđeno!

 

StanicaZadar034.jpg

 

Još par infrastrukturnih detalja...

 

StanicaZadar035.jpg

 

StanicaZadar036.jpg

 

StanicaZadar037.jpg

 

Ostaci neke raskomadane skretnice. Čudi me – obično to bolje čuvaju???

 

StanicaZadar038.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Padaju prve krupne kapi (špljokk!) pa se vraćam prema kolodvorskoj zgradi

 

StanicaZadar031.jpg

 

StanicaZadar040.jpg

 

Odjednom sam iz daljine začuo neko čudno brundanje. Evo malo

da vidite što se zbilo.

 

Evo ga sastavljenog

 

StanicaZadar041.jpg

 

Majstor nosa neke pipire u ured

 

StanicaZadar042.jpg

 

Ajmo to pogledati detaljno

 

StanicaZadar043.jpg

 

Lijevi Co'

 

StanicaZadar044.jpg

 

Prvi vagon

 

StanicaZadar045.jpg

 

StanicaZadar046.jpg

 

Drugi vagon

 

StanicaZadar048.jpg

 

Specijalni vagon koji je vozio zadarske delegate na Godišnju skupštinu KLJŽ? VidBudale.gif

 

StanicaZadar047.jpg

 

StanicaZadar049.jpg

 

Pogled s repa

 

StanicaZadar050.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ponovni susret s bikom zatvara krug

 

StanicaZadar051.jpg

 

Evo me opet na trgu ispred. Pješački pothodnik (što ti je svemoć kapitala – ovo je vjerovatno jedini Konzum do kojeg se može vlakom...)

 

StanicaZadar053.jpg

 

Tu ćemo natrag na cestu!

 

StanicaZadar052.jpg

 

Ovaj prikaz posvećujem svom prijatelju i našem velecijenjenom forumašu Stanleyu za njegov rođendan kojim je svečano ugazio u klub seniora BigBend.gif, a kad bude sretno u mirovini, pozivam ga da odemo skupa obraditi kolodvor Bibinje Krepah.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pfaff, lijepo, detaljno, pregledno, informativno i vrckavo :pivo:wink:

 

Ka navek, bi mi to pod Sljemenom rekli :lool

 

Zadarska je pruga dosta zapostavljena i trebalo bi obraditi i tunel Debeljak i Bibinje i posebno dionicu uz Krku..

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Zadarska je pruga dosta zapostavljena i trebalo bi obraditi i tunel Debeljak i Bibinje i posebno dionicu uz Krku..

Tek što nismo - samo još da se Stankec dobavi pemzije pa :lool kreću u napad... (Jasno, ako prihvati poziv - još nemam feedbacka!)

 

BTW, Debeljak je tunel di je eksplodirao onaj vagon?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

BTW, Debeljak je tunel di je eksplodirao onaj vagon?

 

Da, to je taj...i k tome jedan od naših duljih tunela makar u Ravnim kotarima nema nekih velikih brda... :lool

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Vrlo lijepo. :pivo

 

Na tom kolodvoru sam bio prije točno deset godina. I isto tako sam na kolodvoru zatekao putničke vagone, i to čak garnituru od tri komada. Na tirkizno zelenom Bl-u pisalo je Vinkovci-Zadar-Vinkovci, na sivo plavom Zagreb-Zadar-Zagreb, a na švicarcu Bt-u Knin-Zadar-Knin.

 

Kako to da nisi uspio uhvatiti niti jednog šveda. Ipak su oni na toj pruzi glavno prijevozno sredstvo. :wink: To ti je isto tak kao da u Varaždinu ne uloviš niti jednog Bt-a. :lool

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako to da nisi uspio uhvatiti niti jednog šveda. Ipak su oni na toj pruzi glavno prijevozno sredstvo. :pivo To ti je isto tak kao da u Varaždinu ne uloviš niti jednog Bt-a. :lool

Ja rijetko idem u obradu kolodvora oboružan voznim redovima tako da mi se susret s željezničkim osnovnim sredstvima u pokretu obično dogodi kao iznenađenje. Ovo je bilo između dvije posjete autoelektričaru (vozio sam frenda u Zadar da vidi jesu li mu skrpali makinu) pa što je naletilo - naletilo :wink:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

 

Na tom kolodvoru sam bio prije točno deset godina. I isto tako sam na kolodvoru zatekao putničke vagone, i to čak garnituru od tri komada. Na tirkizno zelenom Bl-u pisalo je Vinkovci-Zadar-Vinkovci, na sivo plavom Zagreb-Zadar-Zagreb, a na švicarcu Bt-u Knin-Zadar-Knin.

