Jump to content

Carpe Diem: Podsused Tvornica i malo dalje, 29.8.2010.


Stanley

Recommended Posts

Današnji dan, nedjelja 29. kolovoza A.D. 2010., osvanuo je kao stvoren za jednu lijepu šetnju uz prugu, pa sam odlučio obići kolodvor Podsused Tvornica (i dalje koliko stignem).

Kolodvor Podsused Tvornica već je predstavljen na forumu u riječi i slici u više navrata, pa ovo smatrajte dopunom već prikazanog. Podsjećam tek da kolodvor pripada zagrebačkom željezničkom čvoru, da je dobio ime po nekadašnjoj tvornici cementa ''Sloboda'', da ima 7 kolosjeka od kojih je 5 pod strujom i da se iz njega odvajaju industrijski kolosjeci u industrijsku zonu Jankomir i u područje bivše tvornice.

Usput sam pomalo ''rudario'' i po ostacima ostataka legendarnog Samoborčeka, jer su pruge išle uglavnom usporedno.

Da uštedim nešto vremena krenuo sam vlakom iz Vrapča. Dok sam čekao Mađara pojavio se ovaj teretnjak:

 

p8290006.jpg

 

p8290007.jpg

 

Uslijedilo je moje najkraće putovanje vlakom u životu, jer iskrcao sam se ovdje:

 

p8290013.jpg

 

Tu se nekada nalazilo stajalište Samoborčeka i zvalo se Gornji Stenjevec, a pod kraj Gajnice:

 

p8290014.jpg

 

Gazda birtije čuva uspomenu na legendarni vlak(ić):

 

p8290025.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Između pruge X. koridora i bivšeg stajališta Samoborčeka teče potok Dubravica. I ovdje su se nastanili moji stari znanci iz Vrapčaka:

 

p8290018.jpg

 

Kaj ovaj gore izvodi?

 

p8290019.jpg

 

Dalje sam krenuo ovom šetnicom s južne strane potoka, nekadašnjom trasom Samoborčeka:

 

p8290022.jpg

 

Potok Dubravica izvire na Medvednici, nedaleko planinarskog doma na Glavici, a ovdje prolazi ispod pruge:

 

p8290026.jpg

 

Mostić nekadašnjeg Samoborčeka:

 

p8290030.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Približivši se kolodvoru Podsused Tvornica primijetio sam ovu 2132, koja je upravo prelazila sa sjeverne na južnu stranu:

 

p8290036.jpg

 

p8290038.jpg

 

Kolosijek za industrijsku zonu Jankomir:

 

p8290041.jpg

 

2132 se privremeno smjestila na ovom kolosjeku:

 

p8290043.jpg

 

Nekak mi se vidi da je vu Zagorju megleno i kalno:

 

p8290044.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekadašnja skretničarska kućica?

 

p8290046.jpg

 

Ova džungla bi trebala biti nekadašnji nasip Samoborčeka:

 

p8290048.jpg

 

Malo infrastrukture:

 

p8290051.jpg

 

Nisam siguran da bih ovima bio mušterija:

 

p8290053.jpg

 

Evo me konačno u području kolodvora:

 

p8290055.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kad porastem, biti ću i ja kumulonimbus:

 

p8290057.jpg

 

Evo me na nadvožnjaku iznad jedne od najvažnijih zagrebačkih prometnica:

 

p8290059.jpg

 

Samoborček je tek uspomena...

 

p8290058.jpg

 

... ali kolodvor Podsused Tvornica još radi punom parom iznad vaših glava:

 

p8290060.jpg

 

Dok sam ja zvjerao u oblake, pokraj mene je protunjao (čitaj: propuzao zbog ograničenja brzine) ovaj Zagorec:

 

p8290064.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Držao sam se isključivo južne strane kolodvora, stoga sam motive prema sjeveru uglavnom zumirao. Evo malo signalizacije:

 

p8290066.jpg

 

Rampa za utovar/istovar automobila. Sudeći prema vegetaciji, čini se da je firma koja je to koristila odavno bankrotirala:

 

p8290068.jpg

 

Još jedan teretnjak s kontejnerima u prolazu:

 

p8290070.jpg

 

p8290072.jpg

 

Usput, kad već spominjemo teretnjake, imam dojam da je promet više nego dobar s obzirom...

