Jump to content

Kako sam glede 140 godina riječke pruge putovao u Karlovac


Pfaff

Recommended Posts

Na 4rumu je osvanuo poziv za event kojim bi trebalo obilježiti 140 godina voljene nam pruge. Za 110 godina sam se vozio muzejskim vlakom po riječkoj rivi, sad idemo vidjeti što se nudi u Karlovcu!

 

Karlovac140-001.jpg

 

Za subotu, 12. listopada, najavilo opću amnestiju od padalina ter sunčano u Karlovcu. Kod mene bilo +9...

 

Karlovac140-002.jpg

 

... i padala je kiša.

 

Karlovac140-003.jpg

 

Ja sam pred odlazak naložio da mi se najbolja itd., itd... ne razboli od vlage i zime. Djeca ju jako vole...

 

Karlovac140-004.jpg

 

Krenuh (a da kako drugačije) Karolinom put Vrbovskog pa ću vas, vrli moji štioci, nadariti s nešto putositnica.

Kiša me prala do iza Ravne gore, a na Jablanu magluština. I kamiončine s oblovinom. Odakle samo izvlače te kuse? Postali su gori od Mlečana. Naš Kobler ionako tvrdi da Velebit nisu ogolili Mlečani već Frankopani koji su Mlečanima prodavali drvo. Povijest se, dakle, ponavlja...

 

Karlovac140-005.jpg

 

Prođoh Vrbovsko pa ću za Ogulin. Most kod Gomirja je navodno obnovljen pa idemo vidjeti i to čudo. Ovdje bih mogao i na ACRZ, ali zašto?

 

Karlovac140-006.jpg

 

Aha! Sad je na redu most Hambarište. Valjda će se naći i za njega neki papak s kiperom i 30 tona rizle Grinko.gif

 

Karlovac140-007.jpg

 

Ovo lijevo isto spada u zaštićenu tehničku baštinu?

 

Karlovac140-008.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Most. Klimav, al' zasad uspijeva dosegnuti drugu obalu

 

Karlovac140-009.jpg

 

Ovo je već bolja slika

 

Karlovac140-010.jpg

 

Dobra. Nije strašno nabujala

 

Karlovac140-011.jpg

 

th_Karlovac140-013.jpg

 

Novi most kod Gomirja. Lijepo izgleda

 

Karlovac140-014.jpg

 

Ribnjak je još uvijek bez vode. Kamo je onda završila voda od ovih diluvijalih padalina koje nas peru i potapaju već dva tjedna?

 

Karlovac140-015.jpg

 

Valja nama preko... Ribnjaka!

 

Karlovac140-016.jpg

 

Da ima nešto sunca, bili bi krajolici jako lijepi u obilju jesenskih boja. Ovako cijeli kraj liči na neožetu spužvu

 

Karlovac140-017.jpg

 

Kad jednom načneš krov – ode kuća dok dlanom o dlan

 

Karlovac140-018.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Brda iznad Ogulina zavijena su u maglu

 

Karlovac140-020.jpg

 

Masline su neobraneeee, kukuruz jest!

 

Karlovac140-021.jpg

 

U Ogulinu se nisam zadržavao nego sam produžio put Oštarija

 

Karlovac140-022.jpg

 

Stari most

 

Karlovac140-023.jpg

 

Prvi i posljednji susret s Ličkom prugom

 

Karlovac140-024.jpg

 

Ono tamo su, meščini, Oštarije-Ravnice

 

Karlovac140-025.jpg

 

Da ne idem skroz do Josipdola, prepilio sam kraticom na Skradnik i eto me na Jozefini. Ta bi me, s malo pažnje, trebala dovesti do cilja

 

Karlovac140-026.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto me u Tounju. Ovo mi mjesto budi posebne treptaje srca – moja savjetnica na Birou (dok sam još tamo "radio"), bila je iz Tounja. Draga curica...

 

Karlovac140-027.jpg

 

Tounjski most

 

Karlovac140-028.jpg

 

Karlovac140-029.jpg

 

Onog čovječuljka uz kojeg smo se onomad slikali Jean, Kiki i ja više nema – preselilo ga pred ogulinski dvorac. Sad je ovdje kameni stol za putnike namjernike

 

Karlovac140-031.jpg

 

Ajmo, lagano...