 

i ja kad sam zadnji put tamo putovao prije kojih 5 godina je bio sličan sastav: 2 sivo-plava Bl vagona (jedan ZD-ZG. jedan ZD-KN) i jedan tirkizno-bijeli (ZD-VK).

 

ovaj kolodvor da se uredi mogao bi izgledati fantastično

Link to comment
Share on other sites

Ovaj prikaz posvećujem svom prijatelju i našem velecijenjenom forumašu Stanleyu za njegov rođendan kojim je svečano ugazio u klub seniora

Hvala na posveti.

A ja Tebi posvećujem svoj post broj 4.000, uz čestitku na simpatičnom kolodvoropisu.

Jednog dana ćemo na sve to staviti pečat i potpise: :pivo

A u svezi glede:

 

još nemam feedbacka

Feedback je poslije ručka malo :wink:

Bibinje? Ideja se prihvaća.

Ja in case of emergency mogu brbljati dalmatinski k'o nezdrav, a Ti si kao Riječanin ionako zaštićena vrsta. :lool

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Reportaža u Bibinju ? Tamo railfanovi od lovaca postaju omražena lovina :lool Kad krenete tamo, oboružajte se pancirkama, oklopom i maskom za bojne otrove ... :wink:

 

Odlična reportaža, Pfaff !!! Zadarski kolodvor imam u posebnom sjećanju jer sam od tamo po prvi put solo putovao do Zagreba. Imao sam tada nekih 12 godina, vozio se Francuzom a negdje na forumu sam postavio i par printscreenova s tadašnjeg super-8 filmića.

 

Spomenuo si broj kolosijeka ... koliko se sjećam, nikad ih nije bilo više od ovog sadašnjeg broja.

Link to comment
Share on other sites

Reportaža u Bibinju ? Tamo railfanovi od lovaca postaju omražena lovina :lool Kad krenete tamo, oboružajte se pancirkama, oklopom i maskom za bojne otrove ... :wink:

Imam ja plan: Pretstavit ćemo se (ako bude potrebno) kao izaslanstvo središnjice koje je došlo prikupiti podatke u potkrjepu ishođenja premiještanja pruge, a Stanleya ćemo, za svaki slučaj, maskirati po ovom modelu:

 

Hrvatina.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nema tu pomoći. Ti ništa javno tj. opće ne doživljavaju i kao svoje već kao nešto što se može uništavati po vlastitom zadovoljstvu...

 

Super, Pfaff! Imao si daleko više sreće nego ja prije tri tjedna, kada sam tamo zatekao tek jednu izgrafitiranu drezinu i prazan dvoosovinski vagončić za tucanik...

d18bcddd.gif
Link to comment
Share on other sites

Primorci odlaze u Kalmetin grad snimat zeljeznicke stanice... svasta... Sto li cemo jos docekati?

 

Al' nema veze. Bas je bila simpa reportazica. :shock:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Nema tu pomoći. Ti ništa javno tj. opće ne doživljavaju i kao svoje već kao nešto što se može uništavati po vlastitom zadovoljstvu...

 

Slažem se. Al mene sada zanima hoće li se do početka glavne turističke sezone urediti kolodvor, kao što je bilo najavljivano, te hoće li se postaviti videonadzor? Zna li itko to?

Link to comment
Share on other sites

A kad bi to, po tvojoj procjeni, trebala početi glavna turistička sezona? Prema nekim kriterijima ona počinje prvi vikend u lipnju, prema drugima prvi vikend iza petnaestog lipnja, prema trećima posljednji lipanjski vikend. Uglavnom, sva tri datuma ili su prošla ili je do njih ostalo četiri dana, što je premalo za izvođenje bilo kakvih ozbiljnijih radova.

d18bcddd.gif
Link to comment
Share on other sites

Ja nemam procjenu, ok?

Predsezona je do kraja lipnja a podsezona počinje od 01.rujna što znači da su srpanj i kolovoz 2 mjeseca glavne turističke sezone.

 

No to nije tema. Pitao sam da li netko možda zna kada će započeti radovi i da li se možda odustalo od njih budući da videonadzor nije baš jeftin!

 

ps.Da, znam da ima jako malo vremena, ali nada umire zadnja jer za postavit videonadzor ne treba puno dana, kao ni za obojati zidove :shock:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...