Primjerice, jučer (u subotu) sam putovao na relaciji Maksimir - Vrapče i vidio tri teretna vlaka u manje od sat vremena. Jedan kod stajališta Maksimir, jedan u Glavnom kolodvoru i jedan u Zapadnom (ex Črnomerec TK). Dva su se sastojala od vagona Hbbils ili tako nekako, a onaj na Zapadnom je bio mješovit. Vlakovi su bili vrlo dugački i zauzimali su prostor preko skretnica. E, sad, je li to neka izvanredna situacija ili je tako (dajbože) svakodnevno, ne bih znao reći.

 

Pustimo sad nagađanja. U svakom slučaju, kolodvor Podsused Tvornica ima posla. Ovo je jedan od natovarenih vagona, nabrojao sam ih 10 napunjenih starim željezom. Pretpostavljam da su za CIOS i da ih je dovukla ona 2132:

 

p8290074.jpg

 

Nastavak slijedi nakon što nešto bacim u kljun i malko se odmorim. Upadi nisu nepoželjni. :(

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Taman dok si pisao zadnji post prije ručka, ja sam ubacivao Kom u četvrti kotao. Da si znao što radim možda ne bi sišao u Gajnicama i pravio Podsusedotvornicapis nego produžio do Zaprešić-Savske i pridružio se veseloj ekipi ljubitelja fermentiranog voća :(

Očekujemo nastavak!

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Taman dok si pisao zadnji post prije ručka, ja sam ubacivao Kom u četvrti kotao. Da si znao što radim možda ne bi sišao u Gajnicama i pravio Podsusedotvornicapis nego produžio do Zaprešić-Savske i pridružio se veseloj ekipi ljubitelja fermentiranog voća :(

No, krasno. Da sam znao kao što prvi put čujem... Podsused Tvornica ne bi nikam pobegla. :wink:

Ak nije tajna, tko je sve u veseloj ekipi (mislim na forumaše)? Ili to radiš kod Mate? Morali bi ga komisijski posjetiti... :twisted:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Idemo mi dalje. Pogled prema istoku, u pozadini naselje Gajnice:

 

p8290075.jpg

 

Ovdje se obavlja pretovar nekog građevinskog materijala:

 

p8290077.jpg

 

Dopješačio sam i do 2132-313:

 

p8290081.jpg

 

I tako sam stigao do kolodvorske zgrade. Tu sam se odmah javio nadležnom tj. ovom gospodinu, predao mu dozvolu i preventivno objasnio da nisam ni špijun ni lopov, već ljubitelj željeznice (''ne bute verovali da nas i takvih ima'', to je šifra koja otvara sva vrata :( ):

 

p8290082.jpg

 

Ovo malo-malo pa zvrnda:

 

p8290083.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kočione papuče stoje na ulazu:

 

p8290085.jpg

 

Ode manevarka prema Zapadnom:

 

p8290094.jpg

 

Na istočnom kraju kolodvora puni, na zapadnom prazni vagoni:

 

p8290095.jpg

 

Pogled na zgradu kolodvora Podsused Tvornica. Iz nekog nepoznatog razloga ima dvije natpisne ploče, jedna najašila drugu:

 

p8290097.jpg

 

Ruševni ostaci nekadašnje tvornice cementa.

Mještani Podsuseda, Stenjevca i okolnih naselja odahnuli su kad je cementara prestala s radom, jer su im krovovi kuća, vrtovi, voćke... bili godinama prekriveni sivim slojem cementne prašine:

 

p8290101.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Malo sam vizuelno približio one prazne vagone preko:

 

p8290104.jpg

 

p8290106.jpg

 

Na kolodvoru je i ovaj Eas-z, djeluje kao napušteno siroče:

 

p8290108.jpg

 

Inače, u Podsused Tvornici nabrojao sam ravno 20 teretnih vagona tipa Ea..., od čega 10 natovarenih starim željezom.

Ne gledam samo na prugu već i u nebo s raskošnom paletom kumulusa. Ovi samo na prvi pogled djeluju opako:

 

p8290110.jpg

 

Molim znalce da objasne zašto vagon nije nalistan. Čeka utovar i odredište, ili njega čeka CIOS (zadnja revizija Sl. Brod 2006.)?

