Jump to content

Kolodvor Greda iliti vožnja u mađarima


Dinko-KA

Recommended Posts

Dakle, sad kad je forum napokon došao k sebi, stigao je i red na moj kolodvoropis. Kao što se vidi u naslovu teme, posjetio sam kolodvor Gredu na pruzi Zagreb-Sisak-Sunja-Novska koji ima 3 kolosijeka. Putovanje sam obavio 5.2.2011. Za uvod dovoljno, idemo na slike.

Plan putovanja:

 

planz.png

 

Na karti put izgleda ovako:

 

kartaz.png

 

Unutrašnjost vagona u kojem sam putovao od Karlovca do Zagreba:

 

p1010001gs.jpg

 

Moj kupe:

 

p1010002f.jpg

 

To je vagon broj:

 

p1010003de.jpg

 

Na 5. peronu 1. kolosijeku je postavljen moj 5203 za Gredu. Mađar prvi:

 

p1010004xy.jpg

 

Unutrašnjost mađara 014:

 

p1010005ie.jpg

 

U Velikoj Gorici imamo križanje sa vlakom 5106. Fotka je loša zbog velikog zooma i zmazanog stakla mađara, ali možda se netko uspije prepoznati, ako je slučajno netko od forumaša:

 

p1010006rh.jpg

 

I tako smo redovito stigli u Gredu. Mađar s kojim sam došao nastavlja dalje za Sunju:

 

p1010007db.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Mađar ode svojim putem, a ja krećem po kolodvoru. Kolodvorska zgrada:

 

p1010008nb.jpg

 

Ovako izgleda sa civilne strane. U zgradi inače netko živi jer se čuo razgovor:

 

p1010009wy.jpg

 

Čekaonica. Ovdje je nekada bila peć:

 

p1010010jd.jpg

 

Sat koji ne radi:

 

p1010011mo.jpg

 

Prikladan vozni red:

 

p1010012ix.jpg

 

Ovo je voda za piće koja se stavlja u automat:

 

p1010013r.jpg

 

U toplijem dijelu godine se sjedi ovdje:

 

p1010014n.jpg

 

Moderna tehnologija:

 

p1010015yv.jpg

 

A u Gredi ima i ćenifa:

 

p1010016em.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Ženski je bio zaključan, a bilo me malo sram tražit prometnika ključ od ženskog WC-a :mrgreen: , ali u muški se moglo ući. Za veliku nuždu:

 

p1010017zw.jpg

 

I za malu nuždu:

 

p1010018e.jpg

 

A ovdje si lijepo opereš ruke nakon obavljenog posla:

 

p1010019tj.jpg

 

Novi peron u kolodvoru:

 

p1010020i.jpg

 

Kolodvor Greda je inače obnovljen prilikom zadnjeg remonta dionice Turopolje-Greda. Prvi kolosijek ima drvene pragove:

 

p1010021r.jpg

 

I tu je napravljen novi peron:

 

p1010022qa.jpg

 

I moderan prijelaz preko prvog kolosijeka:

 

p1010023ho.jpg

 

Drugi (prolazni) kolosijek ima betonske pragove:

 

p1010024n.jpg

 

A treći ima ponovno, drvene. Za informaciju, u kolodvoru se koriste sva 3 kolosijeka.

 

p1010025slr.jpg

 

Uz prugu su ostavljene izvađene tračnice prilikom remonta, a pragove, zanimljivo, nisam vidio:

 

p1010026e.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Idemo sada prema izlazu iz kolodvora u smjeru Sisak, Sunja, Volinja, Novska. Ovdje ipak nema pragova iz '66 ili slično, već su svi 2006. i 2007.:

 

p1010027ry.jpg

 

Pogled na lijevu stranu - samo šikara

 

p1010028ih.jpg

 

Pogled na desnu stranu - opet šikara. Mjesto Greda je udaljeno 1 km od kolodvora.