 

th_Karlovac140-032.jpg

 

Generaltiš

 

Karlovac140-033.jpg

 

Uz ovo mesto nad Mrežnicom me veže jedan zanimljiva uspomena: pruga i cesta čine dva nasuprotna zavoja koji se u jednoj točci skoro dodiruju. Čisti yin-yang. E, sad, negdje 1970-e godine vozili smo se tuda ženin bratić i ja u njegovom 850 spideru. Bila je već noć, a on nije nikad sporo vozio. Taman kad se ovdje našli naišla je iz suprotnog smjera Žutka na čelu kompozicije. U punom galopu. Mislio sam da ide ravno na nas. Umalo sam se, je li, ukakijo od trte...

 

Karlovac140-034.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I tako sam 10 minuta prije službenog početka stigao u Karlovac. Prvo što sam ugledao bili su Barba bojnik na čelu riječkog vrtića

 

Karlovac140-035.jpg

 

Oho! Event će izgleda biti medijski dobro popraćen. Ovo je samo jedan od tronožaca.

 

Karlovac140-036.jpg

 

Za početak smo se okupili u čekaonici/biljeternici na uvodni proslov.

Zagrebačka postava. Tako sam, napokon, upoznao i Adama. Ostale valjda poznate? Ne? Sram vas bilo! To su 4umaške legende seabral i Portos!

 

Karlovac140-038.jpg

 

Lovac-na-pruge, Željko Halambek i Dačo

 

Karlovac140-040.jpg

 

Ovaj gleda ravno u mene!

 

Karlovac140-041.jpg

 

Službeniji dio slušateljstva. Dačo već prima instrukcije za sljedeći Eksn.gif (o kojem će više biti na Fejsu!)

 

Karlovac140-042.jpg

 

Glavna glasnopričalica je bila gđa. Renata Veličan. Nova kustosica HŽM-a. Gotovo dva sata nas je obasipala podacima i zanimljivostima. I to tečno i bez šalabahtera - svaka joj čast!

 

Karlovac140-043.jpg

 

Oni kratki su se morali malo propinjati.

 

Karlovac140-044.jpg

 

Karlovac140-045.jpg

 

Ja sam, izjednačenja i ravnopravnosti radi, sjeo.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prednost velikog fotića je da moraš vući i veliku torbu. Barba bojnik je još imao i rucak na leđima u kojem su navodno bile pelene... Krepah.gif

 

Karlovac140-046.jpg

 

Kad sjediš i slušaš predavanja, imaš vremena i promatrati infrastrukturu. Ovo je zanimljivo rješenje indirektne rasvjete

 

Karlovac140-047.jpg

 

Evo tete Renate u punom zamahu!

 

th_Karlovac140-048.jpg

 

Bilo mi je vrlo neobično hodati kolodvorom gdje nema niti jedne jedine Dačine i/ili Antišine fotke!!!

 

Karlovac140-049.jpg

 

Hordi posjetitelja bilo je dopušteno provaliti u svetinju nad svetinjama – prometni ured. Ja sam samo nabrzinu uslikao našeg domaćina i strugnuo.

 

Karlovac140-050.jpg

 

Na I. peronu, 1. kolosjeku bio je parkiran jedan oglancani Šved. Najprije sam pomislio da je u pitanju Duga Resa express, ali su mi onda objasnili da taj vikendom ne vozi.

 

Karlovac140-051.jpg

 

Organizatori eventa posudili su Šveda koji inače vozi za Bubnjarce pa će nas njime odvesti do depoa.

 

Karlovac140-052.jpg

 

Jako dobra ideja – tako se nitko neće petljati preko kolosjeka na drugu stranu.

 

Karlovac140-053.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Majstor. Ja sam si, naravno, čistom brahijalnom silom i općim volumenom izborio pole position u upravljačnici.

 

Karlovac140-054.jpg

 

Netko je isparao tapecirung

 

Karlovac140-055.jpg

 

Od I. perona, 1. kolosjeka se do depoa ne može izravno već treba voziti u cik-cak. Ameri bi rekli "switchback". Najprije do kupskog mosta. Onda natrag preko englezerice. Onda naprijed do bika pa opet natrag do zgrade Vuče i onda konačno u depo. I jadna majstor je svaki put mijenjao stranu!

Jasno da je imao dostojnu zamjenu

 

Karlovac140-056.jpg

 

A vid' njih kako im se krijese okice

 

Karlovac140-057.jpg

 

Ima već neko vrijeme kako se Portos vozi samo Somovima...

 

Karlovac140-059.jpg

 

Evo kako je to izgledalo iz upravljačnice.