 

p8290115.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I tako sam laganini stigao do zapadnog kraja kolodvora. Iskliznica na 1. kolosjeku:

 

p8290117.jpg

 

Jedna od brojnih skretnica:

 

p8290120.jpg

 

I ovo bi trebala biti nekadašnja kućica za skretničare:

 

p8290124.jpg

 

I ova džungla bi trebala biti nekadašnja trasa Samoborčeka.

Pruga GŽZ obilazila je zgradu kolodvora Podsused Tvornica u velikom luku s južne strane.

 

p8290129.jpg

 

Još jedno skretalo:

 

p8290133.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Signalni znak ''prestanak ograničenja brzine'':

 

p8290135.jpg

 

Usput je naišao jedan uobičajeno posvinjeni Mađar:

 

p8290136.jpg

 

Bajaga pjeva ''442 do Beograda''. Ovo označava 434 od istog mjesta ili 9 km od Zagreb - Glavnog:

 

p8290139u.jpg

 

Još jedna slika ruševina nekadašnje tvornice cementa:

 

p8290140.jpg

 

Sinko Dinko, ti sada znaš što znači ovaj signalni znak. :(

Za neupućene: granica manevarske vožnje:

 

p8290141.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hodajući dalje prema zapadu, uz prugu i po nekakvoj sumnjivoj travuljini za koju se nadam da nije udomila krpelje, našao sam zanimljiv arheološki artefakt.

Ovaj zaboravljeni i tko zna kada odbačeni komad betona liči mi na nekadašnju opomenicu. E, sad, je li to pripadalo X. koridoru ili pokojnom Samoborčeku ne bih se usudio arbitrirati.

S obzirom na dimenzije, sklon sam pretpostavci da bi ovo moglo ostati od GŽZ. Majstore Silver, hilfe!

 

p8290143.jpg

 

A i tih Mađara (mislim na vlakove) već mi je puna kapa:

 

p8290146.jpg

 

Obećajem da je ovo zadnji pogled na bivšu cementaru. Fakat izgleda zastrašujuće, još malo pa će ličiti na Cesargrad ili Susedgrad:

 

p8290148.jpg

 

Jedva sam dočekao da se riješim one travuljine i spustim se na Samoborsku cestu.

Ako me pamćenje dobro služi, tu negdje je nekada bilo stajalište Samoborčeka i zvalo se Goljak-Bizek:

 

p8290150.jpg

 

U neposrednoj blizini je i pričuvna destinacija za sastanke članova KLJŽ :wink: :

 

p8290152.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Taman dok si pisao zadnji post prije ručka, ja sam ubacivao Kom u četvrti kotao. Da si znao što radim možda ne bi sišao u Gajnicama i pravio Podsusedotvornicapis nego produžio do Zaprešić-Savske i pridružio se veseloj ekipi ljubitelja fermentiranog voća :wink:

No, krasno. Da sam znao kao što prvi put čujem... Podsused Tvornica ne bi nikam pobegla. :wink:

Ak nije tajna, tko je sve u veseloj ekipi (mislim na forumaše)? Ili to radiš kod Mate? Morali bi ga komisijski posjetiti... :|

Tu je jedan ne baš aktivni forumaš kojega si upoznao (Damir), i da, kod Mate smo, upravo smo ispekli četvrti kotao...

Budeš već probao Šljivovicu!

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Hodajući dalje Samoborskom cestom naišao sam na zgradu poznatu mi iz mladosti.

Ovo je nekada bio kolodvor Samoborčeka imenom Susedgrad. Imao je 3 kolosjeka, vodonapojnik i jamu za čišćenje vatre. Odavno je pretvoren u privatni posjed, ali se lijepo vidi trag nekadašnje MAV arhitekture.

Pogled sa civilne strane...

 

p8290158.jpg

 

... i sa strane gdje su nekada bili kolosjeci. Nisam se usudio ići bliže, jer je neka baba primijetila da snimam i uputila se prema meni. Lako za babu, ali ako povede sa sobom neku beštiju i veli ''puci ga''... :wink:

 

p8290161.jpg

 

Stoga sam potražio utočište na obližnjem stajalištu i popeo se na peron. Pogled prema istoku i kolodvoru koji sam netom pohodio:

 

p8290165.jpg

 

A peron pripada ovom službenom mjestu:

 

p8290167.jpg

 

Poznati zavoj prema Zaprešiću:

 

p8290170.jpg

 

Nastavak slijedi

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Podsused. Ovuda je nekada vozio Samoborček:

 

p8290174.jpg

 

