Jump to content

Provincijalac u Zagrebu XXV.


Pfaff

Recommended Posts

... ili što se sve može uslikati kroz prozor zagrebačkog komunalnog prometala

 

Daklem, kako to već biva u mom tužnom životu, najbolja itd., itd... je i u ovu nedjelju smislila neku radnu obvezu u Metropoli, a mene je zapala uloga logističara. Najgora moguća opcija – u Zagrebu od 10:00 do dva popodne. Rekli bi aboridžani: ni vrit ni mimo. Što možeš učiniti u četiri sata? Neke sam prijatelje željeznicoljupce već izgnjavio, neki su se apriorno izmigoljili zbog obiteljskih obveza...

Ha! Sjetio sam se, Barney! On je još nepotrošen... "Srčeko, se možemo vidjeti u nedjelju, na koji sat? Neću dugo..."

Grrrmeuh! Mrgreen.gifMrgreen.gif Imam posla, al' ajde dobro...!

Fino, i to smo riješili.

 

Event kojemu Helga.jpg nazoči je u hotelu Antunović. Umalo rekoh na periferiji, a onda sam se sjetio da je to u Španskom, a malo sjevernije je Malešnica, a tamo je Stanley, a on valjda ne stanuje na periferiji, ne? Ukratko, Pfaffmobilu sam našao lijep ugodan kutak pred Antunovićevim gorivonapojnikom, a ja se lijepo iza ugla utrpao u ZET-ov bus linije 115 Špansko – Ljubljanica. Slike nema jer je ovo forum o tračničkim vozilima pa bi to bilo OT.gif, a to ne bi bilo u redu. Nakon nezanimljive i ugodne vožnje, našli smo se na Ljubljanici kod remize. To mi je mjesto uvijek bilo drago i bilo je svašta za slikati, ali zam zaključio da ću to poslije. Sad sam trebao jednog od ovih plavih da me odveze do TBJ.

 

SpanskoDolje01.jpg

 

Preko puta mene je sjedila mlađahna milostiva mojih godina koja je isto išla prema centru, a cijelo je vrijeme iskazivala određenu dihotomnost glede uporabe molitvenih pomagala.

 

SpanskoDolje02.jpg

 

Barneya sam našao bez problema, a o čem smo nas dvojica divanili, to neka ostane našom malom tajnom. Kasnije sam ga otpratio na Dolac da si pribavi neke gastro potrepštine, a onda smo odlučili nastaviti svaki svojim putem. Za nevjerovane Tome, eto i dokaza da nisam dosad ništa izmislio:

 

SpanskoDolje03.jpg

 

U nekom sam trenutku izrazio želju da se provezem linijom 17 do Prečkog jer tamo nisam bio. Veli Barney: "Brzo će, eno piše na Atronu da stiže za 4 minute!" (Te su se naprave očito uhodale pa im narod već pomalo vjeruje). Ja, nestrpljiv kakav već jesam, ugledam 14-cu kako dolazi iz Ilice i viknem: "Ni na Dolju nisam dugo bio, odoh ja. Bok!" I - hop!

Tramvaj skoro prazan (nedjelja podne, pristojan narod se priprema za blagdanski obrok – govedska juha, pohano meso, riža i zelena salata). Sjednem otraga u pomoćnu upravljačnicu, okrenem se još jednom mahnuti Barneyu i u tom času mi sine ideja: idem slikati prugu kroz stražnji prozor pa da vidimo. Pa evo što se dade vidjeti.

 

Isplovljavamo iz TBJ

 

SpanskoDolje04.jpg

 

Jurišićeva (Mail.gifMudri.gif)

 

SpanskoDolje06.jpg

 

Zavijamo u Draškovićevu

 

SpanskoDolje07.jpg

 

Zavili smo u Draškovićevu

 

SpanskoDolje08.jpg

 

Lijep sunčan dan, a nigdje nikoga

 

SpanskoDolje09.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kao što je rekao uvaženi kolega, ovaj tramvaj nalikuje na gujavicu, ličinku, što li, a ja se osjećam kao progutani zalogaj u unutrašnjem crevu

 

th_SpanskoDolje10.jpg

 

Langov trg. Tu je nekad bila zadnja stanica nesretne 13-ce.

 

SpanskoDolje11.jpg

 

Ribnjak, Bijele strijele, Davor Štern... Oh, la, la... Those were the days...

 

SpanskoDolje12.jpg

 

Tu sad imamo posebni prostor za tračnice pa se igramo vlaka. Da pregazimo nekog?

 

SpanskoDolje14.jpg

 

Ex Pišamo Jade. Tornjevi prvostolnice na obzoru.

