Jump to content

Carpe diem: dfranc i Stanley u Ivaniću 2. kolovoza 2010.


Stanley

Recommended Posts

Evo kak sam i obečal video: http://www.youtube.com/watch?v=3HyX88wU_Xs

 

Preporučam da pogledate u HD (720p) rezoluciji.

 

Momci...PRELEP video,a sve čestitke i na odabiru prigodne prateće muzike! :kul

Sve čestitke na realizaciji ovog divnog minihodovozoputopisa! :D

 

 

Pozdrav iz Sombora.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Evo kak sam i obečal video: http://www.youtube.com/watch?v=3HyX88wU_Xs

 

Preporučam da pogledate u HD (720p) rezoluciji.

 

Momci...PRELEP video,a sve čestitke i na odabiru prigodne prateće muzike! :D

Sve čestitke na realizaciji ovog divnog minihodovozoputopisa! ;)

 

 

Pozdrav iz Sombora.

 

Fala, fala :kul

 

Pozdrav Somboru

VP 3065/14 junci 73. :kul

Link to comment
Share on other sites

Opet se pokazuje da je svijet malen, a Ivanić još manji. :kul

Znao sam da Stanley i moj frend i česti suputnik Nikola imaju poveznicu života u istom mjestu, no baš da dijele i poveznicu života u istoj ulici... :D Nikola je naime na broju 19.

 

Kaj se tiče imena Šarampov, znam da ista riječ postoji u mađarskome kao sorompó, i to tamo znači "prepreka", "barikada", pa onda i "željeznička brklja".

 

A u vezi dolaska pruge u Ivanić, postoji anegdota da su lokalni čelnici potplatili carske činovnike koji su trasirali prugu, koja je prvotno trebala proći kroz Kloštar Ivanić (koji zapravo prirodno i leži u pravcu trase od Dugog Sela preko Prečeca i dalje prema Kutini). Zato pruga i radi jedan popriličan zavoj kako bi došla do Ivanić Grada. Epilog je poznat - Ivanić je prosperirao, a Kloštar je postao selo i praktički prigradsko naselje Ivanića.

Link to comment
Share on other sites

Znao sam da Stanley i moj frend i česti suputnik Nikola imaju poveznicu života u istom mjestu, no baš da dijele i poveznicu života u istoj ulici... Nikola je naime na broju 19

Kaj to nisi rekel prije, da se kod njega malo rashladimo? ;)

 

Kaj se tiče imena Šarampov, znam da ista riječ postoji u mađarskome kao sorompó, i to tamo znači "prepreka", "barikada", pa onda i "željeznička brklja"

Pa i meni riječ ''šarampov'' više vuče na mađarski nego na turski, no pošto kupio po to prodao. Ako je riječ mađarskog porijekla, ima logike - to bi značilo da su na tom mjestu bile palisade ili druge vrste zapreka.

Inače je lokalno stanovništvo u vrijeme mog djetinjstva dosta koristilo hungarizme. Npr. čovjek nije bio bolestan već je bio betežan, a krastavac je bio vugorek (mađ. = uborka).

 

A u vezi dolaska pruge u Ivanić, postoji anegdota da su lokalni čelnici potplatili carske činovnike koji su trasirali prugu, koja je prvotno trebala proći kroz Kloštar Ivanić (koji zapravo prirodno i leži u pravcu trase od Dugog Sela preko Prečeca i dalje prema Kutini). Zato pruga i radi jedan popriličan zavoj kako bi došla do Ivanić Grada

Pruga svakako mora zaobići Kloštarski brijeg, koji je krajnji zapadni izdanak Moslavačke gore. No trasa je mogla ići odmah ispod Kloštra, cca 3 km sjevernije od današnje pruge, linijom Lipovec (most na Lonji) - Kloštar - Sobočani - Caginec - Deanovac ili Širinec. U tom slučaju pruga bi išla pokraj našeg grunta koji se zvao Petari ili Petare.

Bilo bi puno podnošljivije tjerati obade s kobile kad gledaš vlak. :kul

 

Epilog je poznat - Ivanić je prosperirao, a Kloštar je postao selo i praktički prigradsko naselje Ivanića

Nemoj ti meni tako o Kloštru. Nekada je bio veći od Ivanića, a danas je - premda je izgubio nekadašnje značenje - sjedište općine i nezavisan od Grada Ivanić Grada.

Ne znam kako je danas, ali je Šarampov Gornji - dakle kompletno područje sjeverno od pruge - pripadao župi Kloštar Ivanić, iako je župa Sv. Petra puno bliže.