Dan je bio previše lijep da bi mi se žurilo doma, pa sam se uputio na:

 

p8290177.jpg

 

Ako se osvrnemo na nekadašnje najave političara, ovuda odavno tutnji vlak za Samobor :wink: :

 

p8290178.jpg

 

Sava ima malo viši vodostaj od nedavnih kiša:

 

p8290184.jpg

 

U pradavna vremena ovdje se nalazila brklja (zatvorena dok je prolazio Samoborček), a i most je izgledao drugačije:

 

p8290192.jpg

 

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Na bivšoj trasi Samoborčeka s južne strane mosta naišao sam na ovo:

 

p8290194.jpg

 

Nekadašnja trasa Samoborčeka u smjeru Bestovja. Umjesto vlaka na pruzi - divljač na cesti:

 

p8290196.jpg

 

S obzirom da sam u današnjoj hodnji dobauljao čak u susjednu županiju, valja meni natrag preko rijeke:

 

p8290202.jpg

 

Na mostu sam opazio i reklamu za ovu firmu. Biznis je biznis... Ave Maria gratia plena, Dominus tecum...

 

p8290206.jpg

 

Čekajući prijevoz za povratak kući svratio sam na kavu u ovaj lokal. Uspomena je neuništiva, svaka čast:

 

p8290208.jpg

 

Uz svu počast željeznici, do moje Malešnice vratio sam se autobusom (linija 119) jer sam time uštedio dvadesetak minuta.

I to je sve za danas. Lijepi pozdrav svima od penzića koji voli relaksaciju, naročito ako je uz prugu. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da smo mi forumaši profitirali tvojim umirovljenjem. Dok si još radio, pisao si uvijek zanimljive i kvalitetne tekstove, a sada si ih obogato slikama, što uvijek ispadne neki predobar putopis ili hodopis.

 

Svaka čast i hvala ti na trudu. :wink:

 

Nadam se da će ubrzo sljedeći. :|

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma, baš lijepo! Ponekad zavidim vama iz Metropole jer ne samo što ste blizu Jaci i onim njenim bašibozucima, imate i pruga za istraživanje k'o u priči (da ne velim da su sve na ravnom...).

Osim toga, stjecajem okolnosti se pojasnila i tajanstvena značajna otsutnost vrlog nam Portosa :wink:

 

PS: Ona divljač na (ex) pruzi su koze ili nešto krupnijeg zuba?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ponekad zavidim vama iz Metropole jer ne samo što ste blizu Jaci i onim njenim bašibozucima

Molim? Vodi si ih doma, dajem ti pola penzije idućih 12 mjeseci. :wink:

 

imate i pruga za istraživanje k'o u priči

E, to je već nešto drugo. Kad dođeš (a nemoj da ne dođeš) jesenas na susret modelara, već bumo ti organizirali neku dobru turu za relaksaciju :| .

 

Ona divljač na (ex) pruzi su koze ili nešto krupnijeg zuba?

To me puno pitaš. S obzirom da je područje sve do Samobora urbanizirano i da ne kažem prenapučeno, čisto sumnjam da tamo ima bilo kakve divljači osim ponekog zeca koji je ili pijan ili ima suicidalne nakane.

 

stjecajem okolnosti se pojasnila i tajanstvena značajna otsutnost vrlog nam Portosa

Kad se ukažeš u Zagrebu sazvati ćemo stručni žiri za ocjenu uratka. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da smo mi forumaši profitirali tvojim umirovljenjem. Dok si još radio, pisao si uvijek zanimljive i kvalitetne tekstove, a sada si ih obogato slikama, što uvijek ispadne neki predobar putopis ili hodopis.

Svaka čast i hvala ti na trudu. :wink:

Nadam se da će ubrzo sljedeći. :|

Drago mi je da ti se dopao putopis. Inače razmišljam da opet navratim malo u tvoj kraj, no o tom potom. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Baš zavidim penzionerima na slobodnom vremenu.Nadam se da ću i ja tako kad odem u penziju za nekih 40 godina,ako željeznica bude postojala u Hrvatskoj.Samo tako dalje! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Da ne divanim mnogo...

Stankec svaka čast na ovom lepom današnjem prikazu Tvog bližeg,a bogami,malko i daljeg komšiluka!

Jako lepo i keep on footing' in a free railway world! :wink:

 

Pozdrav iz Ravangrada!

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...