 

SpanskoDolje15.jpg

 

(Gupčeva) Zvijezda

 

SpanskoDolje16.jpg

 

Ne znam da li me sjećanje vara ili su neki bivši visoki državni dužnosnici onomad bili upetljani u neku aferu s ovim zgradama?

 

SpanskoDolje18.jpg

 

Živica lijevo, živica desno, a mi u sredini. Gujavica među trnjem

 

SpanskoDolje19.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Epicentar duhovne okrjepe naših bojovnika

 

SpanskoDolje20.jpg

 

SpanskoDolje21.jpg

 

Nekoć davno, u vrijeme dobrih spominjanja, ovdje je bio kraj jedne jedine linije – br. 14. Sad je četrnajstica dobila svoju zrcalnu sliku – liniju 8. koja isto ide do Zapruđa, ali s druge strane.

 

SpanskoDolje22.jpg

 

Ko ima auto, može onuda

 

SpanskoDolje23.jpg

 

Iskrcah se. On će napraviti krug, samo dok bude mjesta.

 

SpanskoDolje25.jpg

 

Odlučio sam ići do Dolja. Nekad su tamo vozili planinski M-24 sa šinskim kočnicama (koji jsu noću honorarčili kao linija 25 / 30), a sad vozi nekakav okljaštreni Čeh bez prikolice. Nema ga, al' sad će on. I linija je nekoć nosila broj 21, a onda su ZET-ovci valjda zaključili da nema smisla tako veliki broj za linijicu od tri stanice pa sad ima broj 15.

 

SpanskoDolje24.jpg

 

Eto njega ili ga

 

SpanskoDolje26.jpg

 

Ukrcasmo se. Ja se nasadio odmah kod vozarevog odjeljka u nadi da ću uspjeti snimiti vožnju. Nije baš spretno, stativ nemam kuda nasaditi, probat ćemo iz ruke pa šta bog da...

 

SpanskoDolje27.jpg

 

Pa evo

. Ovako se tresavo nisam već jako dugo vozio. Zanimljivo, ova mi je pruga ostala u sjećanju kao jedna od rijetkih u Zagrebu koje su imale normalne, a ne feniks (žljebaste) tračnice, a sad mi se čini kao da je pruga posve utonula u krajolik. Pamćenje me izdaje ili...?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eeee-ha, stigli smo. Ovo je šturc. Vrlo ekološki, uklopljen u okoliš.

 

SpanskoDolje29.jpg

 

I ovdje je graditeljski lobi uzeo svoje. Nekoć je tu bilo nekoliko malih, gotovo obiteljskih, restorana gdje smo kao studenti znali odlaziti na kakav "domaći" nedjeljni ručak, a sad vidim kako ne prelijepa individualna izgradnja poput kvasa kipi i prelijeva se prema tramvajskoj pruzi

 

SpanskoDolje30.jpg

 

Ajde, ovaj pogled je nešto ljepši.

 

SpanskoDolje31.jpg

 

Na putu natrag, odlučio sam pokušati slikati vožnju kroz stražnje staklo. Upadni kut sunca napravio bi potpuni svinjac od šoferšajbne (hadzibane, sam to sad dobro napisao?), a ovako mogu i malo bolje fiksirati kameru. Srećom nema ljudi u trajvanu, a ona zapuhana dvojica što su se netom spustili sa Sljemena su zauzeti razmjenom medicinskih kartona.

 

Pa evo i

. Na kraju krajeva, i od ovog snimka se malim tehničkim zahvatom može napraviti pravi cab-ride, ne? Krepah.gif

 

Iskrcalo me. Plava drndaljka GB 440 pravi počasni krug, a ja ću si uhvatiti 14-cu za doma.

 

SpanskoDolje33.jpg

 

Oko moje, plavo i garavo...

 

SpanskoDolje34.jpg

 

Vozar je neško kemijao s vratima koja su se otvarala u kontra-ritmu (2 open / 2 close) pa sam ja dotle snimio cockpit space-shuttlea

 

SpanskoDolje35.jpg

 

Povratak snimam s boka, tako mi sunce manje smeta

 

SpanskoDolje36.jpg

 

Evo me opet na Zvijezdi. BTW, nisam ni znao da je onaj simpa restoran s domaćom klopom između Nove Vesi i Medveščaka (ne sjećam se imena) upao u šake kosookima pa sad umjesto purice z mlincima serviraju Wan-ton juhu i Chop Suey. Tja, progres... A bio je tako spretan za karmine.

