Jump to content

Provincijalac u Metropoli XXVI.


Pfaff

Recommended Posts

Ili: Prečko, here I come!

 

Posljednje nedjelje u veljači, bio sam opet u Zagrebu. Bilo je neodrađenih zadataka od prošlog vikenda pa se trebalo potruditi. Opća zapanjenost čitatelja prošlog putopisa ("Nisi nikad bio u Prečkom???") garnirana nježnim uspomenama iz mladenačkih, pače djetinjih ljeta odredila je moj itinerer. Da ne kažem da je sad otvorena tema gdje se najavljuju Eksn.gif pa više nema vrdanja. Postajemo sve organiziraniji i izgubio se onaj rani čar anarhije i iznenađenja. A onda je došao šlag na tortu/kapuciner – na PP mi je javio veliki šef tramvajoljubaca, glavom i bradom STIB: "Čuj, ako se spremaš u Prečko, možda bih ti se mogao pridružiti..." Nije mu trebala konjska glava – bila je to ponuda koja se ne odbija.

 

Za razliku od prošle nedjelje, vrijeme je bilo malo sivo, zrakom su promicale nekakve bijele točkice – mislim da se radilo o smrznutoj Bandić-magli. Destinacija najbolje itd., itd. pa sljedstveno tome i moja ukazala se na obzoru.

 

PreckoSvetice001.jpg

 

Kad sam u kafiću na obližnjoj Antunovićevoj benzinskoj postaji otišao napudrati nos, ljubazna curica koja kuha čisto pristojnu kavu me upozorila da je to privatni objekt i da nije dopušteno slikavanje. Sličnu sam svinjariju lani doživio na odmorištu Janjče na autoputu kroz Liku. Za kaznu ću svima obnarodovati da u ćenifi nije bilo tariguza, a kad sam dobronamjerno na to upozorio osoblje u trgovini kroz koju se ulazi u sanitarije, rekli su da se to njih ne tiče već da je to stvar čistačice. Servus, Micika, rekla bi moja bakica.

 

PreckoSvetice002.jpg

 

Na igrama na sreću nisam nikada ništa dobio – moja jedina sreća u životu sastoji se u tome da uvijek nađem parkirno mjesto za Pfaffmobil.

 

PreckoSvetice003.jpg

 

G. Antunović je svoj privatni prostor osvjetlio vlastitim rasvjetnim tijelima

 

PreckoSvetice004.jpg

 

PreckoSvetice005.jpg

 

Dizajner: Pininfarina osobno! Ja sam uvijek vjerovao da on dizajnira lude automobile, a sad vidim da se ne libi ni kandelabara. Svašta. Svijet ide kvragu...

 

PreckoSvetice006.jpg

 

Diagonalno preko raskršća u očekivanju busa za Ljubljanicu. Tamo ću si za 25 dlakavaca nabaviti ZET-ovu dnevnu kartu. Sa STIB-om sam se dogovorio u 10:00 pa nemam vremena voziti se preko Črnomerca. Stoga ću sač'kat još 6 minuta.

 

PreckoSvetice007.jpg

 

Ovo sam si više uslikao kao podsjetnik za eventualnu drugu prigodu

 

PreckoSvetice008.jpg

 

I Zagreb je napokon shvatio da se iz karnevalskih ludarija dade izbiti i pokoja kuna. Ponuda zabavljača je, moram priznati, impozantna – za svakog ponešto.

 

PreckoSvetice009.jpg

 

Bus za Črnomerec. Ovaj je, kako bi mi Riječani rekli, od čera...

 

PreckoSvetice010.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto mene na Ljubljanici. Nisam nešto lud za poreklamljenim gradskim prometalima, ali ova katica ima čisto simpatične boje.

 

PreckoSvetice011.jpg

 

Moje karte. Ono gore je nekakva prastara karta koju sam bar godinu dana nosao u novčaniku, ali me čisto uspješno dopremila do Ljubljanice.

 

PreckoSvetice012.jpg

 

Uvaljao sam se u 12-cu i vozim se prema Savskoj. Bio je to jedan od novijih modela 22xx pa sam imao priliku isprobati ono što ja zovem brijački stolac. Čak i nije neudobno.