 

 

Kad smo stigli pred okretaljku, izašao sam i konačno se upoznao s Bornom

 

Karlovac140-061.jpg

 

Dok su Šveda manipulirali na okretaljki, ja sam to snimio s čvrste zemlje pod nogama

 

 

Već dugo nije bio tu

 

Karlovac140-063.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Onda se društvo rasulo i posvetilo radu u potkomisijama

 

Karlovac140-064.jpg

 

Karlovac140-065.jpg

 

Zvono na ulazu u radione. Nisam uspio saznati da li je zvonilo za otpis sredstava...

 

Karlovac140-066.jpg

 

Naši domaćini. Gospodin u prugastoj majici koji malo liči na [bJeana[/b] (a isto je Ogulinac) nam se žalio kako je zahvaljujući reorganizacijama morao na nadvratnik postaviti već četvrtu pločicu s nazivom firme VidBudale.gif

 

Karlovac140-067.jpg

 

Ovo bi bilo izvrsno za ravnati čavle

 

Karlovac140-068.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Unutrašnjost radionice. Ovako to izgleda kad bravari zidaju peć

 

Karlovac140-069.jpg

 

Nešto starih alatnih strojeva. Najstarijeg i najljepšeg su nedavno nekamo odvukli

 

Karlovac140-070.jpg

 

Karlovac140-071.jpg

 

Karlovac140-072.jpg

 

Karlovac140-073.jpg

 

Karlovac140-074.jpg

 

Nešto starih Hugota. Ovi su izgleda još u voznom stanju, ali nemaju dozvolu jer su trošni

 

Karlovac140-075.jpg

 

Karlovac140-076.jpg

 

Nema tu više posla

 

Karlovac140-077.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stigao je i [bJean[/b]. Morao je najprije popiti kavu

 

Karlovac140-078.jpg

 

Ko veli da u Karlovcu više nema 3KV?

 

Karlovac140-079.jpg

 

Teta Renata i seniori

 

Karlovac140-080.jpg

 

U starom tornju vodonapojnika više nema vode, ali nas je zato onaj gore počeo darivati. Srećom ne preobilno

 

Karlovac140-081.jpg

 

Pogled u untrašnjost. Web-site

 

Karlovac140-082.jpg

 

Web is down!

 

Karlovac140-083.jpg

 

Zaliha cementa. Malo mi djeluje vremešno

 

Karlovac140-084.jpg

 

Zanimljivo. Vanjska vrata su lijepa drvena, ali su s unutrašnje strane masivna željezna vrata. To još nisam vidio

 

Karlovac140-085.jpg

 

Voda se u rezervoare dizala iz Kupe. Ispod ovog paviljona nalaze se prostori kojima se stiže do vode, a tuda idu i cijevi

 

Karlovac140-086.jpg

 

Karlovac140-089.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Upravno-stambena zgrada. Gore je stanovao g. Glavni, a dolje su bili inženjeri.

 

Karlovac140-088.jpg

 

Dok sam ja šnjofao po vodonapojniku, ostatak ekipe se namirivao ugljenom. Oko tornja za kipanje ugljena se nije ništa promijenilo od mog zadnjeg posjeta. Još malo tračnica za vagonete. Ima i skretnica

 

Karlovac140-090.jpg

 

Malima je sve ovo čudno i jako zanimljivo.

 

Karlovac140-091.jpg

 

Po završenom zabavnom dijelu, okupili smo se u školskoj učionici na kolodvoru na radni dio eventa

 

Karlovac140-092.jpg

 

Karlovac140-093.jpg

 

Karlovac140-094.jpg

 

Bilo je izvanredno. Jedino sam zaboravio ponijeti najlon za pasa...

 

Karlovac140-095.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jean se prvom mogućom prilikom bacio u diplomaciju

 

Karlovac140-096.jpg

 

Na peronu su bili oni malo ozbiljniji

 

Karlovac140-097.jpg

 

Karlovac140-098.jpg

 

Ma, baš i ne jako ozbiljni!

 

Karlovac140-099.jpg

 

Onda je iz smjera Duge Rese s malim zakašnjenjem stigao Magyar (nabrzinu sam naučio da to nije vlak) koji će dio zagrebačke ekipe vratiti u Metropolu. Imaju ljudi obveze

 

Karlovac140-100.jpg

 

Karlovac140-101.jpg

 

Odoše!