 

SpanskoDolje37.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U jednom sam trenutku postao svjestan da je poluprazan tramvaj idealan da snimim vožnju od Ribnjaka do TBJ iznutra pa evo još jednog

 

TBJ. Sad ću, kao pravi provincijalac, pofotkati par općih mjesta Metropole. Za početak - Ban

 

SpanskoDolje39.jpg

 

Kazalište (moje je veće, al' nećemo fitiljiti)

 

SpanskoDolje40.jpg

 

Fernkornov sv. Jura kako ubiva aždahu

 

SpanskoDolje41.jpg

 

Sad malo tramvajske suprastrukture kod savskog vodnika Jukića

 

SpanskoDolje42.jpg

 

Nogometni grafiti mi postaju paralelni hobi

 

SpanskoDolje43.jpg

 

Taman sam spustio kameru kad li je protutnjao Magyar. Nemereš imat sve. To će seabral nekom prigodom, on je majstor za nasipe

 

SpanskoDolje44.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stari stojadin kao info-punkt. Pa bolje i ovo nego rezalište

 

SpanskoDolje45.jpg

 

SpanskoDolje46.jpg

 

SpanskoDolje47.jpg

 

Bova i sidra ispred Tehničkog muzeja. Čeka se neka nova poplava pa da izložak postane realan?

 

SpanskoDolje48.jpg

 

Jedan od falusnih simbola novog napretka

 

SpanskoDolje49.jpg

 

14-cu ću zamijeniti 9-kom. Oduvijek mi je bilo zanimljivo kako ZET poduzima sve kako bi presjedanje bilo komplicirano. U ovom slučaju sam htio povećati svoje šanse da ulovim tramvaj za nastavak vožnje tako da s 14-ce siđem tek u Savskoj pa tako osim 12-ce mogu uloviti i 9-ku koja stiže iz Vodnikove. Brus! Ne postoji zajednička stanica kod Tehničkog muzeja (postoji na putu prema sjeveru). Moraš sići na ulazu u Cibonin toranj pa pjehaka preko pješačkog pa u Tratinsku... Zašto jednostavno...

 

SpanskoDolje50.jpg

 

Mi u Rijeci ove zovemo bakula. Imaju li i Zagrepčani kakav prikladan naziv? Inače, momci (bila su dvojica) imaju selektivan pristup kontroli – mene nije nitko ništa pitao. Zar stvarno djelujem bezazleno?

 

SpanskoDolje52.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Trešnjevački plac

 

SpanskoDolje53.jpg

 

Nije li ovaj...

 

SpanskoDolje51.jpg

 

... ovako počeo?

 

SpanskoDolje54.jpg

 

Bistro!

 

SpanskoDolje55.jpg

 

I evo me (gotovo) na kraju puta. Ljubljanica, stara remiza

 

SpanskoDolje56.jpg

 

SpanskoDolje57.jpg

 

Ovdje osim tramvaja...

 

SpanskoDolje58.jpg

 

... stoje i autobusi

 

SpanskoDolje59.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vozar ide malo protegnuti noge, a i ja ću jer bus 115 za Špansko stoji iza ugla u Fallerovom (to onaj Faller što radi opremu za makete?)

 

SpanskoDolje60.jpg

 

Malo tramvajske infrastrukture ispred remize

 

SpanskoDolje61.jpg

 

Bi se reklo da šusterova deca bosa hodaju!

 

SpanskoDolje62.jpg

 

Don't be srljing! VidBudale.gif

 

SpanskoDolje63.jpg

 

Pogled u unutrašnjost...

 

SpanskoDolje64.jpg

 

... i izvanjskost

 

SpanskoDolje65.jpg

 

SpanskoDolje66.jpg

 

To neko namjerno?

 

SpanskoDolje67.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ušao sam u autobus. Imam takve i u Rijeci samo je ovaj plav. Sjedim na onom poširokom mjestu iza šoleta i promatram oglas (zanimljivo, a ja očito cijeli život živim u pogrešnom uvjerenju da taj aplikator čisto drugačije izgleda Roll.gif)

 

SpanskoDolje68.jpg

 

Zavrnusmo u Špansko. Stigao sam taman na vrijeme

 

SpanskoDolje71.jpg

 

Umjesto zemljovida

 

SpanskoDolje72.jpg

 

Kriza u društvu rezultira ovakvim polupismenim (pro)oglasima polijepljenim po zidovima autobusnih čekaonica

 

SpanskoDolje73.jpg

 

Zagrebačka avenija, krećem prema zavičaju (možda jednom ipak stignem u Prečko).

 

SpanskoDolje75.jpg

 

PS: Sljedeću nedjelju sam opet u Zagrebu – da ne bi bilo: nismo znali...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Umalo rekoh na periferiji, a onda sam se sjetio da je to u Španskom, a malo sjevernije je Malešnica, a tamo je Stanley, a on valjda ne stanuje na periferiji, ne?

Na vrijeme si se ispravio. :wink:

Inače, kad sam tamo kupio stan (1990.) naselje je bilo tek na pol gotovo. Oko moje zgrade građevinske jame, blato... kao i kućice starog naselja, već osuđene na rušenje.