Nova i stara bogomolja – obje otvorene i nedjeljom

 

PreckoSvetice013.jpg

 

Utom zazvrnda mobitel. STIB: "Čuj, upravo prema tebi ide muzealac. Siđi negdje pa ga slikaj, ja ću te čekati...". Taman smo se zaustavljali na trešnjevačkom placu.

 

PreckoSvetice014.jpg

 

I evo ga. Slikano iz ruke pa je malo drhtavo od uzbuđenja. Obratite pažnju koliko je ovaj M-24 tiši od niskopodnjaka Mrgreen.gif

 

th_PreckoSvetice015.jpg

 

Idemo dalje. Opet bakule. Pa zar oni ne znaju da je nedjelja dan gospodnji određen za odmor i životne radosti? (Opet me nitko nije ništa pitao)

 

PreckoSvetice016.jpg

 

Sa STIB-om sam se konačno našao pred Cibonom pa smo se prvim tramvajem spustili do Veslačke sačekati nešto za Prečko. Došla je 5-ca.

Usput mi je moj mentor ispričao nešto o čem nisam nikad razmišljao na taj način. Tramvaji serije 21xx su jedini čisto zagrebački tramvaji – svi ostali modeli koji su ikad vozili po Zagrebu su vozili i negdje drugdje. Zgodno. Meni su se uvijek dopadali. Nekako veliki, prostrani i puni svjetla...

 

PreckoSvetice017.jpg

 

... a imaju i najudobniji tip stolica. U Rijeci imamo još nekoliko buseva s ovakvim sjedalima i to je ergonomski najbolje što se nalazi na ovom podneblju.

 

PreckoSvetice018.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto me napokon u nepoznatom području. Kasnije sam shvatio koliko je veliko. Puno je novih objekata. Ove se crkve ne bi postidili ni u Škabrnji.

 

PreckoSvetice019.jpg

 

Golema spavaonica

 

PreckoSvetice020.jpg

 

Od javnih sadržaja poneki kafić i ...

 

PreckoSvetice021.jpg

 

Ne znam da li gradi ili prodaje, ali dopalo mi se. A adresa mi je pobudila malo nostalgije (jeste li znali da u Zagrebu ne postoji Riječka ulica?)

 

PreckoSvetice022.jpg

 

I evo nas na cilju. Prečko, I am here!

 

PreckoSvetice023.jpg

 

Moj mentor, pače Virgil

 

PreckoSvetice025.jpg

 

Izmišljen dan za slikanje

. Nema sunca pa niš ne blešči.

 

Nešto infrastrukturnih detalja

 

PreckoSvetice026.jpg

 

PreckoSvetice027.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Službena zgrada ZET-a (s ćenifom?)

 

PreckoSvetice028.jpg

 

On slika sebe u ogledalu kako slika sebe u ogledalu... Nećemo valjda opet RollEyes.gif

 

PreckoSvetice029.jpg

 

Ima i semafor ← X →. Ovo me podsjeća na nekadašnju "Sportsku prognozu"

 

PreckoSvetice030.jpg

 

Stiže plava gujavica (velim ja da me to podsjeća na "Ratove zvijezda")

 

PreckoSvetice031.jpg

 

PreckoSvetice032.jpg

 

Prebacilo mu skretnicu

 

PreckoSvetice033.jpg

 

Ja slikam sebe u ogledalu...

 

PreckoSvetice034.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U Prečkom se odlično vidi granica između velegrada i okružujućih ga polja & oranica. Sad, jesu li to baš one oranice gdje je Stanleyeva prijateljica sadila salatu ili je Seabral kao mlad dečko (kao da je danas star?) baš ove jendeke preskak'o, neće nikad biti naučno utvrđeno... VidBudale.gif

 

PreckoSvetice035.jpg

 

Veli STIB: "Ono tamo je Savska Opatovina!" Dobro.