 

p1010029gb.jpg

 

Završetak onog najvećeg perona:

 

p1010030gs.jpg

 

Friško ofarbani nosači kontaktne mreže:

 

p1010031f.jpg

 

Telefon:

 

p1010032g.jpg

 

I evo nas na izlaznim signalima:

 

p1010033kp.jpg

 

Detalj infrastrukture:

 

p1010034os.jpg

 

Međnik:

 

p1010035mz.jpg

 

Skretnica sa drugoga na treći kolosijek (u kolodvoru se sve skretnice postavljaju automatski):

p1010036zc.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Tabla s nazivom kolodvora:

 

p1010037wp.jpg

 

Skretnica sa drugoga na prvi kolosijek:

 

p1010038tn.jpg

 

Kad se dolazi iz Siska, od ulaza u kolodvor Greda brzina je 100 km/h:

 

p1010039l.jpg

 

Do ovdje se smije manevrirati:

 

p1010040y.jpg

 

I pruga nastavlja dalje prema Sisku (primjetit ćete drvene pragove):

 

p1010041ed.jpg

 

Okret za 180° i pogled na kolodvor:

 

p1010042q.jpg

 

Oznaka uz prugu:

 

p1010043x.jpg

 

Ovdje se lijepo vidi granica do kuda je došao remont:

 

p1010044fv.jpg

 

Idemo sada na drugu stranu, prema izlazu u smjeru Velika Gorica, Zagreb. Izlazni signali:

 

p1010045b.jpg

 

I ovdje je telefon:

 

p1010046gd.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje je nagib pruge 0.3 promila:

 

p1010047e.jpg

 

I dok sam ja fotkao, odjednom je naišao teretni vlak sa cisternama za rafineriju:

 

p1010048g.jpg

 

Prolazi kroz Gredu bez stajanja:

 

p1010049o.jpg

 

A ja idem fotkati dalje. Skretnica sa drugoga na treći kolosijek (oštro oko će primijetiti da će uskoro naići još jedan vlak) ;-) :

 

p1010050n.jpg

 

Skretnica sa prvoga na drugi kolosijek:

 

p1010051ie.jpg

 

I kao što se moglo pretpostaviti po položaju skretnice, uključila se signalizacija i spustila se rampa:

 

p1010052md.jpg

 

I minutu nakon toga, evo još jednog teretnjaka. Također ima dosta cisterni u sastavu:

 

p1010053vj.jpg

 

Taj vlak je ušao na treći kolosijek i tu će ostati do dolaska mojeg vlaka 5204:

 

p1010054eq.jpg

 

I ŽCPR je ponovno slobodan za prolazak cestovnih vozila:

 

p1010055xl.jpg

 

Ovdje je nekoć bio skretničar:

 

p1010056br.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

I ovdje je novi prijelaz preko pruge:

 

p1010057i.jpg

 

I pruga nastavlja dalje prema Lekeniku, Velikoj Gorici, Zagrebu. Odavde je brzina 120 km/h:

 

p1010058g.jpg

 

Ponovno okret za 180° i pogled na kolodvor i onaj teretnjak (možete vidjeti i kuću sa desne strane i ove ljude o kojima će još biti govora):

 

p1010059ju.jpg

 

Ovo je zgrada sa lijeve strane. U toj zgradi su isto stanovi u kojima se normalno živi. Međutim, dobio sam dojam da tu žive vrlo neodgojeni ljudi. I tu, i u ovoj kući s desne strane. Naime, bila su trojica dečki recimo 15-16 godina na 2 prozora u toj zgradi i stalno su psovali i derali se na ove koji su stajali ispred ove kuće s desne strane. Naravno, ni ovi drugi im nisu ostali dužni. Onda kad sam fotić okrenuo prema njima i njihovim prozorima su, dakako, zbrisali unutra, pa imam fotku samo zgrade :twisted: :twisted: :twisted: :

 

p1010060u.jpg

 

I pošto je već bilo svega 5-6 minuta do dolaska mojeg vlaka, vratio sam se na kolodvor. Teretni vlak je i dalje čekao:

 

p1010061el.jpg

 

Detalj jedne od cisterni:

 

p1010062v.jpg

 

I nakon što sam pofotkao cisternu i vratio se na peron, pojavilo se zeleno svjetlo na izlazu. Fotka je loše kvalitete zbog ogromnog zooma, ali vidi se kaj je autor htio reći:

 

p1010063lz.jpg

 

Nadao sam se klasici, međutim, pojavio se mađar u daljini:

 

p1010064a.jpg

 

I evo ga u kolodvoru. Mađar drugi:

 

p1010065h.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

I tako smo redovito stigli u Zagreb, a ja, pošto sam već ogladnio, sam otišao u, naravno, McDonalds i naručio ovo:

 

p1010066o.jpg

 

I dok sam se vraćao na kolodvor, mislim si kako ću se sada lijepo udobno zavaliti u sjedalo starog Bl-a, kad ono… Na vlaku 4058 - MAĐAR!!! :shock: Ah, da, novi vozni red je na snazi… Strojovođa mi je putem rekao da će klasika na ovom vlaku voziti samo kad bude falilo mađara. :-( Dakle, bit će da je Zeus bio u pravu kad je rekao da će biti tako. Ovaj mađar me vratio u domicil. Mađar treći:

 

p1010067js.jpg

 

I to bi bilo to za ovaj put. Sljedeći ekšn planiram uskoro, bit će malo drugačiji od ovih do sada, a kad će točno biti, ne ovisi samo o meni, već i o jednom forumašu koji će mi reći raspored jednog strojovođe (dakle ovisi i o rasporedu tog strojovođe), uglavnom bit će, samo neće biti plana putovanja. Do tada, lijep pozdrav! :mah :mah :mah

Dinko

Edited by Dinko-KA

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Ja bi rekel da kad se dolazi iz Siska da je brzina od 100km/h od izlaza iz kolodvora Greda!

Je za putničke vlakove koji stoje u Gredi, ali za brze koji ne stoje je 100 km/h od ulaza u Gredu. A 100 km/h je ustvari samo kolodvor Greda, odmah nakon izlaza iz kolodvora prema Zagrebu je 120 km/h. ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Skretnica sa prvoga na drugi kolosijek:

http://img43.imageshack.us/img43/6764/p1010051ie.jpg

 

I kao što se moglo pretpostaviti po položaju skretnice, uključila se signalizacija i spustila se rampa:

Lijepo i informativno.

Ja bih jedino onu skretnicu zvao "sa drugog na prvi kolosijek", ali to je samo stvar terminologije.

 

Dobro zapažanje i predviđanje budućeg prometa :jup

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Zgodno i zanimljivo. Svaka čast na railfanovskoj volji i trudu, ta ovo je zbilja - s oproštenjem - vukoj.bina.

Nota bene, uz Gredu me ne vežu baš ugodne obiteljske uspomene. Tu je negdje, između Grede i Lekenika, 1968. godine moj bratić Bojan kao 6-godišnje dijete ispao iz vlaka i poginuo. :roll2:

 

ali možda se netko uspije prepoznati, ako je slučajno netko od forumaša:

To je, sve prije nego slučajno, Portos.

Opet smo se uvalili, ha? :mrgreen:

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zgodno i zanimljivo. Svaka čast na railfanovskoj volji i trudu, ta ovo je zbilja - s oproštenjem - vukoj.bina.

Je, baš je vukoj.bina. Do kolodvora vodi nekakav makadam i taj makadam vodi na onaj ŽCPR kojeg sam fotkao, a dalje je cesta asfaltirana ali ima samo jednu traku - to je cesta za mjesto Greda. ;-)

 

To je, sve prije nego slučajno, Portos.

Hehe, još sam mislio da napišem "U Velikoj Gorici sam uslikao Portosa na vlaku 5106", al reko neću, nisam bio siguran da je to on, pa si mislim bude se čovjek naljutio ako nije on..

Hvala i tebi na komentaru! ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Dinko, hvala ti na zanimljivom putopisu ... još da si se mogao od Grede preko Petrinje i Topuskog vratiti natrag u Karlovac, doživljaj bi bio potpun :grin:

 

Sad, naravno, čekamo i Portosa da nam pokaže gdje je to bio i šta je sve fotkao .... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Lijepo, lijepo, samo mogli ste se javit da bute prošli kroz Vg da ja to popratim :kul

E tebe sam mislio zvat da ideš sa mnom, ali je baš taj petak forum otišao u defekt tak da ti nisam mogao poslat PP.. :-(

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Je za putničke vlakove koji stoje u Gredi, ali za brze koji ne stoje je 100 km/h od ulaza u Gredu. A 100 km/h je ustvari samo kolodvor Greda, odmah nakon izlaza iz kolodvora prema Zagrebu je 120 km/h. ;-)

Ne kužim, malo je nespretno signalizirano..

Link to comment
Share on other sites

Baš si lijepo složio taj kolodvoropis. :palac:

 

S obzirom na relaciju koju si odabrao, mađare teško da si mogao izbjeći. Nadam se da si ih ispucao za neko vrijeme i da će te u narednim akcijama ponovno pratiti tvoji omiljeni "stari Bl-ovci". ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

josip Lijepo, lijepo, samo mogli ste se javit da bute prošli kroz Vg da ja to popratim

:kul

E tebe sam mislio zvat da ideš sa mnom, ali je baš taj petak forum otišao u defekt tak da ti nisam mogao poslat PP.. :(

 

Ak je to bilo 5.2. onda smo se možda mimoišli, jer sam 5.2 putovao u Rijeku vlakom B 700/701, totalnom sam zaboravio na to :P

Edited by josip
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...