Moj stariji brat, nakon što sam mu opisao gdje se stan nalazi, otišao je pogledati naselje. Njegov komentar je bio: - Bog te j.bo, koja je to vukojebina! - Sada bi se rado mijenjao sa mnom. Njegov je stan na Jarunu i imao je krasan pogled na jezero. Danas gleda susjedu u tanjur, a umjesto da gleda jezero sluša gange. :mrgreen:

Šteta je što se nisi odvezao do Prečkog. Tamo, po Horvaćanskoj, tramvaj vozi najbrže, a pruga je relativno nova i u dobrom stanju.

U samom Prečkom nema se bogzna što za vidjeti, ali možeš baciti pogled na Savsku Opatovinu, zadnje seosko naselje na zapadu Zagreba. Tamošnji stanovnici uzgajaju povrće i nose ga na tržnice, no ja radije kupujem bezolovni kelj i salatu (vrtovi se protežu sve do Ljubljanske avenije).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Šteta je što se nisi odvezao do Prečkog. Tamo, po Horvaćanskoj, tramvaj vozi najbrže, a pruga je relativno nova i u dobrom stanju.

U samom Prečkom nema se bogzna što za vidjeti, ali možeš baciti pogled na Savsku Opatovinu, zadnje seosko naselje na zapadu Zagreba. Tamošnji stanovnici uzgajaju povrće i nose ga na tržnice, no ja radije kupujem bezolovni kelj i salatu (vrtovi se protežu sve do Ljubljanske avenije).

Uzgajali su povrće i stanovnici Prečkog .... barem u doba kad su moji tamo kupili stan, a ja učio čitati i pisati, voziti se na biciklu bez pomoćnih kotača i (ne uvijek uspješno ;-)) preskakivao grabe i jaruge na mjestima gdje danas stanuje tisuće Zagrepčana.

 

Da ne bude zabune, pišem o Prečkom iz 1968. godine. Da se netko tada glasno usudio reći da će po tim istim njivama i oranicama jednog dana juriti tramvaj, bio bi ekspresno ekspeditiran u obližnji Jankomir. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Uzgajali su povrće i stanovnici Prečkog .... barem u doba kad su moji tamo kupili stan, a ja učio čitati i pisati, voziti se na biciklu bez pomoćnih kotača i (ne uvijek uspješno ;-)) preskakivao grabe i jaruge na mjestima gdje danas stanuje tisuće Zagrepčana.

Da ne bude zabune, pišem o Prečkom iz 1968. godine. Da se netko tada glasno usudio reći da će po tim istim njivama i oranicama jednog dana juriti tramvaj, bio bi ekspresno ekspeditiran u obližnji Jankomir. :lol:

Da uzgajali 1968.! Neki uzgajaju i danas - i to oni iz višekatnica.

Nema tome dugo (dobro, par godina) kako sam u jednoj od svojih šetnji prema Savi sreo kolegicu iz Pošte. Zatekao sam je u vrlo zanimljivom položaju :mrgreen: , tj. okopavala je vrt uz Ljubljansku aveniju. Pitao sam je kaj, zaboga, tu dela, a ona mi je rekla da je uzela malu parcelu i da uzgaja povrće za kućne potrebe. U razgovoru sam saznao da to isto čine i drugi stanovnici novih naselja u Prečkom.

Jesu li te parcelice kupili, unajmili ili naprosto uzurpirali ne bih znao reći, ali znam da takvih vrtova ima i danas na zapadnom kraju Prečkog.

Isto tako znam da bih poziv na konzumiranje lokalne salate i mladog luka ljubazno odbio, s obzirom na koncentraciju olova i drugih teških metala iz ispušnih plinova.

Onih prvih novogradnji u Prečkom (tada na kraju svijeta i u ruralnom okruženju) dobro se sjećam, jer sam 1972.-1973. zalazio u jednu od tih zgrada sa svojom tadašnjom curom. U istom stubištu stanovao je legendarni zagrebački crnac Muhamed Sow, poznat kao kompozitor pjesme ''Beli most'' sa festivala u Krapini. Još mi samo reci da smo bili (povremeni) susedi. :wink:

U vrijeme kad sam doselio u Malešnicu, u Savskoj Opatovini (uključivo i dio sjeverno od Ljubljanske avenije) bilo je nekoliko konjskih zaprega koje su uredno prometovale po ovom dijelu grada. Puno puta sam ispod balkona čuo i vidio klipiti-klopoto, no to su ipak prošla vremena.

Pretpostavljam da će ove priče Pfaff shvatiti kao poziv da se uputi tramvajem u Prečko. :cool:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...