 

th_Karlovac140-102.jpg

 

Čas kasnije stigao je iz smjera juga i "nagibni"

 

Karlovac140-103.jpg

 

Vukla ga je brundava smrdljivka (moja bi bakica rekla da smrdi k'o futač), al' neki dragi ljudi i to vole pa smo se naoružali tolerancijom

 

th_Karlovac140-104.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U međuvremenu se otvorilo nebo pa smo se diskretno razišli. Imao sam drugačije planove, ali me kiša skrenula pa sam nakon kraće posjete jednom od obližnjih dućana krenuo na autoput. Pa nije beg cicija...

Oko Bosiljeva se počelo ćariti

 

Karlovac140-105.jpg

 

Karlovac140-107.jpg

 

Boje su prelijepe kad kiše opere, a sunce pozlati

 

Karlovac140-108.jpg

 

Evo me opet u Ravnoj gori. Sada u drugačijem ozračju nego jutros

 

Karlovac140-109.jpg

 

Karlovac140-110.jpg

 

Ova kapelica otprilike označava granicu Ravne gore i Starog Laza. Kad sam kao 12-godišnjak bio na "oporavku" kod seoskog mljekara u Ravnoj gori, išao sam s njim ujutro rano s konjem i kolima skupljati mlijeko. Ova kapelica je bila kraj rute. Tu su se kola okrenula, pritegla se vinta do balčaka i polako nizbrdo. Cesta je još bila bijela.

 

Karlovac140-111.jpg

 

U dolini se još vuče magla

 

Karlovac140-112.jpg

 

Kod ištrijanske gostione zatekao sam bus pun veselih opatijskih umirovljenika (podružnica "Mirogojskih mališana") koji su se vraćali s "Bundevijade" u Vrbovskom i ovdje zastali za ručkovečeru. Vele da je bilo sve na bazi gljiva – i juha i glavno. Jedino nije kolač. (Za one koji ne znaju: znam to i ja, samo trebam gljive!)

 

Karlovac140-113.jpg

 

Kraj Starog Laza. Malo niže počinje Mrkopalj

 

Karlovac140-114.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mrko polje – ovdje je uvijek sve pomalo mračno

 

Karlovac140-115.jpg

 

Trokraki Mrkopalj

 

Karlovac140-116.jpg

 

Ja u mraku, a gore sunce

 

Karlovac140-117.jpg

 

Nešto prije 18 ha stigao sam doma. Helga.jpg me obećala dočekati s juhicom

 

Karlovac140-118.jpg

 

Vedro nebo i komad mjeseca

 

Karlovac140-119.jpg

 

Rekao mi je da pozdravim Stanleya i pitam ga da kakav je ovaj put imao izgovor za ne doć... Grinko.gifGrmblmr.gif

 

Karlovac140-120.jpg

 

I toliko o tome. Bilo vas je lijepo sresti, a organizatorima veliko hvala!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

 

Rekao mi je da pozdravim Stanleya i pitam ga da kakav je ovaj put imao izgovor za ne doć...

 

 

Zahvali Mjesecu u moje ime na pozdravima i reci da uzvraćam istom mjerom. :mrgreen:

Izgovor je standardan. Ima 7 godina i svaku subotu prije podne ima trening gimnastike u školi (to su roditelji platili i nema smisla izostajati). Pomoćni izgovor ima 32 godine, diplomu sveučilišta i napadaj dodatnog obrazovanja, naravno uz predavanja vikendom. Pa deda vodi svoje malo Sunce na trening i bedina je dok ne dođe pojačanje. A dok se baba pojavi odoše vlakovi...

Da sam unaprijed znao kakva će se ekipa okupiti možda bi bilo 2S + 2P (vidim da je i treći S bio izočan), tj. iskemijao bih kakvu zamjenu, ali ježi ga sad... Važno je da ste se uobičajeno dobro proveli.

P.S. Lijepe ti slike, naročito iz Gorskog Kotara. Posebno mi je drago vidjeti Mrkopalj, odakle potječe dio mojih predaka po maminoj strani.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis, Pfaff ! Lijepa je jesen u Gorskom kotaru, pogotovo kad ju majstor svog zanata ovako sjajno opiše i dokumentira. :grin:

Onda je iz smjera Duge Rese s malim zakašnjenjem stigao Magyar (nabrzinu sam naučio da to nije vlak) koji će dio zagrebačke ekipe vratiti u Metropolu.