 

PreckoSvetice036.jpg

 

Ovi su prizori vjerovatno puno ljepši u svibnju kad sve zazeleni, a gradski vrtlari urede travnjake

 

PreckoSvetice037.jpg

 

STIB je dao prijedlog da istražimo liniju 5. u punom opsegu što znači vožnju do Maksimira. Prijedlog je dvoglasno prihvaćen, a ja sam se raznježio pri pomisli da se okretište Maksimir opet koristi (u mom djetinjstvu tamo je okretala 12-ca)

 

PreckoSvetice038.jpg

 

Prebac'lo

 

PreckoSvetice039.jpg

 

U ogledalu

 

PreckoSvetice040.jpg

 

Još jedan infrastrukturni detalj. Ovo su kopirali sa 25KV

 

PreckoSvetice041.jpg

 

Baš djeluje moćno

 

PreckoSvetice042.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jedni nutra, drugi van... Kao dva stara geliptera uvaljali smo se svaki u svoj kut na kraju tramvaja pa održavamo ravnotežu gledajući unatrag RollEyes.gif

 

PreckoSvetice043.jpg

 

PreckoSvetice044.jpg

 

PreckoSvetice045.jpg

 

PreckoSvetice047.jpg

 

PreckoSvetice048.jpg

 

PreckoSvetice049.jpg

 

Prečko je ogromno. Stambenih blokova ima toliko da je vjerovatno svaki zagrebački arhić došao na svoje. Neki dijelovi su čak i lijepi.

 

PreckoSvetice050.jpg

 

PreckoSvetice051.jpg

 

PreckoSvetice052.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jope crkva. Ovo počinje nalikovati na Tomine putopise...

 

PreckoSvetice053.jpg

 

Okretište Jarun. Danas se ne koristi osim u neuobičajenim situacijama.

 

PreckoSvetice055.jpg

 

PreckoSvetice054.jpg

 

U sredini petlje je zanimljiv cvjetnjak

 

PreckoSvetice056.jpg

 

Horvaćanska počinje vijugati pa i mi s njom...

 

PreckoSvetice057.jpg

 

Htio sam slikati trajvan iznutra. Veli STIB: "Pričekaj Selsku, tamo je dobar zavoj!" Evo ga, daklem.

 

th_PreckoSvetice058.jpg

 

Pruga je podosta grbusava. STIB mi kaže da je rekonstruirana prije 10-tak godina. Savski glib čini svoje?

 

PreckoSvetice059.jpg

 

I ovo mi je pobudilo nježne uspomene. Paviljon IV., 4. kat... U to doba ovdje nije bilo nečeg osim sedam paviljona studentskog doma i blatnjave stazice kojom su kroz maglu i bljuzgu studenti gacali do tramvajske stanice na Savskom mostu. Tempora mutantur (valjda).

 

PreckoSvetice060.jpg

 

Dečki s Knežije???

 

PreckoSvetice061.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Fali nešto kocki. Su i tu bile demonstracije? Lijevo je pruga za Novi Zagreb.

 

PreckoSvetice062.jpg

 

Ovaj je skroz plav. Meni se više sviđaju s bijelim, ali čujem da je to pluskvamperfekt...

 

PreckoSvetice064.jpg

 

I na okretištu Savski most je živahno.

 

PreckoSvetice065.jpg

 

Ona je sišla. Zanimljivo kako skateboarding jača mišiće...

 

PreckoSvetice066.jpg

 

Sjeli smo. Ipak sam ja gospodin u godinama pa mi se STIB prilagodio. Kanal, skrećemo u Držićevu.

 

PreckoSvetice067.jpg

 

Šubićeva. Ovdje su nekoć radili odlične lonce, tave i rajngle, a danas se ruši samo od sebe jer je zaštićeni spomenik industrijske baštine.

 

PreckoSvetice068.jpg

 

Katičina guza na Kvatriću

 

PreckoSvetice069.jpg

 

Mali OT.gif: Posvećeno svim 4rumašima kojima se na obzoru naziru značajni životni trenuci...

 

PreckoSvetice070.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I evo nas na odredištu. Okretište Maksimir. Ili Svetice? Bo? NemBlage.gif

 

th_PreckoSvetice071.jpg

 

Ljepotan u zavoju...