Ovo je crkva Uznesenja Bl.dj. Marije u Kloštru, u kojoj je krštena moja mama:

 

zupnacrkvasvmarijeklost.jpg

 

Kad smo već kod sakralnih objekata, Kloštar se izdaleka prepoznaje po dva crkvena tornja koja dominiraju nad širom okolicom. Ovo je samostanska crkva Sv. Ivana Krstitelja:

 

crkvaisamostansvivanakr.jpg

 

Pokojna Austrija je 1817. godine izabrala upravo toranj crkve Sv. Ivana Krstitelja u Kloštar Ivaniću kao ishodišnu točku za provedbu katastarske izmjere za područje Hrvatske i Slavonije. Toranj je visok 69 metara i vidi se iz mnogih susjednih točaka, te je kao takav mogao poslužiti kao polazište trigonometrijske mreže. U odnosu na tu glavnu točku, određeno je i tzv. susjedno ekscentrično geodetsko stajalište koje se nalazi na starom sajmištu u Kloštar Ivaniću. To je masivni stup s metalnim središtem koji se tamo nalazi i danas.

Nota bene, kod Sv. Ivana je samostan karmelićanki kojima sam 1990. pomogao da dobiju telefonsku liniju po povlaštenoj cijeni :kul , a krajem devedesetih sam pomogao da se pronađu lopovi koji su im krali pisma s milodarima :D .

Stjecajem okolnosti, jedna karmelićanka i ja povezani smo nekim zaobilaznim privatnim vezama. No, to su sasvim druge priče.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kaj to nisi rekel prije, da se kod njega malo rashladimo? :kul

 

Kaj niste VI rekli prije? :D

 

Pa i meni riječ ''šarampov'' više vuče na mađarski nego na turski, no pošto kupio po to prodao. Ako je riječ mađarskog porijekla, ima logike - to bi značilo da su na tom mjestu bile palisade ili druge vrste zapreka.

 

Moguće.

Inače, zanimljivo je da se za palisadu u mađarskome rabi izraz palánk. Radi se o germanizmu i izrazu za širu dasku (to je naša "planjka"), no meni je nedavno sinula ideja da bi taj izraz u biti mogao biti u korijenu toponima "palanka", za koji se uzima da je turskog porijekla (i geografska distribucija ide u prilog tomu - uglavnom uža Srbija, s izuzetkom Bačke Palanke, i Makedonija). Ja ne znam toliko turskoga da bih mogao sa sigurnošću ustvrditi da nije, no nekako mi se ideja da izraz za "palisadu" biva upotrijebljen i za naselje (usp. engl. "town", srodno s njemačkim "Zaun" - ograda, ili i naše "grad" - ograđeno mjesto) čini vjerojatnom.

 

Inače je lokalno stanovništvo u vrijeme mog djetinjstva dosta koristilo hungarizme. Npr. čovjek nije bio bolestan već je bio betežan, a krastavac je bio vugorek (mađ. = uborka).

 

Betežan je općekajkavski hungarizam (iako se, zanimljivo, pojavljuje i u govoru Zlarina), a u slučaju vugorka situacija je obrnuta - to je slavizam u mađarskome (riječ je srodna s njem. Gurke).

 

Nemoj ti meni tako o Kloštru. Nekada je bio veći od Ivanića

 

Pa upravo to i kažem, željeznička pruga je bila faktor koji je uzrokovao rast Ivanića nauštrb Kloštra. Ne toliko rijedak slučaj u eri izgradnje željeznica da jedan kratkovidan načelnik odbije izgradnju željezničke pruge kroz svoje mjesto, pa netko drugi ščepa priliku. Pisao sam o sličnoj situaciji između Gyule i Békéscsabe u Mađarskoj. Gyula je 500 godina bila županijsko sjedište, a Békéscsaba je još u drugoj polovici 19. stoljeća bila pravo selo. Ali je onda aradska pruga prošla kroz potonju i to je bila prekretnica. Danas Békéscsaba ima više nego duplo stanovnika od Gyule, sjedište je županije itd.

Ivanićanci su bili poduzetniji i svaka im čast na tomu. Jest da im ta pruga zna paralizirati gradsku komunikaciju (slično Kučanskoj rampi u Varaždinu), no da nema nje, ne bi bilo ni Ivanića kakvog ga znamo.