Ne znam tko se samo usudio naučiti te tako nešto :mrgreen:

Srećom, udaljenost do Zagreba nije bila tako velika, pa nam stolci kostolomci nisu mogli previše nauditi. A društvo u vlaku (Željko Halambek, Nikola, Adam i ja) nismo ni sekunde zatvorili usta vezano uz sve moguće teme o tramvajima, vlakovima, vagonima, kolodvorima ... na užas i očaj svih onih jadnih putnika oko nas :lol:

Čas kasnije stigao je iz smjera juga i "nagibni"


Da, njega smo u Jastrebarskom morali pričekati da nas prestigne.

Inače, sve skupa je bio lijepi event ... velike čestitke i zahvale gospođi Renati i ostalima iz HŽ-a koji su to tako lijepo i interesantno organizirali. Kao što je Pfaff rekao, gospođa Renata je sve skupa maestralno vodila, dala nam bezbroj interesantnih podataka, svuda je stizala, a ljubaznost i tempo kojim je sve to činila su bili više nego zavidni. I sve skupa bez ijednog šalabahtera ... svaka čast ! :palac:


Ove godine se radi drukčijih privatnih prioriteta nisam stigao toliko posvetiti railfanovskim aktivnostima, pa me razveselilo da sam u Karlovcu sreo toliko dragih forumaških kolega. A neočekivano sam sreo i kolegu s kojim sam prije 30+ godina drvio klupe i labose na tadašnjem ETF-u. Mladen, c0205.gif

Ja sam stigao u Karlovac već prije 9 sati (dobri stari 4000, za kojeg sam bio siguran da ga neće voziti Mađar). Taman sam obilazio kupalište na Korani, kad mi je došao SMS od Adama da stiže u KA oko 11 sati. Pa smo onda Adam i ja skupa landrali uzduž i poprijeko po čitavom Karlovcu i prije željezničke fešte smo uspjeli skupiti popriličan broj kilometara u nogama. Ugodno me iznenadilo da Karlovac ima toliko starih povijesnih građevina i sačuvan nekadašnji opkop oko grada.

Jedino mi se učinilo da ovaj event nije bio uživo popraćen od strane karlovačke forumaške ekipe ? :hm

Link to comment
Share on other sites

 

Glavna glasnopričalica je bila gđa. Renata Veličan. Nova kustosica HŽM-a. Gotovo dva sata nas je obasipala podacima i zanimljivostima. I to tečno i bez šalabahtera - svaka joj čast!

 

Karlovac140-043.jpg

 

 

Gospodična Renata je dijete željezničara. Pokojni otac je bio prometnik. Znam za Dugo Selo i Borongaj. Kasnije je bio jedan vrhunski propisar. To je radio od početka sedamdesetih pa do početka osamdesetih. Bio je i predstavnik ŽTP-a Zagreb u Zajednici JŽ-a na propisima. Na sahranu u Dugo Selo su mu došli iz Skopja, Beograda, Ljubljane i Sarajeva. Bio je i profesor u Željezničkoj školi u Palmotićevoj.

Link to comment
Share on other sites

Aha! Dio te priče (ima i krasna "love story" u kompletu) mi je gospodična Renata sama ispričala, ali nas je nešto prekinulo pa sam ostao prikraćen za noviju povijest.

Svakako je dobro da netko tko se bavi ovakvim poslom ima željeznicu u genima...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Dva ispravka krivih navoda:

Prednost velikog fotića je da moraš vući i veliku torbu. Barba bojnik je još imao i rucak na leđima u kojem su navodno bile pelene...

2999610512.gif ... bile su male žutke (+ klopa+ voda) :mrgreen:

U međuvremenu se otvorilo nebo pa smo se diskretno razišli.

2999610512.gif ... donekle točno (al' samo po tvojim mjerilima). Nas trojica smo prvi došli na proslavu u Karlovac i zadnji otišli.

 

:kul

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Lijep putopis kao što je i lijepo vidjeti šinobuse...ako ništa drugo onda garažirane.

Usput svima koji se autom upućuju u Gorski Kotar isplativije je starom cestom nego autoputom,čisto zbog krajolika. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Usput svima koji se autom upućuju u Gorski Kotar isplativije je starom cestom nego autoputom,čisto zbog krajolika. :palac:

Ima nešto na tom...

 

Nego, zaboravio sam postaviti zemljovid trase kojom sam putovao...

 

Karlovac140-121.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Povratak ti je prva liga :lool

 

Jesam te pohvalio za taj putopis :hm ? Ako nisam sa'ću ... jako dobar putopis :mrgreen: !

 

Od tebe se ni ne očekuje nešto prosječno nego da uvijek budeš na vrhuncu dana zadatka

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...