 

PreckoSvetice072.jpg

 

... i malo rastegnut

 

PreckoSvetice073.jpg

 

Moja zbirka ulične umjetnosti povećala se za ovaj izložak

 

PreckoSvetice075.jpg

 

STIB je odlučio otići na autobus koji će ga otpremiti na jedan od elitnih sjevernozagrebačkih brežuljaka i graba, a prethodno smo svratili u biblioteku. Meni se srozala razina kofeina u krvi, a i cipela me malo natukla.

 

Kafić ugodan, teta simpatična, kava dobra, a na zidu tračnička umjetnost.

 

PreckoSvetice076.jpg

 

Usprkos tome što smo metnuli (mudre) glave na kup, nismo uspjeli ubicirati ovu slikotinu Nemoguce.gif

 

PreckoSvetice077.jpg

 

Bilo je poć, STIB u svoj autobus...

 

PreckoSvetice080.jpg

 

PreckoSvetice081.jpg

 

... a ja ću niz Maksimirsku ka konačnom odredištu. Trajvanom, jasno.

 

PreckoSvetice079.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Usput sam zapazio još jedan interesantan cimer. Zanimljivo kako su se u Zagrebu uspješno održali neki stari građanski zanati ("Umjetno štopanje" u prolazu Balkan kina je svakako no. 1.)

 

PreckoSvetice078.jpg

 

Prvobitna je ideja bila otići do Črnomerca pa busom 134 do Španskog, ali se onda pokazalo na Atronu da je to puno čekanja pa sam se odlučio vratiti natrag peticom.

Nije me strah, peska belega ima dovoljno, a grijalica pod mojim repom grije tako da sam se prisjetio onih bačvastih grijača pod sjedištima u pagodama.

 

PreckoSvetice082.jpg

 

Odat ću vam tajnu promjene itinerera – putem do Maksimira smo prošli pokraj 'Rvackog željezničkog odlag..., ups, muzeja pa sam se odlučio vratiti pogledati stvar iz bližeg. Nije doduše Noć muzeja, ali nikad ne škodi probati.

 

Bok.gif Drempa

 

PreckoSvetice083.jpg

 

I ovo je nekoć bilo naše...

 

PreckoSvetice084.jpg

 

Fejsbukovci?

 

PreckoSvetice085.jpg

 

Bolje se nije dalo, al bar slika nije nakrivo

 

PreckoSvetice086.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Malo unakarađeno, al' bar znam da sam na destinaciji

 

PreckoSvetice087.jpg

 

Elektru moje mladosti drže u dosta pristojnom stanju. Bar odavde iza plota se tako čini.

 

PreckoSvetice088.jpg

 

Stanleyeva ljubav je u nešto lošijem stanju. Meščini da čekaju ishod izbora prije nego se odluče farbati. Ono ispred je hiljadarka reducirana na bitne elemente

 

PreckoSvetice089.jpg

 

Već dugo nisam ovuda prolazio, ali mi se čini da su ove lokse u nešto boljem stanju (nije da bi vozile, al' se bar ne ljušte)

 

PreckoSvetice090.jpg

 

Mala 600 mm slatkica u dvorištu

 

PreckoSvetice091.jpg

 

Baš si zamišljam kako je na zavojima morala zavodljivo vrtiti guj'com Roll.gif

 

PreckoSvetice092.jpg

 

Posebno zanimljiv detalj – srednji kotači nemaju vijenca...

 

PreckoSvetice093.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Idem dalje sljedećom peticom. Ova stajališna oznaka već spada u egzote

 

PreckoSvetice094.jpg

 

U jednom trenutku sam se sjetio da bi trebalo nešto i u kljun ubaciti. Valjda ću putem nešto naći. Aha!

 

Još je jedna povjesna zagrebačka krčma postala kineski restoran. Kako je kren'lo, još će i savski most postati Yangtze most...

 

PreckoSvetice095.jpg

 

Unutrašnjost je čisto pristojno uređena

 

PreckoSvetice098.jpg

 

Wan-ton juha je bila odlična (zaboravijo slikati)

 

PreckoSvetice099.jpg

 

Za glavno sam pitao par ovih na žaru...