Link to comment
Share on other sites

U vezi trasiranja pruge (u Kloštar ili Ivanić) možda je ipak presudna bila elevacija, naime Prečec, a iza njega pruga skreće blago prema jugu tj Ivaniću, je na nadmorskoj visini od 102 m, isto ko i Ivanić dok je Kloštar na nadmorskoj visini od 153m. Udaljenost od mjesta skretanja pruge pa do Kloštra je pravocrtno oko 3,7 km. Znači da je prosječni uspon 13,8 promila, ali u stvari još je oštriji jer u zadnjoj trećini uspona je največa strmina. A i iza Kloštra je oped pad otprilike isti, sa 1563m na 100 m. Možda je to to? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

U vezi trasiranja pruge (u Kloštar ili Ivanić) možda je ipak presudna bila elevacija, naime Prečec, a iza njega pruga skreće blago prema jugu tj Ivaniću, je na nadmorskoj visini od 102 m, isto ko i Ivanić dok je Kloštar na nadmorskoj visini od 153m. Udaljenost od mjesta skretanja pruge pa do Kloštra je pravocrtno oko 3,7 km. Znači da je prosječni uspon 13,8 promila, ali u stvari još je oštriji jer u zadnjoj trećini uspona je največa strmina. A i iza Kloštra je oped pad otprilike isti, sa 1563m na 100 m. Možda je to to? :mrgreen:

Vjerojatno ne. Pruga se uopće nije morala uspinjati, već je mogla ići neposredno ispod južne strane Kloštarskog brijega. Kolodvor bi bio udaljen od središta naselja 5 minuta hoda. A dalje je smjer Sobočani - Caginec - Deanovec (ili Širinec) također ravan.

Donekle sličnu situaciju imamo u Križu, gdje pruga prolazi ispod naselja koje je na brijegu (usput, kolodvor se nekada zvao Novoselec-Križ).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sad sam opet malo gledal kartu. Inače pruga dalje prema Kutini itd. ide prema jugoistoku pa ako se povuče linija otprilike kak bi trebala ići pruga da nema ni Kloštra ni Ivanića udaljenost od te crte je nešto malo manja prema Ivaniću. Vrag zna s čim su se geodeti vodili kad su trasirali prugu u tom kraju.

 

ivanich1.gif

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Nota bene, kod Sv. Ivana je samostan karmelićanki kojima sam 1990. pomogao da dobiju telefonsku liniju po povlaštenoj cijeni, a krajem devedesetih sam pomogao da se pronađu lopovi koji su im krali pisma s milodarima... No, to su sasvim druge priče.

Jest da su to neke druge priče, no kad sam ih već spomenuo… :mrgreen:

Uostalom, zašto ne začiniti putopis i ponekom crticom Off Topic.

 

Daj joj pedeset Zdravomarija

 

Spomenuo sam da s jednom karmelićankom (koju, nota bene, nikada nisam upoznao) imam neke zaobilazne privatne veze. Naime, predstojnica samostana-karmela u Kloštru je školska kolegica moje kume (tj. supruge mog vjenčanog kuma).

Ovo je približno vjerna rekonstrukcija mog razgovora s kumom negdje u lipnju 1990. godine:

- Razgovarala sam s L., ima na tebe jednu molbu s obzirom da radiš u PTT-u.

- Da čujem.

- Njima u samostanu treba telefon, a one su siromašni red i preskupo im je platiti priključak za pravnu osobu. Stoga bi htjela da telefon glasi na nju privatno. Što da joj kažem?

- Reci da sam joj dao pokoru od pedeset Zdravomarija, jer hoće prevariti moju firmu.

- Ajd' ne zajebavaj! Nego, reci je li to moguće izvesti?

- Mislim da je moguće. Budem pital.

- Ajde pitaj, a L. je obećala da će zauzvrat svaki dan moliti da dobiješ stambeni kredit.

(U to vrijeme trebao sam od firme dobiti kredit za kupnju stana, a upravo je tekla žalbena procedura i sve je još visjelo u zraku)

Nije bilo nikakvih problema i samostan je ubrzo dobio telefon koji je glasio na L., dakle po cijeni za građanske osobe. Nije to bila bogzna kakva usluga s moje strane, to su vjerojatno mogle ishoditi i sâme, a ja sam cijelu stvar ubrzao.

I da, već za tjedan-dva dobio sam kredit od kojeg sam kupio stan u Malešnici.

 

Dolijali lupeži

 

Negdje krajem devedesetih opet komunikacija u trokutu kuma - karmelićanke - poštarčina:

- Pozdravila te L. i strašno je ljuta na tvoju firmu!

- Zašto?

- Netko im krade pisma s novcima. A znaš da su one siromašni red i žive od milodara.

- Pa zašto ljude ne upozore da im ne šalju novce u običnom pismu? Neka koriste vrijednosna pisma ili poštanske uputnice.

- Ajde, nemoj sada tu prodavati pravilnike. Znaš kakvi su ljudi i da će uvijek slati novce u pismima.

- Pa jesu li dale prijavu, reklamaciju?

- Jesu, ali od toga nikakva korist. Bili su neki ljudi iz Pošte, sastavili neke zapisnike, a pisma i dalje nestaju.

- Dobro, budem probal nekaj napraviti.

Obratio sam se dugogodišnjem kolegi M.F., koji je tada bio inspektor unutarnje kontrole. Znao sam da će on cijelu stvar riješiti. Nisu ga badava poštari zvali Kriger (po onom gestapovcu Krügeru iz TV serije ''Otpisani'').

Dođem ja k njemu u ured i kažem: - Miro, takva i takva stvar, daj učini nešto. Stvarno je sramota da netko sustavno potkrada siromašne karmelićanke.

- Nema problema. Baš fino da si mi to rekao, znaš da ja volim takve slučajeve.

O postupku koji je uslijedio ne bih opširnije. Reći ću samo da je inspektor lopovima namjestio ''pušku'', a u igri su bila pisma-mamci i kemijsko ratovanje. Kad je L. izvijestila da neka od najavljenih pisama nisu stigla, uslijedila je racija. Prvi su na udaru bili poštonoše, koji su svakog jutra obavljali razmjenu tj. preuzimali su vreće iz furgona. Kod dvojice su pronađeni tragovi prstiju u pekmezu.

Obojica su zaradila otkaze i kaznene prijave. Navodno je u igri bila i treća osoba i to časna sestra(!), ali ne karmelićanka.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

A žena Ti je išla u samostansku školu?

Kad sam je upoznao nije mi djelovala kao osoba iz samostana. :mrgreen:

 

Uzgred, znaš li definiciju superopatice?

Ne znam.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Evo da i ja nekaj napišem o ovom lijepom izletu. No Stanley je tako lijepo sve opisao da se ja bojim da će sve što ja napišem biti bezveze. Dakle ajmo bez ikakvih pretenzija...

Ja sam uoči izleta u Ivanić grad radio noćnu šihtu, negdje oko 7 sati našli smo se na GK. Stigli smo i na kavicu tu u neki obližnji kafić. polako smo se odšetali i u 7.41 krenuli u smjeru istoka.

 

Stanley se udobno smjestio

 

p1080607.jpg

 

Napuštamo GK

 

p1080608v.jpg

 

U Ivaniću se upoznajemo sa djelatnicima u prometnom uredu

 

p1080617.jpg

 

Ima i znatiželjnih

 

p1080619h.jpg

 

Još je bila magla

 

p1080622.jpg

 

Tu je bila rampa, nekada

 

p1080623.jpg

 

Još malo i dolazi vlak za Zagreb

 

p1080625.jpg

 

S ove strane bi trebao doći vlak, ali slabo se vidi udaljinu zbog magle

 

p1080631.jpg

 

EVO GA!

 

p1080633.jpg

 

p1080634c.jpg

 

A mi smo krenuli prema silosu i naišli na ključić

 

p1080638e.jpg

 

Plomba

 

p1080640.jpg

 

CSI u akciji

 

p1080647z.jpg

 

Vagon malo čudnih linija

 

p1080652.jpg

 

Ovak Stanley ne hoda u stvarnosti :wink:

 

p1080655.jpg

 

Pomalo se vraćamo prema ŽCPRu

 

p1080669.jpg

 

 

p1080673.jpg

 

Idemo na saćekušu, brzog iz Zagreba

 

p1080674y.jpg

 

p1080675d.jpg

 

 

Napuštamo područje kolodvora

 

p1080684.jpg

 

p1080685h.jpg

 

 

Potok Žeravinec

 

p1080686.jpg

 

Malo odmora

 

p1080690z.jpg

 

Čuj, jel ovo Eiffel?

 

p1080693.jpg

 

Ma nije vidiš da ovo nisu Champs-Elysees

 

p1080695t.jpg

 

Pa vidim da nije Eiffel

 

p1080708.jpg

 

Skužil sam da nije Eiffel jer nema birtije na ovim terasama :kul

 

p1080712l.jpg

 

Preko kolodvora se vraćamo u Ivanić

 

p1080716w.jpg

 

p1080717.jpg

 

p1080718.jpg

 

p1080719k.jpg

 

Bicikli imaju sreću jer je kolodvor blizu, hehe

 

p1080721.jpg

 

p1080722.jpg

 

Imamo još 1 sat do vlaka za Zagreb pa idemo na zasluženi odmor

 

p1080726.jpg

 

p1080728yr.jpg

 

I to je to!

Stanley, hvala na ideji i realizaciji, bilo mi je super!

Link to comment
Share on other sites

Ovo je presedan: Ovoliko Stanleyevih slika u jednoj temi još nismo vidjeli

To je iznimno, s obzirom na povjesni značaj lokacije. :--)

P.S. Sused, dobro si upotpunil ovaj putopis u riječi i slici, a filmić ti je mrak. Znal sam ja da u tebi čuči potencijal za ovakve stvari, samo si do sad bil nekak samozatajan. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Super, momci. Meni je Ivanić relativno svjež u sječanju jer smo nekoliko puta, vračajući se sa EMV-om u Končar baš u Ivaniću na četvrtom kolosijeku čekali križanja putničkih vlakova.

Lijep putopis!

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...