 

th_PreckoSvetice100.jpg

 

... ali su decidirano rekli da ne može. Uzeo sam neke pržene rezance. Bilo ih je toliko da sam pol odnio doma za večeru.

 

PreckoSvetice101.jpg

 

Stanica u Veslačkoj. Tu smo STIB i ja započeli odiseju. Krug se, dakle, zatvorio. Promatram plakate...

 

PreckoSvetice096.jpg

 

Ex-YU Tina Turner Mrgreen.gif se odlično drži. A samo je dvije godine mlađa od mene...

 

PreckoSvetice102.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još jedan upapagajizirani

 

PreckoSvetice103.jpg

 

Zumirani pogled prema savskom mostu

 

PreckoSvetice104.jpg

 

PreckoSvetice105.jpg

 

Ovaj s biciklom je pun opasnih namjera

 

PreckoSvetice106.jpg

 

I to je kraj. Ostalo ste već jedamput vidjeli, a ako baš želite vidjeti što sam još vidio kliknite ovdje

 

Još jednom hvala STIBu na odličnom vođenju, ugodnom druženju i dobrim informacijama.

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

ili je Seabral kao mlad dečko (kao da je danas star?) baš ove jendeke preskak'o, neće nikad biti naučno utvrđeno... VidBudale.gif

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/PreckoSvetice/PreckoSvetice035.jpg

Na mjestima gdje sam ja preskakivao i upadao u grabe su još 1976. godine sagradili osnovnu školu Nikola Tesla (čak se i tada tako zvala) ;-) ... ona se nalazi na prvoj tramvajskoj stanici nakon polaska s okretišta.

 

BTW .... zgodan putopis i šalabajzanje lijevo-desno po čitavom Zagrebu. Da ne velim da imaš odlično oko za uhvatiti prave detalje :palac:

Link to comment
Share on other sites

Još jednom hvala STIBu na odličnom vođenju, ugodnom druženju i dobrim informacijama.

Super tekst i izbor slika i filmova.

Bilo mi je drago...

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Idem dalje sljedećom peticom. Ova stajališna oznaka već spada u egzote

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/PreckoSvetice/PreckoSvetice094.jpg

Baš i nije egzotično. To je najnoviji dizajn oznaka koje se u zadnje vrijeme postavljaju tamo gdje nema displeja niti totema.

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Ja ću dodati samo par svojih slika nastalih tu nedjelju:

 

Na okretištu Prečko.

11l0228008800x600.jpg

 

Inače, mislim da nikad tu nisam proveo toliko vremena, Obično bih samo došao i prvim slijedećim tramvajem (ili čak istim) se vratio natrag u grad.

 

Svaki kolosijek ima svoje ogledalo - valjda smo zato napravili toliko slika u ogledalu:

11l0228010800x600.jpg

 

11l0228014800x599.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Haha, ti zbilja znaš napisat putopis :D onaj komentar da ima čak i lijepih novogradnji je vrhunski! svake godine kada dolazim u Zagreb, vidim sve manje pustopoljina, i sve više navrat nanos nabacanih dvokatnica i trokatnica. Arhitektonski genocid, rekla bi moja tetka (arhitektica :D )

 

i ovo

 

 

mi je uvjerljivo najbolja slika 2100!!! :D

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Kako to mislite da je 2100 jedini čisto zagrebački tramvaj? Pa i 2200 je (ona testiranja po Helsinkiju i Sofiji ne računam).

 

A Riječka ulica postoji u Zagrebu, u Dupcu. Ali zato nema Splitske.

Link to comment
Share on other sites

Kako to mislite da je 2100 jedini čisto zagrebački tramvaj? Pa i 2200 je (ona testiranja po Helsinkiju i Sofiji ne računam).

Možda i je, ali to zasigurno neće ostati. Osim toga, to nije tramvaj

 

A Riječka ulica postoji u Zagrebu, u Dupcu. Ali zato nema Splitske.

Ajd', bogati, postaj mi screenshot/sliku plana grada, baš me zanima. Ja našao Splitsku negdje u Sesvetama, a obje i u Velikoj Gorici...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...